Panasonic ET5: a gyártó első passzív 3D tévéje

Hirdetés

Képminőség

Bár a Panasonicnak van saját, LCD paneleket fejlesztő és gyártó üzeme, mégis, amikor meghallottuk a "passzív 3D" szókapcsolatot, két betű kezdett villogni az agyunkban: LG – ugyanis jelenleg a dél-koreai vállalat az, aki a hátán viszi ezt a technológiát. A passzív 3D-s Toshiba, Sony és Philips tévékbe is az ő alkatrészeik kerülnek, így nem okozott volna meglepetést, ha kiderül, hogy itt is ez a helyzet. A vállalat hazai képviselete hivatalosan ezt nem erősítette meg, de a neten kicsit kotorászva kiderül, hogy reális ez a feltételezés. Egy szó mint száz: az ET5-be LG IPS paneleket építenek.

Mivel a háttérvilágítást biztosító fénykibocsátó diódák oldalra kerültek, ezért arra azért lehetett számítani, hogy a fényerő eloszlása nem lesz teljesen homogén. A felhők ennek megfelelően megvannak, de tévénézés közben jelenlétük nem tűnik fel. A betekintési szögek átlagos 2D használat esetén vízszintesen és függőlegesen is szinte hibátlanok, csak ha nagyon oldalról nézi valaki, akkor kezdenek torzulni a sötét árnyalatok. Viszont a 3D módnál már nem lehet nagyon ugrálni, mert ahogy az ember kiemeli fejét a tévé síkjából, rögtön a szétesik a kép.

Aki a Pana plazmáknál megszokott ultratermészetes színekre számít most is, annak csalódnia kell. A képvilág ugyanis (nem túl meglepő módon) a dél-korai gyártók egyes tévéinél megszokott, harsányabb tónusokkal operáló modelleket idézi. Ízlés dolga, hogy ki mit szeret, tehát ezzel alapvetően nincs gond. Azzal viszont már igen, hogy a bőrszín megjelenítése nem sikerült minden esetben tökéletesre. Főleg az SD anyagok esetén tűnik fel a túlságosan pirospozsgás, természetellenesen rózsaszín arcok nagy száma. Azonban az utánhúzás, ami az olcsóbb LCD tévéknél még mindig elő-előforduló effekt, itt nem jelentkezett.

A logók, illetve a képernyőn átfutó szövegek megjelenítése nem ütközött problémába, azaz ezek nem estek atomjaikra, nem is akadoztak. A száz hertzes képfrissítési rátának köszönhetően az akadozás egyébként sem nagyon jellemző, bár azért villámsebesen szálló tenisz- vagy krikettlabdánál azért fel-feltűnt, hogy olykor nem volt teljesen folyamatos a kép. Amennyiben ez valakit nagyon zavar, akkor aktiválhatja a beépített, Intelligent Frame Creation névre hallgató interpolációs eljárást.

Ezen kívül csak a zajcsökkentő P-NR került be a készülékbe, mint képjavító technológia. Ezt a satnya alacsony felbontású tévéadások esetén nem túlzás akár közepesre vagy automatára állítani, ugyanis a kép hajlamos néha csúnyán bepixelesedni, illetve olykor remegő aura jelenhet meg pillanatokra az objektumok körül. Ennek következtében összemosódhatnak bizonyos képrészletek, amin viszont a képélesség növelésével lehet ezután segíteni. Úgyhogy el lehet bíbelődni szépen az egyes paraméterekkel, de a lényeg az, hogy van rá esély, hogy élvezhető, jó minőségű képet kapjunk, és ez a legfontosabb. A nagyfelbontású anyagok esetén egyébként egyáltalán nincsenek ilyen problémák, olyankor a P-NR nyugodtan kilőhető.

Képarány

A Panasonic tévéitől megszokhattuk már egy ideje, hogy az eredeti arányokon minimálisan torzító automata képkitöltés pazarul működik. Ennek ellenére, aki szeretné, választhatja a 16:9, a 14:9, a 4:3 és a valós módot is. Sőt, három nagyított profil is bekerült a szórásba, ami értelemszerűen gyenge szeműeknek vagy látássérülteknek lehet hasznos, viszont ilyenkor számolni kell azzal, hogy egyes részletek lelógnak a képernyőről. A tévé monitorként is használható, működik az 1:1-es leképezés, viszont ehhez ki kell kapcsolni a 16:9 pásztázás funkciót.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés