Az olcsóbb szériás LG B1 OLED tévé tesztje

Kipróbáltuk, leteszteltük a kedvező árú B sorozat idei, legújabb tagját.

LG B1 OLED tévé

Hagyományosan az LG rendelkezik a legnagyobb kínálattal OLED tévékből, melyben a különleges extrákat kínáló készülékektől a hagyományosabb kivitelű darabokig találhatóak modellek. Az utóbbi csoportba tartozik a B széria, amely éveken át volt a legolcsóbb LG OLED televízió-sorozat, ám idén ebben változik a helyzet, mert piacra dobják a még belépőbb A sorozatot is. Ettől függetlenül megtartják a B-s modelleket, melyek 2021-ben B1 névre hallgatnak és továbbra is megfizethetőnek számítanak.

LG B1
LG B1 [+]

Az LG B1 OLED 55 hüvelykes változata járt nálunk egy rövid időre, hogy megnézzük, milyen a képe, hogyan szól, és miben más, mint a közelmúltban kipróbált, papíron nagyobb tudású LG C1. Azt elöljáróban leszögeznénk, hogy a korábbi évek LG B tévéi mind parádésan sikerültek, így az elvárásaink igen magasak voltak.

Külső

Az LG B1 – követve a tradíciókat – letisztult, minimalista külsővel bíró darab, amelynél nem jutott szerep trükkös, extrém dizájnmegoldásoknak. De ez nem is baj, mert a készülék így is teljesen jól néz ki, gyakorlatilag bármilyen stílusú szobába be lehet tenni. A káva igen vékony, kikapcsolt állapotban láthatatlan, a készülékház pedig jó keskeny. A talp masszívan tart, viszont a képernyő forgatását és döntését nem teszi lehetővé; a tévé szabványos VESA konzolok segítségével felakasztható falra is.


[+]

A szokásokat követve a ki- és bemeneteket a hátlapon helyezték el. A három darab USB 2.0 mellett kapott két-két HDMI 2.1 és HDMI 2.0, valamint egy-egy Ethernet, optikai digitális és 3,5 mm-es analóg audió (fejhallgató) csatlakozót, illetve a fizetős digitális tévéadások dekódolásához szükséges CI+ slot sem hiányzik.

[+]

Főbb paraméterek
LG B1 (OLED55B13LA)
Panel 10 bites WRGB OLED panel (40-120 Hz)
Háttérvilágítás -
Képernyőméret 55 hüvelyk (139 cm)
Maximális felbontás Ultra High Definition (3840x2160)
HDR támogatás HDR 10, HLG, Dolby Vision
Input lag 12,2 ms
Maximális fényerő kb. 850 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Eco, Élénk, Eredeti, Filmmaker, ISF szakértői sötét helyiség, ISF szakértői világos helyiség, Játékoptimalizált, Sport, Színház
Hangbeállítások AI Hang Pró, Eredeti, Színház, Tiszta Hang, Sport, Zene, Játék
Hangrendszer 2.2 csatornás, 40 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/DVB-C/DVB-S2
Interfész 2 db HDMI 2.1, 2 db HDMI 2.0, 3 db USB 2.0, optikai digitális audió, 3,5 mm analóg audió, Ethernet, CI+ 1.4 slot
Extrák Alpha7 képfeldolgozó processzor, rögzítés külső USB adattárolóra, EPG, médialejátszó, internetes tartalmak elérése, webOS 6.0 okostévérendszer, böngésző, mozgásérzékeny távirányító támogatása, hangalapú keresés, kislexikon, Miracast, Intel Widi, AirPlay 2 támogatás, médialejátszó, HDR, HDR konverzió, FreeSync és G-Sync támogatása
Teljesítményfelvétel Átlagosan: 111 watt, készenléti üzemmódban: 0,23 watt
Méret Talppal: 122,8 x 74,4 x 24,6 cm
Talp nélkül: 122,8 x 70,6 x 4,69 cm
Tömeg Talppal: 19,9 kg
Talp nélkül: 18,9 kg
Gyártó honlapja www.lg.hu
Termék honlapja LG B1 (OLED55B13LA)
Fogyasztói ár 490 000 forint

Képminőség

A készülékbe a konszern által fejlesztett és gyártott OLED panel, valamint a szintén házon belül készülő 4. generációs Alpha 7 képfeldolgozó chip került. A kép minőségéért tehát teljes mértékig az LG komponensei felelnek.

Az alkalmazott, egyedi pixelvezérlésen alapuló képalkotási eljárás elméletileg lehetővé teszi a hibátlan, 0 cd/m² fényáramú fekete, és ezáltal a végtelen natív kontraszt megteremtését. Kalibrátorral végzett méréseink során kiderült, hogy ebben tényleg nincs hiba. A kontraszt egyébként "szemre" is nagyon jó, így semmi értelmét nem láttuk bekapcsolni a kontrasztjavítás funkciót, amely még hangsúlyosabbá teszi a különbséget a sötét és világos képtartalmak között, de ez azzal jár, hogy a finom átmenetek eltűnnek.

A fekete tehát tökéletes, de a többi szín is nagyon szép, a tónusok természetesek, belülről ragyognak, a LED LCD modellekre mind a mai napig jellemző igen enyhe fátyolosság a technológiából adódóan nyomokban sem fedezhető fel. A készülék még az olyan kritikusnak számító tartalmakkal is gond nélkül megbirkózott, mint az emberi bőr vagy a mesterséges fénynél hullámzó víz, az árnyalatokkal ezeknél sem volt gond.

Hirdetés

[+]

Mivel nincs diffúzorral szétterített háttérvilágítás, hanem a fény magukban a pixelekben keletkezik, ezért papíron megoldható a teljesen egyenletes fényerő a képernyő egész felületén. Azonban műszeres méréseink arról tanúskodtak, hogy homogén tartalmak esetén akár 15 százalékos is lehet a fényerő-eltérés az egyes képtartományok között. Ez a jelenség évek óta megfigyelhető, és láthatóan a mai napig sem tudták orvosolni ezt a problémát, ugyanakkor hétköznapi használat, videózás, filmezés, tévézés, képnézegetés vagy játék során a zavaró felhősödés effektusba nem futottunk bele.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

És ha már az utóbbi szóba került: a modell maximális képfrissítési rátája 120 Hz, aminek ma még csak a játékok során van jelentősége, és támogatja a FreeSync és G-Sync technológia használatát, ami a gamerek számára lehet fontos. Egy új Xbox Series X konzollal próbáltuk ki, és tényleg érzékelhető a különbség egy hagyományos 60 Hz-es tévéhez képest. Az input lag műszeres méréseink szerint 12,2 ms, ami korrekt, jó érték, és ami szintén a játékosok számára bír jelentőséggel. A mozgásmegjelenítés remek, szellemképesedésbe, az objektumok duplikálódásába nem futottunk bele, akadozással pedig csak a gyenge, médiaboxos tévéadások és alacsony bitrátájú online videók nézése során futottunk bele. De ezen is lehet segíteni az interpolációs technológia aktiválásával, amely virtuális képkockákat illeszt be a valódiak közé, így segítve elő, hogy az agy folyamatosabbnak érzékelje a mozgást.

[+]

A modell 4K-s, azaz 3840x2160 képpont megjelenítésére képes. A nagy felbontásban rejlő erőt elméletileg akkor is ki lehet használni, ha maga a forrásanyag kisebb részletességű, ugyanis a tévé megkapta az LG felskálázási technológiáját, azonban ezt hiába kapcsoltuk be, radikális javulást nem eredményezett – a többi gyártóhoz hasonlóan egyelőre az LG sem tudta megoldani, hogy a semmiből varázsoljon elő képpontokat. A készülék természetesen biztosítja a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítését. 852,4 cd/m² maximális fényerőt mértünk, ami elég ahhoz, hogy a HDR effekt látványos legyen és élvezhető, de tény, hogy e téren a QLED eljárásra épülő tévék jobban teljesítenek.

Képbeállítások

Az LG a B1 OLED tévé esetében nem spórolt az előzetesen programozott képprofilokkal, hiszen a felhasználó kilenc közül választhatja ki az ízléséhez leginkább passzolót. Ezek a már jól bevált módon nevükkel jelzik, hogy milyen jellegű tartalmakhoz szánja őket a gyártó, illetve kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól képvilágukban, tehát például fényerejükben, színhőmérsékletükben.

Profil/beállítás Eco Élénk Eredeti Filmmaker ISF sz. sötét
Fényerősség (fehérpont) 169,9 cd/m² 96,5 cd/m² 125,9 cd/m² 69,4 cd/m² 154,6 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 6,37 9,63 6,99 4,57 4,06
Átlagos delta E 3,47 5,39 3,26 2,03 2,1
Színhőmérséklet 10 300 K 12 300 K 10 200 K 6700 K 6600 K
Profil/beállítás ISF sz. világos Játékoptimalizáló Sport Színház
Fényerősség (fehérpont) 173,4 cd/m² 130,6 cd/m² 227,8 cd/m² 168,2 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m² 0 cd/m²
Kontrasztarány Végtelen Végtelen Végtelen Végtelen
Legnagyobb delta E 10,16 5,35 6,56 3,91
Átlagos delta E 5,74 2,93 6,56 2,39
Színhőmérséklet 6600 K 9600 K 11 400 K 6200 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az említett beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Eco, Élénk, Eredeti, Filmmaker, IFS szakértői sötét helyiség, ISF szakértői világos helyiség, Játékoptimalizált, Sport, Színház. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, valamint a legnagyobb színpontosságot elérni. Ez egész jól sikerült, hiszen az átlagos delta E 0,24, a legmagasabb pedig 1,6 lett, amelyek remek értéknek számítanak. A fénysűrűség 117,4 cd/m² lett, a feketeszint 0 cd/m², a valós kontraszt tehát végtelen. A színtérlefedettség terén igen jól teljesít, hiszen a kijelző 145,9 százalékban fedi az sRGB színteret, ezen belül a számottevő pontosság 100 százalék, ezek is nagyon jó eredménynek számítanak.

Színpontosság
Színpontosság [+]

LG OLED55B13LA – színhelyes beállítások
AI-kép Ki
AI-fényerő beállítások Ki
Energiatakarékossági lépés Ki
OLED-pixelek fényereje 69
Kontraszt 100
Képernyő-fényerő 35
Automatikus dinamikus kontraszt Ki
Maximális fényerő Ki
Gamma 2.2
Fekete szint Automatikus
Szemkímélő funkció Ki
Színmélység 50
Árnyalat 0
Színskála Natív
Élesség 10
Szuperfelbontás Ki
Zajcsökkentés Ki
MPEG zajcsökkentés Ki
Sima gradiáció Ki
TruMotion Ki
Színhőmérséklet Meleg 51
Fehéregyensúly piros -1
Fehéregyensúly zöld 3
Fehéregyensúly kék 2

Vezérlés, okostévé

Az LG 2021-re megújította házon belül fejlesztett smart platformját, és az LG B1 is már a friss, webOS 6.0 rendszert kapta meg. Ennél elengedték a korábbi verzió védjegyének számító átlátható, szellős kezdőképernyőt, és olyanná alakították, amelyen sokkal több információ, opció kap helyet. Láthatóan nagy hangsúlyt fektettek a különféle online streaming szolgáltatásokra, mert ezekkel kapcsolatos ajánlásokkal van tele az új grafikus kezelőfelület. A törekvés érthető, mert a világ errefelé halad, viszont mi úgy éreztük, hogy túlzsúfolt, kicsit átláthatatlan az új rendszer, amelyben ráadásul egy halom felesleges, érdektelen anyagot is a felhasználó képébe tol a készülék.

A gyártó azt ígéri, hogy a mesterséges intelligencia folyamatosan vizsgálja a tartalomfogyasztási szokásokat, és ennek függvényében ízlésükhöz egyre inkább passzoló ajánlatokkal tudja meglepni a nézőket. Ennek fontosságáról annyira nem vagyunk meggyőződve, a régi iskola híveként úgy gondoljuk, hogy nagyjából el tudjuk dönteni hogy mire vagyunk kíváncsiak, nem feltétlenül igényeljük, hogy a tévé maga döntse el, szerinte nekünk mi érdekes, de ez nyilván ízlés dolga. A korábbi webOS rendszerek sebességére és stabilitására nem volt panasz, és szerencsére erre az új verziónál is odafigyeltek, így akadást, fagyást, összeomlást vagy újraindulást nem produkált a készülék.

[+]

Idénre kicsit a Magic Remote távirányítót is átalakították, ami sokkal inkább hagyományos távvezérlőket idéz külsejében, mint a korábbi változatok, viszont a lényeg nem változott, tehát továbbra is mozgásérzékelős, légiegérként is használható a periféria, ami kényelmes kezelést biztosít. A távirányító a szokásoknak megfelelően egy ingyenesen letölthető app révén mobillal is kiváltható. Emellett a tévé képes együttműködni USB-n keresztül csatlakoztatott egérrel és billentyűzettel is, ami jól jöhet a már  említett internetes appok futtatása során.


[+]

Nagyjából kétszáz ilyen alkalmazás érhető el a televízión keresztül, és a kínálat nagy részét a mai trendeknek megfelelően a különféle online streaming szoftverek teszik ki. Ezek között ott figyel a Netflix, az HBO Go, az Amazon Prime, a YouTube, és a Spotifiy is, hogy csak néhány fontos és népszerű példát említsünk. Emellett vannak életmóddal, sporttal, fitnesszel kapcsolatos applikációk is, illetve néhány primitív játék elindítására is van mód. A böngésző sem hiányzik, tehát aki weboldalakat látogatna meg, megteheti a televízió segítségével. Tapasztalataink alapján a netezés és az alkalmazások futtatása problémamentes.

[+]

Médialejátszó

A tévé rendelkezik gyárilag telepített médialejátszó szoftverrel, amelyre USB porton vagy helyi hálózaton keresztül juttathatóak el a fájlok. Az alkalmazás tud magyarul, könnyen kezelhető, használata szerintünk senkinek sem okozhat különösebb problémát. Audiotartalmak közül a FLAC, MP3, WAV és WMA formátumok megszólaltatása megoldott, a szoftver az ID3 tageket felismeri, és a fájlokba metaadatként kódolt dalszövegek megjelenítése is megoldott, ami a karaokét kedvelőknek fontos lehet. A képek közül a JPG mellett csak a PNG szabvány megjelenítése megoldott, a fotókkal kapcsolatos részletes információkat tartalmazó EXIF adatok feldolgozását és megjelenítését a szoftver nem teszi lehetővé. A diavetítés funkciót viszont nem spórolták ki, aláfestő zene elindítására is van lehetőség.

[+]

Tesztcsomagunk segítségével megállapítottuk, hogy a videós formátumtámogatás terén is vannak hiányosságai a szoftvernek. A 4K Kazu HEVC mellett a 10 bites állományokat sem lehetett elindítani, valamint néhány 4K HDR anyag is megfektette. A surround anyagok közül csak az E-AC-3 és a Dolby 5.1 fájllal boldogult, ami ma már egyszerűen kevés. A külső feliratokat viszont hibátlanul kezeli, a betűk mérete, színe és kódolása is megváltoztatható, valamint a karakterek körül vékony keret jelenik meg, így a szöveg mindig jól olvasható.

[+]

Hang és értékelés

Hangminőség

Az LG B1 televíziót 40 wattos névleges maximális teljesítményű, 2.2 csatornás, mélysugárzókkal megtámogatott, rejtett hangszórókra épülő beépített audiorendszerrel látták el. Az átlagnál egy fokkal jobban szól, de az az igazság, hogy a basszusok még így is alig hallhatóak, a dinamika hiányzik, a megszólalás kicsit vékony, steril. Már egy szimpla hangprojektor is lényegesen organikusabb, élettel telibb hangzást produkál, ám az is tény, hogy zavaró hibákat, zúgást, búgást vagy zörgést egyáltalán nem tapasztaltunk.

[+]

A tévét ellátták a vállalat saját fejlesztésű hangkalibrációs eljárásával, amely a távirányóra épített mikrofon segítségével a helyiség egy kívánt pontjába koncentrálja a lehető legjobb minőségű megszólalást. A gyakorlati próba során arra jutottunk, hogy a dolog működik, hisz tényleg változott a hangzás attól függően, hogy be volt-e kapcsolva a funkció. A modell magától értetődően rendelkezik előzetesen optimalizált hangmódokkal, és ha valaki ezek közül egyikkel sem elégedett, az az equalizer segítségével kedvére módosíthat a hangszínek arányán. Fontos megjegyezni azt is, hogy a Bluetooth támogatása révén audioeszközökre is kilőhető a hang vezeték nélküli úton, ami nagyon kényelmes és elegáns megoldás. Ezt is kipróbáltuk, és a kapcsolat stabil, a hatótávolság pedig nagyjából tíz méter.

Értékelés

Az LG B1 hozta azt, amit vártunk tőle, azaz a dél-koreai vállalat ismét egy szuper televíziót tett le az asztalra, aminek gyakorlatilag szinte nincs is gyenge pontja. Az új webOS 6.0 még mindig nem a szívünk csücske, de hamar meg lehet szokni, kellően gyors és stabil, és azt leszámítva nincs vele baj, hogy az előző verzió jobban tetszett nekünk. Az elérhető alkalmazások köre megfelelő, a fontos appok mind megtalálhatóak. A médialejátszónál vannak formátumtámogatási hiányosságok, de arra van esély, hogy ezt megoldják egy későbbi szoftverfrissítés segítségével.


[+]

A beépített hangrendszer jobb megszólalást produkál, mint amit a legtöbb mai tévé kínál, azonban szokás szerint nem éri el azt a szintet, amit az integrált hangprojektoros vagy a nézők felé fordított hangszórókkal ellátott tévék produkálnak, de hibákat nem tapasztaltunk. A kép minősége pompás! A kontraszt jobb nem is lehetne, a tónusok gyönyörűek, a színpontosság átlagon felüli, a mozgásmegjelenítés nagyon rendben van. A dizájnban nem nyújt semmi kiemelkedőt a készülék, de igazából egy tévének szerintünk teljesen jól áll ez a letisztult, egyszerű vonal. A nálunk járt 55 hüvelykes LG B1 ára 490 000 forint, ami nem kevés pénz, de a tudásához képest kifejezetten jó árnak tűnik. Ez tényleg egy remek tévé, nagyon szerettük!


LG B1 OLED tévé

elefant

Az LG B1 OLED televíziót az LG magyarországi kirendeltsége bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés