Négy okoseszköz egészségünk védelmében

Konklúzió, értékelés

Ahogy cikkünk elején említettük, meglátásunk szerint egyértelműen van létjogosultsága az egészségünket szolgáló különféle öndiagnosztikai okoseszközöknek. Amellett, hogy segítségükkel jobban megismerhetjük saját testünket, még kényelmesebben és jól rendszerezve, átláthatóan kezelhetővé válnak a különféle eredményeink, amikből akár idejekorán kiszűrhetővé válnak egyes olyan komolyabb betegségek, melyeknek felismeréséhez nem feltétlenül kell koponya CT, szívultrahang vagy teljes vérkép.

Ezen felül a későbbiekben még az orvos-beteg kapcsolat is kényelmesebbé válhat. Gondoljunk csak abba bele, hogy mennyivel kényelmesebb lenne, ha nem kellene bizonyos időközönként kontrollra járnunk, hisz a mobiltechnológia segítségével különféle egyszerűbb méréseket akár otthon is elvégezhetnénk, azok eredményeit pedig egy gombnyomással továbbíthatnánk kezelőorvosunknak. Ezzel nem csak a páciens takaríthatna meg időt, de az amúgy már bőven túlterhelt egészségügy is tehermentesülne valamelyest, ergo ahogy az angol mondja, ez egy win-win szituáció lenne. Már csak az a kérdés, hogy mikor jutunk el addig, hogy mind az orvos, mind pedig a beteg fel legyen készítve erre.

Mindenesetre az Apple tavaly már megtette az első lépést, ugyanis a Health alkalmazással, illetve a mögötte húzódó rendszer segítéségével a tesztünkben szereplő összes szoftver képes szinkronizálni, ergo a mérési eredmények ott is megjelennek, így egyetlen helyen áttekinthető az összes adat. A rendszer egyetlen aggodalomra okot adó része (most is) az adatbiztonság, hisz a különféle eredményekből egy illetéktelen, de szakavatott szempár sok mindent leszűrhet.

Hirdetés

Értékelés

Legvégül térjünk rá az egyes eszközök értékelésére!

A Withings WS-50 okos testelemző nekünk nagyon tetszett. Itt egy alapvetően jól átgondolt, igényes kialakítású, multifunkciós termékről van szó, amire az egyszerű mérleg jelzőt rásütni bizonyos esetekben már valóban lealacsonyító lehet. A termék esetében két gyengébb pontra lettünk figyelmesek: az egyik a már említett gyengébb Wi-Fi, míg a másik a felhasználók megkülönböztetése, ami több hasonló súlyú családtag esetében problémát okozhat, ha azok nem figyelnek eléggé. A Withings eszközök alapvetően a felső, prémium kategóriát célozzák meg, ami természetesen az árazásban is megjelenik, mely a WS-50 esetében per pillanat nagyjából 45 000 forintot takar. Ez első hallásra nem kevés, ugyanakkor minden funkciót egybevéve nem is horribilis, és amennyiben ez 15-20 000 forinttal kevesebb lenne, úgy különösen, így viszont "csak" szimplán ajánlott kategóriába soroljuk a Withings WS-50-et.

A Withings BP-801 vérnyomásmérő esetében szintén azonnal érződik az, amit a WS-50 esetében leírtunk, azaz a minőségi, átgondolt tervezés és kivitel. Az eszköz használata a telepítéstől kezdve pofonegyszerű volt, mindent egybevéve nem találtunk rajta fogást. Mindennek persze meg is kérik az árát, mely a testelemző cédulájához hasonlóan borsos, jelenleg 40 000 forint körül mozog, ami pár ezressel több, mint a konkurencia hasonló termékeinek ára. Egy jobb Omronéval összehasonlítva ugyanakkor már majd kétszer nagyobb az összeg, amiért cserébe kényelmesebb, vezeték nélküli használatot, illetve kvázi végtelen felhasználószámot, limitmentes előzményt, illetve átlátható statisztikát kapunk. Minden egybevéve, még ha nem is annyira határozottan, mint a WS-50 esetében, de végül a BP-801-ra is ajánlott minősítést állapítottunk meg.

A Kinsa Smart Stick lázmérő egy egyszerű, de nagyszerű eszköz. Érződik rajta, hogy több ponton is a gyerekek igényeihez szabták, ugyanakkor ez egyáltalán nem zavaró, sőt ettől csak még inkább jópofa az egész. A lázmérő maga könnyű, strapabíró, nehezen elrontható, bár arra azért nem esküdnénk meg, hogy például elrágni nem lehetne a gumis részt. Telepítését lényegében nem lehet elszúrni, a mérési folyamat pedig gyors és egyszerű, illetve informatív. Egy szó mint száz, mi a Kinsa okos lázmérőjén még annyira sem találtunk fogást, mint a Withings BP-801-en, ez egy kvázi tökéletes eszköz. Számunkra az egyetlen fájó pont a termék forgalmazása lehet, ami nem hogy idehaza, de az USA-n kívül még sehol nem kezdődött meg. Erre gyógyír lehet az eBay vagy az Amazon, hisz utóbbi helyen szállítással együtt nagyjából 32 amerikai dollárból, azaz körülbelül 9000 forintból jön ki a Kinsa lázmérője, míg az USA-n belül ez az összeg 20 dollár, ami átszámítva 5500 forint. Nálunk még ennek ellenére is kiérdemelte az amúgy ritka, különösen ajánlott plecsnit.

Az iHealth Align BG1 alapvetően tetszett nekünk, ugyanakkor itt már több problémát is találtunk. Az első és legnagyobb az Android támogatás teljes hiánya, amivel sokak számára nem lehet opció a termék. Ezen felül a tesztcsíkok esetében a mesterségesen generált szavatossági idő sem szimpatikus, bár a gyártó ezt a méréshez szükséges enzimek minőségének esetleges romlásával magyarázza. Utóbbi még mindig nem lenne túl nagy probléma, ha nem 6000 forintba kerülne egy doboz tesztcsík, ami szinte pont megegyezik a készülék árával. Ettől eltekintve az iHealth Align BG1 szépen teszi a dolgát, illetve az alkalmazás is jól összerakott, részletes adatbevitelt tesz lehetővé, valamint a grafikonok is kellően informatívak.

iHealth Align BG1 vércukormérő Withings WS-50 okos testelemző
Withings BP-801 vérnyomásmérő


Kinsa Smart Stick lázmérő

Oliverda

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés