Interjú: Loop, a magyar fejlesztésű moduláris tv

Loop: A koncepció

A közelmúltban érdekes hírek láttak napvilágot egy különleges magyarországi kezdeményezésről, amelynek célja a televízió és a televíziózás jelenlegi formájának megváltoztatása. Mi is beszámoltunk már röviden a Loop névre hallgató projektről, de mindenképp szerettünk volna még több részletet megtudni a termékől, többek között a technikai specifikációkról is. Azért kerestük fel Ay Antalt, Loop egyik fejlesztőjét, hogy választ kapjunk a kérdéseinkre, és ő készséggel rendelkezésünkre is állt.

PH: Mikor és miért született meg a moduláris televízió ötlete?

Loop: Kollégáimmal évek óta foglalkozunk különféle okostévés alkalmazások, így például a Fuso fejlesztésével. Azt tapasztaltuk, hogy a rendszerek nem eléggé kifinomultak, nem eléggé felhasználóbarát módon működnek, és emiatt nem tudják betölteni azt a szerepet, amit a gyártók szánnak nekik. Ez sok mindennel magyarázható, kezdve azzal, hogy nincs egy egységes platform, egészen odáig hogy a hardverek nem elég erősek, és a tévék az esetek túlnyomó többségében nem képesek reagálni a technológiai változásokra, magyarul hamar elavulttá válhatnak.

PH: De ezen például a Samsung már változtatott az Evolution Kittel...

Loop: Igaz, viszont az Evolution Kit igen drága, ráadásul egyelőre inkább csak a márka drágább modelljeinél megjelenő szolgáltatás.

Hirdetés

PH: Viszont a különféle smart boxok, smart stickek már lényegesen olcsóbbak.

Loop: Azok teljesítménye azonban nem az igazi, pontosan azért, mert a gyártók, a jellemzően kínai cégek elsősorban az olcsóságra törekszenek. Ezért például a legtöbb ilyen, általában Android-alapú doboz nem is képes a natív Full HD videók futtatására, ráadásul ezek az eszközök lassúak, sokszor lefagynak, játszani nem igazán lehet velük, és a cégek elhanyagolják a frissítést. Emellett ezek egy külön rendszert képeznek a televízió kezelőfelülete mellett, mi viszont egy egységes és hosszú távra szóló, minőségi megoldásban gondolkodunk. Tévéink három fő részből tevődnek össze: a panelből, az Android 4.4 alapú okostévérendszert futtató elektronikát és a csatlakozók egy részét tartalmazó központi egységből (Central Unit), valamint a hangrendszerből. Mindhárom főcsoportba további elemek tartoznak, amelyek tulajdonságai eltérőek, így tehát például a kijelzőknél más a méret, illetve eltérés lehet a felbontás, illetve a 3D-támogatás terén.

Ennek köszönhetően a felhasználónak módja nyílik arra, hogy saját ízléséhez szabja televízióját. Tehát ha arra van szüksége, akkor lehet kisméretű képernyőből, de nagytudású, akár 3D-s játékok futtatására alkalmas központi egységből álló, jó megszólalást produkáló készüléke. De persze, ha úgy gondolja, akkor a hangrendszert el is hagyhatja, és dönthet nagyobb panel mellett is, amelyet akármikor lecserélhet még nagyobbra vagy kisebbre. Sőt terveink között szerepel az is, hogy magát a Central Unitot is modulárissá tegyük. Azaz ha valakinek idővel szüksége lenne újabb vagy más típusú digitális tévétunerre az eddigiek mellé, akkor azt csak szimplán be kell majd pattintania a megfelelő foglalatba.

PH: Mennyire lesz bonyolult az összeszerelés?

Loop: A már meglévő csatlakozószabványokat kívánjuk használni, és cél, hogy a felhasználók otthonukban is egyszerűen tudják cserélgetni a modulokat. Ezeket úgy terveztük meg, hogy egy speciális állványon összecsúsztathatóak legyenek, gyakorlatilag csak egymásra kell pakolni őket.

PH: Milyen távirányító jár majd a modellek mellé? Ott is lesz majd választási lehetőség?

Loop: Terveink szerint igen. Egy menürendszer vagy alkalmazás már egy egyszerűbb, egér kiváltására is alkalmas Air Mouse eszközzel is vezérelhető, de természetesen kényelmesebb, ha ott a hagyományos kialakítású, esetleg billentyűzettel ellátott távvezérlő is; viszont utóbbiért értelemszerűen többet kell majd fizetni.

Specifikációk, finanszírozás, tervek

PH: Beszéljünk kicsit a konkrét technikai specifikációkról!

Loop: A panellel kapcsolatban annyit tudok elmondani, hogy mindenképpen valamelyik topkategóriás gyártóval kívánunk megegyezni. A SoC esetén a Qualcomm vagy az Nvidia jöhet szóba gyártóként, bár konkrét döntés még itt sem született, de természetesen az irányelveket már megfogalmaztuk. Ennek értelmében az olcsó, Basic termékkategória esetén is cél a folyamatos zökkenőmentes használat és az 1080p/30 fps támogatás. Ehhez a Qualcomm Snapdragon 400-as sorozatából származó vagy hasonló kategóriás, minimum kétmagos Soc-ot tervezünk.

A középkategóriát jelentő Medium modellek esetén az általunk elvárt minimum teljesítmény a Full HD videók másodpercenkénti harminc képkockás sebességgel történő lejátszása, emellett terveinkben szerepel, hogy ez a Central Unit már támogassa a HEVC szabvány kezelését is ugyanilyen felbontás mellett. Ehhez a Qualcomm Snapdragon 600-as sorozatából származó vagy hasonló kategóriás négymagos SoC-ot tervezünk. A prémium szintet képviselő High csoportnál cél a HEVC mellett a 4K tartalmak kezelése is, és elvárás, hogy a Central Unit megfelelő teljesítményt nyújtson 3D-s játékok futtatásához. Ehhez a Qualcomm Snapdragon 800-as sorozatából származó vagy hasonló kategóriás, négymagos SoC jöhet szóba. A hangrendszernél pedig nagyon úgy fest a helyzet, hogy egy hangprojektorokkal is foglalkozó céggel kötünk majd megállapodást.

PH: És mi a helyzet a projekt finanszírozásával? Be kívánnak vonni nagyobb külső befektetőket is?

Loop: Első körben az Indiegogo portálon hirdettük meg a projektet, itt próbálunk minél nagyobb összegű támogatást szerezni. Itt már mód nyílik arra, hogy akinek tetszik az ötlet, az meg is vásárolja az egyes modelleket. Látható, hogy például a belépőszintű, 32 hüvelykes tévéért 300 dollárt kell fizetni, a 42 hüvelykes Medium kategóriásért pedig 600 dollárt, tehát kifejezetten olcsó készülékekről van szó. A későbbiekben egyébként számolunk külső befektetőkkel is, de ez még a jövő zenéje. Terveink szerint egyébként az első modelleket még idén a negyedik negyedévben leszállítanánk, tehát karácsonykor már a fa alatt lehetne egy Loop moduláris tévé.

PH: Mik a tervek a távolabbi jövőt illetően?

Loop: Azt tervezzük, hogy a jövőben a technológia fejlődésével, az újabb/gyorsabb rendszerchipek megjelenésével a High kategóriában jelennének meg az újabb, erősebb modellek. A Basic és Medium CU-k esetében a frissítés vagy az előző, magasabb kategóriájú Central Unit átsorolásával (tehát a High kategóriásból Medium lesz, a Mediumból pedig Basic) történne, vagy a szériában megjelenő, frissített verziójú SoC-ok használatával.

PH: Magyar projektről lévén szó, a hazai felhasználók érzékelhetnek majd valamit ebből?

Loop: Egyelőre még nem sokat azon kívül, hogy a magyarországi támogatóknak nem kell kifizetniük a szállítási költséget.

elefant

Előzmények

Hirdetés