Kingston MobileLite Wireless G2 adatosztó

Hirdetés

Külső

Az okostelefonok és tabletek előretörésével rengeteg hozzájuk való kiegészítő jelent meg a piacon. Igazi svájci bicskának számítanak köztük a Wi-Fi modullal, router és adattároló képességekkel, sőt külső akkumulátorral ellátott megoldások, melyek közül nemrégiben teszteltük a QNAP QGenie-t. Most pedig a Kingston MobileLite Wireless G2 fekszik itt előttünk, ami nagyjából akkora, mint egy megtermett mobiltelefon: 129,2 x 80 x 19,3 milliméteres és 171 grammos. Sötét, gumis tapintású alját és tetejét fehér sáv keretezi, ebben vannak csatlakozói (micro USB, USB 2.0, Ethernet, SD kártyaolvasó). illetve kezelő- és visszajelző szervei (bekapcsoló, reset nyílás, három állapotjelző LED).

Nincs belső adattára a MobileLite Wireless G2-nek, de dughatunk bele SD kártyát (a mellékelt adapterrel microSD kártyát is), USB csatlakozójára pedig pendrive-ot, így elég komoly külső tárhelyre tehetünk szert. Az USB aljzat 3G modem csatlakoztatására is szolgál, így Wi-Fi routerként is használhatjuk a készüléket, és erre a feladatra az Ethernet csatlakozót is bevethetjük. Az eszköz alapvető feladata azonban a külső tárhely Wi-Fi megosztása, így egy pendrive, vagy fényképezőgépből kivett SD kártya tartalma könnyen és gyorsan megosztható nem csak PC-k, hanem Androidot, iOS-t futtató készülékek között is, sőt az Amazon Kindle Fire termékeivel is kompatibilis.

Az apróság utolsó, de egyáltalán nem elhanyagolható funkciója a mobil töltés. A beépített akkumulátor egészen combos, 17,6 wattórás, a Kingston leírása szerint az egyszerűbb okostelefonok elvileg háromszor, a komolyabbak kétszer, a tabletek közül a kisebbek egyszer tölthetőek fel vele, a nagyobb tabletek akár 30 wattnál is nagyobb telepét pedig félig tudja felhúzni. A teljesen feltöltött akku papíron 13 óra hálózatos működést biztosít a készüléknek.

Működés

A bekapcsológomb hosszan nyomva tartásával éled fel a készülék Wi-Fi része, ami kezdetben egy kódolatlan hálózatot hoz létre. Erre PC-vel vagy a megfelelő app letöltése után mobil készülékkel csatlakozhatunk. Mi AMD Piledriver alapú PC-vel és Samsung Galaxy S3 Mini androidos okostelefonnal próbálkoztunk, mindkettő gond nélkül kapcsolódott a MobileLite Wireless G2-re. A PC-vel böngészőn keresztül, az okostelefonnál az appot használva jutottunk el a beállításokhoz mindenféle kód vagy azonosító beírása nélkül (potenciális biztonsági rés), ahol módosítható a Wi-Fi hálózat neve és titkosítása, konfigurálható az internetkapcsolat, illetve kapunk némi információt az akkumulátor állapotáról, de ezen felül nem sok lehetőségünk van.


Webes kezelőfelület PC-ről

Számítógéppel nézve csak könyvtárstruktúra alapján tudjuk listázni a MobileLite Wireless G2-re akasztott adattárak tartalmát, ezeket a böngésző támogatásától függően játssza le/jeleníti meg, vagy a letöltést ajánlja fel, ugyanakkor új mappát létrehozni, fájlokat feltölteni csak úgy tudtunk, ha hálózati meghajtónak „nevezzük ki” a készüléket. Nagyobb mozgásterünk van androidos okostelefonnal, itt már a könyvtárak mellett fájltípus alapján (kép, videó, zene) is listázhatunk, lehet mappát csinálni, fájlokat másolni, viszont csak egyesével, ami több fotó mozgatását meglehetősen körülményessé teszi.


Andoid app

Teljesítmény kapcsán alapvetően elégedettek voltunk a MobileLite Wireless G2-vel, de természetesen túl nagy elvárásaink nem is voltak egy ilyen apró és viszonylag egyszerű készüléktől, a vizsgálatok megkezdése előtt pedig frissítettük a firmware-t. Az eszköz n-es Wi-Fi hálózata egy adatfolyamos, 150 Mbps-os elvi csúcssebességgel, ami gyakorlatban 5 MB/s (40 Mbps) körüli átviteli tempóban mutatkozott meg. Az internetkapcsolat jobbára stabil volt, de néha azért megakadt pár pillanatra, aztán minden jelzés nélkül ment tovább. Zökkenőmentesen kezelte a csöppség az Ethernet kábelen, másik Wi-Fi hálózaton és Huawei E3131 USB-s 3G modemen keresztül érkező internetkapcsolatot is, ezek működése állítólag az eredeti firmware-rel akadozhat.

Értékelés

Android alól nézve az MP3, OGG és FLAC zenei formátumokat sikerült automatán lejátszani, ezek a háttérben is szóltak, nem kellett őket a telefonra másolni, a WMA-t viszont csak letölteni engedte. Képeknél a JPG, PNG, BMP és GIF megjelenítése sem okozott problémát, megnyíltak a PDF és MS Office fájlformátumok is, érdekes, hogy a mezei TXT-k viszont nem. Filmből elvileg minden ment letöltés nélkül, streameléssel, amit az előtelepített médialejátszónk kezelt, csak a sokak által kedvelt MKV konténerekkel gyűlt meg a MobileLite Wireless G2 baja. A Wi-Fi által biztosított sávszélesség elég volt két darab 10 Mbps-os HD videó párhuzamos lejátszásához, viszont PC-re másolás közben már itt-ott megakadt a közben nézett 10 Mbps-os videó. Saját állományaink megosztása végett fontos, hogy a Kingston appja látja a telefon belső tárhelyét (és memóriakártyáját) is.

Az akkumulátort vizsgálva valamivel több mint 11 órás üzemidőhöz jutottunk úgy, hogy közben két PC és egy telefon számára Wi-Fi-n keresztül osztottunk le egy másik Wi-Fi hálózatról érkező internetelérést, és átmásoltunk 6 GB adatot a PC-kről az adattárra dugott pendrive-ra. Internet nélkül csak fájlkiszolgálóként nagyjából 14 óráig tudtunk filmet lejátszani a MobileLite Wireless G2-re dugott pendrive-ról. Töltés kapcsán az S3 Minit tényleg fel tudtuk tápolni háromszor (bár akkumulátora már nem teljesen friss, van benne úgy 150 töltés), nagyjából olyan tempóban, mint a telefon gyári töltője, a teszt idején nálunk járt Nexus 7 2013 tabletet pedig egyszer sikerült teljesre tölteni. Kár, hogy az akku állapotáról csak zöld (50% fölött), narancs (25-50% között) és vörös (25 alatt) LED informált, nem túl pontos visszajelzést adva. Legalább az appba és a webes kezelőfelületre tehettek volna százalékos mutatót, de ott is csak a LED-ek színe látszik.

Értékelés

A Kingston MobileLite Wireless G2 nagyjából 15 000 forintért vagy egy kicsivel akár olcsóbban is kapható idehaza, de még akkor is lényegesen olcsóbb a belső memóriás modelleknél (pl. QNAP QGenie, ha veszünk hozzá egy alap 64 GB-os vagy akár 128 GB-os pendrie-ot vagy SD kártyát. Firmware-frissítés után szépen leosztotta az internetet Wi-Firől, vezetékről és 3G modemről is, átviteli sebessége nem éppen világbajnok, de megteszi, akár két videót is lehet róla párhuzamosan streamelni, bár a formátumtámogatáson még lehetne csiszolni. Az eszköz árához és méretéhez képest az akkumulátor kapacitását és a tíz órát meghaladó üzemidőt is jónak tartjuk, ezért ajánlott címet adunk a Kingston MobileLite Wireless G2-nek.


Kingston MobileLite Wireless G2 Wi-Fi adatmegosztó

rudi

A Kingston MobileLite Wireless G2-t a Kingston hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés