Nyári hardvercsokor

P45 alaplapok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Az MSI féltucatnyi Intel P45 chipkészletre épülő alaplapja után a konkurensek is bemutatták saját termékeiket. Az Asus több modelljéből is érkezett hazánkba néhány darab a hét folyamán, de most csak kettőt találtunk nagykereskedelmi partnereinknél. Az egyik, a nagyobb teljesítményű az Asus P5Q3 Deluxe/WiFi-AP@n, melyből egy példány szerkesztőségünkben is vendégeskedik. Akárcsak az MSI vagy a Gigabyte, az Asus is nagyon erősen koncentrál a gazdaságos üzemre. Konkurenseivel ellentétben, akik áramköri szinten csökkentették a fogyasztást, az Asusnál inkább a CPU és egyéb alkatrészek feszültségével játszottak el az EPU rendszeren belül, ami a processzort és hűtőjét, a chipkészletet, a memóriát, a merevlemezt, de még a megfelelő Asus grafikus kártyát is befolyásolni tudja. A P5Q3 az LGA775 foglalatú processzorok mellett DDR3 memóriát kezel, tuningban egészen 2000 MHz-es effektív órajelig. Két hosszú PCI Express foglalatában Radeonokat tud CrossFire-ben hajtani, a harmadik hosszú aljzat viszont csak négyszeres sebességű. Mellette van még két egyszeres PCI Express és két hagyományos PCI csatoló is. Az ICH10R déli hídra hat SATA eszköz köthető, további kettőt és egy eSATA-t, valamint az IDE csatornát külön chip irányítja. A hangért ADI2000B kodek felel, a hálózati rendszer pedig különösen fejlett. A dupla gigabites Ethernet mellett a WiFi-AP@n verzióhoz kapunk egy Draft N-es vezeték nélküli hálózati adaptert. A jól felszerelt Asus alaplap vételára 44 500 Ft.

Alig több, mint feleennyibe kerül az Asus Intel P45-ös alapmodellje, a P5Q. Összevetve a P5Q3 Deluxe-szal tényleg gyengécske modellről van szó, mert tizenhat helyett „csak” nyolcfázisú a CPU feszültséggenerátora, valamint a chipkészlet és a most már „csak” DDR2 memória is veszített egy-egy fázist. Hosszú PCI Express aljzatból és gigabites hálózati vezérlőből is csak egy maradt, sőt a hőcsöveket is kivették a bordák közül. A helyzet viszont az, hogy a félárú modellen is ugyanaz az Intel P45 északi és ICH10R déli híd dolgozik, mint a drágán, szintén ráköthetünk nyolc SATA és két IDE eszközt, igaz, nincs eSATA. Hangkodekje a szintén friss Realtek ALC1200, szóval a P5Q egy egészen kellemes alaplap, ráadásul jó áron.

Még olcsóbb és még egyszerűbb Intel 4-es szériás alaplapot kínál az MSI. A P43 Neo nevű termékén Intel P43 északi és ICH10 déli híd dolgozik. Nem hivatalosan ez a lap is támogatja az 1600 MHz-es FSB-t, illetve a DDR2 memóriát 1066 MHz-ig. PCI Express grafikus kártyáknak egy hosszú foglalatot alakítottak ki, amely természetesen megfelel a 2.0-s szabványnak. Mellette találunk két egyszeres PCI Express és három hagyományos PCI csatolót. Merevlemezből legfeljebb hat SATA-t és két IDE-t használhatunk, a nyolccsatornás hangot Relatek ALC888 kodek adja, a hálózati vezérlő gigabites, a vételár pedig 18 000 forint. Az MSI és Asus alaplapokra három év garancia vonatkozik.

Tápos tápegységek

Az OCZ memóriamoduljai után a tuningos gyártó tápegységei is feltűntek az Expert Computer Kft. kínálatában. A Corsairhez és több tápokat forgalmazó márkához hasonlóan az OCZ is OEM beszállítótól vásárolja az áramköröket, majd ezeket saját köntösben dobja piacra; esetükben az FSP a partner. A StealthXStream széria kisebbik, 500 wattos modelljének is bőven elég ereje van a komolyabb konfigurációk meghajtásához. 12 voltos ágát két részre osztották, melyek fejenként 18 amperes áramerősségre képesek. A tápegységet szellőztető 120 mm-es ventilátor az Addától származik, ami garancia a halk üzemre. Az ötszázasnak meglehetősen kevés, bár elegendő csatlakozója van (2 PCI Express, 4 négytűs periféria, 2 SATA és az alaplaposak), de az ára is kedvező, három év garanciával 12 500 forint. Kettővel több, tehát négy 18 amperes részre bomlik a 600 wattos OCZ StealthXStream 12 voltos szekciója, valamint eggyel nőtt a négytűs és SATA csatlakozók száma is, az ár pedig 16 000 forintra emelkedett.

Szintén FSP áramkörre épülnek, minden bizonnyal ez Epsilonok rokonai az OCZ GameXStream tápegységei, melyek 600, 700, illetve 850 wattos teljesítménnyel kaphatóak, és rendelkeznek az NVIDIA SLI tanúsítványával, tehát két nagy GeForce-ot is garantáltan meghajtanak. Legjobban terhelt, 12 voltos águk négy 18 amperes áramerősségre képes részre bomlik, melyek kombinált maximális teljesítménye modellenként változik. 120 mm-es ventilátoruk kéken világít. Továbbra is két hattűs PCI Express csatlakozójuk van, amihez jár még hat-hat SATA és hagyományos négytűs konnektor. A legkisebb, 600 wattos OCZ GameXStream táp vételára 18 500 Ft, a közepes, 700 wattosért 24 000 forintot, a legerősebb, 850-esért pedig 33 000 forintot kell fizeti. Mindegyik modellre három év garancia vonatkozik.

Hirdetés

Az OCZ kínálatának csúcsát az EliteXStream család jelenti, melynek 800, illetve 1000 wattos tagja van. Az erőgépek belsejében két főtrafó kapott helyet, és valószínűleg nem az FSP boszorkánykonyhájában készültek. Tizenkét voltos részlegüket nem bontották szét, így az összesített, 80 amperes szám szerepel a specifikációs tábla idevágó sorában, ami brutális, 960 wattos csúcsot jelent. Csatlakozókkal is alaposan felszerelték a nagy OCZ-t. Már négy PCI Express VGA-s van neki, mindegyik 6+2 tűs. SATA meghajtóból legfeljebb nyolcat, IDE csatolósból is ugyanennyit köthetünk rá. Az 1000 wattos OCZ EliteXStream vételára 47 000 Ft, és 5 éves garancia vonatkozik rá.

Új tagja a hazai tápos mezőnynek a Xigmatek is. A hűtési megoldásairól ismert gyártó is egy OEM támogatását vette igénybe, termékeiben CWT (Channel Well Technologies) belső dolgozik, hasonlót találni például az Antec vagy a Thermaltake egyes modelljeiben. Már a legkisebb teljesítményű NRP-MC651-et is megrakták minden földi jóval. Ventilátora 135 mm-es, kábeleinek egy része lecsatlakoztatható, négyfelé osztott 12 voltos ágának maximális teljesítménye pedig 624 watt. Sajnos 27 900 forintos vételára is ehhez igazodik. A még erősebb, 12 volton 744 watt leadására képes NRP-MC851-ért nem kevesebb mint 44 200 forintot kell kifizetni.

És még távolról sem tartunk a Xigmatek tápkínálat csúcsánál. A következő szintet az 1200 wattos NRP-CHP1200U jelenti. A stílusos fémkofferben érkező erőgépben valójában két 600 wattos elektronika dolgozik. Az egyik 12 voltot generál egy 20, illetve egy 36 amperes ágon, a másik további két ilyet tud, valamint kezeli a két kisebb feszültséget. Természetesen ennek a modellnek is lecsatlakoztathatóak a vezetékei, akárcsak 1500 wattos nagytestvérének, az NRP-CHP1500U-nak, amelyben értelemszerűen két 750 wattos szív dobog. Az óriás Xigmatek tápok ára 75 300, illetve 88 100 forint, és rájuk is 3 év garancia vonatkozik, akárcsak a többi modellre.

Ház és egyebek

Már a tavaszi CeBIT-en találkoztuk azzal a Cooler Master házzal, mely véleményünk szerint legalább akkora sikert ér majd el a hazai piacon, mint a CM 690. Ahogyan modellszáma is jelzi, a Cooler Master Centurion 590-et egy picivel a 690-es alá pozicionálják, ára körülbelül 13 000 Ft, három év garanciával. A pénzünkért egy 440 mm magas, 510 mm mély és szokás szerint 210 mm széles toronyházat kapunk, amelyben elférnek az átlagos, ATX vagy microATX alaplapra épülő konfigurációk. Előlapját kilenc rácsos 5,25-ös meghajtóhely foglalja el, melyek közül egyben 3,5 colos nyílás is van. Fölöttük, jól elérhető helyen található a bekapcsológomb és az előlapi csatlakozók. Belülre, egy három 5,25 colos helyet elfoglaló keretbe négy merevlemezt rakhatunk, eléjük pedig egy kéken világító ventilátor került, melynek fénytelen párját a hátlapon találjuk. Igény szerint további két-két 120 mm-es légkavaró rakható az előlapra, az oldallapra és a ház tetejére, így akár nyolc ventilátorral is szellőztethetjük a Centurion 590-et. További érdekesség, hogy a tápegység alulra kerül.

Újabb márkával, az Icon 7-nel gyarapodott a HRP Hungary Kft. palettája, mely eddig sem volt szegényesnek nevezhető. Az új gyártó egerekkel, billentyűzetekkel, webkamerákkal van jelen a hazai piacon, mi most három érdekes elektronikus rágcsálót ragadtunk ki a kínálatból. A Z500 Gaming Mouse küldetését már neve elárulja, játékhoz tervezték. Ennek megfelelően vezetékes, hatalmas, legfeljebb 3200 dpi felbontású lézeres érzékelővel szerelték fel, és a precíz mozgáskövetéshez szükséges nagy adatmennyiségről sem feledkeztek meg, ugyanis a Z500 1000 Hz-en kommunikál az USB-n keresztül. Érdekes, hogy jobb kézre igazított formáján a két hüvelykujjgomb nem egymás mögött, hanem egymás alatt helyezkedik el. Összesen hét programozható gombja van az Icon 7 játékosának, hátsó borítása cserélhető, ára pedig 12 000 forint körül alakul majd. Az Icon 7 termékekre 3 év garancia vonatkozik.

Az Icon 7 Hybrid XQ200 különlegessége, hogy nem kevesebb, mint nyolc gombja van, melyek közül ötöt a szintén jobb kézhez igazított forma hüvelykujj részére csoportosítottak, és multimédiás lejátszó, vezérlő funkcióik vannak. Itt sem fukarkodtak az érzékelővel, ugyanis a viszonylag olcsó, 4200 forintos eszköznek 1000 dpi-s optikai szenzora van.

Az Icon 7 talán legkülönösebb formájú egere a Twister 1000. A kisméretű, vezeték nélküli jószág hasáb alakú, de egy trükkös csavarral meg tudja emelni fenekét, hogy kényelmesebb legyen használni. További érdekessége a görgőt kiváltó érintőmező. A számítógéppel 2,4 GHz-es rádióhullámokkal kommunikál, vevőjét az oldalába lehet rejteni. A csavaros Icon 7 miniegér vételára 11 000 Ft.

Az A4 Tech sem mindennapi termékkel rukkolt elő. Tovább folytatja az egerekkel és egyéb, kisebb kiegészítőkkel megkezdett, merész festésű G-Cube termékvonalát. Ezúttal egér–billentyűzet párosokat jelentetett meg, melyekből két szín kapható idehaza. Az egyik rózsaszín szívecskés, a másik krémszínű lepkés. A szettben 800 dpi-s, duplaklikkelő gombos, vezetékes miniegér, illetve az A4 Tech A-nyilazású gombokkal szerelt billentyűzete van, melyre 12 multimédiás vezérlőt is tettek. A színes készletek ára egy év garanciával 6500 Ft.

Notebookok

Néhány hete mutatkozott be Magyarországon a Toshiba új notebookos kollekciója, máris a boltok polcain üdvözölhetjük az első darabokat. Nem meglepő, hogy a legnagyobb érdeklődésnek örvendő, kedvező árú 15,4 hüvelykes termékvonallal, a Satellite A300-zal indítottak, mely a korábbi A200-at váltja. Az új köntös alatt egyelőre a régi technika dolgozik, tehát 1280x800 pixel felbontású kijelzőt kapunk, amit később 1440x900-as egészít ki, az első processzorok pedig az Intel T2000-es és T5000-es családból jönnek. Az itt-ott krómmal díszített, fényes fekete kabátot nem csak az A300, hanem a 13,3 hüvelykes kijelzőjű U400, és a 17 hüvelykes P300 is megkapja. Az 1,73 GHz-es Pentium Dual-Core T2370 processzorral, 1 GB memóriával, chipkészletbe integrált Intel grafikus maggal, 200 GB-os merevlemezzel, legfeljebb 802.11g Wi-Fi-vel, Bluetooth modullal és 1,3 megapixeles webkamerával szerelt Toshiba Satellite A300 vételára 159 000 forint, de ebben sajnos nincs benne az operációs rendszer. Az erősebb, 1,83 GHz-es Core 2 Duo T5550 processzorral, 2 GB memóriával, különálló Radeon HD 3470 grafikus vezérlővel kiegészített A300-as 216 000 forintot kóstál, és ebben már benne van a Windows Home Premium operációs rendszer is.

Az új modellek megjelenésével érdekesen alakul a szerényebb felszereltségű szériák ára. 17 hüvelykes monitorral szerelt Toshiba Satellite L350-et például már 185 000 forintért vásárolhatunk, melynek hardverkörítése is rendben van. Processzora 1,73 GHz-es Pentium Dual-Core T2370, memóriája 2 GB, 1280x800 pixel felbontású kijelzőjére integrált GPU varázsol képet, merevlemeze 250 GB-os, van webkamerája és árában bennefoglaltatik a Windows Vista Home Premium operációs rendszer.

Az Acer már tavaly év végén felújította notebookjainak ruháját, de azóta sem tétlenkednek a tervezői. Márciusban mutatták be a Gemstone stílus Blue változatát, amely két 16:9 képarányú, multimédiás célokra kihegyezett gépet jelentett. Kezdetben mindenkit lelombozott az újdonságok legfrissebb technológiákkal telerakott variánsainak bőven 300 000 forint fölötti ára. Mostanra viszont sokat javult a helyzet, ugyanis egyszerűbb, de mindennapos használatra még így is bőven elég izmos hardverrel is kapható lett a kisebbik Acer Aspire 6920G. A legegyszerűbb modellben 2 GHz-es Core 2 Duo T5750 processzor, 2 GB memória és GeForce 9500M GS grafikus chip dolgozik. A 16 hüvelykes, 16:9 képarányú monitor felbontása esetében 1366x768 pixel. Merevlemeze 250 GB-os, van N-es Wi-Fi modulja, Bluetooth egysége, ujjlenyomat-olvasója, 0,3 megapixeles webkamerája, 5.1-es hangrendszere és HDMI kimenete. A 240 000 forintos árban egy év garancia és Windows Vista Home Premium operációs rendszer van. További 2 GB rendszermemóriáért még 15 000 forintot kell kifizetni.

Sokkal drágábbak a Full HD monitorral, Blu-Ray olvasóval és 45 nm-es Core 2 Duo CPU-val szerelt Aspire 6920G-k. A 2,4 GHz-es Core 2 Duo T8300-zal, 4 GB memóriával, 320 GB-os merevlemezzel, kék lézeres optikai meghajtóval, digitális tévétunerrel felpaprikázott modell vételára 355 000 Ft. A 2,5 GHz-es Core 2 Duo T9300 processzoros modell pedig még 40 000 forinttal drágább.

rudi

Azóta történt

  • Nagy VGA-k, nagy monitorok

    Új Radeonok, GeForce-ok és Samsung TFT-k mellett friss Eee PC-vel és egyre olcsóbb Wi-Fi útválasztókkal foglalkozunk.

Előzmények

Hirdetés