Hirdetés

Mode Com tápok minden szinten

Hirdetés

Mode Com Feel tápok kívülről

Tápos tesztjeinkben rendszerint közepes – 500 watt körüli – vagy nagy teljesítményű – akár 1000 wattot is meghaladó – termékeket mutatunk be. Ma sem lesz ez másként a Mode Com termékeivel, viszont az izomgépek taglalása előtt megismerkedünk két egyszerűbb modellel. Bizony, sok esetben egy 3-400 wattos, akár nem a legmodernebb, csúcs hatásfokú, de jó minőségű táp is bőven elég lehet, vagy éppen csak ilyen modell fér bele a szűkös költségvetésbe. A Mode Com Feel termékvonalát a kedvező árszabás jellemzi. Legolcsóbb mai tesztalanyunk, a Feel-400ATX csupán 5500 forintba kerül. Ennek ellenére nem pillekönnyű, mint pár hasonló árú konkurense. Hátuljáról nem hiányzik a főkapcsoló, 80 mm-es ventilátorát pedig igényes rács védi az oda nem való ceruzáktól, csavarhúzóktól, ujjaktól.

A megfelelő szellőzés érdekében a ventilátorral ellentétes oldalt, illetve a beszereléskor alulra néző lemez egy részét is kilyuggatták. A jobb légáramlat nem csak hűsebb, hanem akár halkabb üzemet is jelenthet.

Csatlakozóinak számán és a kábelek hosszán látszik, hogy a Mode Com nem rengeteg VGA-val, merevlemezzel és optikai meghajtóval telerakott óriásgépekbe szánja a 400-as Feelt. Főtápcsatakozója, akárcsak a kiegészítő 12 voltos négytűs csupán 45 cm hosszú köteg végén csücsül. A táptól ugyanilyen távolságra van az egyetlen SATA csatlakozó is. Kár, hogy nincs belőle még egy-kettő. Van viszont két vezetéken összesen négy hagyományos, IDE eszközökhöz való dugasz – 45 és 60 centiméterre a táptól – és egy csatlakozó floppy-meghajtónak (75 centiméteren). Csak a fő, 24 eres köteg kapott fekete harisnyát, de a többit is összefogták.

Specifikációs táblája szerint a 12 voltos ág két részre van bontva, melyek legfeljebb 13, illetve 14 amper, tehát 156, illetve 168 watt leadására képesek, közös maximumuk pedig 324 watt. Ennyivel akár egy komolyabb játékos konfiguráció is beérheti, bár egy-két komoly GPU vagy egy nagy processzor erőteljes rántása minden bizonnyal gondot okozna a 12 voltos részlegnek.

Második Mode Com tápunk a Feel III-350ATX Illumination még gyengébb, 350 wattos. A zacskós kiszerelésű 400-assal ellentétben a gyártó színeibe öltöztetett dobozban kaptuk. Házát sötétre fényezték, amin jól mutat a felülre helyezett 120 mm-es ventilátor krómozott rácsa. Működés közben a hátsó főkapcsoló vörösen, a légkavaró kéken világít.

Itt már lényegesen több volt a vezeték és a csatlakozó is, bár fekete harisnyát továbbra is csak a 20+4 tűs főcsatlakozó kapott. Ennek hossza ismét 45 centiméter, akárcsak a négytűs kiegészítő 12 voltosnak és a most már jelen lévő PCI Express VGA-snak. Örvendetes, hogy SATA konnektorból már kettő van. A korábbi 400-assal azonos a négy IDE és egy floppy csatlakozót tartó két vezeték. Ezeken 45, 60 és 75 centiméternél vannak a dugaszok.

Kisebb névleges teljesítménye ellenére a 350 wattos, világító Feel III két 12 voltos része is 13, illetve 14 amper leadására képes. Közös maximumuk minden bizonnyal alacsonyabb, bár erről nem ad információt a specifikációs tábla.

Mode Com Feel tápok belülről

Sajnos az sem derült ki, hogy a 350 wattos világító táp 120 mm-es ventilátora kitől származik. Mellette sárga szigetelővel bevonva a passzív PFC trafója látható.

Nem lepődtünk meg különösebben azon, hogy a két Feel sorozatú Mode Com táp belseje teljesen egyforma. Felépítésük régebbi Young Year kapcsolásra hasonlít, hőleadóik kellemesen nagyok, elrendezésük viszonylag szellős.

Némi tolongás csak a kimeneti részen látható. Itt pár BH márkájú, 85 fokra hitelesítet kondenzátor meglehetősen közel került az egyes feszültségeket előállító tekercsekhez.

A vezérlést SG6105 áramkör végzi, ez figyel a feszültségek stabilitására, túlterhelésre, egyéb galibákra.

Mode Com Volcano tápok kívülről

Míg a Feel sorozatot az ár alacsonyan tartását figyelembe véve tervezték, addig a Volcano szériánál – különösen a nagyobb daraboknál – a „Mindent bele, hajrá!” elv érvényesült. Nagyobbik tesztpéldányunknál, az 1000 wattos Volcano Extreme-nél van még egy nagyobb, az 1500 wattos Volcano Ultra. Nem aprózták el a ventilátor kérdését sem: 140 mm-es világító darabot szereltek bele. Természetesen a kábelezés moduláris. A fel nem használt kötegekhez elegáns tartót kapunk.

A nagy vulkánt SLI-hez és Quad SLI-ez tervezték, ezért nem kevesebb mint hat PCI Express tápcsatlakozója van, melyek közül három nyolctűs. Azért kaptak kék és vörös színt, mert két külön 12 voltos részleget rendeltek hozzájuk. A maradék négy, fekete aljzatba dughatjuk a perifériák zsinórjait.

Okosan, fixen csatlakoztatott kábeleket kapott a főtápcsatlakozó, egy nyolctűs 12 voltos kiegészítőt és egy szintén nyolctűs EPS csatlakozót. Ezek hossza egységesen 55 centiméter.

A modulárisakból tíz köteget kapunk. Közülük haton PCI Express konnektorok vannak, hármon hattűs, hármon pedig nyolctűs csatlakozóval. Hosszuk 65 cm, így nagyobb házakban is elérnek majd rendeltetési helyükre. A további négy kötegből kettőn négy-négy SATA dugasz található, a táptól 50, 65, 80, illetve 95 centiméteres távolságban, a fennmaradó kettőn pedig a SATA-sak helyét IDE csatlakozók vették át, és mögöttük, a táptól 110 centiméterre van még egy-egy floppyetető. Összesen tehát akár tizenhat merevlemezt is ráaggathatunk a kilowattos vulkánra.

Meglehetősen brutális az adatlap is, ami négy részre bontott 12 voltos ágat tüntet fel. Ennek már a két kisebb, fejenként 20 amperes szegmense is elég ütős, hát még a másik kettő, melyek darabja akár 36 amper, vagyis 432 watt leadására is képesek. Persze az összes rész nem képes egyszerre maximumon üzemelni.

Lényegesen emberibb léptékű darab a 650 wattos Mode Com Volcano. Nála már csak egy kisebb tagja van a modellcsaládnak, az 550 wattos. Hagyományos ATX méretű, így felső részét teljesen kitölti a 140 mm-es ventilátor, mely ebben az esetben is világít, és fekete rács tartja biztonságban.

Megmaradt rajta a négy darab perifériás kötegnek való moduláris aljzat, a PCI Express grafikus kártyás részt viszont a felére redukálták. Maradt két hattűs és egy nyolctűs köteg, ami elég lehet akár két-három VGA-hoz is.

Az aljzatoknak megfelelően kevesebb lecsatlakoztatható köteget kaptunk a 650-eshez, amihez szintén jár a praktikus tépőzáras vezetéktartó. A három PCI Express köteg itt szintén 65 centiméteres, és a két-két SATA-s, valamint az IDE-s nyaláb sem változott, tehát 50, 65, 80 és 95 centiméterre a táptól van rajtuk négy-négy konnektor, és az IDE-sek végére került még floppy-meghajtóhoz való is.

FSP belsejű tápokra jellemző a négy részre bontott 12 voltos ág, melyek legfeljebb 18 amper leadására képesek. Ez a részenként legfeljebb 216 wattos korlát esetleg problémát okozhat, ha csúcstuningnál két nagy VGA-t próbálunk egy szegmensről meghajtani. Összesített teljesítményükről ismét nem kaptunk információt.

Mode Com Volcano tápok belülről

Ahogyan számítani is lehetett rá, a két nagy Mode Com tápban ugyanaz a 140 mm-es ventilátor dolgozik. A Yate Loontól származik, melynek lapátkerekei halkságukról ismertek. A 0,7 amperes motorerőből azért elég morgós működésre lehet számítani. Ezt valószínűleg alacsony fordulatszám ellensúlyozza majd, legalábbis kis terhelésnél. Érdekes, hogy a 650-es modellnél a szellőzőnyílás fele átlátszó lappal le volt takarva. Nem először láttunk ilyet, minden bizonnyal nem is ok nélkül alkalmazzák ezt a trükköt a gyártók.

Egymás mellé téve látszik, hogy mekkora méretbeli különbség van a két Volcano között. Balra a normál hosszúságú és szokásos elrendezésű 650-es látható. A Viking márkájú főtrafóból, három bordából és a felül látható EMI (elektromágneses impulzus) szűrő csomagolásából AcBel elektronikára tippelnénk, de a valódi beszállító a CWT (Channel Well Technology).

Teljesen más tészta az ezres extrém tűzhányó. Belsejében lényegében két táp látható. A kép felső részén van az EMI szűrő, majd alatta következnek a bemeneti oldalak, utánuk a két főtrafó, majd a két kimeneti oldal. A hatalmas zsúfoltság miatt itt aztán semmilyen gyártóra utaló jelet nem láttunk, de ez a model is a CWT tervezőasztalán született. Végül is lényegtelen, hogy ki gyártotta, ha rendben teszi a dolgát. Annyit sikerült még kideríteni, hogy a kimeneti részeken mindkét tápban 105 fokra hitelesített SamXon kondenzátorok dolgoznak.

Tesztelés, értékelés

A Mode Com tápjainak teszteléséhez két konfigurációt építettünk fel. Mindkettő alapja a szokásos, 3,3 GHz-re tuningolt Core 2 Quad processzorunk volt, amihez a két kisebb Feelnél egy Radeon HD 4870-et, a nagy Volcanóknál Radeon HD 3870-ből és HD 3780 X2-ből álló CrossFireX grafikus rendszert párosítottunk. Összehasonlítási alapban mindkét esetben a 85% körüli hatásfokú 600 wattos Cooler Master SilentPro moduláris tápot használtuk.

  • Intel Core 2 Extreme QX9650 @ 3,33 GHz processzor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 memória
  • AMD Radeon HD 4870 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Asus DWR-0804P optikai meghajtó
  • Casetek CK-1020 ház két ventilátorral

Az egyszerűbb, kisebb hatásfokú kapcsolásnak tudható be, hogy nyugalmi állapotban, amikor a Cooler Masternél még csak 140 wattot mutatott a konnektoros mérő, akkor a Mode Comok már 180 watt környékén fogyasztottak. Ez annyit jelent, hogy a SilentPro durván 85% hatásfokú, a Feel sorozatos Mode Comok pedig 70% alatt maradtak. A különbség egy erősebb gépnél nyugalmi állapotban jó 40 watt. Terhelve egy kicsivel tovább nőtt a differencia 45-50 wattra. Itt a Mode Comok hatásfoka már elérte a 70%-ot.

Mit jelent forintosítva ez a 40-50 wattos többlet? Ha abból indulunk ki, hogy jelenleg körülbelül 42 forintba kerül egy kilowattóra (egy 1000 wattos fogyasztó egy óra alatt fogyaszt enyit, egy 100 wattos 10 óra alatt) elektromos áram, akkor a Feelekkel minden órában úgy 1,6 forinttal vagyunk drágábbak, mint egy csúcsmodern táppal.


Azóta történt

  • FSP Epsilon 80 Plus

    Kipróbáltuk az FSP felsőkategóriás tápjának új, gazdaságosabb sorozatát.

  • Mini-PC Modecom házban

    Egy meglehetősen jó árú, apró PC-t próbáltunk ki.

  • Optimális Corsair táp

    400 wattos, magas hatásfokú, jó minőségű, aktív PFC-s, sok csatlakozóval felszerelt a Corsair új, CX400-as tápja.

  • Asus izompacsirta

    Sok minden más mellett nagy teljesítményű tápokat is forgalmaz az Asus, egyet kipróbáltunk.

Előzmények

Hirdetés