Mini-PC-t alkatrészenként?

Mini-PC házilag?

Kisgépek

Korábban már körüljártuk a kis méretű, csöndes, kellemes kinézetű gépek kérdését, a célcsoportok nem változtak, de a hardverek és az árak annál inkább. Tavaly nyár végén még friss volt a Shuttle XPC SN85G4V2 mint az egyedüli és legerősebb Athlon 64-es kisgép, de ma már LGA775-ös Prescottunkat vagy a 939 lábú Athlon 64-et is beleszoríthatjuk egy-egy ilyen törpébe. Olyan bivalyerős chipkészletek mellé méghozzá, mint az Intel 925XE vagy az nForce 3 Ultra.

Hirdetés

Természetesen az ilyen kis csinos gépecskéket nem ezekre a csúcsteljesítményű, sok áramot sok hővé alakító szörnyetegekre tervezték, ugyanis tápegységeik a legjobb esetben is 300 watt alatt maradnak; azért egy közepes Athlon 64-gyel megbirkóznak.

Nézzük, mit is kapunk egy ilyen SFF (Small Form Factor) barebone (váz) gépben. Elsősorban egy alaplapot, melyen minden esetben található egy integrált grafikus vezérlő, egy 200-300 watt körüli tápot, egy házat és általában a házhoz illő processzorhűtőt is. Az alapfelszerelésnek esetleg része lehet egy kártyaolvasó vagy a géptől függetlenül is üzemképes rádióvevő.


Biostar IDEQ 200N – az egyik legolcsóbb barebone gépecske

Felmerül a kérdés, hogy nem lehet-e komponensenként megvásárolni egy ilyen gépet, hogy saját kezűleg szereljük össze. Természetesen lehet, most megnézzük, érdemes-e! A korábban bemutatott microATX szabványú alaplapok nem sokkal nagyobbak mint az SFF gépekben található társaik, és többféle csinos kis kuckó is kapható hozzájuk. Lássunk először egy kisebb teljesítményű AMD Sempron processzor köré épülő rendszert. „Félkészben” az egyik legjobb árú a Biostar IDEQ 200N, melyben egy nForce2-es chipkészletre épülő alaplap rejtőzik, integrált grafikus maggal. Ára 41 100 Ft. Lássuk a vetélytársat, hasonló alaplapban és egy kis házikóban.


Az AOpen H340AB házikó belvilága

Az alaplap szintén a Biostartól származó M7NCG-400, hozzá a kisgépeiről is jól ismert AOpen H340AB jelzésű házát választottuk. Mindkét esetben 200 wattos tápegységet kaptunk egy kicsi házban, mely egy háromfeles és egy ötnegyedes meghajtót tud fogadni, és előlapján USB-, valamint audiocsatlakozók vannak. A külön szerelt géphez kellett még egy processzorhűtő is, ami belefér az összesen 95 milliméteres magasságú házba, a CoolerMaster Alps HHC-L61 ilyen, hangereje pedig csak 25,5 dBA, ára hőcsöves réz bordája ellenére is csak 2050 Ft. Összeszámolva 28 600 forintot költöttünk, ami 12 500 forinttal – vagyis 30 százalékkal – kevesebb mint az IDEQ 200N vételára. Így még beleférne a 7700 forinttal drágább, valamivel tágasabb és nagyobb (324 x 95 x 399 mm a 355 x 190 x 355 mm ellenében), de még mindig picike Chieftech BS01BBSL, melyhez 250 wattos táp jár és négy ötnegyedes valamint két háromfeles meghajtót tud lenyelni. Ha hozzátennénk a Biostar kisgép árához még egy ezrest, akkor már az Antec sikkes Minuet dobozkája is beférne a költségvetésbe.


Antec Minuet – a jóvágású

Következzék az Asus Pundit-R csinoskája Intel processzorokat (Socket 478) fogadó ATI RS300-as chipkészlettel, melyen Radeon 9100 grafikus mag adja a képet. Ára szintén 41 000 forint környékén mozog, de olyan csinos, hogy csakis az Antec Minuet tud vele versenyezni!


Asus Pundit-R – a legcsinosabb

A Gigabyte 8TRS350MT alaplap bír hasonló tulajdonságokkal, mint a Pundité. Ha az Antec házába szeretnénk pakolni a rendszert, akkor már processzorhűtő nélkül is kilógnánk majdnem négyezer forinttal. Ha nem olyan fontos a külcsín, és az AOpen H340AB-t „béleljük ki”, akkor nyerők lehetünk 12 000 forinttal, ami több mint elég egy processzorhűtőhöz.

Abban az esetben, ha a Chieftech BS01BBSL-re voksolunk, 38 350 forintból ússzuk meg az alapozást, ami 2750 forinttal haladja meg az Asus T2-R Standard árát, amely formára hasonlít a Chieftech házhoz, de nekünk jobban tetszik.


Asus T2-R Standard és Chieftech BS01BBSL – kinek-kinek ízlése szerint

Lássuk, mi a helyzet a Socket 775 foglalat és a PCI Express dolgában. Az ilyen kisgépek még eléggé frissek, ehhez mérten magas is az áruk. Szerkesztőségünket is megjárta az AOpen XC Cube EX915. Magas – kilencvenezer forintos – ára miatt akkor csak ajánlott minősítést kapott, de ma sem sokkal olcsóbb: 85 250 Ft.


AOpen XC Cube EX915

Ellenlábasnak első körben az ECS 915G M-1.0-et választottuk, mely 22 850 forintos árával jó nagy mozgásteret biztosít házválasztásnál. Még az Antec szemtelenül drága Aria házával is 26 150 forinttal olcsóbban jövünk ki, mint az egybeszerelt AOpen géppel. A kicsi Aria ugyanis 36 250 Ft, vagyis majdnem annyiba kerül, mint a Cooler Master Stacker, igaz, jár hozzá egy 300 wattos táp.

Másodjára egy sokkal érdekesebb lapot, az AOpen i855GMEm-LFS lapot választottuk szintén az AOpen barebone ellenlábasául. Ugyan ez a lap nem PCI Expresses, de a Pentium M processzorok támogatása miatt legalább olyan kecsegtető. A csöppet sem olcsó lap (57 200 Ft) és az Aria vígan túlszárnyalja az XC Cube korábbi árát is, de ha az Antec Minuetbe pakoljuk a mobil Pentiumot, akkor nagyjából egál a helyzet; 5500 Ft marad a processzorhűtőre.


Antec Aria – ennyi pénzért szép kell, hogy legyen

Hanyagoljuk a Pentium 4-es kályha kis kuckóba szorítását, és nézzük meg, milyen lehetőségek vannak a közepes Athlon 64-eknél. Szinte egyértelmű, hogy a friss ATI RS480-as chipkészlettel szerelt, kedvező árfekvésű MSI RS480M2-nek kell ellenfelet keresni. Tavaly ősszel járt is nálunk egy gépecske, amely teljesítményben felveheti vele a versenyt. A Shuttle XPC SN95G5 ugyan csak AGP-s videokártyákkal boldogul, de a majdnem ezerlábú Athlon 64-et befogadja. Ára persze oltári teljesítményéhez mért: 96 250 Ft.


Shuttle XPC SN95G5 – csúcs-Radeon Athlon 64 „ezerlábúval”
kis helyre összezárva; hogy ebből mi sül ki...?

Mivel az MSI lap alulról nyaldossa a harmincezret, 67 510 Ft marad a házra és a processzorhűtőre. Ebből az összegből még egy RS480M2 alaplapot és két AOpen H340AB házat is lehetne vásárolni. Még az Antec Ariával számolva is 31 260 forint a szerelt rendszer árelőnye. Egyetlen gondot az Athlon 64 hűtése jelenthet, ugyanis az Ariában nincsen hely egy álló ventilátoros hőcsöves hűtőnek, de valószínűleg a Zalman CNPS7000-CU befér a kaszniba.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés