Pénzkidobás-e az Optane memória?

Az ígéretek szerint potom áron SSD-szintű sebességre gyorsítja a HDD-t a notebookban. Túl szép, hogy igaz legyen?

Beépítés, az Optane képességei

Beszerelés

Bár a sajtóeseményen igyekeztek az Intel és Notebook.hu együttműködésének fontosságát kihangsúlyozni, az Optane M10 természetesen bárki által beépíthető, legyen szó másik boltról vagy éppen a felhasználóról – a lényeg természetesen az, hogy legyen szabad M.2 foglalat a notebookban, illetve legalább hetedik generációs Core processzorral és megfelelő BIOS-szal és Windows 10 x64 operációs rendszerrel rendelkezzen a szóban forgó noteszgép. A beszerelés a burkolat megbontásával is járhat, ami sok esetben garanciavesztéssel jár – már csak ezért is lehet, hogy egy új notebook esetében megéri a bolti beépítést választani.


[+]

Amennyiben mégis a saját kezű beszerelést választjuk egy már meglévő notebook esetében, az M.2 meghajtó beépítése és a gép bekapcsolása után először le kell töltenünk az Intel oldaláról az illesztőprogramot és telepíteni. Ez el fogja végezni nekünk egyrészt a valószínűleg AHCI üzemmódban dolgozó SATA vezérlő átkapcsolását RST-be, az ennek használatához szükséges driver telepítését, majd pedig az Optane Memory konfigurációját gyorsítótárként. Az egész művelet nem vesz igénybe többet 5 percnél és 4-5 kattintásnál.

Optane M10 sebességmérés

Annak érdekében, hogy tisztában legyünk az Optane Memory modul saját képességeivel, adattároló-tesztjeinkhez használt gépünkben egyszerű háttértárként is megvizsgáltuk. Ez a PC a következő konfigurációval rendelkezik:

Tesztkörnyezet
Alaplap Asus Z170-Deluxe (BIOS: 3801)
Processzor Intel Core i7-6700K ES @ 4 GHz @ 1.2 V
Processzorhűtő MSI Core FROZR L
Memória 2 x 8 GB ADATA XPG Spectrix D40 DDR4-3000 (2 modul az AX4U300038G16-QRS-ből)
Videokártya NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB Founders Edition
SSD OCZ Vector 180
Ház Cooler Master Test Bench V1.0
Tápegység FSP Aurum PT 1200
Operációs rendszer Windows 10 Professional x64 (Build 17134)
Felhasznált segédprogramok HD Sentinel Professional v5.30 (9372)
AIDA64 Engineer 5.97.4600
CrystalDiskMark 6.0.0 x64
AS SSD Benchmark 2.0.6694.23026
Anvil’s Storage Utilities 1.1.0 (2014-January-1)
PCMark 8 Professional Edition v2.7.613

Mérésként a megszokott programcsomagunkat vetettük be, elsőként a HD Sentinellel, amely rendesen detektálta a meghajtót, kiolvasva a fontosabb paramétereket. Ezután következett a sebességmérés, amelynek eredményeiből látszik, hogy mind olvasásnál, mind írásnál tökéletesen egyenletes teljesítményre (800-850, illetve 160 MB/s) számíthatunk a meghajtó teljes területén, komoly melegedés nélkül.


[+]

Ugyanezeket az adatokat kaptuk az AIDA64-gyel is, mind lineáris, mind véletlenszerű elérés esetén.


[+]

Szintetikus méréseinket a CrystalDiskMarkkal, az AS SSD-vel, illetve az Anvillal folytattuk – a képlet egyik esetben sem változott.


[+]

„Természetközelibb” méréseink, így az AS SSD másolási tesztje, illetve a PCMark 8 általános és kiterjesztett meghajtóvizsgálata során azt tapasztalhattuk, hogy míg általános fájlmásolási folyamatoknál az Optane Memory sebessége elmarad például a szintén PCIe 3.0 x2 interfészt használó Kingston A1000 SSD mögött, addig a PCMark 8 jóval általánosabb, írást és olvasást vegyítő tesztjének esetében az alaptesztek során gyakorlatilag azonos teljesítményt nyújtott.



[+]

A PCMark 8 extended tesztjének lapos grafikonja a korábbiak fényében nem okozott meglepetést: az Optane működési elve eltér a NAND flashmemóriától, így például garbage collectionre nincs szükség, ezért sincs különbség a degrade, a steady state és recovery értékek között.

Gyorsan összegezve tehát a 16 GB-os Optane Memory tudását, azt látjuk, hogy sima háttértárként használva egy nem különösebben gyors SSD-ként viselkedik, amely főleg az elérési időben jó – és persze abban, hogy telítettségtől és terheléstől függően folyamatosan ugyanolyan olvasási és írási sebességet produkál.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés