Philips OLED 807 teszt: az arany középút OLED tévéje

A 4K-s, Android TV-re épülő, megújult Ambilighttal felszerelt, 65 hüvelykes televíziót teszteltük.

Philips OLED 807

A Philips nagy és lelkes támogatója az OLED képalkotási eljárásnak a televíziók termékcsaládjában. A cég idei kínálatában az arany középutat az OLED 807 képviseli, amely megkapta az LG Display legjobb paneljét, a Philips legfejlettebb képfeldolgozó chipjét és Ambilight rendszerét, viszont a hangrendszere nem annyira komoly, mint amilyennel a csúcsmodell, az OLED 937 büszkélkedhet.

Philips OLED 807
Philips OLED 807 [+]

Amikor lehetőségünk nyílt kipróbálni és tesztelni a 65 hüvelykes, 4K-s OLED 807-et, nem hezitáltunk élni vele. A kép alapos vizsgálata mellett kipróbáltuk, hogyan szól, hogy jelent-e változást az Ambilight frissítése, illetve hogy milyen az Android TV-re épülő kezelés.

Dizájn

A mai trendeknek megfelelően az összképet a hatalmas, minden felesleges díszítéstől mentes képernyő uralja. A káva igen keskeny, egy síkban van a kijelzővel és kikapcsolt állapotban ennek köszönhetően nem látszik. A "T" alakú talp a gyártó más televízióhoz hasonlóan fémszínű, a cég érezhetően ragaszkodik ehhez OLED készülékeinél, ami nem baj egyébként, mert jól mutat. Ennél is fontosabb, hogy a képernyőt kellően stabilan tartja, és még annak forgatását is lehetővé teszi, ami a mai mezőnyben ritkaságnak számít. A tévé a falra is felakasztható egyszerűen szabványos VESA konzol segítségével.


[+]

A cég nem vacakolt azzal, hogy a ki- és bemeneteket esetleg egy külön dobozon helyezze el, a megszokott módon a hátlapra pakolta azokat. Található itt két-két HDMI 2.1, HDMI 2.0, USB 2.0, továbbá egy-egy USB 3.0, Ethernet, analóg audió és optikai digitális audió port is, illetve a fizetős digitális tévéadások dekódolásához szükséges CI+ slotot sem spórolták le róla.

Csatlakozók és a hátlapon elhelyezett mélysugárzókCsatlakozók és a hátlapon elhelyezett mélysugárzók Csatlakozók és a hátlapon elhelyezett mélysugárzó [+]

Ambilight

A modell kikapcsolt állapotban elegáns, visszafogott külsővel bír, de mindez megváltozik, ha bekapcsoljuk. Ellátták ugyanis a cég exkluzív Ambilight technológiájával, amely a hátlapra helyett RGB LED-ek segítségével teremt a képernyő köré dinamikusan változó fényglóriát. Az idei év egyik nagy újítása, hogy a LED-ek már egyedileg vezérelhetőek, ezáltal a világítás az egyes zónákban még pontosabban követheti a képernyőn látható tartalmat.

A próba során azt tapasztaltuk, hogy ennek a funkciónak tényleg van értelme, és valóban érezhető a javulás. Természetesen az Ambilight több más módon is beállítható, például hogy egy fix színben világítson vagy a zene ütemére villogjon, de akár teljesen ki is kapcsolható.

Főbb paraméterek
Philips OLED 807 (65OLED807)
Panel LG 4K HDR OLED
Háttérvilágítás -
Képernyőméret 65 hüvelyk (165 cm)
Maximális felbontás Ultra HD (4K, 3840x2160)
Maximális fényerő 1147 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
HDR HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision
Képbeállítások Calman, Eco, Filmmaker, Haladó 1, Haladó 2, Házimozi, Játék, Kristálytiszta, Monitor, Egyéni (felhasználói)
Hangbeállítások AI üzemmód, Eredeti, Szórakozás, Zene, Térhatású zene, Párbeszéd, Egyéni
Hangrendszer 70 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T2/DVB-C/DVB-S2
Interfész 2 db HDMI 2.1, 2 db HDMI 2.0, 2 db USB 2.0, USB 3.0, Ethernet, analóg audió, optikai digitális audió port, CI+ slot
Extrák HDR támogatás, Android TV, Ambilight, mélynyomó, FreeSync, G-Sync
Teljesítményfelvétel 211,8 watt, készenléti üzemmódban 0,2 watt
Méret Talppal: 1444,3 x 898 x 286,5 mm
Talp nélkül: 1444,3, x 824 x 68 mm
Tömeg Talppal: 26,8 kg
Talp nélkül: 23,5 kg
Gyártó honlapja www.philips.hu
Termék honlapja Philips OLED 807 (65OLED807)
Fogyasztói ár kb. 780 000 forint

Képminőség

A televízióba az LG Display által gyártott, jelenleg legfejlettebbnek számító, 65 hüvelykes OLED panel került, amely 3840x2160 megjelenítésére képes, azaz 4K-s, és a Philips saját fejlesztésű büszkesége, a legújabb generációs P5 képfeldolgozó processzor hivatott kihozni belőle a legtöbbet. Ez a komponens felel a színpontosságért, a mozgásmegjelenítésért, és tartalmaz jó pár különféle képmódosító, képjavító eljárást is.

[+]

Az alkalmazott képalkotási eljárásból fakadóan elméletileg képes a pixelek egyedi vezérlésére, és akár a fény kikapcsolására is az egyes képpontokban, aminek révén elérhetővé válik a tökéletes, 0 cd/m² fénysűrűségű fekete, és a végtelen natív kontrasztarány megteremtése. Fénymérővel is felszerelt kalibrátorunk bebizonyította, hogy ez a valóságban is így van. A kontrasztosság szemre is nagyon jó, és semmi értelmét nem láttuk, hogy bekapcsoljuk a kontrasztjavítást, ami ugyan kicsit markánsabbá teszi a különbségeket a világos és sötét tartalmak között, azonban ez a finom részletek eltüntetésével jár.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett [+]

A színek a várakozásoknak megfelelően gyönyörűek, ragyogóak, markánsak, nyomát sem lelni az LCD vagy egyes QLED televíziókra mind a mai napig jellemző fátyolosságnak. Normális beállítások mellett a tónusok természetesek, valósághűek, de ez a cég korábbi televízióinak ismeretében nem okozott meglepetést. Mint ahogy az sem, hogy a betekintési szög kiváló, szó szerint hibátlan, hiszen ha maximálisan kiszorított pozícióból nézi valaki a képernyőt, akkor sem fogja tapasztalni az árnyalatok fakulását.

A nagy dinamikatartományú tartalmak kezelését is biztosító készülék maximális fényereje méréseink alapján 1147 cd/m², és ennek köszönhetően a HDR hatás látványos, bár tény, hogy vannak olyan rivális, jellemzően QLED vagy QD-OLED modellek, amelyek e téren még jobban teljesítenek.

Az OLED technológia elméletileg lehetővé tenné a tökéletesen homogén kép létrehozását, azonban ez eddig még sohasem sikerült egyetlen televíziónak sem. Nem a Philips 807 az, amelyik megtöri a jeget, sőt, e téren nem is nagyon büszkélkedhet, ugyanis méréseink alapján az egyes képtartományok fényereje közötti különbség elérheti a 18 százalékot is, ami kifejezetten gyenge értéknek minősül. Szerencsére a hétköznapi használat során zavaró felhősödés, foltosodás nem tapasztalható.

[+]

A modell maximális képfrissítési frekvenciája 120 Hz, és a televízió támogatja az AMD FreeSync és NVIDIA G-Sync dinamikusan változó képfrissítési frekvencia technológiák használatát is. Ezt kipróbáltuk egy gamer laptop és egy Xbox Series X segítségével, és teljesen jól működött mindkét szolgáltatás. A bemeneti késleltetés, azaz az input lag a Leo Bodnar eszközzel elvégzett vizsgálataink alapján csupán 12,3 ms, ami teljesen jó eredménynek minősül, bár tény, hogy a jelenlegi legjobb gamer monitoroktól és televízióktól egy picit elmarad – de azért mindent összevetve mondhatjuk, hogy a termék játékra is remekül alkalmas.

A mozgásmegjelenítés egyébként rendben van, szellemképesedésbe, duplikálódásba nem futottunk bele, és az objektumok körül sem jelent meg remegő auraféleség. Rossz minőségú online streaming tartalmaknál vagy médiaboxból érkező SD tévéadásoknál tapasztalható olykor minimális mértékű akadozás, azonban ezen hatékonyan lehet segíteni az interpolációs eljárás aktiválásával, amely virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé, és így teremti meg az agyban a folyamatosabbnak tűnő mozgás illúzióját.

Előzetes és ideális képbeállítások

A cég nem spórolt az előzetesen programozott képmódokkal, hiszen összesen kilenc közül választhatja ki a felhasználó a számára legszimpatikusabbat. Ezek a szokásoknak megfelelően már nevükkel is jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánták őket, de ehhez értelemszerűen nem kell ragaszkodni. E profilok a bevált módon kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól fényerejükben, színhőmérsékletükben és az aktív képmódosító funkciók terén.

Profil/beállítás Calman Eco Filmmaker Haladó 1 Haladó 2
Fényerősség (fehérpont) 153,7 cd/m² 167,7 cd/m² 128,8 cd/m² 152 cd/m² 119,1 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 4,34 10,02 2,36 2,33 2,38
Átlagos delta E 2,16 3,37 1,07 1,07 1,04
Színhőmérséklet 6600 K 9900 K 6500 K 6600 K 6500 K
Profil/beállítás Házimozi Játék Kristálytiszta Monitor
Fényerősség (fehérpont) 95 cd/m² 90,7 cd/m² 137,3 cd/m² 234,3 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 3,74 3,59 3,83 2,17
Átlagos delta E 8,08 9,88 12,21 4,52
Színhőmérséklet 9100 K 8400 K 10 400 K 8600 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Calman, Eco, Filmmaker, Haladó 1, Haladó 2, Házimozi, Játék, Kristálytiszta, Monitor. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt és a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezt követően a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma), valamint a legjobb színpontosságot próbáltuk elérni, ami csak közepesen sikerült. Az átlagos delta E 0,74 lett, ami korrekt érték, a legnagyobb delta E viszont 2,32, ami a mai OLED mezőnyben bizony már nem számít kifejezetten jónak. A fényerő 147,6 cd/m² lett 0 cd/m² feketeszint mellett, ami végtelen natív kontrasztarányt jelent. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzat a mért színteret ábrázolja. Eszerint a kijelző 153,2 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 100%, ezzel az értkkel a világ legjobb televíziói közé tartozik jelenleg.

Színpontosság
Színpontosság [+]

Philips 65OLED807 – ideális beállítások
Szín 60
OLED Kontraszt 75
Képélesség 5
Feketeszint 50
Zavarelnyomás Ki
MPEG Zavar elnyomása Ki
Ultra Resolution Ki
Színjavítás Ki
Színterjedelem Széles
Színhőmérséklet Meleg
Csak RGB mód Ki
Fényerő növelése Ki
Tökéletes Kontraszt Ki
Videokontraszt 95
Gamma Ki
Tökéletes természetes valóság Ki
Filmstílusok (mozgás) Ki
Szem védelme Ki
Sötét részletek optimalizálása Ki
Színhőmérséklet optimalizálása Ki
Fehéregyensúly vörös - WP 119
Fehéregyensúly zöld - WP 104
Fehéregyensúly kék - WP 71
Vörös - BL -7
Zöld - BL 6
Kék - BL 8

Kezelés

A Philips az első cégek között volt, amelyik megállapodott a Google smart rendszerének licenceléséről, és így nem túl meglepő módon az OLED 807 is az amerikai vállalat platformjára épül. Azonban a Philips egyelőre még nem váltott a Google TV-re, hanem maradtak a papíron fejletlenebb, ám kevésbé bugos Android TV-nél, legalábbis e modell esetében. A rendszer tud magyarul, viszont grafikus kezelőfelülete lehetne egy picit átláthatóbb, túl nagyok az ikonok és túl sok a reklám. Ráadásul hajlamos néha beakadni, sokat gondolkodni egy-egy parancs kiadása után, de legalább fagyást, összeomlást, újraindulást nem tapasztaltunk.

[+]

A mellékelt távirányító egy kifejezetten igényes darab. Fémből készült, fogása kényelmes, telepakolták funkciógombokkal, és még a háttérvilágítást sem spórolták le róla. Ez a periféria egyébként egy ingyenesen elérhető internetes alkalmazás révén kiváltható telefonnal vagy tablettel is, és az is hasznos, hogy tévé képes együttműködni USB-n keresztül rádugott billentyűzettel és egérrel. Emellett a Google Assistant segítségével biztosított a hangalapú vezérlés és keresés, de ez annyira lassú, hogy hamar visszatértünk a hagyományos módszerekhez.


[+]

Az okostévérendszer szerves részét képezik a interneten keresztül elérhető alkalmazások, és e téren az Android TV lenyomja a rivális megoldásokat. Több mint 5000 applikáció közül lehet válogatni, amelyek között természetesen megtalálhatóak a manapság igen fontos és népszerű, lineáris televíziózást lassan nyugdíjazó online streaming szolgáltatások is. A kínálat megfelelő, nincsenek ugyanis nagy hiányzók, tehát van YouTube, Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max és Disney+ is, hogy tényleg csak a legfontosabbat emeljük ki. Emellett akad rengeteg egyéb app, többek között játék is, de ezeknél meg kell jegyezni, hogy a legjobb grafikájú darabokról a gyenge hardver miatt (MediaTek MT5895 SoC, 3 GB RAM, Mali-G52 grafikus vezérlő) sajnos le kell mondani.

[+]

A készülék rendelkezik gyárilag előre telepített médialejátszó szoftverrel, ami teljesen rendben van, és ha valaki ezzel elégedetlen, az alkalmazástárból még mindig letölthet egy nagyobb tudású programot. A képek esetében a JPG mellett GIF, BMP és PNG típusú állományok megjelenítése megoldott. A fotókkal kapcsolatos részletes információkat, az úgynevezett EXIF adatokat a szoftver nem képes feldolgozni és megjeleníteni, de azért diavetítés elindítására van lehetőség. Hanganyagokból hozza a kötelezőt, az MP3, WMW, WAV és FLAC szabványok megszólaltatása jöhet szóba. Az ID3 tagek kezelése biztosított, azonban a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegek nem varázsolhatóak a képernyőre.

[+]

Videós tesztcsomagunk lefuttatása során azt tapasztaltuk, hogy a DivX-en és a WMV-n kívül minden más fájllal boldogult, még a 4K HDR anyagok sem okoztak neki problémát. A külső feliratokat megjeleníti, a kódolás is megváltoztatható, és mivel a betűk körül vékony keret jelenik meg, ezért a szöveg mindig jól olvasható. A surround formátumok közül a Dolby TrueHD, a Dolby Atmos és a DTS:x megugorhatatlan akadályok elé állította.

Hangminőség értékelés

Hogyan szól?

A televízóba egy 2.1 csatornás, azaz dedikált mélysugárzóval megtámogatott 70 wattos hangrendszer került. A hangerővel nincs is probléma, azonban a basszusok fájóan hiányoznak, emiatt a hangzás kifejezetten sterilnek, természetellenesnek tűnik. Hanghibákat nem tapasztalni, azaz a zúgástól, búgástól, sistergéstől megkímélt minket, azonban ez önmagában kevés az üdvösséghez, ráadásul a sztereó hangtér megteremtése sem sikerült jól.

[+]

Természetesen az előzetesen programozott hangmódok sem hiányoznak, és ha valakinek ezek közül egyik sem nyeri el a tetszését, még mindig rendelkezésére áll az equalizer, hogy saját füléhez szabhassa az arányokat. A távirányítón elhelyezett mikrofon segítségével elméletileg a helyiség egy kívánt pontjába koncentrálható a lehető legjobb minőségű hangzás, azonban hába végeztük el az automata kalibrációs folyamatot, túl sok különbséget nem tapasztaltunk.

Vélemény

A Philips OLED 807 egy korrekt televízió, amelyet azért tökéletesnek nem mondanánk. Az Android TV rendszertől továbbra sem vagyunk elájulva, de azért igazán nagy problémák nincsenek a platformmal. Az alkalmazáskínálat viszont egyenesen pazar, a gyárilag telepített médialejátszó szoftver pedig meglepően jó. A beépített hangrendszer nem valami nagy szám, hibák ugyan nincsenek, de a végeredmény nagyon messze van a jótól.


[+]

A kép minősége alapvetően rendben van, hiszen a képfrissítési ráta és a felbontás kellően nagy, a kontraszt végtelen, a színtérlefedettség pedig óriási, viszont a színpontosság nem kiemelkedő. A dizájn nekünk tetszett, ez a visszafogott, elegáns vonal jól áll egy televíziónak, mint ahogy az Ambilight is, ami továbbra is egy szuper extra, és kiemeli a gyártó készülékeit a rengeteg vetélytárs közül. A 65 hüvelykes Philips 807 tévé nagyjából 780 000 forintba kerül, és tudásához képest és a piac többi szereplőjét is figyelembe véve szerintünk ez korrekt árazás manapság.


Philips OLED 807 tévé

elefant

A Philips OLED 807 tévét a Philips magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés