Bevezetés, piaci helyzet
Szomorú helyzetben van a grafikus kártyák piaca: nem is olyan régen még ez volt az egyik legérdekesebb szegmens, újabb és újabb architektúrákkal, árversennyel és izgalmas fejlesztésekkel. Ennek sajnos egy ideje már vége: az NVIDIÁ-t gyakorlatilag már egyáltalán nem érdeklik a VGA-k, de az AMD-t sem hajtja semmi, hogy ezt kihasználva valahogy átvegye az uralmat. Az Intel pedig… Nos, mindenki tudja, mi szokott történni az Intel dedikált GPU-s terveivel. Szóval a lényeg, hogy a GPU piac az elmúlt hónapokban szinte semmit sem változott, és ahogy a dolgok most állnak, még jó ideig nem is fog, hiszen a memóriapiaci, és általában a félvezetőgyártásban tapasztalható helyzet miatt a nagy cégek inkább azon gondolkoznak, hogy tudnak kevesebb VRAM-mal rendelkező modelleket piacra dobni, illetve hogy milyen módon lehet mégis játszani a videómemóriával úgy, hogy az még használható maradjon.
Hirdetés
A réskitöltő
A dedikált GPU-k piacának két fő szereplője közül az NVIDIA gyakorlatilag komplett portfólióval rendelkezik jelenleg, hiszen nincs olyan szegmens, amit a Blackwell valamelyik változatával ne tudna lefedni. A Super változatok megjelenésére a RAM-mizéria alatt nem igazán számíthatunk, így nem csoda, ha inkább azzal foglalkoznak, hogy több éves modelleket élesszenek fel. Az AMD esetében kicsit más a helyzet, ők ugyanis a csúcskategóriát elengedve egy szűkebb, de véleményük szerint jövedelmezőbb piaci területet igyekeztek megcélozni az RX 9070 XT-től lefelé a hivatalosan csak gyártói partnereknek elérhető RX 9060-ig. Ebben a sorozatban középen található az RX 9070 GRE, a két éve általunk is tesztelt RX 7900 GRE utóda. Ahhoz hasonlóan ez a GPU is eredetileg a kínai piacon jelent meg, és csak hosszabb idő után, jelesül most nyáron vált elérhetővé a világ többi részén is. És ugyanúgy, mint elődje, ez sem egy új termék: a többi 9070-es változatban is használt Navi 48 még tovább nyirbált változata, a korábbinál kevesebb VRAM-mal, ami a mai ínséges időkben különösen érdekessé teheti a VGA-gyártók számára.
Az RDNA 4 architektúráról annak megjelenésekor már részletesen írtunk, és a Navi 48-ról is beszéltünk a Radeon RX 9070 XT és RX 9070 tesztjében. Ezért az RX 9070 GRE-ről nem írnánk részletesen, fontosabb tulajdonságait – rokonaival együtt – az alábbi táblázatban foglaltuk össze.
| VGA megnevezése | ASUS TUF Gaming Radeon RX 9070 XT OC |
ASRock Radeon RX 9070 Steel Legend OC |
PowerColor Reaper Radeon RX 9070 GRE |
XFX Radeon RX 9060 XT Swift OC 16 GB |
|---|---|---|---|---|
| Kódnév | Navi 48 XTX | Navi 48 XT | Navi 48 XL | Navi 32 XL |
| Gyártástechnológia | 5 nm (TSMC 4N) | |||
| Mikroarchitektúra | RDNA 4 | |||
| Tranzisztorok száma | 54 milliárd | 29,7 milliárd | ||
| GPU-lapka mérete | 357 mm2 | 199 mm2 | ||
| GPU alap/turbó órajel | 2520/3060 MHz | 2210/2700 MHz | 2220/2790 MHz | 2780/3320 MHz |
| GPU/shader órajele üresjáratban |
dinamikusan változó | |||
| Shader processzorok típusa |
multiprecíziós vektor | |||
| Számolóegységek száma | 4096 | 3584 | 3072 | 2048 |
| Textúrázók száma | 256 textúracímző és -szűrő |
224 textúracímző és -szűrő |
192 textúracímző és -szűrő |
128 textúracímző és -szűrő |
| ROP egységek száma | 16 blokk (128) | 12 blokk (96) | ||
| Memória mérete | 16 384 MB | 12 288 MB | 16 384 MB | |
| Memóriavezérlő | 256 bites hubvezérelt | 192 bites hubvezérelt | 128 bites hubvezérelt | |
| Memória órajele terhelve | 20 000 MHz (GDDR6) | 22 500 MHz (GDDR6) | 20 000 MHz (GDDR6) | |
| Üresjáratban | dinamikusan változó (GDDR6) |
|||
| Max. memória- sávszélesség |
640 000 MB/s | 432 000 MB/s | 320 000 MB/s | |
| Dedikált HD transzkódoló |
2x RME | |||
| Hardveres videó- lejátszás támogatása |
||||
| Hivatalos fogyasztás | ~304 watt | ~220 watt | ~181 watt | |
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!



