Mega hűtők, aranyos táp, varacskos joystick...

Western Digital újdonságok

Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Nagy lendülettel tölti újabb és újabb termékekkel a hazai piacot a Western Digital, rövidebb nevén WD. Most például elsők között jelentkezett 3 TB-os 3,5 hüvelykes, merevlemezzel, ami pillanatnyilag a legnagyobb kapacitású kategóriájában. Az óriás befogadóképességű Caviar Green viszont nem minden rendszerben használható zökkenőmentesen. A klasszikus BIOS ugyanis legfeljebb 2,19 TB-os adattárakat tud kezelni, ezért vagy az utódjának tekinthető UEFI-vel (Unified Extensible Firmware Interface) ellátott és GUID-et (Globally Unique Identifier) támogató alaplapra vagy BIOS-os alaplapnál speciális vezérlőre, HBA (Host Bus Adapter) kártyára lesz szükségünk. Ráadásul utóbbi esetben nem tudunk majd bootolni az óriásról. Szerencsére a legfrissebb platformokhoz ma már egyre több UEFI-s alaplapot készítenek, így mire beindulnak a 3 TB-os merevlemezek, addigra nem lesz probléma meghajtásukkal. A WD Caviar Green óriása három év garanciával 66 000 forintba kerül, tehát egyelőre még fajlagosan jóval drágább 2 TB-os, nagyjából 26 000 forintért megvásárolható márkatársánál.

Szintén a hármas szám köthető a Western Digital legújabb külső merevlemezeihez. A 2,5 hüvelykes, USB 3.0 csatlakozós Passport Essential SE alapmodell érdekessége, hogy már 1 TB-os kapacitással is elérhető. A nagy adatsűrűségű merevlemez az új csatolóval párban méretosztálya egyik leggyorsabb modelljévé teszi az apróságot, mely két év garanciával alig több mint harmincezer forintba kerül. Szintén USB 3.0 csatlakozós a MyBook Essential, melynek egyszerűbb változatát, a sima My Book 3.0-t már korábban kipróbáltuk. Az Essential valamivel komolyabb szoftveres körítést kapott, így picivel drágább. Az 1 TB-os verzióért 23 500 forintot, a 2 TB-osért 34 000 forintot kell fizetni, ezért fajlagosan a nagyobb éri meg jobban az árát.

Pár év alatt nagy elismerést vívott ki magának hálózati médialejátszók terén is a Western Digital, sokan használják és kedvelik a WD TV sorozat valamelyik tagját. Eddig hiányzott a családból a belső merevlemezes változat, most viszont nem is egy, hanem kettő érkezett belőle. A WD TV Live Hub beépített, 1 TB-os merevlemeze nem csak médialejátszásra és letöltésre, hanem fényképezőgép vagy kamera csatlakoztatásával azok tartalmának lementésére, nézegetésére is jó, ráadásul még külső USB-s adattárakkal is szinkronizálható. Emellett kezel USB-s billentyűzetet, távirányítója pedig programozható. További extrája, hogy HDMI csatlakozója már ismeri az 1.4-es szabványt. A hangzatos paraméterlistát Gigabit Ethernet csatlakozó teszi teljessé, de azzal vigyázni kell. Igaz, hogy a benne lévő hálózati vezérlő gigabites, de a gép lelke, a Sigma Designs médiaprocesszor csak 10/100 Mbps-ra képes. A Western Digital nagytudású médialejátszója 1 TB-os merevlemezzel nagyjából 56 000 forintba kerül. Elsőre soknak tűnhet ez az összeg, de a winchester 16 000 forint körüli árát leszámolva alig drágább a többi hasonló terméknél.

Aki viszont a minimális árat célozza meg merevlemezes médialejátszóval, az a WD Elements Play modelljével járhat nagyon jól. Ez lényegében egy 3,5 hüvelykes külső merevlemez, ami történetesen lejátszik minden lényeges videó-, kép- és hangformátumot. Hálózatra ugyan nem lehet rákötni, de van HDMI, illetve kompozit hang- és képkimenete. Az egyszerű kis készülék legérdekesebb paramétere a 38 000 forintos ára, amiben már az 1 TB-os merevlemez is benne van.

Monitorok, tápok, processzorhűtők

Multimédiával kapcsolatos a Samsung két kijelzője is, melyek az elmúlt időszakban érkeztek a hazai piacra. A 22 hüvelykes XL2270HD és 24 hüvelykes FX2490HD közös tulajdonsága, hogy mindkettőben van digitális tévétuner. Ráadásul a CI-slotnak köszönhetően megfelelő bővítés után akár a kódolt csatornákat is nézhetjük velük. Mindkét modellnek TN+Film technológiás, Full HD kijelzőpanelje van 5 ms-os válaszidővel, és nem hiányzik róluk a D-Sub és DVI mellett a HDMI, illetve a komponens és SCART csatlakozó, továbbá a digitális hangkimenet sem. Az előző generációs, üvegnyak-talpú XL2270HD 82 500 forintba, a legmodernebb Samsung tévék X-es talapzatával és formatervével bíró FX2490HD pedig 110 000 forintba kerül. Mindkét Samsung tuneres monitorra három év a garancia.

Szépen lassan halad fölfelé a tápok hatásfokát minősítő 80 Plus tanúsítvány mércéje, mert egyre jobb és jobb hatásfokú tápok születnek. Annak idején 80%-os hatásfok-követelménnyel indítottak, most az arany szint feles terhelésen már 90%-osat követel meg. Ez a 10%-os előrelépés már egy átlagos, 200 wattot fogyasztó számítógépnél is 20 watt körüli megtakarítást jelent. Sajnos egyelőre csak 6-800 wattos 80 Plus minősítésű tápok érkeztek a hazai piacra, de most megtört a jég! Itt az FSP Aurum szériája (latinul aranyat jelent), benne 400, 500, 600 és 700 wattos modellekkel.

A legkisebb, 400 wattos modellt már mi is megjárattuk tesztlaborunkban, rövidesen részletesen bemutatjuk. Egyelőre csak annyit árulnánk el, hogy nagyszerűen szerepelt. Annak ellenére, hogy 12 voltos ága két, viszonylag kisteljesítményű (fejenként 216 wattos maximum) részre van bontva, komoly konfigurációnkat is lazán kihajtotta. Csatlakozókkal is bőven ellátták fix vezetékeit. Van egy 6+2 tűs PCI Express grafikus kártyákhoz való csatlakozója, négy SATA egysége, továbbá három négytűs molex, melyekből átalakítóval további PCI Express grafikus kártyákhoz való tápellátást csinálhatunk. Sajnos a nagyszerű kis FSP Aurum tápnak komoly ára van. A 400 wattos modell két év garanciával közel 19 000 forintba kerül, az 500, 600, illetve 700 wattos változatok ára pedig 22 000, 25 000 és 28 000 forint. Az arany széria tehát alig olcsóbb a szintén nagyon jó, három év garanciás, ráadásul moduláris Everest 85+ sorozatnál vagy a Cooler Master öt év garanciás, szintén moduláris Silent Pro termékeinél.

Két brutális processzorhűtővel jelentkezett a Be Quiet. A Dark Rock család kisebb tagja az Advanced is tekintélyes méretű. Már az is sokat elárul róla, hogy 180 wattos TDP értékhez tervezték, holott a szériaprocesszorok legnagyobbjai 130-as értékkel rendelkeznek. Az óriási hűtési teljesítmény mellett halkságára is odafigyeltek. Egy csendes, percenként legfeljebb 1500-at pörgő, 120 milliméteres ventilátort kapott, de a közel egy kilogrammnyi fémből kialakított bordával és a hat U-alakú hőcsővel hűtésben is nagyszerű.

Aki viszont nem akar kompromisszumot teljesítmény kapcsán, válassza inkább a Dark Rock Prót. Annak még nagyobb bordája és két, percenként 1700-at pörgő ventilátora van. Eggyel növelték a hőcsövek számát és a borda is felhízott, így a Drak Rock Pro brutálisan nagy és nehéz, 1550 grammos lett. A Be Quiet Dark Rock Advanced nagyjából 16 000 forintba kerül, a Pro ára pedig meghaladja a 19 000 forintot.

N drive és Thrustmaster

Bár van rá példa, ritkán látni olyat, hogy egy hazai forgalmazó saját márkát hoz létre. A Night Computer Kft. 2009-ben indította útjára az N márkanevet, melyben tápokat (N Power), házakat (N Case) és külső merevlemezházakat (N Drive) kínál. A jó szervizháttérnek és az alacsony meghibásodási aránynak köszönhetően hamar népszerű lett. Mi csak mostanában hallottunk felőle, néhány terméke már meg is érkezett tesztlaborunkba.

Az N Drive külső merevlemezházak közül az USB 3.0 csatlakozósakat érdemes kiemelni, ilyet 2,5 és 3,5 hüvelykes méretben is találunk. Előbbi nagyon kellemes, kis fémfedeles készség, fekete színben. Az új USB csatlakozó nagyobb energiát ad le, így nem kell majd azon aggódnunk, vajon a dobozka meghajtja-e winchesterünket. Hasonló megjelenésű, de értelemszerűen nagyobb méretű a 3,5 hüvelykes winchesterekhez készített, USB 3.0-s N Drive. A kisebb modell vételára 4625 forint, a nagyobbért 5632 forintot kell kifizetni.

Tápegységek és házak terén a hazai piacon uralkodó átlagos viszonyokat célozza az N, ezért nem a csillogást és extra képességeket, hanem a szolid alapigényeket elégíti ki 400, 500 és 600 wattos tápjuk, és két azonos vázú, de különböző előlapú házuk. Az N Power tápok közül az ötszázasnak egy a hatszázasnak két PCI Express grafikus kártyákhoz való csatlakozója van. Vételáruk teljesítmény szerinti sorrendben 4750, 6875 és 8125 forint, az egyszerű miditorony házakért pedig 4875 forintot kérnek.

Tavaly hivatalosan is visszatért hazánkba a játékos berkekben közkedvelt Thrustmaster márka. Először kormányok érkeztek, melyek közül a nagyon tetszetős F430-at már kipróbáltuk. Most elérkezett az idő a gyártó legnagyobb nívóval bíró termékének a bedobására. A HOTAS Warthog (magyarul varacskos disznó) az amerikai légierő legendás tankvadásza, az A-10 Thunderbolt botkormányának és gázkarjának mintájára készült. A Warthog egyben a repülőgép beceneve is. Ezen a remekbe szabott botkormányon és gázkaron annyi gomb van, hogy felsorolni is nehéz őket. Csak a gázkaron tizenhetet kapuk belőlük, továbbá van még egy egér saját gombbal, plusz egy nyolcállású kitekintő. A botkormánynak még 19 gombja és egy újabb kitekintője van, szóval csak győzzük megjegyezni a funkciójukat! Ki kell emelni a két vezérlőegység nagyon pontos, 3D-s Hall-effektuson alapuló érzékelőit, melyek különösen precíz irányítást biztosítanak. A termék komolyságáról árulkodik az is, hogy több mint három kilogrammot nyom a talpazata, vételára pedig 120-130 000 forint környékén mozog.

Notebookok

Kisebb ráncfelvarráson esett át az MSI formás, multimédiás, 15,6 hüvelykes notebookja, az FX600. Az új FX603-ban megmaradt az Intel Arrandale platform, de mellé egy erősebb grafikus alrendszer, a GeForce GT 425M került. Ez a korábbi GT 325M-mel ellentétben Fermi-alapú, 3D-s teljesítménye pedig lényegesen nagyobb, a GT 330M-ét is túlszárnyalja, valahol a konkurens Mobility Radeon HD 5650 szintjén mozog, szóval közepes beállítással a legújabb játékokat is elbírja. A 2,53/2,80 GHz-es Core i5-460 processzorral, 4 GB memóriával, 640 GB-os merevlemezzel, HDMI csatlakozóval, n-es Wi-Fi és Bluetooth 2.0 adapterrel, illetve két USB 3.0 csatlakozóval ellátott MSI FX603 operációs rendszer nélkül 225 000 forintba kerül. Aki esetleg nagyobb notebookot szeretne hasonló tudással, választhatja az FX700-at, melynek 1600x900 pixeles, 17,3 hüvelykes kijelzője van, többi részletében viszont megegyezik az FX603-mal. A nagyobb MSI laptop 245 000 forintot kóstál.

Egészen korrekt, játékra is jól használható notebookokat akcióz az Acer. Itt van például a 15,6 hüvelykes Aspire 5745G széria egyik modellje. Átlagfelhasználóknak bőségesen elegendő, 2,26 GHz-es Core i3-350M processzora mellé 4 GB memóriát, 500 GB-os merevlemezt és GeForce GT 330M grafikus alrendszert telepítettek, ami a kijelző 1366x768 pixeles natív felbontásán éppen elég a játékhoz. Még a legfrissebbek is futnak majd rajta, ha visszavesszük a grafikát. A szokásos HDMI kimenettel, hatcellás akkuval és Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel 176 990 forintért vihetjük haza a fenti konfigurációt. Ráadásul most az Acer szokásával ellentétben nem egy, hanem két kév garanciát és még egy játékvezérlőt is ad hozzá. Aki esetleg szeretne komolyabb processzort és DirectX 11-es grafikus kártyát, az Core i5-460M-mel és GeForce GT 420M-mel szerelt Acer Aspire 5745G-t is vehet 214 990 forintért, amihez szintén két év garancia és játékvezérlő jár.

Aki pedig kevesebb pénzt áldoz notebookra, de azért szeretne egy kicsit játszani is, jól teszi, ha vet egy pillantást az Acer Aspire 5741ZG-re, melynek most alaposan, 30 000 forinttal húzták lejjebb az árát. Ebben csak 1,86 GHz-es Pentium P6000 van, de ez is egy Arrandale processzor, szóval nem sokkal lassabb a Core i3-nál. Mellé 3 GB memóriát, 320 GB-os merevlemezt és Mobility Radeon HD 5470-et telepítettek, ami a divatos MMORPG-ket, pár éves FPS-eket vagy a Sims 3-at lazán elbírja. A notebooknak van HDMI kimenete, szóval akár médialejátszóként is használhatjuk. Akciós vételára Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel és egy év garanciával 129 990 forint.

Felfrissítette garanciális csomagjait az Acer. Továbbra is kapunk a bővítés mellé ajándékba táskát és egeret, de ezek módosultak, fejlődtek. Immár vezeték nélküli az egér, a táska pedig követi a kort, a 15,4 hüvelykes, 16:10 oldalarányú helyett 15,6 hüvelykes, 16:9 oldalarányú monitorral ellátott laptopokhoz igazodik. A hazai Acer Shopokban egyelőre a +2 éves Gold és a szervizelésnél elsőbbséget biztosító, illetve véletlen sérülésekre is vonatkozó +2 éves Platinum csomag kapható új formában a 15,6 hüvelykes laptopokhoz. Vételáruk 24 990, illetve 32 490 forint.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés