Kipróbáltuk a Windows 10-et!

Windows 10 előzetes

A Microsoft szeptember utolsó napján, azaz múlt hét kedden jelentette be következő operációs rendszerét, mely a Windows 10 elnevezést kapta.


[+]

Ennek apropójából a vállalat magyar képviselete péntekre egy kisebb összejövetelt szervezett a sajtó képviselői számára, ahol röviden bemutatták a rendszer első előzetesét, illetve elmondták a már publikus részleteket.

Hirdetés

Ahhoz nem fér kétség, hogy a Windows 8 (és 8.1) a motorháztető alatt az ezeddig megjelent legjobb Windows rendszer, ám ugyanez már nem minden esetben mondható el a felhasználói felületről. A Windows 8 megjelenésével a Microsoft száműzte a Start menüt, ami a klasszikus asztali PC-t vagy notebookot használók nagy részének fejfájást okozott, hisz a Modern felületet már egyértelműen érintőképernyős masinákhoz tervezték.


[+]

Ezért számtalan kritikát kapott a rendszer, így a nagyjából egy esztendeje megjelent 8.1-ben már ismét feltűnt a Start gomb, bár mögötte még nem a lassan 20 éve bemutatkozott menü lapult. A Windows 10 múlt hét óta bárki számára elérhető technikai bemutatójában viszont visszatért a Start menü. A felület némi ráncfelvarráson is átesett az utoljára Windows 7-ben látottakhoz képest; a legszembetűnőbb, hogy megjelentek a Windows Phone 7-ben, majd Windows 8-ban debütált csempék. A kikapcsológomb, illetve a felhasználóváltás opciója felülre került, míg a keresősáv pozíciója nem változott.


[+]

Utóbbi szinte mindenhol keres, beleértve a telepített alkalmazásokat, fájlokat, illetve a Bingen keresztül még a weben is.


[+]

Az élő csempéket tág keretek között, tetszés szerint rendezgethetjük. Ebbe beletartozik a pozíció változtatása, illetve a méret módosítása is, amire négy opciót kínál a rendszer.


[+]

Amennyiben nincs szükségünk a csempékre, úgy azokat néhány kattintással akár teljesen el is tüntethetjük.


[+]

Ha kicsit mélyebbre ásunk, akkor találhatunk beállítást például a vezérlőpult gyors elérésének visszahozására is.


[+]

További újítások

Nem a Start menü visszatérése az egyetlen változás. Az előzetesben immáron a Modern felülethez írt alkalmazások is futtathatóak ablakban, amit minden bizonnyal szintén a billentyűzettel és egérrel operáló felhasználók kedvéért léptek meg a fejlesztők.


[+]

Ezen alkalmazások bal felső sarkában három pont látható, melyre kattintva új menü nyílik le, ahol például teljes képernyős nézetre válthatunk.


[+]

A Windows 7 óta, ha az ablakokat a képernyő jobb, illetve bal szélére húzzuk, azok félképernyőnyi méretre váltanak. Ezt egy apró, de praktikus újítással fejeli meg a Windows 10, ami ezt követően felajánlja a többi alkalmazás elhelyezését a képernyő fennmaradt, másik részére, sőt akár 50-25-25 százalékos kitöltést is alkalmazhatunk. 21:9-es képarányú 4K monitorok előnyben!


[+]

A több desktop lehetősége a Mac és Linux felhasználók számára már régóta nem újdonság, most viszont úgy fest, végre a Windows is megkapja a funkciót. Ezt legegyszerűbben a Win+Tab kombinációval aktiválhatjuk, majd egyetlen gombnyomással hozhatunk létre újabb munkaasztalokat.


[+]

Használat közben a rendszer folyamatosan érdeklődik a felhasználó tetszési indexe felől. Konkrét funkciókat értékelhetünk egy ötös skálán, illetve ezen felül véleményünket és az esetleges hiányosságokat részletesebben is kifejthetjük.


[+]

A vállalat érthető módon nem szeretne olyan sok elégedetlen vásárlót, mint amennyit a Windows 8 hozott, így már idejekorán bevonják a potenciális felhasználókat is a fejlesztésbe, ami egy üdvözlendő döntés. A Microsoft jelenleg elsősorban a vállalati (enterprise) rétegre koncentrál, míg várhatóan tavasszal az egyéni felhasználókra kerül a hangsúly. A néhány napja megjelent verzióból még jó néhány tervezett újdonság hiányzik, így például nem kapta meg az új WDDM felületet vagy éppen az új DirectX API-t. Ettől eltekintve szerintünk jó úton indultak el a Windows 10 grafikus felületének fejlesztése során, mely így várhatóan elődjeihez mérten jóval kevesebb kompromisszumot fog megkívánni a különféle gépek tulajdonosaitól.


[+]

A felhasználói felület sem végleges, hisz a visszajelzések alapján még módosításra kerülhetnek egyes részletek. A vállalat képviselője például elmondta, hogy a később megjelenő verzió hibrid gépek esetében automatikusan képes lesz váltani a klasszikus és a modern nézet között attól függően, hogy notebook vagy tablet módban működik-e az adott masina.

A licencelésről egyelőre nem árulhatott el semmilyen részletet a vállalat szakembere, így még nem sikerült megtudnunk, hogy a korábbi Windowsok tulajdonosai milyen feltételek mellett válthatnak majd a jövőre megjelenő rendszerre. Ezen felül érdeklődtünk a Windows 10 CPU-architektúra támogatása felől, hisz a Microsoft azt tervezi, hogy a grafikus felülettől eltekintve a motorháztető alatt az összes kiadás ugyanolyan lesz, ergo az alap a telefonoktól az asztali számítógépekig gyakorlatilag egyezni fog. Mindez azt sugallja, hogy a vállalat teljesen, azaz a mobiltelefonok terén is áttér majd az x86-os architektúrára, ami tekintve az Intel terveit, már egyáltalán nem lesz kivitelezhetetlen, sőt. Bár az erre irányuló konkrét kérdésünkre sem adhatott választ a Microsoft, de a szakember arcán megjelent mosoly valószínűleg árulkodó jel lehetett...

A Windows 10 első előzetese október 1-je óta bárki számára elérhető. A telepítés részleteiről korábbi hírünkben számoltunk be.

Oliverda

A Lenovo Flex 2 ultrabookot, amelyen a Windows 10-et kipróbálhattuk, a Microsoft hazai képviselete biztosította.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés