Mindjárt itt a Phenom II X6

Phenom II X6 és alaplapok hozzá



Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Hirdetés

Mielőtt belekezdenénk a hardverpiaci újdonságok és érdekességek kivesézésébe, egy kellemetlen jelenségre hívnánk fel a hazai vásárlók figyelmét. A jelenlegi európai és hazai gazdasági helyzet úgy alakul, hogy az amerikai dollárhoz képest romló euróhoz képest a forint is romlik. A jellemzően távol-keleti gyártásra és dolláros elszámolásra alapozó hardverpiacon ez sajnos áremelkedést fog jelenteni számunkra. Szóval most nem érdemes teketóriázni! Ha vásárolni kell, ne húzza-halassza senki! Félő, hogy a tanév végére 10-15%-kal többet kell majd a hardverboltokban hagyni, mint most.

Az x86 processzorok történelmében az AMD-nek többnyire a kergető, felzárkózó szerep jutott. Jelenlegi Phenom II X4 processzorai csak az Intel felső középkategóriás termékeinek teljesítményét hozzák. A csúcs Core i7-900 szériát nem tudta az AMD megközelíteni. Mostanáig. Itt van ugyanis a Phenom II X6, ami nem más, mint másfél Phenom II X4, vagyis egy hatmagos AMD processzor. No, ezzel talán már be lehet fogni az Intelt! Rövidesen alapos tesztben meg is mutatjuk a két termékvonal erőviszonyát.

Mivel teljesítményben többnyire a másodhegedűs szerep jutott neki, az AMD mindig az ár/érték mutatóval operált. Hiába volt lassabb az Intelnél, ha annyival olcsóbban adta termékeit, hogy megérje őket választani. Bevezető árán a kisebb hatmagos, a 2,80 GHz-es Phenom II X6 1055T nagyjából 56 000 forintba kerül (dobozos, 3 év garanciás kiszerelésben), annyiba, mint a Core i5-660 vagy a HyperThreading nélküli Core i5-750. Miközben teljesítményben egyáltalán nem marad el tőlük, sőt! A hagyományosan szorzózár nélküli, tuningot nagyon kedvelő csúcsmodell a 3,20 GHz-es Phenom II X6 1090T Black 82 000 forintért, tehát a Core i7-930-nál egy picivel olcsóbban kapható. További pénztárcakímélő húzás, hogy ezek a processzorok belemennek a már forgalomban lévő AM2+ és AM3 foglalatos alaplapok egy részébe, újonnan pedig már 20-25 000 forintért kapunk hozzájuk való deszkát.

Ilyen, hatmagos Phenomokat fogadó megoldás például az Asrock 880G Extreme3. Nevéből is sejteni lehet, hogy a grafikus maggal felszerelt AMD 880G északi híd dolgozik rajta. A kis Radeon HD 4250 kapott 128 MB saját memóriát, a hátlapon pedig ott díszeleg mind a három monitorkimenet: D-Sub, DVI, HDMI. Van még mellettük eSATA, FireWire és két NEC chippel támogatott USB 3.0 aljzat is. Belül szintén a hármas szám dominál. A processzorfoglalat AM3-as, a négy aljzatba DDR3 memóriát tehetünk, hosszú PCI Express csatolóból szintén három van, a SATA csatlakozók pedig az eSATA-val egyetemben támogatják a SATA 3.0 szabványt. Fejlett, 8+2 fázisú az áramellátás, minden kondenzátor szilárdelektrolitos, és kapunk rengeteg tuningolási funkciót is. Az Asrock nagyon jól felszerelt 880G Extreme3 alaplapja nagyjából 27 000 forintba kerül.

Pontosan ugyanennyibe kerül az eggyel fejlettebb AMD 890GX északi híddal szerelt Asrock 890GM Pro3. Ez a kisebb, microATX deszka elsősorban kisméretű számítógépekbe lehet jó. A rajta található Radeon HD 4290 grafikus processzor az egyik legjobb multimédiás IGP a piacon. 128 MB saját DDR3 memória és három monitorkimenet (D-Sub, DVI, HDMI) csatlakozik hozzá, emellett hátlapján van 6 Gbps-os eSATA és egy USB 3.0 csatlakozó. Nyomtatott áramkörén ugyan csak 4+1 fázisos elektronikát találunk, de támogatja a 140 wattos TDP értékű processzorokat.

Még komolyabb kicsi, AMD-s alaplapot csináltak az MSI-nél. A 890GXM-G65-nek mindene megvan, ami a fenti Asrock deszkának. Ezen felül két hosszú PCI Express csatolót szereltek rá, tehát két megfelelő Radeont CrossFire-ben hajthatunk benne. Több konkurenséhez hasonlóan az MSI is beépítette alaplapja BIOS-ába az AMD processzorok kikapcsolt magjait újraaktiváló funkciót. Persze ennek sikere nem garantált, de ha csak pár gombnyomás, akkor érdemes megpróbálni. Az MSI 890GXM-G65 vételára három év garanciával körülbelül 32 000 forint.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés