A GeForce GTX 470 és 480 tesztje

Értékelés


Forrófejűek, ezért vigyázni kell velük, ha beindulnak... [+]

A netre kikerült tesztek láttán azt gondoltuk, hogy a Ferminek gyakorlatilag esélye sincs a Radeonok ellen. Többet fogyasztanak, jobban melegszenek, hangosabbak, mindeközben pedig még csak nem is gyorsabbak a konkurenciánál. Az új GPU köré épülő videokártyákra sokat kellett várnunk, így ha másért nem is, azért mindenképpen megérte a várakozás, hogy a GeForce-okat az első tesztekben használtaknál újabb meghajtókkal vizsgálhassuk meg. Szerintünk megérte a várakozás. A magas fogyasztással, a melegedéssel és a zajossággal kapcsolatos megnyilvánulások igaznak bizonyultak, viszont ami a teljesítményt illeti, az azért némi korrekcióra szorul. Az egychipes videokártyák mezőnyében az új GTX-eknek oda lehet adni a koronát.

A GTX 480 hol kevésbé, hol meg sokkal gyorsabb a Radeon HD 5870-nél, ami nem kis szó, mert azért utóbbi sem éppen lassú. Az átlagot tekintve a GTX 480 előnye kb. 16%-os. A GTX 470 és a HD 5850 között kisebb a differencia, itt kb. 7% a GeForce előnye. A tesztből az is kiderült, hogy a sokak számára fontos minimum fps kérdésében is a GeForce a nyerő, néhol nem is akármilyen mértékben, így összegezve a GTX 480 már 20%-kal, a GTX 470 pedig 11%-kal gyorsabb riválisánál.

Hirdetés

Ami a fogyasztást illeti, ezen a téren a Fermin tényleg van még mit javítani. Szerintünk ez a probléma csak alacsonyabb csíkszélességen fog megoldódni, ezzel együtt pedig a zajosság is ki lesz küszöbölve. A zajosság egyébként egy elég szubjektív téma. Öt merevlemez és 3-4 ventilátor mellett (egy komolyabb, drágább konfigurációban) valószínűleg már nem igazán lehet majd a GeForce-ok hangját kihallani (legalábbis üresjáratban), viszont egy kényesebb felhasználónak bizonyosan más videokártyát kell kinéznie magának. Az elsőszériás csúcskategóriás GeForce-okra egyébként is jellemző, hogy elsősorban az erővel hengerelnek, és ha csak az elérhető legmagasabb teljesítmény a cél, akkor a melegedés és zajosság csak másodlagos szempontok lehetnek.

A kiemelkedő fogyasztás következtében a GeForce GTX 400-asok nem éppen tündökölnek, ha a teljesítmény/fogyasztás mutatójáról van szó. Ez szimplán annyit jelent, hogy a GeForce-nak több áramra van szüksége ugyanazon (játékos) teljesítmény leadásához. Az ár/teljesítmény mutatókat nem szoktuk ábrázolni, pláne ha egy újonnan bejelentett termékről van szó, mert ez a VGA márkájától, az üzlettől (kiskereskedés) és a piacra kerülés óta eltelt időtől is függ. Most azonban erre is vetettünk egy pillantást. A következő árak alapján kalkuláltunk: HD 5850 - 75 000 forint, GTX 470 és HD 5870 - 100 000 forint, GTX 480 - 140 000 forint és HD 5970 - 160 000 forint. Nem nehéz rájönni, hogy a jelenlegi árak alapján GeForce-ok ár/teljesítmény mutatója komolyan elmarad a konkurenciáétól. Ebből a szempontból a HD 5850 áll a legjobban, de ez nem ér minket meglepetésként, hiszen mindig a csúcskategóriától lefelé haladva találjuk a jobb ár/teljesítmény mutatójú hardvereket, legyen szó akár videokártyáról, akár processzorról vagy másról.

Az NVIDIA szerintünk elérte amit el akart érni, fellélegezhetnek egy pillanatra, mert kiadtak egy olyan videokártyát, amivel megszorongatták az ATI-t, de ez még édeskevés, tovább kell dolgozniuk. Ez nekünk még akár jó is lehetne ha az ellátással nem lenne gond, és ebből következően az NVIDIA csökkenthetné az árakat, hiszen erre az ATI is lépne. A helyzet azonban az, hogy a GeForce rendkívül drága, így az ATI-nak nincs semmi oka az árcsökkentésre. A Fermi bizonyos szempontból olyan lett, mint az első Phenom alapjául szolgáló K10: egyszerűen nem kellett volna kiadni, de kiadták, mert nem volt más. A Phenom második verziója nagyon jól sikerült, és valószínűleg ez fog történni a Fermivel is: alacsonyabb csíkszélességen, magasabb kihozatal mellett kevésbé melegedő és halkabb videokártyát fognak építeni, mindennek következtében pedig az árak is lejjebb mennek majd.

NVIDIA Fermi és a köré épülő videokártyák egy játékos szemével
Pro + egychipes létére brutálisan gyors
+ a ventilátor üresjáratban bár nem halk, de még elmegy
+ DirectX 11, NVIDIA VP4 (akár DivX/XviD dekódolás)
+ nyolccsatornás LPCM (24-bit / 192 kHz) átvitele
+ nem kell lemondani a PhysX-ről
Kontra - sokat fogyaszt, nagyon melegszik
- túl drága, még kategóriáján belül is
- PAP, TrueHD / DTS-HD / 24-bit 48 kHz támogatásának hiánya a HDMI-n keresztül


NVIDIA Fermi, elvadult játékos szemmel

fLeSs

A GeForce GTX 470-et a Computer Imperium esztergomi boltjától, a GeForce GTX 480-at a CHS Hungary-től, a tesztben összehasonlításként szereplő Asus videokártyákat, továbbá az Asus alaplapot és a Corsair memóriát az Expert Computer Kft.-től kaptuk. A teszthez használt játékok egy részét a CD Projekt biztosította.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés