OCZ Vertex 4 SSD megújult vezérléssel

Virtualizáció és végszó

Egy korábbi ötletből született következő tesztünk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az tapasztalhatta, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális gép) van üzemben. Igazából már egyetlen VM is le tudja "ölni" a rendszert, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne, ha a VM egy merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején. Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egyidőben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. A telepítés témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve inkább a meghajtók véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli. A futási időt a time paranccsal mérjük le, így az eredmény minden esetben meglehetősen pontos.

Ahogy a fenti grafikonon látszik, a Vertex 4 lemaradt, mint a borravaló. Ezzel még a közvetlen előd Vertex 3-tól is igen messze került, ami nem túl jó hír.

Telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét. Ez a fenti telepítős teszttel ellentétben már inkább a véletlenszerű olvasás sebességét hangsúlyozza ki. Ez már jobban feküdt a főszereplőnek, és az élmezőny eredményét hozta.

Hirdetés

Végszó

A tavaly év elején megjelent Vertex 3 volt az egyik első SSD, ami átlagos felhasználás során is mérhető gyorsulást tudott felmutatni a korábbi, NAND-alapú meghajtókkal szemben. A jó eredményt némileg beárnyékolta a második generációs SandForce vezérlők rejtélyes megbízhatósági problémája – ezt a hibát csak hónapok alatt tudta kiküszöbölni a vezérlőket tervező vállalat. Ettől eltekintve a Vertex 3 egy népszerű sorozat lett, mely még több mint egy év elteltével is egy gyors, és elavultnak legkevésbé sem nevezhető megoldásnak számít.


Ahogy cikkünk elején taglaltuk, az OCZ hosszú távon szinte teljesen a saját lábára szeretne állni, ami egyben a SandForce fokozatos leszerelését is jelenti. Az Indilinx vezérlők fejlesztése kulcsfontosságú része az OCZ teveinek, bár az első, 100%-ban saját megoldásra még úgy látszik, várnunk kell. Talán részben ennek is köszönhető, hogy a SandForce vezérlővel szerelt Vertex 3-hoz képest a leginkább átlagos, otthoni felhasználást alapul vevő tesztcsomagunkkal nem mértünk számottevő különbségeket a Vertex 4 javára.

Az összképet sajnos némiképp rontja, hogy néhány esetben az új modell lassabb volt elődjénél, amiből az következik, hogy Vertex 3-ról kizárólag abban az esetben érdemes váltani, ha rendszeresen, nagy mennyiségű tömöríthetetlen állománnyal dolgozunk, ugyanis a Vertex 4 ezekkel jobbal elboldogul. Minden más esetben feleslegesnek tartjuk a cserét. Egy első SSD-nek nem rossz választás a Vertex 4, bár a negyedik Vertex (egyelőre) nem durrantott akkorát, mint egyes elődjei. A jó hírek közé sorolható a hosszabb garanciaidő, amivel az Intel korábbi lépéséhez hasonlóan a vállalat már 5 év garanciát vállal az új SSD sorozat összes tagjára, amit szintén figyelembe véve, nekünk az OCZ Vertex 4 tetszett.


OCZ Vertex 4 128 GB SSD

Oliverda

Az OCZ Vertex 4 128 GB SSD-t a OCZ bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés