Hirdetés

NPH1: a Coolink nyerő sorozata?

Hirdetés

Egy kis ráadás és a konklúzió

Mielőtt kiértékelnénk a látottakat, szóljunk még egy-két szót a hűtésről! Mivel a hűtőt úgy kaptuk meg tesztelésre, hogy állítólag elbír egy Celeront passzívan is, ezért természetesen utánanéztünk, hogy ez igaz-e. Egy 2,4 GHz-es Celeront kezdtünk el nyúzni a Windows Media Encoderrel, és meglepődve tapasztaltuk, hogy a processzor hőmérséklete 87 foknál megállt. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ezzel a processzorhűtővel teljesen és megszorítások nélkül passzívan hűthetünk egy átlagos, Celeronos irodai gépet, hanem azt, hogy némi házszellőzés esetén jó esélyünk van erre. Persze a passzív hűtést is sokan máshogy értelmezik, vannak, akik szerint a passzív hűtés esetén a házban egy ventilátor sem mozog, de ez manapság már csak illúzió, meglátásunk szerint a passzív hűtésű Sapphire ATI Radeon 9800 Pro sem egy egészséges megoldás, azért elkel abba a házba egy kis szellőzés, akkor viszont már nem nevezhető teljesen passzívnak. Mi annyit tudunk garantálni, hogy egy jól szellőző házban - amiben a táp is besegít - nagy az esélye annak, hogy egy 2,4 GHz alatti Northwood magos Celeron processzort ez a hűtő passzívan elbírjon.

Most ítélkezzünk!

A Coolink NPH1 a tesztelés során nagyon szép eredményeket ért el, hiszen minden tesztben verte a sláger Zalman hűtést, és a nagyságrendekkel hangosabb Gigabyte és Thermaltake hűtőket is. Mivel tudjuk, hogy a Zalman CNPS7000A-Alcu a Cu-hoz képest 2-3 fokkal gyengébben hűt, így meg merjük kockáztatni azt a kijelentést, hogy a Coolink hűtése felér egy Zalman Cu-val, de jobb áron, hiszen amíg a Coolink kb. 8200 Ft, addig a Zalman CNPS7000A-Cu ~12000 Ft. A trónfosztás szófordulatot még nem merjük megkockáztatni, ehhez tesztelnünk kell a Zalman "abszolút rezes" változatát is -- de a hűtők árainak láttán annyit biztosra vehetünk, hogy a Coolink remek vétel, a Zalman CNPS7000A-Alcu-t veri árban és hűtőteljesítményben is (viszont a Zalmant használhatjuk Athlon XP és Athlon 64-es alaplapokon is).

Mivel minden jóban van valami rossz, látnunk kell a negatívumokat is: az NPH1-et csak az alaplap kiszerelésével tudjuk felszerelni, ráadásul ez a művelet egy vékony vagy hosszú csavarhúzó hiányában egyenesen lehetetlenség. Probléma még a termék mérete is, amit jól példáznak az alaplapra felszerelt hűtőről készült képeink. Továbbá kicsit csalódás, hogy a hűtőhöz nem jár fordulatszámszabályzó, ugyanis a megállapítás, amit az NPH2 esetében már kifejtettünk, az NPH1 esetében is áll: egy lassabban, kb. 2000 rpm-en forgó ventilátorral tényleg hangtalan és még kellőképpen hatásos hűtést vásárolhatnánk -- ha lenne fordulatszámszabályzó. Így viszont marad a 3000-es fordulatszám, ami ugyan abszolút elviselhető, de nem hangtalan. Esetleg el tudnánk képzelni a bordából egy olyan verziót is, amire rá lehet csavarozni egy 8x8-as vagy 9x9-es ventilátort is, így a felhasználó nagyobb mozgásteret kapna, és egy nagyobb méretű, ellenben lassabb ventilátorral mégjobb eredményeket érhetne el.

Értékelés: erősen ajánlott

fLeSs

A Coolink hűtők forgalmazója a Kelly-Tech. Gigabyte hűtőinket a CO-Run, míg a Zalman hűtőket a Pixel és a Komel biztosította.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés