QLC és TLC NAND a szorítóban: melyik SSD éri meg jobban?

Egymásnak eresztettük az ADATA és a Patriot legolcsóbb, 240 GB-os, 2,5 hüvelykes megoldását.

AIDA64, CDM, AS SSD

balra: ADATA SU630 | jobbra: Patriot Burst balra: ADATA SU630 | jobbra: Patriot Burst
Balra ADATA SU630, jobbra Patriot Burst [+]

Az AIDA64 Read Test Suite-jában mindkét SSD szépen hozta a gyári specifikációkat megközelítő értékeket, így bele is kezdtünk a szekvenciális és véletlenszerű írási/olvasási tesztekbe.

Az SU630-as szekvenciális olvasása egészen jól sikerült, hiszen 512 MB/s-os átlagot ért el és a minimum sem csökkent 367 MB/s alá, miközben a folyamatot egy mondhatni szabályos, sormintaszerű grafikon reprezentálta. A Patriotnek azért sikerült rákontráznia a dologra, mivel nem csak hogy magasabb volt az átlag és a minimum (529 és 514 MB/s) sebesség, de a grafikonon is elképesztően picik a kilengések, költői túlzással élve azt mondhatnánk, hogy egyenes.

ADATA SU630 ADATA SU630
ADATA SU630 [+]

Patriot Burst Patriot Burst
Patriot Burst [+]

A véletlenszerű olvasás is kedvezően alakult az ADATA részéről, mert bár voltak tekintélyes méretű negatív tüskék a teljesítményben (98 MB/s-ig), de az átlag 497 MB/s lett, ami teljesen rendben van. Egészen addig, míg a Burst meg nem érkezik a képbe, mert az ismét egy kifejezetten konzisztens grafikont rajzolt képernyőnkre; 452 és 527 MB/s közt fluktuált a teljesítmény, 512 MB/s-os középértéket produkálva.

A szekvenciális íráshoz érve már jóval borongósabb lett a hangulat; az ADATA nagyon hamar kifogyott a cache-ből, és az induláskor tapasztalt 480 MB/s-os iram már a lemezterület 4 százalékánál zuhanórepülésbe kezdett, aminek az eredménye a megmosolyogtató 50 MB/s lett – és erre 2 órát kellett várnunk. A QLC kezdi kimutatni a foga fehérjét. A Patriot drive egy leheletnyivel jobban viselte magát, s bár a maximum csak 409 MB/s volt, az átlag 71 MB/s-ban határoztatott meg; az biztos, hogy erről sem küldenénk táviratot senkinek. Valószínűleg az SLC cache hiánya(?) és/vagy a szerény, 32 MB DRAM cache a ludas a dologban. Ami érdekes, hogy a teljesítmény nagy tartományban hullámzott a lemezterület 2 százalékáig, majd ezen hullámzás mértéke csökkent ugyan, de intenzitása megmaradt körülbelül 140 GB-ig, onnantól kezdve pedig normalizálódott a helyzet.

ADATA SU630 ADATA SU630
ADATA SU630 [+]

Patriot Burst Patriot Burst
Patriot Burst [+]

Véletlenszerű írás alatt fordult a kocka: az ADATA nagyon is kellemes, 456 MB/s-os átlaggal végzett, a minimum sem kúszott 370 MB/s alá, és most a Patriot SSD-nek kellett kétszer annyi idő a próba befejezéséhez. Nem is csoda, hiszen nála egészen a keserves 7,63 MB/s-os határig is eljutottunk és a zenit is csupán 433 MB/s lett, 156 MB/s-os arany középúttal. A grafikonon jól látható a nagymértékű, folyamatos kilengés, melynek okát mi ismét a DRAM/cache implementációjában keresnénk.

Elérkezett az idő, hogy beizzítsuk a CrystalDiskMarkot, melyben a szokásos öt tesztfutást párosítottuk a 16 GiB-os tesztmérettel.

balra: ADATA SU630 | jobbra: Patriot Burst balra: ADATA SU630 | jobbra: Patriot Burst
Balra ADATA SU630, jobbra Patriot Burst [+]

Olvasásban nem szolgált meglepetéssel egyik meghajtó sem, az 540+ MB/s-mal hozták, amit vártunk tőlük. Az írás már egy fokkal gyengébbre sikeredett, főleg a Patriot esetében, de az ADATA eredménye is az AIDA véletlenszerű konklúziójához állt közelebb, mintsem a szekvenciálishoz. A 4K-s lemezműveleteknél újfent tetten érhető volt a lassulás, de 8-as és 32-es queue depthen azért relatíve tetszetősen helytállt a duó (olvasásban különösen).

ADATA SU630 ADATA SU630
ADATA SU630 [+]

Patriot Burst Patriot Burst
Patriot Burst [+]

A 10 GiB-os tesztméret beállítása után az AS SSD-ben is tiszteletét tette a 4K-s csigaeffektus és a Patriot Burst újból leszerepelt írásban: egyre biztosabbak vagyunk benne, hogy egyáltalán nincs benne SLC cache. Mentségére legyen mondva, hogy legalább 64-es queue depthen "brillírozott", valószínűsíthetően a 32 MB DRAM buffernek hála.

balra: ADATA SU630 | jobbra: Patriot Burst balra: ADATA SU630 | jobbra: Patriot Burst
Balra ADATA SU630, jobbra Patriot Burst [+]

Az applikáció Copy Benchmark részében egy darab nagy (ISO), számos kisméretű (Program), illetve nagy és kicsi állományok (Game) kerülnek másolásra. Az eddigi bencheket alapul véve már nem ért bennünket felkészületlenül a TLC-s "atléta" bőven 100 MB/s alatti produkciója (kell az a cache...), így elég kiszámíthatóan avattunk győztest.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés