LIFX, az okoslámpa

LIFX villanyégő

Manapság, a kütyük világában az egyik legdivatosabb figyelemfelkeltő, vásárlást ösztönző fogalom az „okos”. Okostelefon után láttunk már okostévét, hozzá okos távirányítót, okosórát, okos karperecet, okos kerékpárt is, és ne feledkezzünk el a kiállításokon és technológiai demókban annyit emlegetett okosotthonról sem. Utóbbinak meghatározó eleme lehet az olyan okoslámpa, mint a LIFX, mely az okos dolgok legkedveltebb felbukkanási helyén, a Kickstarteren mutatkozott be nagyjából két éve. Pillanatok alatt összegyűlt a támogatásra kért százezer dolláros összeg, a kampány végére pedig ennek a summának a tizenháromszorosa landolt a számlájukon.


Két évvel ezelőtti Kickstarter projekt

Maga a koncepció rém egyszerű (csodálkozunk is rajta, hogy az Apple még nem védette le): fogjuk a ma divatos és egyre jobban elterjedt LED villanykörtét, és tuningoljuk meg olyan képességekkel, amelyek okostelefonról vagy más eszközről, esetleg automatikusan vezérelhetőek. Egy lámpánál adja magát a fényerő és a szín állítása, illetve az időzített vagy valamilyen eseményhez kötött ki-/bekapcsolás, valamint a csoportos vezérlés. Nagyjából készen is van a LIFX, de mondhatnánk valamelyik  konkurensét is, mert nincs egyedül a piacon. Csakhogy az ördög a részletekben rejlik; az alapötlet megvalósítása rengeteg gyakorlati kérdés megválaszolását és probléma kiküszöbölését igényli, és számos olyan, egyébként nagyon ígéretes terméket láttunk már, ami épp ebben a fázisban vérzett el.

Szerencsére a LIFX nem ilyen. Tesztlaborunkba egy (pontosabban két) olyan csinos és gusztusos doboz érkezett, amit büszkén magára vállalhatna az Apple, Sony vagy akár valamelyik neves skandináv prémium márka is. Ráadásul a dobozból a valaha látott legmenőbb villanykörte bújt elő, amit simán be lehetne tenni egy Star Trek filmbe vagy a nagy intergalaktikus technikai múzeumba Edison (tulajdonába került szabadalom alapján készített) kezdeti megoldása mellé, hogy lám, mennyit fejlődött a dolog szűk másfél évszázad alatt. Magyarként annyit még illik megemlíteni, hogy ebben a folyamatban komoly szerep jutott Just Sándornak (volfrámszálas izzó) és Bródy Imrének (kriptonlámpa).

Visszatérve a LIFX-hez, nem csak csomagolásban és látványban, hanem összeszerelési minőségben is elsőrangú. Bár látszik, hogy pogácsára hasonlító, matt „lámpaburája” leszedhető, inkább nem feszegettük, így a LIFX blogján található képek alapján tudtuk meg, mi van benne. Nem kevesebb mint 32 LED fényforrás található a belsejében, a peremen nyolc fehér színűt helyeztek el körkörösen, eggyel beljebb  hét zöld és hat kék LED alkot gyűrűt, középen pedig tizenegy vörös LED helyezkedik el. A gyártó 40 000 órás (napi 4 óra használattal kb. 27 év) élettartamot ad meg, ami LED-es viszonylatban is nagyon jónak számít. Szintén korrekt paraméter a 1000 lumenes fényerő (kb. 72 wattos normál égő fényereje), valamint a 130 fokos sugárzási szög és a fehér esetében 2700-8000K között állítható színhőmérséklet.


A bura alatti LED-ek - forrás: LIFX blog

Testes jószág a LIFX: a hagyományos E27 (illetve B22) foglalatos verzió burával együtt 135 mm hosszú és legfeljebb 65 mm széles házával 288 grammot nyom. A GU10 foglalatos, 600+ lumenes, 90 fokos sugárzási szögű spot verzió valamivel kisebb és könnyebb. Burkolatuk alatt viszont ugyanaz az elektronika dolgozik, ami egy saját fejlesztésű nyomtatott áramkörből és Wi-Fi modulból áll. Ugyanis a LIFX nem bluetoothos és nem is központi vezérlést kapott, hanem minden égő külön elérhető. Teljes fényerőn 17 wattot fogyaszt az 1000 lumenes LIFX, ez wattonként nagyjából 59 lumenes fényerőt jelent, ami nem sorolja az abszolút legtakarékosabb megoldások közé, az A energetikai osztályba tartozik.


A vezérlőelektronika egy része - forrás: LIFX blog

Működés

A LIFX égő gyakorlati beüzemelése igen egyszerű. Amint betekerjük a megfelelő foglalatba (feltéve, hogy 135 milliméteres hossza miatt befér a bura alá), máris használható, mint egy meleg fényt adó, 1000 lumenes égő. Az extra funkciókhoz le kell töltenünk az iOS és Android (4.0 fölött) alatt elérhető vezérlő appot. Ebben néhány egyszerű lépéssel felderíthetjük az aktív LIFX égőket, majd ezeket Wi-Fi hálózatunkra kell kapcsolni a megfelelő SSID és titkosítási jelszó megadásával, és már készen is vagyunk.

Hirdetés

A „tudomány” a rendszer mögött, hogy az egyik (fő) LIFX lámpa klasszikus IEEE 802.11n Wi-Fi kapcsolatot létesít a routerünkkel, a többi égő pedig hozzá kapcsolódik a kis energiájú, kis adatforgalmú IEEE 802.15.4 vezeték nélküli szabványt használva. Ez a dolog automatikusan zajlik, így amikor kivettük a fő égőt a rendszerből, másik vette át a szerepét. Ha mégis valami gond lenne, az égő házának oldalán lévő kapcsolóval lehet resetelni.

Nagyon egyszerű a LIFX vezérlőprogramja is. A központi szerepet a LED-ek színét szabályozó, patkó alakú, de akár körbe is forgatható kezelőszerv kapta, ennek közepén egy virtuális görgővel szabályozható a fényerő, alatta pedig ki-/bekapcsológomb van. Külön patkót kapunk a fehér árnyalataira és a színekhez, köztük a képernyő alján válthatunk vagy átkapcsolhatunk a harmadik, „effektező” lapra, ahol különböző színátmeneti programok vannak. A leglátványosabb a Music visualizer, ami a vezérlésre használt készülék (pl. okostelefon) hangszóróját használva az éppen megszólaló zene ritmusa szerint változtatja a színeket, de van gyertyát, lávalámpát és egyebeket imitáló hatás is, sőt a stroboszkópot sem hagyták ki. Az egyes effektek különböző paraméterei állíthatóak.


Több LIFX lámpa használata esetén a színeket és effekteket az egyes égőkre vagy égőcsoportokra is beállíthatjuk külön, ezeket a bal felső sarokból lehívható listán találjuk. Itt a jobb azonosítás végett az egyes égőknek egyedi nevet adhatunk, de (mondjuk szobák szerint) csoportba is rendezhetjük őket. Viszonylag új képesség az appban a jelenetek (scene) elmentése. Ezen a részen tárolhatjuk a kiválasztott lámpák aktuális beállítását, ami egyetlen gombnyomással előhívható a későbbiekben. Azt is megadhatjuk, hogy időzítve induljon el (pl. ébresztőként), illetve Geofence funkciót is kapunk, ami automatikusan elindítja  a kért jelenetet, amikor megközelítjük a LIFX égők hálózatát (mondjuk a lakásunkat).

Sajnos a vezérlőprogram legérdekesebb része, a LIFX Cloud egyelőre még elég szerény tudással bír. A lényege az lesz majd, hogy különböző otthoni okoseszközökkel (egyelőre csak a Nest eszközöket kezeli) és automatizáló programokkal (pl. IFTTT) tud majd interneten keresztül együttműködni. Még több lehetőség rejlik a szabadon elérhető LIFX API-ban és fejlesztői környezetben, amit használva bárki készíthet magának LIFX kezelőprogramot, vagy saját programjába integrálhatja a lámpák vezérlését. Ilyen appból már született néhány, nem csak iOS és Android, hanem Windows, Windows Phone és OS X alá is. A kezelő és automata időzítést kínáló megoldások mellett például a Gem Miner 2 játék a képtartalomnak megfelelően váltja égőink színét.


LIFXtend program fényjátéka

Próba, értékelés

Néhány perccel a LIFX kicsomagolása után már világított is két égőből álló rendszerünk, amit Samsung Galaxy S3 Mini telefonunkon szépen állítani is tudtunk. További nagyjából 20-30 perc kellett ahhoz, hogy a kis adatforgalmú IEEE 802.15.4 hálózaton keresztül frissítsük az égők firmware-jét (1.5-ösre), ami valóban fürgébb működést és egyes funkciók javulását eredményezte. Ezzel a szín és intenzitás váltása szinte azonnali lett, ahogy húztuk az ujjunkat az appban, úgy módosult a látvány. Aki ki szeretné próbálni az alap vezérlési funkciókat, a virtuális lámpa segítségével megteheti. Egy böngészőben el kell indítani a virtuális LIFX-et, ami az interneten keresztül az alkalmazással vezérlhető.

Egészen érdekesnek bizonyultak a beépített effektek is, a lámpák azonosítása és csoportba rendezése is ügyes. Viszont az a gyanúnk, hogy ha 5-10 vagy akár több égőt szeretnénk néhány szobába szétosztani, akkor az olyan egyszerű parancshoz, mint a „módosítsuk a nappaliban az állólámpa fényerejét” elég sokat kell majd gépészkedni a megfelelő égő kiválasztásával, majd a fényerős tekerővel. Ennél sokkal egyszerűbb megtekerni az állólámpa fizikai szabályzóját. Szintén elég nehéz – konkrétan lehetetlen – volt visszatalálni egy korábban beállított színárnyalathoz, ha azt nem mentettük el egy jelenetbe. Ugyanis a gyári appban nincs kódalapú színválasztás, viszont más appokban láttunk ilyet. Az időzítők közül az AutomateIt LIFX pluginjét próbáltuk, néhány fagyástól eltekintve korrektül működött, bármilyen mobilos eseményhez hozzá tudtuk rendelni a lámpa (vagy lámpák) megadott színre kapcsolását.

Hadveres téren szerintünk már most nagyon rendben van a LIFX. Két komoly fizikai problémával találkoztunk csak. Ha hagyományosan, a villanykapcsolóval oltjuk le a LIFX-et, akkor lőttek az okos funkcióknak. Ha viszont az okos funkciókat akarjuk, állandóan Wi-Fi-re csatlakoztatott készülékre van szükségünk. Az 1000 lumenes fényerő a legtöbb esetben több mint elégségesnek bizonyult, a színárnyalatok és intenzitásszintek nagyszerűek, a hálózati kapcsolat, a parancsokra kiadott reakció a legújabb firmware esetében tökéletesen zökkenőmentes volt, tehát ami működött, az nagyon flottul ment. A labda most a programozók térfelén van, lehet kitalálni a mindenféle alkalmazási funkciókat.

Mi elsősorban az automata vagy eseményhez kötött működésben látunk fantáziát, de a hangulatvilágítás aspektus is érdekes. Például a számítógép mellett álló lámpa villoghat, ha új email érkezett, összekapcsolható az értesítés egy telefonhívással, közösségi oldalon történt eseménnyel, de akár a füstjelzővel (ez már most működik a Nest rendszereivel), garázskapuval (nyílására felkapcsolja a villanyt), környezeti fényt figyelő szenzorral (a sötétedés ütemével kapcsol lámpát), mozgásérzékelőkkel, hangérzékelőkkel és egyebekkel.

Lehet, hogy rövidesen eljutunk arra a szintre, amikor a klasszikus villanykapcsolót el is felejthetjük, bár ez valószínűleg nem holnap lesz. Egyelőre a valóság az, hogy a LIFX nagyot ígért, bár szoftveres részén még sokat lehet – és kell is – dolgozni. Hardveresen nagyon ott van a szeren, de az 1000 lumenes égő közel harmincezer forintos ára magyar viszonylatban a tech dolgok iránt érdeklődő átlagfogyasztó számára elérhetetlenné teszi. Persze az is biztos, hogy ezt az árat nem a fejlesztési és gyártási költségek, hanem a konkurensek árának és tudásának viszonylatában szabták, és ahogy erősödik majd a verseny ezen a téren, úgy fog csökkenni. Nekünk határozottan tetszett a LIFX égő, hatalmas potenciált látunk az okoslámpákban.


LIFX okosizzó

rudi

A LIFX okoségőket a LED LEET bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés