MobiBlu - egzotikumok ügyes tálalással

I’m blu, MobiBlu

A hordozható médialejátszók piacának szereplői az évek során két egymástól jól elkülönülő csoportba rendeződtek. A vásárlók legtöbbször az olyan gigászok nevével találkozhatnak, mint az Apple, a Creative, a SanDisk, illetve újabban a Microsoft, vitathatatlanul ezek a cégek adják el világszerte a legtöbb ilyen eszközt. Könnyű nekik – mondhatnánk, hiszen a fenti világcégek gyakorta évtizedekre visszanyúlóan markáns jelenlétet képviselnek a szakmában, illetve kellő tőkével rendelkeznek ahhoz, hogy újoncként mindjárt az élmezőnybe verekedjék magukat.

Aztán ott van a mezőny többi tagja, melyeket sokan hajlamosak egy kézlegyintéssel lesajnálni, pedig számos ázsiai kistigris tudna mesélni a nagyoknak arról, hogyan kell jó médialejátszót gyártani. Egyike eme kisebb gyártóknak az alig tízéves múltra visszatekintő koreai Hyun Won Inc., mely MobiBlu márkanéven, illetve jelentős OEM szereplőként értékesíti termékeit. A MobiBlu egyébiránt a legek márkájának is tekinthető, ezen a márkanéven látta meg a napvilágot a világ legkisebb, legvékonyabb, illetve leghosszabb akkumulátoros üzemidővel büszkélkedő médialejátszója.


[+]

Hozzánk ezúttal a cég két új fejlesztése, a szupervékony MobiBlu US2 és a „nagyképű” apró dobozka, a Boxon jutott el. Bár a két készülék külalakja még csak nem is hasonló, a szinte egyforma tálalás miatt le sem tagadhatnák, hogy egy családból származnak. Az eltérő külső ellenére a két testvér legbelül nagyon is hasonlít egymáshoz, a zenelejátszás mellett ugyanis közel azonos repertoárral rendelkeznek, azonos minőségi szintet képviselnek.

A két médialejátszó nagyon hasonló, átlátszó dobozban érkezik, szinte teljesen egyező körítéssel. Mindkét típushoz jár az elengedhetetlen fülhallgató, az USB adatkábel (mellyel egyben tölthető is a készülék), a tokok (a Boxonnál puha átlátszó, a US2-nél kemény műanyag), a Boxonhoz kapunk még egy jack-jack átjátszókábelt és egy nyakpántot is. A forgalmazó mindkét termékhez biztosít magyar nyelvű leírást, mely ugyan nem tekinthető extrának, sokkal inkább kötelező tartozék, sokan azonban mégis fittyet hánynak erre az apróságra. Hálózati töltő egyik csomagban sincs, ez azonban újabban teljesen megszokott jelenség, így lassan a mi – korábban meglehetősen erős – hiányérzetünk is elpárolog eme tartozékkal kapcsolatosan.


[+]

A MobiBlu Boxon és US2 igényesen megalkotott, jó minőségű anyagokból összerakott médialejátszók érzetét keltik, mindkét készülékre jellemzőek továbbá az apró formai trükkök, melyek többnyire jól illeszkednek a koncepcióba. A US2-t szemlélve azonnal szembeötlik, hogy fejlesztői a Motorola pengemobiljaitól merítettek ihletet: a készülékház alig 7 milliméter vastag, a fém kezelőgombok anyaga, tapintása pedig a telefonoknál alkalmazott felülethez kísértetiesen hasonló. Ezzel együtt a US2-ről süt a minőség és az átgondoltság, minden gomb az előlapra került, a felső, szélesebb részhez pedig mindjárt két fülhallgatót vagy hangkeltőt csatlakoztathatunk (ide csatlakozik a speciális kialakítású tápkábel is).

Hirdetés

A Boxon ennél jóval tömzsibb, lényegében az egész lejátszó előlapja csak a kijelzőből áll, ezzel mintegy azt sugallva, hogy ez a készülék elsősorban videofelvételek megtekintésére való. A készülék 4,3 centiméteres képátlójú kijelzője valóban nagyobb, mint a US2-n található 3,8 cm-es megjelenítő, a kis dobozka azonban ettől még szerintünk nem feltétlenül lesz alkalmasabb videózásra. Mivel az előlapon nem jutott hely másnak, a kezelőgombok félig oldalt, félig a hátlapon sorakoznak, nyomkodni leginkább a két mutatóujjunkkal tudjuk őket, ami a lapátkezű felhasználók számára – a készülékház, illetve a gombok méreteit figyelembe véve – eleinte kisebbfajta tortúrával egyenértékű. A kezelőszervek elhelyezése és formája jelen esetben tehát nem kimondottan tekinthető ergonomikusnak, a felhasznált anyagok minősége valamint az összeszerelés azonban, akárcsak a US2-nél, itt is elsőosztályú.

Ügyes kékségek

Korábban említettük, hogy a két készülék funkciótárháza gyakorlatilag megegyezik, azaz a Boxon és a US2 a zenelejátszáson túl FM rádióként, diktafonként, képnézegetőként, videolejátszóként és e-bookként egyaránt használható. Ez manapság minden magára valamit is adó médialejátszó repertoárja, ezeket egészíti ki a MobiBlu olyan plusz funkciókkal, mint a podcast-támogatás vagy az internetes telefonálás lehetősége (csak a Boxonnál). Utóbbinál a lejátszó mikrofonja és a fülhallgatók felelnek meg a kézibeszélő mikrofonjának és hangszórójának, a hangátvitelről pedig a rejtett partícióra installált Skype VoIP alkalmazás gondoskodik.

A két médialejátszót egyaránt egy 260 ezer szín megjelenítésére képes OLED kijelzővel szerelik, adja magát tehát a videózás és a képnézegetés lehetősége, előbbihez azonban, mint sok más esetben, először konvertálni kell a videókat, a képfájlok közül pedig csak a JPEG formátumúakat jeleníti meg a két készülék. A kijelzők az OLED technológiának köszönhetően kontrasztos képet adnak, a használt felbontásról azonban csak a US2 esetében találtunk adatot (128x128 pixel), a Boxonnál csak sejteni tudjuk, hogy a kijelző 160x128 pixeles. Mi továbbra is úgy gondoljuk, hogy egy ekkora, körülbelül bélyegnyi méretű színes kijelzőn a menürendszeren és a lejátszott számok információin túl nem sok minden mutat jól, videolejátszásra és képnézegetésre mi legalábbis egy (lényegesen) nagyobb megjelenítővel szerelt PMP-t ajánlanánk szívesebben.


[+]

A menüvel kapcsolatosan egyébiránt elmondható, hogy mindkét készüléknél viszonylag jól összeszedett kezelőfelülettel van dolgunk. A US2 esetében ez (nyilván a kisebb kijelző miatt is) kissé puritánabb formában jelenik meg, a Boxonnál viszont a navigálás nehézkesebb a kis gombok miatt. Jó ötlet, hogy a hangszínszabályzó beállításait mindkét típusnál egy gombnyomással elérhetjük, nem kell a menüben bóklásznunk hozzá (igaz, a zenelejátszás ekkor sem szakad meg).

A két készülék valójában a zenelejátszás terén igyekszik maximálisat nyújtani, amihez alapvetően minden adottsága megvan mind a Boxonnak, mind a US2-nek. A lejátszók a legtöbb ismert tömörített zeneformátummal elboldogulnak az MP3-tól kezdve az OGG-ig, ahol a fájl ilyen jellegű adatot tartalmaz, ott megjelenítik a kijelzőn a tageket, dalszövegeket, továbbá egyénre szabható hangszínszabályzási lehetőségekkel kecsegtetnek.

Sajnos a két MobiBlu lejátszóhoz mellékelt fülhallgató egyike sem tűnik ki a szürkeségből, általuk a Boxon és a US2 valódi tudása nem tud megmutatkozni. Nem lenne igazságos, ha ezt hátrányként említenénk, hiszen a fülhallgató milyensége nagy mértékben az egyéni preferencia függvénye, ezért a gyártók manapság érthető okokból többnyire inkább egy olcsó típust mellékelnek a lejátszójukhoz, amit vélhetőleg úgyis lecserél majd a tulajdonos. A US2 esetében egy kicsit mégis fáj a szívünk az átlagos füles miatt, ehhez a lejátszóhoz ugyanis egy speciális, két dugasszal (ebből csak az egyik szolgál jelátvitelre) rendelkező, nyakpántként is funkcionáló fülhallgató jár. Ilyen kialakítású csipogót márpedig nehéz lesz találni a kedvelt és ismert márkák választékában.

Adatlapok, értékelés

Megfelelő fülhallgatóval már sokkal teltebb, dinamikusabb hangzás csalható elő a Boxonból és a US2-ből. A két lejátszóba gyaníthatóan azonos vagy nagyon hasonló áramkört épített a gyártó, a készülékek hangzásvilága közt ugyanis gyakorlatilag lehetetlen különbséget tenni. Ha a hangképet mégsem találjuk kielégítőnek, segítségül hívhatjuk az equalizert vagy az SRS WOW beállításokat, a tartományok kiemelésével azonban nem árt csínján bánni, a zeneszámok dinamikájától függően ugyanis ilyenkor mindkét lejátszó hajlamos erősen torzítani. Hallható alapzajt szerencsére egyik MobiBlu készülék sem produkált, a US2 ellenben a kijelző kikapcsolásakor és bekapcsolásakor egy pillanatra megakasztotta a lejátszást – ezt azonban egy firmware-frissítéssel gyorsan orvosoltuk.

A MobiBlu nálunk járt két médialejátszója tapasztalataink szerint a kategória többi tagjához képest semmivel sem teljesít rosszabbul, így aki minőségi, tetszetős kialakítású flashmemóriás készülékre vágyik, ha teheti, hallgassa meg a koreaiak kínálatában szereplő, neki szimpatikus lejátszókat is. A cég médialejátszói valamivel olcsóbbak, mint a másik ismert koreai gyártó (Cowon) megoldásai, tudásuk és minőségük azonban szinte minden tekintetben egyezik azokéval, és mindkét gyártó egyaránt két év jótállást vállal a készülékeire. Jó ár/érték arányuk és átlag feletti minőségük miatt mindkét általunk most bemutatott MobiBlu médialejátszót ajánlott vételnek minősítjük.

 

Adatlap
Termék neve MobiBlu US2
Adattároló flashmemória 1 GB vagy 2 GB kapacitással
Kijelző 3,8 cm képátlójú, 128x128 pixeles OLED (260 000 színárnyalat)
Frekvenciatartomány 20 - 20 000 Hz
Jel/zaj viszony 90 dB
Maximális teljesítmény @ 16 ohm 12 mW csatornánként
Támogatott fájlformátumok MP3 (VBR is), WMA (DRM), WAV, OGG (Q0-Q10), JPG, MSV, MSJ (konvertálás után), TXT
Lejátszási idő kb. 15 óra (zenelejátszás)
kb. 7 óra (videolejátszás)
Funkciók diktafon, képnézegető, video- és zenelejátszó, MP3-felvétel mikrofonról, FM rádió 20 programozható csatornával (felvétel is), Podcast ready, USB háttértár (USB 2.0), e-book (txt fájlokkal), ébresztőóra
ID3 tag támogatása ID3 V1, ID3 V2 2.0, ID3 V2 3.0, ID3 V2 4.0, dalszövegek is
Hangszínezés ötsávos EQ (hat előre beállított, szabadon paraméterezhető hangszínnel), SRS WOW 3D, TruBass
Méret 83 x 41 x 7 mm
Tömeg 30 g (akkumulátorral)
Bruttó fogyasztói ár 1 GB: 29 900 Ft
2 GB: 41 900 Ft
fekete és ezüst színben
Forgalmazó Infopatika Kft.

Ami tetszett:

  • összességében jó minőségérzet,
  • nagyon vékony és könnyű,
  • könnyű kezelhetőség.

Ami nem tetszett:

  • csak speciális USB-kábellel használható.

 

Adatlap
Termék neve MobiBlu Boxon
Adattároló flashmemória 1 GB vagy 2 GB kapacitással
Kijelző 4,3 cm képátlójú, OLED (260 000 színárnyalat)
Frekvenciatartomány 20 - 20 000 Hz
Jel/zaj viszony 90 dB
Maximális teljesítmény @ 16 ohm 12 mW csatornánként
Támogatott fájlformátumok MP3 (VBR is), WMA (DRM), WAV, OGG (Q0-Q10), JPG, AVI (konvertálás után), TXT
Lejátszási idő kb. 12 óra (zenelejátszás)
kb. 7 óra (videolejátszás)
Funkciók diktafon, képnézegető, video- és zenelejátszó, MP3-felvétel mikrofonról, FM rádió 20 programozható csatornával (felvétel is), Podcast ready, VoIP telefon, USB háttértár (USB 2.0), e-book (txt fájlokkal), ébresztőóra
ID3 tag támogatása ID3 V1, ID3 V2 2.0, ID3 V2 3.0, ID3 V2 4.0, dalszövegek is
Hangszínezés ötsávos EQ (hat előre beállított, szabadon paraméterezhető hangszínnel), SRS WOW 3D, TruBass
Méret 49,7 x 42.5 x 12,5 mm
Tömeg 30 g (akkumulátorral)
Bruttó fogyasztói ár 1 GB: 33 900 Ft
2 GB: 43 900 Ft
Forgalmazó Infopatika Kft.

Ami tetszett:

  • összességében jó minőségérzet,
  • könnyen áttekinthető menü,
  • VoIP telefonként is használható.

Ami nem tetszett:

  • nagyon apró kezelőgombok.

 

MobiBlu US2
MobiBlu boxon

Renwick

A bemutatóban szereplő MobilBlu médialejátszókat az Infopatika Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés