Hirdetés

LG 34UC89G: Helló, NVIDIA G-Sync!

Megtört a jég a dél-koreai vállalatnál: új monitorukkal nem hanyagolják tovább az NVIDIA-tulajokat.

LG 34UC89G kívül

2013 októberét írtuk, amikor az NVIDIA leleplezte a G-Sync technológiát, és mindössze decemberig kellett várni, hogy a cég a gyakorlatban is bemutassa, mire képes az általuk kiagyalt modul. A nagy hype ellenére kifejezetten kevés monitorgyártó állt kötélnek, hogy beépítse az NVIDIA megoldását, ami nem csoda, hiszen licencdíjas megoldásról volt szó, ami alaposan megdrágította a terméket, ezért inkább kivárták, hogy a VESA is elkészüljön az "ingyenes" alternatívával, az Adaptive Sync-kel, amit az AMD FreeSync néven adaptált. Erre viszonylag sokáig, 2015 tavaszáig kellett várni annak ellenére, hogy az első bejelentést már 2014 elején megtette az AMD, a VESA pedig ugyanezen év közepére el is készült a beígért szabványosítással.

A késés ellenére mégis az utóbbi alternatíva, tehát a FreeSync volt kedvezőbb a kijelzőgyártók számára, hiszen minimális összegért cserébe építhették be a technológiát, így több modellt is piacra tudtak küldeni. Bár az elérhető FreeSync monitorok száma ugrásszerűen növekedett, a technológiának komoly hátszele volt az olyan nagy gyártóknak hála, mint Samsung vagy az LG, akik kerek-perec kijelentették, hogy nem fognak mást támogatni sem akkor, sem a jövőben. Ahogy az lenni szokott, ez az ígéret sem tartott örökké. Nyilvánvalóan titokban mindenki arra várt, hogy az NVIDIA majd feladja a terveit és csatlakozik az egyre gyarapodó Adaptive Sync táborhoz, ám ez jól láthatóan nem akart megtörténni, és úgy tűnik, nem is fog még egy jó darabig. Így hát az LG-nek sem volt más választása, mint kiszolgálni a másik tábor igényét is, ami saját bevallásuk szerint sem elhanyagolható méretű. Hogy nem egyszeri fellángolásról van szó a dél-koreai vállalat részéről, arra következő G-Sync kompatibilis kijelzőjük lesz a garancia, mely egyébként már valóban készül. A két rivális technológia előnyeiről és hátrányairól, az általuk megcélzott piaci szegmensekről még órákig, oldalakon keresztül lehetne írni, de jelen cikkünknek nem ez a tárgya, hanem az LG első NVIDIA G-Sync kompatibilis monitora, a 34UC89G.


[+]

Megszokhattuk már, hogy a G-Sync monitorok nem az alsó kategóriába érkeznek, így ennek megfelelően az LG sem ide lő. Erre bizonyíték a 34 hüvelykes méretkategória, az IPS panel, melyet ezúttal meghajlítottak, valamint a magas képfrissítési ráta. A dizájn ezúttal nem teljesen szürke mezei, hanem feldobták egy kis vörössel. Kissé furcsa színválasztás ez egy G-Sync monitorhoz, hiszen ezen a téren zöld azonosítja az NVIDIA-t, a vörös pedig az AMD-t, de nyilván az LG-nek nem ez volt a célja. Mindenesetre ötletes lett volna, ha ezek a betétek cserélhetőek, akár feketére is, azoknak, akik inkább kerülnék a feltűnést. Az anyagfelhasználás egyébként nem speciális, a keret és a hátlap is műanyag, a talp fém erősítésű, az összeszerelés viszont rendben van.


[+]

Az állvány állíthatóság terén a szokásos dönthetőségen (-5° és +20° között) felül a magasság megváltoztatására (0-120 mm) is lehetőséget ad. Jobbra-balra forgatás, pivot nincs, viszont érdekes, hogy jobbra-balra is lehet dönteni a kijelzőt 3-3°-os tartományban. Hogy ennek mi értelme, arra nem jöttünk rá, legfeljebb akkor lehet hasznos, ha nem egyenes az asztal, de valószínűleg ez elég speciális felhasználási területet feltételezne. Így viszont ez a tulajdonság inkább csak zavaró, hiszen emiatt tényleg kell a vízmérték (vagy jó szemmérték), ráadásul az ezt lehetővé tevő csap ahhoz túl laza, hogy ne remegjen be a kijelző.


[+]

A kábelek elvezetésének rendjéért egy felpattintható kábelrendező felel. Első látásra úgy tűnik, mintha tetszőleges irányba fel lehetne tenni, de a gyári fotókon és a kézikönyv szerint is felfele áll ennek a csúcsa, amire így akár egy fejhallgatót is rá lehetne akasztani. Nekünk viszont úgy tűnt, hogy lefele felhelyezve sokkal passzentosabb az illesztés, tehát ki-ki döntse el maga a neki tetsző irányt.


[+]

Ha már akasztózás, egy apró bepattintható keretet is mellékelnek, melyet a káva aljába kell beilleszteni. Ez az egér kábelét hivatott tartani, ami így nem az asztalon tekereg és húzódik. Az ötlet kiváló lenne, ha bármelyik oldalra fel lehetne szerelni, de a jobb oldalon ugyanott a Kensington zár helye figyel, így marad a bal oldal, ami viszont csak a balkezeseknek optimális, különben át kell húzni a kábelt a monitor előbb, ami kissé zavaró.


[+]

Csatlakozókból csak a legfontosabbak járnak, mint a DisplayPort 1.2, a HDMI 1.4, valamint a 3,5 milliméteres jack a fejhallgató számára – ugye milyen jó az az akasztó? Ezenfelül kapunk egy USB 3.0-s hubot két porttal, valamint egy külső tápot, ami szintén ide, a hátoldali panelre helyezett aljzatra csatlakozik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés