OCZ Vector 180 SSD: fókuszban a megbízhatóság

Virtualizáció és végszó

Egy korábbi ötletből született következő tesztünk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az tapasztalhatta, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális gép) van üzemben. Igazából már egyetlen VM is le tudja "ölni" a rendszert, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne, ha a VM egy merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején.

Hirdetés

Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egyidőben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. A telepítés témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve inkább a meghajtók véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli. A futási időt a time paranccsal mérjük le, így az eredmény minden esetben meglehetősen pontos.

Kisebb meglepetésre ebben a tesztben mindkét korábbi Vectorról eléggé lemaradt az új 180-as modell. A mérést többször megismételtük, ezután pedig jeleztük az esetet az OCZ-nek.

Telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét. Az újdonságok itt is jól mentek, ami leginkább a négy rendszer egyidejű indításánál mutatkozott meg.

Végszó

Az OCZ Vector 180 a közvetlen előd Vector 150 továbbfejlesztése, ami elsősorban a megbízhatóság növelésében nyilvánul meg. Az áramkimaradás, illetve ingadozás elleni védelem mellett a NAND chipeket cserélték le egy újabb típusra, de alaposabban megnézve még láthatunk néhány kisebb változtatást a NYÁK-on, illetve minden bizonnyal a firmware is több ponton módosult. Azt nem tudjuk biztosan, hogy az utóbbi felelős-e a virtualizációs tesztünkben mutatott gyengébb szereplésért, de amennyiben ez a helyzet, akkor később egy frissítés segítségével még javulhat az eredmény.

Ahogy cikkünk elején említettük, az OCZ a Vector sorozatot a megbízhatóság és az üzembiztos működés jegyében fejleszti. Mindez a garanciát tekintve 50 GB/nap írási mennyiséget takar, ami az 5 éves jótállási időre levetítve nagyjából összesen 91 TB-ot jelent a várhatóan 53 000 forint körüli áron rajtoló 240 GB-os Vector 180 esetében. Ezzel szemben a Samsung 850 Pro a kétszer hosszabb, 10 éves garanciális időtartamára 150 TB írást garantál, ráadásul mindezt még néhány ezer forinttal olcsóbban, ugyanakkor áramingadozás és kimaradás elleni védelem nélkül.

Az utóbbi mellett az OCZ-nek van még egy jó érve, ami nekünk igencsak tetszett: a ShieldPlus szolgáltatás keretein belül, garanciális időtartam alatt felmerülő probéma esetén nincs más dolga a tulajdonosnak, mint a megfelelő oldalon megadni az érintett SSD sorozatszámát (tehát számla, nyugta, garancialevél nem szükséges), és a gyártó önköltségen intézi a háztól-házig cserét, a lehető leggyorsabban.


OCZ Vector 180 240 GB SSD

Oliverda

Az OCZ Vector 180 240 GB SSD-t a OCZ bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • OCZ

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés