Hirdetés

Optimális Corsair táp

Külső

Lassan másfél éve annak, hogy az első Corsair tápot kipróbáltuk. Az elsősorban memóriamoduljairól ismert hajós márka azon „gyártók” sorába állt be, akik valójában nem készítenek, de még csak nem is terveznek számítógépes áramforrást, csak egy úgynevezett OEM gyártótól vásárolt, kész terméket látnak el márkajelzésükkel. Az ilyen tápok minőségét alapvetően az OEM határozza meg, tehát lehetnek nagyon jók, de akár rosszak is. Érdekes módon a Corsair VX, HX és TX családjánál is a vegyes szállítás mellett döntött. Így lett a VX450, a HX sorozat legtöbb tagja és a TX650 Seasonic beles, míg a VX550-ben, a TX750-ben és a HX1000-ben CWT szív dobog. Tesztjeinkben az előbbieket jobban szerettük, ugyanis nem csak teljesítményben, hanem hangban is nagyon jók voltak. A CWT elektronika szintén rendben van, de hűtése valamivel hangosabb.

Hirdetés

A Corsair tápjai közül elsősorban a 450 wattos VX450-et szerettük, mely bármilyen játékos konfigurációval elbír (csak extrém tuninhgoz kevés), és emellett nagyon halkan teszi a dolgát. Húszezer forint körüli jelenlegi árával nem éppen olcsó darab, de a hasonló tudású és minőségű modellek sem kerülnek kevesebbe. Pár héttel ezelőtt a Corsair bejelentette CX400-as tápját, mely kisebb, olcsóbb, és reményeink szerint ugyanolyan jó, mint 50 wattal erősebb társa. Ma ennek fogunk utánajárni.

A CX400-hoz nem kaptunk olyan fehér zsákocskát, mint a VX450-hez, bár valljuk be, hogy erre nincs is túl nagy szükség. Sokkal hasznosabbak a kábelfogók, amiket most sem hagytak ki a csomagból, és kaptunk egy kis Corsair matricát is. Maga a táp egy fokkal látványosabb a VX450-nél, ugyanis oldalán nem matrica, hanem dombornyomott Corsair felirat és hajós embléma díszeleg.

Elsősorban a tápot házuk aljába építők fognak nagyon örülni annak, hogy a kis Corsair fekete harisnyába bújtatott alaplapi kötegei nagyon hosszúak. Hatvan centiméteres vezetéken ül a 20+4 és a 4+4 tűs csatlakozó is, a PCI Express VGA-t etető pedig még öt centiméterrel hosszabb. A hat darab IDE csatlakozót két vezetékre osztották el. Ezeken a tápról 45, 60 és 75 centiméterre vannak az érintkezők, plusz mindkettő végére, 90 cm-nél került egy floppyetető. A hat SATA dugasz a négytűsökhöz hasonlóan lett elosztva, de ennek a két kötegnek a végén már nincs további dugasz.

A CX400 specifikációs táblázatát a tápventilátorral átellenes oldalára rakták, akárcsak a többi Corsairnél. Legfontosabb információ rajta, hogy a 12 voltos részt nem osztották virtuális ágakra, hanem egyben hagyták. Ennek megfelelően nem is látni a címkén ATX12V szabványos matricát, hiszen az egy 12 voltos ágra legfeljebb 20 ampert engedélyez.

Belső

Nagy megelégedéssel nyugtáztuk, hogy a kis Corsair is a Seasonic gyárában látta meg a napvilágot. Tudni lehetett ezt a nagyszerű minőségű ADDA ventilátorról is, mely ugyanolyan típusú, mint a V450-é, tehát minden bizonnyal különösen halk lesz.

Az elektronikára pillantva ismét régi ismerősöket, a VX450 áramkörét és három hűtőbordáját láttuk. Ez az elrendezés nem hasonlít a Seasonic korábbi kapcsolásaira, de hozza azok magas technikai színvonalát.


Corsair CX400...

Jogos a kérdés, hogy mi okozza a CX400 és VX450 közötti, durván 6000 forintos árkülönbséget. A zsákocska kihagyását már említettük. A másik látható különbség a bemeneti kondenzátort érinti. Az a CX400-ban valamivel gyengébb, 260µF/400V-os, míg a VX450-ben 330µF/400V-os volt. Ráadásul a kisebb Corsairben csak 85 fokra, nem pedig 105-re van hitelesítve. Ez mondjuk nem olyan vészes különbség, ugyanis a bemeneti oldal ritkán melegszik fel.


... és Corsair VX450 szinte teljesen azonos belseje

Mint az alábbi kép is mutatja, a legkisebb modellből sem spórolták ki a szigetelő elemeket. A nyomtatott áramkör sarkára vésett felirat szerint ez a kapcsolás 300-500 watt között használható. Mi nagyon szívesen látnánk a 300-as verziót is, hiszen a felső-középkategóriás, egy VGA-s játékos PC-k sem fogyasztanak többet ennél az értéknél.

Ahol fontos a kondenzátorok hőtűrése – vagyis a kimeneti oldalon –, továbbra is 105 fokra hitelesített kéménykék (kondenzátorok) sorakoznak. Ezek a VX450-nél Nippon ChemiCon márkájúak voltak, a CX400-nál viszont az OST egy gyengébb sorozatát használják..

Tesztelés, értékelés

Sajnos sem a Corsair VX450-es táp, sem az a konfiguráció nem állt rendelkezésünkre, amellyel annak idején kipróbáltuk, ezért a Cooler Master egyik legjobb modelljét, a Silent Pro 600-at vetettük be a kis Corsair ellen. Róla annyit kell tudni, hogy papíron valamivel jobb hatásfokú, mint a VX450, szóval elvileg a CX400-at is leelőzi. A terheléshez Core 2 Extreme processzor és két Radeon VGA köré épülő rendszert használtunk.

  • Intel Core 2 Extreme QX9650 @ 3,33 GHz processzor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 memória
  • AMD Radeon HD 3870 videokártya
  • AMD Radeon HD 3870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Asus DWR-0804P DVD-író
  • Casetek CK-1020 ház két ventilátorral

Elégedetten hallgattuk a bekapcsolás után keletkezett minimális lehelést, amit a táp kiadott. Mellette még a merevlemez fejmozgatása is iszonyatos kalapálásnak hallatszott. Pedig ekkor már közel 130 wattot pumpált a kis Corsair a számítógép felé, amihez a konnektorból 154 wattot kellett kiszippantania, tehát hatásfoka majdnem olyan magas volt, mint Cooler Master vetélytársáé.


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés