NVIDIA nForce2-es alaplapok tesztje

Hirdetés

Chaintech 7NJL4 Summit

A Chaintech az egy chipset köré épülő alaplapjait családokba szokta rendezni. Legfelszereltebb alaplapjai a Zenith jelzőt szokták kapni, a közepes, tartalmukban némileg visszafogottabb alaplapjai az Apogee-t, míg a leglecsupaszítottabb lapjaik (minden értelemben: felszereltség, BIOS) a Summit márkanevet. A 7NJL4 "Chaintech-éknél" az nForce2 chipset köré épülő alaplapok legalsóbbika.

A 7NJL4 fekete nyákra épül, megtalálható rajta a szokásos három memóriafoglalat, öt PCI foglalat és a 8x-os AGP foglalat. Mindenesetre ránézésre nem tűnik túlságosan lecsupaszítottnak. Az alaplap méretei 305x200 mm.

A processzorfoglalat és a chipset között néhány szép lilaszínű kondenzátor foglal helyet, amelyek a processzorhűtő felrakásakor igencsak útban vannak. Ezen kívül viszont nincs semmi hűtőfelrakást gátoló tényező a foglalat körül, és a Chaintech még a vízhűtéssel rendelkezőkre is gondolt, hiszen a négy lyuk is megtalálható.

A chipsetre egy passzív hűtőborda került, ami ránézésre nagyon jól bordázott, azonban a bordácskák kicsit alacsonynak tűnnek.

Ejnye. Az AGP foglalat környéke kész katasztrófa. Kondenzátorok mindenütt, ráadásul a memóriafoglalatok egy szinten vannak az AGP foglalattal, tehát a memóriabővítés is húzós pillanatokat szerezhet.


A hangfelelős a CMI9739A chipje, SoundStorm nincs


10/100-as Realtek 8101L hálózati vezérlőchip


Tetszetős megoldás, hűtés a southbridge-en is

A hátoldalon megtalálható egy-egy PS2 port a billentyűzetnek és az egérnek, két USB port, egy RJ-45 csatlakozó, két soros és egy párhuzamos port, illetve a szokásos három audió és egy gameport csatlakozó.

Hát igen, itt látszik meg leginkább a leglecsupaszítottabb jelző miértje, hiszen az alaplaphoz mindössze egy kézikönyvet, egy driver CD-t és egy-egy IDE-, illetve floppykábelt kapunk. Lássuk a BIOS-t!

BIOS és tuning

A 7NJL4 a Phoenix AwardBIOS-ra épül, és sajnos nem kápráztat el minket tuninglehetőségeivel.


AGP / FSB / MEMO / POST
Katt a képekre a nagyításért!

Mindössze az FSB-t állíthatjuk a 100 és 250 MHz-es tartományon belül, illetve az AGP órajelét az FSB-től függetlenül 50 és 100 MHz között. A negyedik képen a POST képernyőt látjuk, a Chaintech egy érdekes megoldása látszik: a bootolás folyamata közben a képernyőn mindig látható egy hibakód, ami végülis megfeleltethető az Epox alaplapokon látható P80P kétdigites kijelzőn látható kódonak.

Lévén a szorzót és a feszültségeket nem állíthatjuk, az FSB emelésének eredménye teljes mértékében a processzorra van bízva, hiszen egy 2500+ jelölésű processzor már 200 MHz-es FSB mellett is rendesen tuningolva van. A Chaintech lapon 213 MHz-ig jutottunk el, igaz, az inkább a procinkat jellemzi, hogy alapfeszültségen képes volt 2300 MHz felett stabilan működni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés