Kodak Z1012 IS – vegyes érzelmek

Működés, menürendszer

Egy jelenség, amire a puszta véletlen miatt lettünk figyelmesek, hogy az optika lelöki fedőkupakját, ha esetleg fent felejtjük azt bekapcsoláskor. Elegánsabb, és kevésbé ártalmas megoldás lenne, ha a gép ezt érzékelné, s a „többet ésszel, mint erővel” elv alapján, a kijelzőn egy figyelmeztetés jelenne meg, majd a készülék diszkréten kikapcsolna.

Pár szó a működési sebességről: a Z1012 IS bekapcsolás után kb. 2.5 másodperccel válik képkészítésre alkalmassá, két exponálás (teljes felbontás, fine JPEG minőség) között 1.7-2 mp telik el, s egy tíz megapixeles, fine tömörítésű fájlt cca. 4.5-4.9 mp alatt ír ki SD-kártyára. A nagy átfogású optika viszonylag gyorsan képes egyik végéből a másikba zoomolni: csupán 2.5 mp telik el a két végállás közt. Az AF-nek kontrasztos téma kell, hogy megfelelő sebességgel tudjon élesre állni, különben nem, vagy csak többszöri próbálkozás után kapunk jó képet.

Az amúgy erős vaku nem nyílik elég magasra, így szükségünk is lesz a vörösszemet eliminálni próbáló elővillantásra, a paraméterező tárcsa kissé lötyögős és túl könnyű tekerni, cserébe viszont van „csináld vissza” (undo) funkció kép törlésekor.

Van manuális fókuszálásra is lehetőség! Ezt a funkciót úgy hívhatjuk elő, hogy az AF dedikált gombját addig nyomkodjuk, amíg a kijelző sarkában az MF felirat meg nem jelenik. A fókuszálást a többfunkciós kezelőszerv jobb és bal nyilaival végezhetjük.

A képstabilizátor jól dolgozik – három opció áll rendelkezésünkre: kikapcsolva, exponáláskori stabilizálás, vagy folyamatos stabi. Tapasztalataink szerint az exponáláskor stabilizáló megoldás hozza a legjobb eredményt.

A Z1012 IS menürendszere nagyon hasonlít az általunk már korábban is bemutatott Kodak gépekéhez. Jelen esetben azonban ez sem tud (még) magyarul.

A főmenü első oldalán (Capture) a felbontást (kép mérete), a tömörítést, a színtelítettséget és az AF-módot állíthatjuk be. A második almenü (Capture+) már kitér a fehéregyensúlyra, az arcfelismerésre, a fénymérésre, az AF zónákra, az élességre, és hasonlókra is. Végül a harmadik fül (Setup) alatt a készülék egyéb paramétereit hangolhatjuk: LCD fényereje, megjegyzés hozzáfűzése a képhez, segédrács, dátumozás, képstabilizátor (ez kerülhetett volna a második almenübe), gyorsnézet (előnézet), digitális zoom, hangok, stb.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Kodak

Azóta történt

Hirdetés