Nikon Coolpix L110 - automata távcső

Ergonómia, külvilág

Annak, aki manapság kedvező árú ultrazoom fényképezőgépet keres, egyre könnyebb a dolga, hiszen szaporodnak az alaptudású, de legalább tíz- tizenötszörös (vagy még nagyobb) optikai nagyítással rendelkező masinák (például az újabbak közül itt van az Olympus SP-600UZ). A Nikon Coolpix L110 a Coolpix L100 utódja, mely szintén járt nálunk.

A fényképezőgép elődjéhez képest formájában nem sokat változott, megmaradt a markáns, jó fogást biztosító markolat, amely érdes gumiborítást is kapott. Maradt a 15-szörös nagyítású objektív is, mely elődjéhez hasonlóan nem rendelkezik valódi rekesszel, csupán egyfajta ND szűrővel; így már érthető, hogy miért olyan korlátolt a „rekeszelése” a gépnek, hiszen wide és tele állásokban is csak két-két érték áll rendelkezésre.

Az előlapon egyeduralkodó elem az optika tubusa; a markolat és az objektív között látható még az AF segédfénye, amely erős, narancsszínű csóvával világítja meg a témát, ha szükség van rá.

A viszonylag nagytestű optika ellensúlyozása a gép markolatában elhelyezkedő négy darab (AA) ceruzaelemmel (vagy -akkuval) nagyszerűen sikerült, hosszabb fotózásnál sem válik kényelmetlenné a fényképezőgép kézbentartása.

A hátoldalon a szép képet nyújtó 3”-os, 460 000 képpontos LCD mellett megfelelő méretű, de kissé bizonytalan nyomáspontú kezelőszervek teljesítik rájuk rótt feladatukat. Ellenben az L100-zal, az L110 már dedikált filmfelvételi gombbal is büszkélkedik, amely a kör alakú hüvelyktámasz mellett található.

A gép alján a nagy és nehézkesen nyitható (egyszerre kell a kis reteszt és a fedelet különböző irányokba elhúzni) akkufedél mellett már csak a fémből készült állványmenet található, amely nem az optika középvonala alá, hanem a gép közepére lett elhelyezve.

A masina bal oldalán gumifedél alatt található az USB és a HDMI aljzat, a váz jobb oldalán pedig a külső tápellátás csatlakozója.

Az objektív két végállása közt nem sok, csupán egy centiméternyi utat tesz meg a frontlencse. Érdemes megjegyezni, hogy az optika tubusa nem rendelkezik semmiféle menettel, így nem szerelhető fel rá (könnyen) előtétlencse.

Végül a gép tetején, a vaku tövében sztereó mikrofon látható. Mellette a beépített hangszóró, a bekapcsológomb, majd a kioldó az őt körbeölelő zoomgyűrűvel. A vakut egyébként manuálisan kell felnyitni, s körülbelül 7,5 centire emelkedik az optika középtengelye fölé.

Hirdetés

Kényelmes, biztos fogás, megfelelő méretű, de „ingoványos” nyomásponttal rendelkező kezelőszervek jellemzik a masina kezelhetőségét. A hüvelyktámasz pluszban kedvez a biztos fogásnak, azonban kissé nehézkes miatta megnyomni a filmfelvételt indító gombot.

Adatlap

Nikon Coolpix L110
Érzékelő típusa, mérete CCD, 1/2,3"
Effektív felbontás 12,1 MP
Optika Nikkor Wide VR (ekv. 28-420 mm) 15x
Optika kezdő fényereje (W-T) F3.5-F5.4
Képstabilizátor van
Képstabilizátor jellege mechanikus (érzékelőeltolásos) és digitális
Záridő 1/1000 - 2 mp
LCD 3" LCD 460 000 képpontos felbontással
Belső memória van, 43 MB
Támogatott memóriakártyák SD, SDHC
AF típusa TTL AF kontrasztérzékeléssel
AF módok arcfelismerés, auto
AF élességállítási tartománya 1 cm-től
ISO érzékenységtartomány auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600
Fénymérés módja mátrix
Fehéregyensúly auto, manuális, napfény, izzólámpa, fénycső, felhős, vaku
Vaku van, n.a.
Vaku üzemmódok auto, vörösszem, ki, be, derítő
Exponálás egy kép, sorozat, önkioldó, mozgásérzékeléses kioldás, BSS, 16 képes sorozat
Üzemmódok automata, sport sorozatfelvétel, intelligens portré, sémák, egyszerű automata mód
Scene üzemmódok portré, tájkép, éjszakai portré, összejövetel/beltéri, tengerpart/hó, naplemente, alkonyat/hajnal, éjszakai tájkép, közeli, étel, múzeum, másolás, ellenfény, panoráma segédlet
Első kép elkészítésének ideje 6,4 mp
Két kép közötti idő 2,11 mp
Felbontás 4000x3000, 3264x2448, 2592x1944, 2048x1536, 1024x768, 640x480, 3968x2232, 1920x1080
Nyers (RAW) fájl nincs
Effektek normál, élénk, ff, szépia, cianotípia
Videofelvétel van
Videó minősége 1280x720, 640x480, 320x240
Videó maximális hossza 29 perc
Extrák -
I/O interfész USB 2.0, HDMI
Áramellátás 4 db (AA) ceruzaelemmel, vagy -akkuval
Méret 108,9 x 74,3 x 78,1 mm
Tömeg 406 gramm üzemkészen
Bruttó fogyasztói ár 57 000 Ft
Garancia 2 év

Menürendszer

Csakúgy, mint elődjénél, az L110-nél sem lehet igazán rendszerről beszélni, ha a menüjére gondolunk, ugyanis csupán három fő szekcióból áll: fényképezés, videó és általános beállítások. Természetesen egyéb nyelvek mellett magyar is választható, így az idegen nyelveket nem értők sem vesznek el a gép használata során.

Az utolsó fő menüpont kivételével mind egyoldalas lett, így igen gyorsan navigálhatunk bennük. Ez azért is jó, mert a fényképezőgép nem rendelkezik külön gyorsmenüvel. A fényképezés címszó alatt a képmód (felbontás), a fehéregyensúly, a sorozatfelvétel módja, az ISO értékek, valamint a színbeállítások találhatók. A videó menüpontban a mozgóképek felbontása, az AF mód és a szélzaj csökkentése látható. Az általános beállításokban a készülék egyéb paraméterei találhatóak (dátumozás, mozgásérzékelés, formázás, nyelv stb.).

A masina főképernyője sem bőbeszédű, nem túl sok paraméter köszön vissza rajta: választott üzemmód, ISO érték, AF mező, vaku állapota, szélzajcsökkentés állapota, filmek felbontása, képfelbontás, használt memória és a rögzíthető képek száma.

Csupán öt üzemmóddal rendelkezik a készülék: automata, sport, intelligens portré, sémák, egyszerű automata mód, melyek közül gyakorlatilag három elhagyható lehetett volna, hiszen az automata mód és a sémák (14-féle) mindent lefed.

A felvett képek és mozgóképek visszanézésekor lehetőségünk nyílik a D-Lighting utólagos alkalmazására, egyes képek nyomtatásra való kijelölésére, diavetítés indítására, fotók törlésére, illetve kisképek létrehozására.

A Nikon Coolpix L110 menüje tud magyarul, s felépítése annyira egyszerű, hogy rendszernek nem is nagyon lehetne nevezni. Gyakorlatilag bárki, aki most ismerkedik a digitális fényképezéssel és fényképezőgépekkel, pillanatok alatt elsajátíthatja az L110 működését és beállításait.

Működés

Amit a Coolpix L100-hoz írtunk, az itt sajnos nem áll meg: az előd pattogós működéséhez képest az L110 hozza az éti csiga sebességét. Bekapcsolást követően 6,4 másodpercet kellett várnunk, mire elkészíthettük az első képet. Két legnagyobb felbontású, legjobb minőségű kép között 2,11 mp a pihenő, a 15-szörös átfogású optika egyik végpontjából a másikba 1,8 mp alatt jut el. Amúgy a gép általános működésének sebességét is a komótosság jellemzi - az biztos, hogy türelmetleneknek nem ajánlott ez a masina.

Funkciók tekintetében szinte ugyanazokat kapjuk, mint az elődmodellben. A sport sorozatkép módban (legfeljebb 30 kép, 13 kép/mp sebességgel) a gép itt is 3 MP méretűre csökkentett felvételeket készít, s hiába igyekszik a masina, legfeljebb egy távfutót tudna megfelelően lekövetni.


A szgk kb. 15 km/h sebességgel halad

Az intelligens portré egyszerre több mindenre próbál odafigyelni: igyekszik mosolygó alanyokat elkapni, figyelmeztet a pislogásra, arcra fókuszál, és megpróbálja a vaku vörösszem-hatását eliminálni. Kipróbálva csak a beállított jeleneteknél készültek jó képek, egy rendezvényen vagy buliban a lassúsága miatt esélye nem lenne a rendszernek egy mosolygó, spontán feltűnő arcot megfelelően elkapni.

Hasznos funkció lenne a makró mód, amely akár 1 cm-es tárgytávot is lehetővé tesz. Igazi makrófotósok azonban bizonyára nem ezzel a géppel indulnak majd neki a természetnek, mivel nincs manuális élességállítás, nem lehet rekeszeléssel növelni a mélységélességet, és az AF mező sem választható (csak középső áll rendelkezésünkre).

Egyéb funkciók:

  • BSS, azaz Best Shot Selector: legfeljebb tíz kép készül egy sorozatban, melyek közül a fényképezőgép automatikusan a legjobban sikerültet menti el. No, itt senki se gondoljon arra, hogy az L110-ben egy esztéta manó bújt meg, aki helyettünk mindent elvégez. Csupán arról van szó, hogy a legélesebb, legkevésbé bemozdult fotót választja ki az elektronika tündére.
  • Egyszerű automatikus mód: amit lényegében a sima automata móddal is megkapunk, hiszen a fényképezőgép itt is és ott is maga választja ki az összes, a környezetnek és a témának megfelelő paramétert.
  • Ötféle elmosódásgátlás: célja a bemozdulások elkerülése. Első körben a mechanikus (szenzoreltolásos elv) és a digitális (eVR) bemozdulásgátlás lép működésbe. Ha ez kevésnek bizonyulna, akkor az ISO érzékenység is automatikusan emelkedik akár ISO 6400-ig. Végül a mozgásérzékelés a téma és a fényképező mozgásának hatását igyekszik ellensúlyozni.

A Coolpix L110 stabilizátora kétféle módban működtethető: hagyományos és hibrid. Fenti kép bizonyítja, hogy érdemes a hibridet választani, a kép sokkal tisztább, mint a csak hagyományos stabilizációval készített fotó.

Kár, hogy a D-Lighting csak képeink visszanézésekor, utólag alkalmazható. Ez a funkció a kép sötétebb részeiben rejlő részleteket hozza elő. Mivel belépőszintű fényképezőről van szó, ne várjunk felsőkategóriás dSLR-éhez hasonlítható eredményt. A kivilágosított képrészlet általában zajosabb lett, ráadásul nem is paraméterezhető a funkció: vagy be-, vagy kikapcsolhatjuk.

A kép leméretezése eredményeként 640x480, vagy kisebb képek jönnek létre - ezeknek a mai internetes sávszélességeknél már szinte semmi jelentőségük, esetleg mobiltelefonokra másoláskor vehetjük hasznát az így erősen lecsökkent fájlméreteknek.

A Nikon Coolpix L110 nem sok újdonságot vonultat fel elődjéhez képest. Belépő kategória ide vagy oda, illett volna még pár funkciót legalább az elkészített képek szerkesztéséhez adni. Leginkább a gép lassúsága bosszantó, hiszen ma már szinte mindenki, aki foglalkozik digitális fényképezéssel, rendelkezik akár alapszintű képszerkesztő szoftverrel, így nem okozhat különösebb gondot egy fotó átméretezése.

Képminőség

Nagy előrelépés az L100-hoz képest, hogy az ISO értékét immár saját magunk is átállíthatjuk, így nem vagyunk teljesen kiszolgáltatottak ezt a paramétert illetően. Az optika ekvivalens 28 mm-ről indul, a hordótorzítást igen nagy valószínűséggel elektronikusan korrigálják:

Amint az a képmintákon látszani fog, az optika esetenként igen erőteljes kromatikus színi hibákat produkál lilás és zöldes szellemélek képében. A becsillanásokat sem mindig sikerül elkerülni, főleg nagylátón jelentkezhet a jelenség. Mint számos más fényképezőnél, így az L110-nél is romlik a fotók sarkaiban a képminőség. Ez egyrészt a csökkenő részletességben, másrészt az enyhe torzulásban mutatkozik. Íme a képminták:






A fényképező alap ISO értéken a kategória átlagához viszonyítva valamivel szebb képeket készít, de amint növeljük az érzékenységet, úgy kezd mosottá, akvarellszerűvé válni a fotó. Zajos képeinken is az látható, hogy a szűrőalgoritmusnak köszönhetően színes zsizsikkel nemigen lesz bajunk, azonban ez a részletek elvesztésével jár.

ISO 200-ig bezárólag megmarad az optika és az érzékelő teljesítőképességének maximuma, a finom részleteket sem mossa össze a zajszűrés. Majd ISO 400-on látható egy lépés, ahol még némi kompromisszummal elfogadható marad képünk, de ISO 800-on elgurul a gyógyszer és oda minden részlet. Hardverből ISO 1600-ra képes az L110, de különféle pixelösszevonásos trükkökkel akár ISO 6400-ig is fel lehet menni, azonban a látottak alapján ennek semmi értelme.

Elegendő természetes fény mellett, ha nem megyünk ISO 200 fölé, nagyon jó minőségű képeket is készíthetünk a Coolpix L110-zel, azonban ISO 400-nél magasabb érzékenységi értékeket csak óvatosan és körültekintve válasszunk. Az érzékelő és a képalkotó algoritmus teszi a dolgát, de az optika itt-ott elrontja az összképet.

Mozgóképek és értékelés

Akár 1280x720 felbontásban is rögzíthetjük mozgóképeinket, ráadásul az állóképeknél már megismert színhatások (negatív, szépia, élénk stb.) itt is alkalmazhatóak. Sajnálatos módon csak állóképekhez használható a képstabilizáció; ennek pedig lenne értelme videózásnál is, mert felvétel közben lehet használni az optikai zoomot. A képminőség közepes és jó közé esik, a hang, bár sztereó, de „dobozosan” szól. Közepesen gyorsan reagál a masina a fényviszonyok változásaira, az AF pedig nem mindig talál kapaszkodót, azaz nem áll élesre egy nagyobb zoomolás után. Tesztfilm.

Értékelés

Sajnos, már ott tartunk, hogy 57 000 forintos árával a Nikon Coolpix L110 olcsónak számít - ennek ellenére nem tudjuk jó szívvel azt írni, hogy a készülék jó ár/érték aránnyal hódít. Ugyan a fent leírt körülmények mellett akár jónak is nevezhető állóképminősége, alapszintű (értsd gyér) szolgáltatásaival és teljesen automata, beleszólást nem engedő működése miatt csak nagyon kezdőknek „ajánlható”, akik valóban nem tudnának maguktól szinte egyetlen paramétert sem beállítani. Tanulni vágyó kezdők kezébe pedig pont kötöttsége miatt nem való. A 15-szörös átfogás csábító, de ennél vannak fontosabb érvek, amelyek egy gép megvásárlása mellett szólhatnak.

Termék megnevezése Nikon Coolpix L110
Jellemzés Egyszerű, teljesen automata gép 15-szörös átfogású optikával.
Pro + Jó állóképminőség,
+ elfogadható mozgóképminőség,
+ jó képű, átlagnál nagyobb felbontású LCD,
+ jó fogás, kiegyensúlyozott tömegelosztás,
+ nem drága.
Kontra - Teljesen automata,
- az optika becsillanásokra és CA-ra erősen hajlamos
- "dobozos" hang filmfelvételnél,
- nyomógombok érzéketlen nyomásponttal,
- AF nem mindig áll élesre filmfelvétel közben pl. zoomolás után.
Ergonómia
Képminőség
Mozgóképek minősége
Ár/érték
Felépítés, anyaghasználat
Ennyire kellene

MLaca

A Nikon Coolpix L110 fényképezőt a Nikon Magyarország Kft.-től kaptuk tesztelésre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nikon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés