Milyen PC jön ki egy konzol árából?

Keep Out gamer termékek


A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Új gamer márka jelent meg a hazai piacon, a Keep Out. A spanyol Approx kezdeményezéséről van szó, mely cég termékeinek létrehozásában távol-keleti OEM gyártók kínálatára támaszkodik, így egyik-másik modell talán ismerős lesz. Az X9 Pro egér minden lehetséges extrával fel van szerelve: Avago 9800 lézeres érzékelőjének felbontása akár 8200 dpi-re is felemelhető, a számítógéppel 1000 Hz-es frekvencián kommunikál, van fedélzeti memóriája, fő gombjai alatt pedig Omron mikrokapcsolók lapulnak, és még súlyozható is. Formáját jobb kézhez igazították, kilenc programozható gombja van, vételára pedig 16 900 forint.

Természetesen egéralátét is van a Keep Out kínálatában. Az R5 elnevezésű egérpad szövetből készült, 3 milliméteres vastagságába csúszásgátló gumialátét is fért. Alapterülete hatalmas, 880x330 milliméter, így betolható a billentyűzet alá is, vagy pedig óriási rántásokat kivitelezhetünk rajta. 3700 forintos ára méretéhez képest kifejezetten barátságos.

Színben és stílusban is illik hozzá az F90 billentyűzet. Több fokozatban állítható, zöld háttérvilágítása van, és a kurzormozgatókhoz illetve a WASD négyeshez is kapunk ilyen színű, cserélhető kupakokat. Aljába keskeny csuklótámaszt integráltak, bal oldalán pedig hat programozható makró gomb sorakozik. További extra billentyűk találhatóak a tetején, melyekkel alkalmazások és a négy, szoftveresen tárolt profil kezelhető. A Keep Out F90 billentyűzet ajánlott fogyasztói ára 11 500 forint.

A játékos készletet egy vaskos headset teszi teljessé. A Keep Out kínálatában a HX6 az egyszerűbb modellek közé tartozik. A többi termékkel ellentétben nem fekete, hanem szürke, de ugyanúgy vannak zöld betétei. Vaskos fülpárnáit és fejpántjának belső részét műbőrrel vonták be, így huzamosabb ideig viselve sem válik majd kényelmetlenné, bár meleg időben hiányozhat a szellőzés. Hangszórói negyven milliméteresek, melyek a sztereó mellett virtuális 7.1-es hangzásra is képesek, és ebből sejteni lehet, hogy a számítógéppel USB kapcsolatot tart fenn. A Keep Out HX6 headset vételára 9000 forint.

Hirdetés

PC egy konzol árából

Állandóan visszatérő téma, hogy nagyjából milyen számítógép vásárolható egy modern játékkonzol árából. Mivel most még alszik a hardverpiac, nincs sok újdonság terítéken, így elővesszük ezt a témát. Indítsunk a legalapvetőbbel: van egy alap Playstation 4 vagy Xbox One megvásárlására elegendő pénzünk, vagyis úgy 120-125 000 forintunk, amiből össze kellene rakni egy játékra használható PC-t. Elég vicces összegnek tűnik ez, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy egy játékos PC-re bizony kell Windows operációs rendszer, ami önmagában levesz a költségvetésből legalább 25 000 forintot, tehát van szűk százezer forintunk, ami nem sok pénz gamer PC-re. Az árak számításához partnerünk, a Foramax Computers kínálatát vettük figyelembe, de mindenből a leges-legolcsóbbat keresve azért még egy picivel olcsóbbak is lehetünk.


Egy modern konzol alapára 125 000 forint körül mozog

Egy játékos számítógép alapja a jó grafikus kártya, ezért megpróbálunk kiindulni a Radeon R7 260X-ből, ami korábbi elemzésünk szerint a legjobb ár/érték mutatójú grafikus kártya az alsó szegmens és a középkategória határán. Ára nagyjából 37 000 forint, tehát megeszi költségvetésünk harmadát. A többi hardver és saját épségünkre figyelve a következő kötelező tétel egy elfogadható minőségű táp, mint a Chieftec 350-ese, amit 8400 forintért mérnek. Spórolni kell majd erősen, így jöhet a legolcsóbb ház, ami csak fellelhető, vagyis a 4900 forintos Logic-A02, ezzel már el is mert a keretünk fele, és még sehol sem tartunk.


Ebbe belefér egy Radeon R7 260X...

Mindenképpen kell valami merevlemez, az alap konzolokban 500-as van, ilyen kapacitásért 13 500 forintot kérnek, és be kell vele érni annak ellenére, hogy az 1 TB-os példányok alig drágábbak. Kevesebb mint negyvenezer forint maradt alaplapra, processzorra és memóriára, így a 8 GB RAM kizárt, mert az önmagában kb. 24 000 forintba kerül, míg két 2 GB-os CSX DDR-1600 modul kijön 14 000-ből.


... de processzorból már csak egy alap kétmagosra futja

A fennmaradt, 22 500 forintos büdzsébe éppen belefér az egyszerű, de csak kétmagos Intel Celeron G1820 processzor és hozzá egy alapszintű Asrock alaplap, de mehetünk AMD irányból is a hasonlóan kétmagos A4-5300-zal és hozzá egy Gigabyte alaplappal. Sajnos még a szerényebb teljesítményű, hétezer forinttal olcsóbb Radeon R7 250X grafikus kártyával sem fér bele a költségvetésbe négymagos processzor, pedig elég jó lenne, mert a modern játékok már kettőnél többet is kihasználnak.

Játékos PC egy modern konzol árában
Intel Celeron G1820 processzor 10 390 Ft
Asrock H81M-DG3 alaplap 11 290 Ft
2 x 2 GB CSX DDR3-1600 memória 13 860 Ft
Radeon R7 260X grafikus kártya 37 570 Ft
500 GB-os merevlemez 13 500 Ft
Chieftec 350 wattos táp 8 400 Ft
Logic-A02 ház 4 900 Ft
Windows 8.1 operációs rendszer 25 000 Ft
ÖSSZESEN 124 910 Ft

Marad még egy-két ezresünk a legegyszerűbb egérre, billentyűzetre, a hangszórók hiányát kompenzáljuk azzal, hogy a monitoron vagy tévén, amire ugyanúgy szükség van a konzolnál is, lesz valami hangszóró. A játékokat online szerezzük be, így nem kell optikai meghajtó, a Windowst pedig majd rávarázsolják a manók a merevlemezre. Végeredményben tehát egy modern konzol árából is összehozható, ha nem is ideális, de valamennyire használható gamer PC. A fenti táblázatban szereplő géppel ugyan nem Full HD-ben és „kimaxolva”, de lehet játszani akár a legfrissebb játékokkal is.

PC egy konzol árából bővebben

Ha kicsit távolabbról nézzük a helyzetet, akkor felmerülhet, hogy a játékkonzol alapvetően csak játékra használható, a napi internetezés, képeink, fotóink rendezgetése, időnként egy-egy hivatalos levél megírása, iskolai beadandó feladat elkészítése már eléggé bonyolultan végezhető el rajta, tehát mindenképp kell mellé legalább egy egyszerűbb számítógép. Ez lehetne akár az előző oldalon összerakott konfiguráció akár felezett memóriával és grafikus kártya nélkül (hiszen az AMD és Intel processzorban is van IGP), amivel spórolunk 44 000 forintot. Ráadásul a felvázolt feladatokhoz Windows sem kell, jó az ingyenes Linux, tehát még 25 000 forintot levonhatunk. Végeredményben arra jutunk, hogy a konzol mellé kellhet még egy alap PC, ami legalább 60-70 000 forintot kóstál.


Full HD felbontásra jelenleg elég a Radeon R9 270X

Viszont ha úgy számolunk, hogy a konzol és az alap PC együttesen 180-190 000 forintos árát lehetne játékra szánt számítógépre is költeni, máris jobban állunk. Legelőször megvennénk a legolcsóbb négymagos processzort, mert a fejlett játékok már kihasználnak ennyit. Lesz különálló grafikus kártya is, tehát nem kell feltétlenül az IGP. Intel oldalról közelítve így sem lesz könnyű dolgunk, mert a legolcsóbb, valódi négymagos Core i5 bizony ötvenezer forintot kóstál. Mellé célszerű 8 GB RAM-ot venni, ami 25 000 forintot emészt fel, egy közepes alaplappal pedig máris százezer forint közelében járunk, pedig kell még merevlemez, ház, táp, és ami a legfontosabb, minél jobb grafikus kártya.

Ezért érdemes inkább AMD vonalon elindulni, ahol már 30 000 forint táján van FX-6300 hat maggal, de spórolás miatt a letiltott IGP-s Athlon II X4 750K is érdekes lehet, mert alig több mint húszezer forintot kóstál, a költségvetés pedig szűkös. A lassabb AMD processzorral megspórolhatjuk egy jobb grafikus kártya vagy egy SSD felárát, az alaplap és a memória pedig nagyjából olyan drága hozzá, mint az Intel processzorhoz.

Tovább haladva, most sem vennénk 400 wattosnál nagyobb tápot, mert egy CPU és egy szerényebb GPU mellé nem kell, de a minőségére alaposan odafigyelnénk, ezért az FSP 400-asára majdnem 14 000 forintot költenénk. Ha nincs tervbe véve a gyakori szállítás és folyamatos átrendezés, akkor nem szükséges túl komoly házat venni. A lényeg, hogy férjen el benne az alaplap (bajos lenne microATX házba ATX alaplapot tenni), esetleg legyen az elején pár USB 3.0 csatlakozó, mert az jól jön. Ezeket a kritériumokat rengeteg 8-12 000 forint körüli ház teljesíti, a Foramax Computers kínálatából nekünk a Sharkoon VS4 tetszik a legjobban, tehát a ház-táp további 24 000 forintba kerül.

Játékos PC egy modern konzol és egy alap PC együttes árában
AMD Athlon II X4 750K processzor 21 040 Ft
Asus F2A85-M LE alaplap 22 460 Ft
2 x 4 GB HyperX DDR3-1600 memória 24 570 Ft
Radeon R9 270X grafikus kártya 56 990 Ft
1 TB-os merevlemez 16 000 Ft
FSP 400 wattos táp 13 590 Ft
Sharkoon VS4 ház 8 990 Ft
Windows 8.1 operációs rendszer 25 000 Ft
ÖSSZESEN 188 640 Ft

Intel vonalon így 120-125 000 forintnál, AMD-vel 100 000 forint környékén tartunk, amit az 1 TB-os merevlemez kb. 16 000 forinttal dobna meg, és kell még a játékokhoz nélkülözhetetlen Windows, így Intel négymagossal már csak nagyjából 25 000 forint maradna grafikus kártyára, ami édeskevés. AMD-ben, különösen az olcsóbb Athlon II processzorral kalkulálva durván 55 000 forintot lehetne grafikus kártyára költeni, abból már szűken, de kijön egy Radeon R9 270X, így Full HD-ben „kimaxolva” is szépen elfut a legtöbb mai játék. Végeredményben, kicsit tágabban, nem csak egyetlen készülékre nézve a lehetőséget, egy modern játékkonzol azért a látszat ellenére nem olyan sokkal olcsóbb, mint egy korrekt – bár távolról sem csúcskategóriás – gamer PC.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés