Négy játékos egér három egérpadon

CM Storm Inferno

Nyári játékos egér-megatesztünk után újra elővesszük ezt a témát, ami egyesek számára legalább olyan fontos, mint amennyire mások lényegtelennek tartják. Mi véleményünkkel valahol a középmezőnyben helyezkedünk el: úgy gondoljuk, egy jó egér – ami nem feltétlenül nagyon drága – sokat javíthat nem csak játékbeli, hanem hétköznapi teljesítményünkön is. Persze, mint mindenhol, itt sem szabad túlzásokba esni! Mai négyesünk játékos szemmel nézve a visszafogottabb kategóriába tartozik.

Hirdetés

Az Inferno a CM Storm második próbálkozása a Sentinel Advanced után. Elsősorban RPG játékosok igényeihez igazították, melyek jelentősen eltérnek az FPS-esek követelményeitől, akikre rendszerint a gamer egereket szabják. Formáját jobb kézhez igazították, és a nagyobb „terpeszkedős”, tenyeres fogáshoz illik, ugyanis az RPG játékok nem igényelnek olyam precíz és hirtelen kezelést, mint a lövöldözősök.

Amire viszont szükség van, az a sok gomb, ebből az Infernónak összesen tizenegy van. Hármat találunk a hüvelykujjas részen, ráadásul a leghátsó, Storm Tactics fantázianevű váltógombként működik, lenyomva tartva újabb funkciókat aktiválhatunk a többi gombon, ezzel számuk lényegében megduplázódik. Okos húzás, hogy a sok gomb közül kettőre (oldalt a középsőre, felül a bal szélsőre) egy-egy kis dudort tettek, hogy vakon is tájékozódhasson kezünk.

Szemből nézve újabb négy, hosszúkás gombot találunk a három hagyományos mellett. A fő gombok széleire tették őket, így azok elégé beszűkültek. Felül van még egy hatszögletű gomb, amivel az egér fedélzeti memóriájában tárolt profilok között válthatunk. Az Inferno görgője játékos szokás szerint igényes, de nem dönthető oldalra. Vezetéke is „gémer”, tehát cipőfűzőszerű, és jó hosszú, 210 centiméteres. Megtörésgátló nincs a végén. Rácsos elején keresztül vörös fény szűrődik ki, ami szerencsére kikapcsolható, akárcsak hátán a CM Storm embléma világítása.

Alul dupla lézeres érzékelőt találunk, melynek maximális felbontása 4000 dpi, szóval nem tartozik az abszolút elitbe, de szégyenben sem marad 3000 és 5000 dpi közötti konkurensei mellett. Természetesen 1000 Hz-en kommunikál a számítógéppel. Alján nem találtunk súlyozós rendszert, csak három méretes csúszótalpat.

A sok gombhoz jó összetett vezérlőprogramra van szükség. Az Inferno méretes kezelőpultjának első lapján található a tizenegy gomb beállítója, amiből valójában „csak” kilenc funkciója módosítható. A bal hátsó „shift” és a felső módváltó funkciója kötött. Utóbbihoz az alap gyárin kívül három profilt rendelhetünk, melyek a fő ablakból balra kinyíló panelen állíthatóak. Ide került még a kurzormozgás és a klikkelés sebességének állítása. Alul az öt felbontási szintet állíthatjuk be, ezek meghajtó nélkül, a felső gombok és görgő segítségével is módosíthatóak. Sajnos az öt szint viszont megmarad, számukat nem lehet csökkenteni, pedig sok esetben elég a két-három lépcső.

A további négy fülön már csak a gombok funkcióit állító paraméterek vannak. Először is itt a Storm Tactics, vagyis a váltógomb beállítója, melyhez akár két további gombot is lenyomhatunk, így hozhatunk létre plusz nyolc virtuális gombot. Lényegében sokkal többet is össze lehetne hozni, ha figyelembe vesszük, hogy a másik kilenc gombból egyet vagy kettőt vehetünk bele a programozásba. Persze már így is rengeteg lehetőségünk van, hiszen az egyes gombokra nem csak leütésekből (legfeljebb 256 darab) álló sorozatokat, hanem 512 műveletnyi, feltételekkel, ciklusokkal ellátott szkripteket is készíthetünk. Vissza kell még térnünk a Storm Tactics oldalra, mert oda került a görgő és a világítás beállítása. Utóbbi állandóan világíthat, lüktethet, villanhat a gombok megnyomására, de akár ki is kapcsolhatjuk.


Mionix Naos 3200

A hazai piacon nem túl ismert Mionix Naos csúcsegerét még tavasszal teszteltük, nyáron pedig megérkezett formájában azonos kisebb testvére, a Naos 3200. Átlagosnál laposabb felületét selymes, matt fekete anyaggal vonták be, a gyűrűs- és kisujj környékén kényelmesen kiszélesedik.

Kívülről lényegében csak annyi különbséget fedezhetünk fel az 5000-es és 3200-as Naos között, hogy az utóbbi bal oldaláról hiányzik az érzékelő aktuális felbontását jelző LED-hármas. A többi részlet fent változatlan maradt. Két méretes fő gomb közé ezúttal is az átlagosnál valamivel kisebb, oldalra nem dönthető, gumis görgő került, extra gombból pedig kettőt az egér tetejére, kettőt pedig a hüvelykujjhoz tettek.

Alul újabb költségcsökkentő változást fedezhetünk fel: a kis Naosról hiányzik a súlyozórendszer. Őszintén szólva nekünk nem fáj érte a szívünk, hiszen az egér nélküle is elég nehéz. Más a kisebb Naos érzékelője is, ahogyan száma jelzi, most egy 3200 dpi-s típust alkalmaztak, ráadásul nem lézeres, hanem LED megvilágítású optikai. Természetesen ennek a modellnek is van fedélzeti memóriája, USB csatlakozón keresztül pedig képes 1000 Hz-en kommunikálni. Aljára négy méretes csúszótalpat tettek, ezen a téren nincs változás az ötezreshez képest.

Formatervben a kezelőprogram sem változott, de funkcióiban egyszerűsödött. A leglényegesebb különbség, hogy öt helyett itt csak egy profil van. Az első fülön a gombok kiosztását, illetve a duplaklikk, görgő és az egérkurzor gyorsításának paramétereit találjuk. Az érzékelő felbontása most csak három fix szintre állítható a második oldalon, és itt van az egérkurzor sebességének és az USB lekérdezésének az állítója, illetve a világítás ki-bekapcsolója, ami szintén egyszerűsödött az elődhöz képest. A harmadik fülre fapados, késleltetéseket nem jegyző makrókészítő került, a negyedik pedig lényegében csak két link a gyártó oldalára.


Ozone Radon 3k és 5k

Még a Mionixnál is kevésbé ismert nálunk az Ozone márka. Nem a román fiúzenekar fogott játékos kiegészítők gyártásába, hanem egy európai, játékosokból álló társaság. Elvileg fejlesztenek és terveznek mindenféle játékos kiegészítőt, de első egerük, a Smog teljesen azonos volt az általunk is kipróbált Cyber Snipa Silencerrel, amivel nagyon meg voltunk elégedve. Most viszont a legújabb modellt, a Radont kaptuk meg kétféle változatban. A Radon 3k-nak 3200 dpi-s, a Radon 5k-nak 5600 dpi-s a lézerszeme. Külsőre csak annyiban különböznek, hogy a 3k-ra fehérrel, az 5k-ra vörössel firkantották rá az ózon vegyjelét (O3).

Mindkettejük felületén a játékos egereknél megszokott, selymes tapintású, matt fekete műanyagot használták, a hüvelykujjas részen pedig egy méretes gumibetéttel egészítették ki. Fölötte van két hosszú gomb, és tettek még egy előre-hátra húzhatót a görgő fölé. A kerék itt is gumis, a Radon 3k-nál világos, az 5k-nál sötét, de egyik esetben sem dönthető oldalra. A szokásosnál valamivel rövidebbre szabták a Radonokat, elöl pedig fő gombjaik elkeskenyednek. Elvileg akár karmos fogásban is használhatnánk őket, de oldalt talán túl szélesek ehhez.

Alul súlyozó rendszert találtunk mindkét modellnél, ráadásul egészen okosat! Igaz, rengetegszer láttunk más hasonlót, de most először került a nehezékezés értelmes tartományba. Üresen a Radonok csupán 85 grammot nyomnak, tehát a legkönnyebb egerek közé sorolhatóak. Telerakva 110 grammra növekszik tömegük, ami nagyjából egy átlagos egérnek felel meg. A korábban látott súlyozósok mind 110-120 gramm környékéről indultak, és a fölöslegesen nehéz és lomha, 140-150 grammos tartományig terjedtek. A másik érdekesség a zsinóros huzatú kábel kivezetése, az ugyanis öt helyen jöhet ki az egérből.

Rápillantva a Radonok kezelőprogramjára felesősödött bennünk az érzés, hogy most is a Cyber Snipa Silencerrel azonos Smogot gyártó OEM katalógusából választottak, ugyanis a program pontosan ugyanazzal a jellegzetes módszerrel működött. Nyilak segítségével tologathattuk a gombok funkcióit az egérre vagy a játékos beállításinkat tároló rekeszbe. Egyszerre három konfig lehet a Radonokon, melyek között a felső gombbal válthatunk. Makrók mellett gyorstüzelő funkciót is tehetünk az egyes billentyűkre. Nagy örömünkre itt nem csak pontosan beállíthatjuk a dpi értékeket, hanem csökkenthetjük a beállítások számát is. Nekünk rendszerint a kettő bőven elég szokott lenni.

Nova egéralátétek

Nem csak új egereket, hanem új egérpadokat is próbára tettünk. A francia Nova termékeinek érdekessége, hogy különösen magas felbontású egerekhez készítették őket, így használatukkal talán kiküszöbölhető az a jelenség, amit korábbi tesztjeinkben minden egérnél tapasztaltunk: magasabb felbontáson picit vesztettek pontosságukból, mintha nem tudták volna elég precízen letapogatni az alattuk lévő felületet.

Már a legegyszerűbb Nova tesztalanyunkat, a Raidet is 6000 dpi felbontásúnak nevezik. A nagy érzékenységet speciális mikrotükrökkel érik el, melyek erősítik a lézeres és optikai egerek fényének visszaverődését, szóval tényleg lehet a dologban valami. A pad felületében nagyon finom rovátkák vannak, ami csökkenti a súrlódást. További érdekesség, hogy a Nova Raider viszonylag puha, a műanyag egéralátétekre hasonlító, kemény csúszófelület mintha egy puhább szövetpadra lenne ráhúzva. Emellett formája sem hétköznapi, sőt hátlapja is szokatlan, finomabb gumi (vagy műanyag), mint a klasszikus alátéteké, egyáltalán nem rovátkált, hanem sima. Elvileg ez jobb tapadást biztosít, amit a gyakorlat is megerősített.

A Nova Winner 3 is hasonlóan íves formájú. Felülete még precízebb, rovátkái kicsit hangsúlyosabbak, így érzékenységét már 8000 dpi-re taksálják. Akárcsak a Raider, nem túl nagy, 268 mm széles és 233 mm magas. Akinek kevés lenne ekkora felület, választhatja a Killer 2-t, mely 337 x 307 milliméteres, és ugyanolyan anyagú, mint a Winner 3.

A Nova egérpad kínálatának csúcsát a z Overslide III jelenti. Ez a vaskosabb alátét már 420 milliméter széles, 290 milliméter magas és a másik két modellnél kétszer vastagabb, 6 milliméteres. Felülete keményebb, de kevésbé rovátkált, mint a másik két modellé, speciális mikrotükreivel viszont 12 000 dpi az érzékenysége. Hogy ez pontosan mit jelent, azt nem tudtuk, de kipróbáltuk...

Próba

Már szemrevételezéskor egyértelmű volt számunkra, no meg a CM Storm ajánlása is erre utal, hogy az Inferno a komótosabb, hosszabb ideig tartó RPG játékokhoz, és nem a rövid és pörgős FPS körökhöz készült. Ennek megfelelően formáját a kényelemhez szabták, az pedig szubjektív, így nekünk hiányzott némi alátámasztás a gyűrűs és kisujj alól. Ezen a téren a Radonokat valamivel jobbnak találtuk, de az igazi, királyi kényelmet a Naos 3200 hozta. Ha hosszú órákra kényelmes egeret kellene választani, akkor rá voksolnánk.


Naos 3200 - a legkényelmesebb

Sajnos a Naos fő gombjai viszont hasonlóan bizonytalanok, mint nagytestvérénél. Ezen a téren az Inferno és a Radonok is rendben voltak, de mindkettőnél elbírtunk volna szélesebb fő gombokat. Az Infernónál ez azért is zavaró, mert a keskeny fő gombok mindkét oldalán ott áll egy-egy további billentyű. Azért RPG játékoknál a sok varázslást és az üvegcsék iszogatását szépen rájuk tudtuk tenni. A ritkábban használatos funkciókat (felszerelés, térkép, kalandkönyv) a váltógomb révén szintén ráprogramozhatjuk a gombokra, és akkor alig kell majd érinteni a billentyűzetet. A Naos és a Radonok ezen a téren lemaradnak, igaz, azok inkább általános célú játékos egerek, egy FPS igényeihez bőven elegendő gomb van rajtuk. A Naoson található plusz gombok nagyon szépen jártak, a Radonok hüvelykujjasai viszont olcsó hatást keltve koppantak.

Próbáltuk a vezeték különböző irányban kihozást az Ozone egerein, de nem igazán éreztük ennek a funkciónak a hasznát. Sokkal jobban bejött a súlyozás, amit végre jó tartományba tettek. Nekünk két kis nehezékkel, 95-100 gramm környékén tűnt ideálisnak az elosztás. Próbálkoztunk a Radonok karmos fogásán (az egyes fogási stílusok leírása itt található), de inkább tenyeresben jöttek be, ahogyan az Inferno és a Naos 3200 is.


CM Storm Inferno - rengeteg a gombja

A négy játékos egér mozgását nem csak a három Nova alátéten vizsgáltuk, hanem bevetettünk egy kemény szövet (CM Storm Battle Pad), egy átlagos szövet (SteelSeries QcK), egy puha szövet (CM Storm Weapon of Choice), egy műanyag (CM Storm Battle Pad SSK) és egy speciális, a Cooler Mastertől származó fém padot is. Egyiknél sem használtunk speciális teflontalpakat (skates). Először is meg kell erősítenünk, hogy van valami a nagyfelbontású egérpadokban! Kisebb, 1-2000 dpi-s felbontás környékén még nem igazán voltak jobbak a többi padnál, feljebb viszont a hagyományos egéralátéteken – különösen a szöveteken – elkezdtek most is pontatlanodni az egerek, úgy, mint korábbi tesztünkben. Ellenben a mikrotükrös Novákon legfeljebb minimális gyengülést tapasztaltunk, amivel csupán a speciális, teflonbevonatú fém alátét tudta tartani a lépést.

A mezőny legkevésbé pontos egerének a CM Storm Infernó bizonyult. Persze olyan ellenfelektől, mint a Naos 3200 és a Radonok nem szégyen kikapni! Mind a három egér iszonyatosan jól ment. Kisebb felbontáson a Naost jobbnak éreztük, de magasabbra, 2000 dpi fölé érve már a két Radon egy hajszálnyival precízebbnek tűnt. Ezután fura volt, hogy maximális felbontását közelítve a Radon 5k romlani kezdett. Elhagyva a 3200 dpi-t már nem javult, hanem folyamatosan romlott, maximumán már az Inferno mögött is érezhetően lemaradt.


Radon 5k - nem csak nagyon pontos, de tok is jár hozzá

Egérpadok kapcsán is voltak érdekességek. Míg a két kisebb Nován (Raider és Winner 3) nagyon jól érezte magát mind a négy versenyzőnk, addig a nagy, elvileg legjobb Over Slide III az Infernónak és a Radonoknak sem jött be, ezzel szemben a Naos 3200 nagyszerűen ment rajta. Mondjuk a Naos meg a kemény szöveten veszett el teljesen. Összefoglalva tapasztalatainkat azt mondhatjuk, hogy a négyes legpontosabb tagja az Ozone Radon 5k volt, őt márkatársa és a Naos 3200 követte szorosan, majd az Inferno kicsit jobban lemaradva. Ki kell viszont emelni, hogy a Radon 5k 3200 dpi fölött elkezdett pontatlanodni, csúcsfelbontásán ez más siralmas méretet öltött.

Értékelés

Igazán korrekt mezőny jött össze mai tesztünkben. Kimondottan teljesítményéhes, pro gamer szemszögből nézve a leggyengébbnek a CM Storm Inferno bizonyult. Versenyszintű FPS-ezéshez biztosan nem ajánlanánk, de nem is erre tervezték. A sok gombot igénylő, de extra precizitást annyira azért nem megkövetelő RPG játékokhoz, mint amilyen például a WoW vagy akár stratégiához is nagyon jó lehet. A "shift"-elő Storm Tactics és a többi gomb segítségével a két fő billentyű környékére akár tucatnyi további funkciót is tehetünk kényelmesen és gyorsan elérhető helyre. Az Inferno formája számunkra közepesen bizonyult kényelmesnek, de az a kérdés nagyon szubjektív. Figyelembe véve tudását és közel 15 000 forintos árát, a CM Storm Inferno komoly RPG játékosok számára ajánlott minősítést érdemel.

Annak idején a Mionix Naos 5000-et azért kritizáltuk, mert nagyon drága volt. Most a Naos 3200-zal megkaptuk ugyanazt a nagyszerű formát és minőséget olyan sallangok (súlyozó és egyedi világító rendszer) nélkül, melyek igazából szükségtelenek a legtöbb játékos számára. Kisebb felbontásúra és optikaira cserélték az érzékelőt, de nagyon jól teljesített. Kár, hogy a meghajtóban nem rendelhettünk hozzá egyedi értéket 800 és 1600 dpi között. Sajnos a fő gombok még mindig a kívánatosnál bizonytalanabbul működtek, de a 13 000 forintos, szuperkényelmes Mionix Naos 3200 így is nagyon tetszett nekünk.

Szintén 13 000 forintba kerül a semmiből jött Ozone nagyobbik Radon 5k egere, mely érzékelőben mezőnyünk legjobbjának bizonyult. Legalábbis addig, míg nem mentünk vele maximális felbontása közelébe, ahol sokat gyengült. Ha tehát azt mondjuk, hogy elég a 3200 dpi, akkor választhatjuk a Radon 3k-t, ugyanis ez a háromezer forinttal olcsóbb egér lényegében mindent tud, amit nagyobb testvére. Ugyanolyan kellemes a formája, ugyanolyan jól járnak fő gombjai, ugyanúgy kattognak a hüvelykujjasak, és az Ozone egerek legjobb részletével is bír: végre jó tartományban van a súlyozás. Összefoglalva tehát mai mezőnyünk legjobb tagjának az Ozone Radon 3k-t tartjuk, mely nagy tudása mellé viszonylag kedvező, 10 000 forintos árat társít, így ajánlott címet kap, míg nagyobb testvére, az Ozone Radon 5k tetszett.

Végül, de nem utolsósorban itt vannak a Nova egérpadok. Sokan még annyira sem hisznek ebben a műfajban, mint a játékos egérben. Mi évtizedes játékos múlttal és tucatnyi alátét kipróbálása után úgy gondoljuk, bizony van különbség. Egy klasszikus szövet egérpadon teljesen más érzés egerészni, mint egy mikrotükrös Nován. Szerintünk a trióból a Winner 3 volt a legjobb, bár egy kicsit kicsinek találtuk. Szintén korrekt a Raider, de tekintve a kis árkülönbséget (2600 forint a 3000 forint ellenében), a Winner 3 jött be jobban, ajánlott címet pedig látatlanban a Killer 2-nek adnánk, ami lényegében egy nagyobb Winner 3. Sajnos a nagy és drága (kb. 7000 forint), ám elvileg legpontosabb Over Slide III több egerünkkel nem találta a közös nevezőt.

Mionix Naos 3200
Ozone Radon 5k
Nova Raider és Winner 3
CM Storm Inferno (RPG játékosoknak)
Ozone Radon 3k
Nova Killer 2

rudi

A Mionix Naos 3200 és Ozone egereket, illetve Nova egérpadokat a Flash-Point Számítástechnikai Kft. bocsátotta rendelkezésünkre. A termékek megvásárolhatók többek között a ComputerMode, az Ebolt és az Aqua boltjaiban. A CM Storm Inferno egeret az Expert Zrt.-től kaptuk.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés