Megjártuk a Fujitsu roadshow-ját

Felkészülés a dolgok internetére

A Fujitsu a tényleges termékek mellett a szolgáltatásokra is koncentrál. Az egyik legfontosabb területnek az IoT-t, azaz a dolgok internetét tartja, amely részben az apró, internetre csatlakozó kütyükről, részben pedig a mögöttük álló felhős szolgáltatásról szól. A japán vállalat az utóbbi területet célozná, aminek az alapja a RunMyProcess. Ez nem teljesen a Fujitsu fejlesztése, hiszen az alapokhoz egy 2013-ban bejelentett felvásárlással jutottak hozzá, de a további fejlesztést házon belül végzik. Ez a rendszer lényegében egy üzleti felhős szolgáltatás, amely ma is elérhető, illetve 30 napos próbára is van lehetőség az érdeklődőknek, mielőtt a tényleges bevezetés mellett döntenek.

Hirdetés

A RunMyProcess előnye, hogy a nagyvállalat vagy intézmény saját belső és egyedi felhős szolgáltatást alakíthat ki, amelyet az arra jogosultak bárhol és bármivel elérhetnek, csupán internet-hozzáférésre van szükség. A működés biztosítása az egyediség következtében persze igényli a konfigurálást, de ezt egy nagyobb cégnél könnyen meg lehet oldani. Ezzel számos üzleti folyamat digitalizálható, amely egyszerűbb és átláthatóbb munkavégzéshez vezethet. Az egyéni döntés kérdése, hogy ki milyen formában veti be, de a Fujitsu szemszögéből is létezik egy nagyon érdekes koncepció a RunMyProcess képességeit illetően, amit az alábbi videó igen jól szemléltet.

A mai életmentés bizonyos szempontból hatékonynak mondható, hiszen az évek során kidolgozták a kormányok a sürgősségi betegellátás alapköveit, amelyek persze folyamatosan javulnak. Ha valahol történik valamilyen baleset egy emberrel, akkor egy másik embertársa hívhat mentőt, amit az adatok alapján a diszpécser ki is küld. A helyszínen a beteget ellátják, illetve szükség esetén a legközelebbi kórházba szállítják. Az egyetlen felmerülő kérdés, hogy lehetne-e ezt hatékonyabban és gyorsabban végezni? Utóbbi bizonyos esetekben kritikus fontosságú, hiszen akár perceken is múlhat egy emberélet.

A Fujitsu koncepciója a sürgősségi betegellátás alapköveit nem változtatja meg, hiszen ezek jól működnek, ám vannak a rendszerben olyan részek, amelyek nem feltétlenül hatékonyak. Többek között, ha valaki elájult, akkor nem tud magának mentőt hívni, tehát mindenképp szükséges egy másik ember beavatkozása. A dolgok internetével és az internetre csatlakozó kütyükkel azonban megnyílnak olyan lehetőségek, amelyeket ki lehetne erre is használni. Akár egy okosóra is képes mentőt hívni, hiszen ehhez csak érzékelnie kell azt, hogy a viselőjével valami baj van, akár a szívverés alapján. A központ ezt a jelzést megkapja az okosórába vagy a hozzá kapcsolódó okostelefonba épített GPS által biztosított koordinátákkal együtt. Erre már rögtön lehet reagálni, hiszen minden adat megvan ahhoz, hogy a mentő elinduljon. A beteg szállítása közben a mentő akár meg is kaphatná az adatait, így a mentősök tudomást szerezhetnek az illető betegségeiről.

A másik kritikus probléma a dugó szokott lenni. Bár a mentőnek mindenképpen elsőbbsége van és megkülönböztető jelzéssel haladva a közlekedési szabályokat sem kell betartania, de vannak bizonyos útszakaszok, ahol nem feltétlenül egyszerű félreállni. A Fujitsu koncepciója szerint a dugók a mentő optimális útvonalán valós időben figyelhetők, így ha kialakulnak, akkor azonnal megváltoztatható az útvonal. Ez lehet, hogy távolságra hosszabb, mint az eredeti út, de a kialakult dugót is beleszámolva időben mindenképpen rövidebb. Az is monitorozható, hogy mely kórház áll készen a beteg fogadására. Bár itt a valóságban azért van némi rugalmasság, tehát egy sürgős sérültet nem fognak visszamondani csak azért, mert már túl sok a beteg, de nyilván jobb lehetőségei vannak a sérültnek, ha egy olyan kórházba kerül, ahol biztosan van szabad orvos.

A fenti a problémáknak a kezelésére a RunMyProcess például alkalmas, és a Fujitsu dolgozik azon, hogy a koncepcióból realitás legyen. Az mindenképp kedvező a cégnek, hogy az internetre csatlakozó kütyük terjednek, tehát valósággá is válhat a fenti videóban látott lehetőség.

Cikkünk végén kiemelnénk, hogy a Fujitsu innovációs roadshow-ja még több állomást is érinteni fog. Legközelebb például Debrecenben lesz (április 2-án, csütörtökön), de más városok is sorra kerülnek. Erről az alábbi oldalon bővebben is lehet olvasni, illetve ha valakit érdekelnek az említett témák, akkor valamelyik későbbi rendezvényre érdemes kilátogatni. Ehhez az előbbi linken lehet a regisztrációt leadni. Az egész roadshow egyébként június 4-én, Budapesten, a Fujitsu Day keretében zárul, így a főváros kapja majd a legnagyobb figyelmet.

Abu85

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés