Netgear N900 – Wi-Fi csúcssebességen

Router és adapter

Tavaly év vége felé jelentek meg az első háromsávos Wi-Fi routerek, melyek közül néhányat lehetőségeinkhez mérten ki is próbáltuk. A háromsávos megoldás annyit tesz, hogy a korábbi kétszer 150 Mbps-os elvi sávszélesség még egy 150 Mbps-os csatornával 450 Mbps-ra bővül, de ennek kihasználásához nemcsak a routernek, hanem a Wi-Fi adapternek is háromsávosnak kell lennie. Sokáig csak az Intel legkomolyabb, elég nehezen beszerezhető Centrino 6300 adapterei kezeltek három sávot, így kénytelenek voltunk a kétsávos méréseknél maradni. Most viszont megérkezett hozzánk a Netgear N900-as (WNDA4100) adaptere, ami az N900-as (WNDR4500) útválasztóhoz hasonlóan a 2,4 és 5 GHz-es frekvencián is három sávval működik. Innen ered az N900-as név: kétszer 450 Mbps.

Külsőre nem sokat változott a Netgear felsőkategóriás routere. Maradt a fényes fekete tégla forma, amihez most áttetsző előlap tartozik. Mögötte sorakoznak az állapotjelző LED-ek, továbbá a homlokzatra, jól elérhető helyre került a WPS aktiváló és Wi-Fit kikapcsoló gomb. Hátul a szokásos Ethernet csatlakozókat – melyek természetesen gigabitesek – két, kissé megtévesztően kék USB egészíti ki, melyek színük ellenére csak 2.0-sak. Rájuk adattárat, médialejátszót, webkamerát vagy akár nyomtatót is köthetünk.

Újdonság, hogy az élre állítást elősegítő, ezúttal áttetsző alapzatot fixen a routerhez rögzítették, emiatt nem kifejezetten használható fektetve. Ez valószínűleg nem véletlen vagy oda nem figyelés eredménye, hanem a rengeteg felhasznált antenna optimális sugárzási teljesítménye miatt állították kötelezően élére a routert. Kár érte, mert így nehezebb elrejteni a lakásban, és falra sem lehet akasztani.

Nagy örömünkre az N900-as routert könnyebb volt szétszedni, mint N750-es társát, viszont a rengeteg (hat) antenna leválasztása és a nyomtatott áramkör kibányászása után leforrasztott bordákat találtunk. Némi internetes keresgéléssel végül arra jutottunk, hogy az N900 kisebb testvéréhez hasonlóan Broadcom alapokra épül. A központi szerepet a BCM4706 router lapka kapta, a rádiós részen pedig az antennák elosztásából ítélve két BCM4331 dolgozik, az egyik 2,4 GHz-en, a másik 5 GHz-en. Tartozik még hozzájuk egy-egy erősítő, illetve a központi processzort 128 MB DDR2 memória segíti munkájában.

Meglehetősen testes darab lett a Netgear háromsávos N900 (WNDA4100) Wi-Fi adaptere. Kaptunk hozzá egy mutatós, állványban végződő USB hosszabbítót, ami hasznos lehet, mert a vezeték nélküli hálózati elemeknél meghatározó tényező az adóvevők elhelyezése. Sajnos itt is csak méretes árnyékolólemezeket találtunk belül, ezért csak sejtjük, hogy a három antennakimenet valamilyen Broadcom elektronikához tartozik.

Működés

Ahogy illik, az N900-as router megkapta azt a kellemes, felhasználóbarát felületet, ami az N600 Premium routerben debütált, de azóta az egyszerűbb modellekben is feltűnt. A router okosan és mindenféle extra állítgatás nélkül rátalált az internetelérésre, az sem zavarta meg, hogy az internetet szolgáltató másik routerünkkel azonos alapértelmezett IP címről kezdett. Az első start alkalmával felajánlotta, hogy magyarra váltja a menüt, illetve szólt, hogy van új firmware és milyen fejlesztések kerültek bele, majd egy gomb megnyomása után telepítette azt.

A kezelőfelületet két részre bontották: Alapra és Speciálisra. Előbbinél hat információs, de egyben klikkelhető ikont kapunk a központi részen, de konzervatívabbak elérhetik a funkciókat a bal oldali oszlopból is. Az összes fontos, alapvető beállítás megtalálható itt: internetelérés, Wi-Fi, szülői felügyelet, USB tároló és vendéghálózat. Az egyes lapok alján rövid, de alapos magyarázatokat tartalmazó, magyar súgó hívható elő. Minden lényeges paramétert elértünk innen, amire csak egy átlagfelhasználónak szüksége lehet. Az egyetlen kifogásolható pont, hogy a Wi-Fi-s részen kiírták a titkosítás jelszavát; a két vendéghálózat (2,4 és 5 GHz-en) jó elkülöníthetőségéért viszont piros pont jár. Szintén fejlett az USB portok kezelése, a korrekt szülői felügyelet opciót pedig most nem elemezzük, mert megtettük már korábban.


Hat információs dobozzal indít a Speciális rész is, de ezek már kevésbé grafikusak. Az útválasztó adatait, az internetes, illetve a Wi-Fi és a vendéghálózat paramétereit találjuk itt, és most a bal menü is részletesebb, telepítő és WPS varázslóval indít. Említést érdemel a fejlett QoS részleg, ahol rengeteg előre definiált alkalmazás és négyféle prioritási szint közül választhatunk. Szintén jó és hasznos funkció a különböző weboldalak és szolgáltatások letilthatósága. Kár, hogy az időzítési lehetőségek eléggé korlátozottak, egy-egy szabályban csak egy időszeletet adhatunk ki, viszont azt percre pontosan. Ha többször aktiválni akarjuk ugyanazt a korlátozást, több szabályt kell létrehoznunk.


Ugyanez igaz a vezeték nélküli beállításokra: rengeteg opciót kapunk, viszont az időbeli szabályozás nehézkes. Szerencsére a Wi-Fi ismétlő funkcióról nem feledkeztek meg, továbbá a forgalommérő rész is ügyes; olyat is beállíthatunk vele, hogy szóljon, ha átléptünk egy forgalmi küszöböt. Eddig még nem beszéltünk az USB-vel támogatott torrentezési lehetőségről – azért nem, mert sajnos nincs. Szerintünk elég nagy hiba volt kihagyni ezt a csúcsmodellből, és az N600 Premium Router privilégiumává tenni. Persze csak egy kis szoftveres megvalósításról van itt szó, ami esetleg később bekerülhet a kínálatba, illetve készülnek már az egyedi (DD-WRT, Tomato stb.) firmware-k ehhez a routerhez is.


Fejlesztettek, egyszerűsítettek a Netgear Wi-Fi adaptereinek kezelőfelületén, így már csak három része van. Az elsőn a hálózat felépítése látható, a másodikon (ezt látjuk, amikor elindítjuk) jelennek meg az elérhető hálózatok, a harmadikon pedig alapvető információk és statisztika olvasható, minden akár magyar nyelven is. Szerintünk egy Wi-Fi ki/bekapcsoló még elférthetett volna valamelyik sarokban.

Próba

Nagy kíváncsisággal vágtunk bele az első 450 Mbps-os Wi-Fi tesztünkbe. Méréseinket egy durván 140 négyzetméter alapterületű, kétszintes családi házban és annak környezetében végeztük, az alábbi ábrán látható az eszközök elhelyezése. A router a 0 pontba került az emeleten, a méréseket az 1-6 pontban végeztük. Az első négy mérés az emeleten készült, az utolsó kettővel kimentünk az udvarra. Hálózatunk legrázósabb pontja az 5-ös, itt ugyanis a födém és több fal áll a router és adapter közé.

Az átvitel méréséhez két 64 bites Windows 7-tel ellátott, Core 2 Duós ThinkPad X60 notebookot használtunk. Az egyik kapta a WNDA4100 USB adaptert, a másikat Ethernettel kötöttük be. Táblázatainkban olyan átviteli sebességek szerepelnek, melyeket a kapcsolatot felépítő eszközök rövid ideig (10-15 másodperc) stabilan tartani tudtak. Mérés közben egy-egy konkurens 2,4 GHz-es és 5 GHz-es hálózat működött a környezetünkben. Fontos kiemelni, hogy a Wi-Fi mérések nagyban függnek a környezettől. Lehet, hogy a nálunk kiválóan szereplő eszközök más elrendezésben, más helyzetben vagy akár más időjárási viszonyok mellett ugyanebben a környezetben is eltérően viselkednek. Mivel 2,4 és 5 GHz-en nagyon hasonló eredményeket kaptunk, csak az előbbi frekvencián mérteket tüntetjük fel. Összehasonlítási alapnak a Netgear N750-es routerét és N600-as adapterét használtuk, melyek ebben a párosításban kétsávosak.

Wi-Fi – LAN
adatátvitel
Netgear N900 – WNDR4500
Netgear N900 – WNDA4100
Netgear N750 – WNDR4000
Netgear N600 – WNDA3100v2
1. 17 000 kB/s 7100 kB/s
2. 15 500 kB/s 7000 kB/s
3. 12 000 kB/s 6100 kB/s
4. 6800 kB/s 4300 kB/s
5. 1000 kB/s 300 kB/s
6. 3000 kB/s 900 kB/s

Tesztkörnyezetünkben még soha nem mértünk ilyen magas Wi-Fi átviteli sebességet. A 17 MB/s körüli csúcsérték már majdnem eléri az egyetlen n-es Wi-Fi sáv 150 Mbps-os elméleti sebességét, tehát a vezeték nélküli átvitel, kódolás és minden egyéb megeszi az elvi sebesség kétharmadát. Elég meredek arány ez, de jó volt látni, hogy a Wi-Fi már olyan szinten van, hogy akár egy falon keresztül is tudja hozni az 100 Mbps-os Ethernet tempóját. Ez a sebesség még az időnkénti ingadozásokkal is elég volt egy 12 Mbps bitrátájú Full HD film megtekintéséhez, a közel kétórás vetítés alatt egyszer sem akadt meg a kép.

További dicséretet érdemel a távolabbi pontokban mért adatátviteli sebesség. Két falon keresztül még mindig közel 7 MB/s-ot kaptunk, ami ritkán csökkent 4 MB/s közelébe. Hálózatunk legrázósabb, födém és falak által árnyékolt 5-ös pontjában is stabil, 1 MB/s körüli volt az átvitel, pedig sok router itt jelet sem szokott fogni. Távolabb nagyon komolyat gyorsult a Netgear N900-as rendszere, a kertben a routertől jó 20 méternyire is tudtunk internetezni.

Egyetlen zavaró tényezővel szembesültünk, amikor véletlenül bekapcsoltuk a notebook saját, Intel Wi-Fi adapterét; ekkor a Netgear hálózat egyből lassult vagy 50-60%-ot. Előbb arra gyanakodtunk, hogy az Intel adapter rákapcsolódott a hálózatra, és az hozzá igazította csúcssebességét, de nem történt kapcsolat. Érdekes, hogy a 2,4 GHz-es mellett az 5 GHz-es hálózat is hasonló mértékben lassult, pedig az Intel modul nem sugároz ezen a frekvencián.

Egy FAT32-es pendrive és egy NTFS-es külső merevlemez segítéségével mértük az USB csatlakozók sebességét. Előbbivel 10 MB/s körüli olvasást és 4 MB/s körüli írást kaptunk, utóbbit viszont sikerült 12 MB/s-mal olvasni és 9 MB/s-mal írni, ami már szépen ki tud szolgálni párhozamosan akár két-három HD videó adatfolyamot. Megnéztük a WAN csatlakozó sebességét is, 850 Mbps körüli érték jött ki, vagyis az N900-as router egy ideig elég lesz az otthoni felhasználók számára elérhető internetkapcsolatok lekezeléséhez.

Értékelés

Mai tesztünkben az eddigi leggyorsabb általunk próbált Wi-Fi hálózattal találkoztunk. Háromsávos felépítésük révén a Netgear N900-as termékei új szintre emelték a vezeték nélküli adatátvitelt, de erre a konkurensek csúcsmodelljei is képesek. Igaz, hogy az elvi, most már 450 Mbps-os sebességtől messze van a gyakorlati sávszélesség, de a tapasztalt 150 Mbps-ot közelítő valós tempó, és az eddiginél stabilabb adatátvitel már alkalmassá teszi a Wi-Fit nagyfelbontású videók lejátszására – legalábbis a routerhez közel. Távolabb a korábbi rendszerekhez képest akár kétszeres sebességre is számíthatunk. Persze, ehhez a routeren túl megfelelő hálózati adapterre is szükségünk lesz.

A problémák pedig itt kezdődnek. Ahogyan az Intel Centrino 6300-asa, a Netgear N900-as WNDA4100-as adaptere sem olcsó mulatság, nagyjából 20 000 forintba kerül. Hozzá, és konkurenseihez képest a szupergyors N900-as WNDR4500 router nem is olyan drága a maga (mai árfolyamon) 58 000 forint körüli árával. Igen, sok pénz ez egy routerért, de a Netgear eszköze a ma kapható egyik leggyorsabb és legjobban felszerelt modell, ráadásul kezelőfelülete akár magyarul is beszél, és nagyon felhasználóbarát. Egyetlen komoly hibája, hogy kihagyták belőle a bittorrentkezelést. Összességében nekünk tetszett a Netgear N900-as készlet, viszont – elsősorban az adapter – magas ára miatt nagyobb díjat most nem adunk neki. Elvileg az idei év végén érkezik a Wi-Fi új, 802.11ac szabványa, mely hasonló áron akár háromszoros sebességgel kecsegtet. Meglátjuk!


Netgear N900 – WNDR4500 Wi-Fi router
Netgear N900 – WNDA4100 Wi-Fi adapter

rudi

A Netgear N900 hálózati eszközöket a LANTEL Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés