Vélemény: kínai hatalomátvétel a tv piacon

Remek innovációk, javuló imázs

Teher nélkül

Ma már ez nincs így, viszont néhány évvel ezelőtt simán belefért, hogy a feltörekvő, sötét lónak számító kínai cégek elkövessenek egy-két hibát. Őszintén szólva, kit érdekelt volna 2009-ben igazán, ha valamilyen elektronikai hiba miatt vissza kell vonni mondjuk egy Hisense tévésorozatot? Nagyjából senkit. De ha elfüstölt egy Sony tv vagy zörgött-csörgött egy Panasonic plazma széria, arra felkapta a fejét a világ. Az esetleges problémák elsimításának költségei pedig értelemszerűen egy ilyen szituációban teljesen más dimenzióban mozogtak.

Hirdetés

Arculatjavítás

A kínai cégek óriási energiákat és ipari mennyiségű pénzt mozgattak és mozgatnak meg annak érdekében, hogy javítsanak az imázsukon. A Haier például az Olimpa hivatalos támogatójaként jelent meg, ami eddig egyértelműen a topkategóriás cégek privilégiuma volt. A TCL és a Hisense pedig jól bejáratott, patinás európai márkanevekkel fűzte szorosra a kapcsolatát, ami szintén segíthet abban, hogy berúgjanak egy-két ajtót.

Kínai tévégyártók

Az előbbi cég konkrétan felvásárolta az egykor szebb napokat látott francia Thomson márka tévédivízióját, a Hisense pedig a Loewe megmentésében vállalt kulcsszerepet, aminek eredményeként a jövőben ők szállítják majd a legendás német márka televízióiba a paneleket. Komolyan, gondolta volna bárki akárcsak öt évvel ezelőtt is, hogy a luxuskategóriát képviselő Loewe-nek bármi köze lehet a Hisense-hez? Nem valószínű.

Remek innovációk

Az elvitathatatlan, hogy a kínai cégek igencsak bátran próbálkoznak a különféle technológiákkal, termékcsoportokkal, aminek eredményeként kifejezetten figyelemreméltó, arculatjavításra is alkalmas készülékekkel képesek előállni. Ehhez nyilván szükség van a már említett, igen stabil anyagi háttér mellett egy olyan, rugalmas szemléletmódra is, amely a sokszor konzervatív, óriási dinoszaurusszá hízott, túlbürokratizált, magukat korábban néhányszor megégető tradicionális konszerneknél sokszor nem lelhető fel.

Kínai tévégyártók

Magyarul ezeknek feltörekvő kínai vállalatoknak olyan termékeik vannak, amelyről sokan csak álmodhatnak. A Hisense ígéretes szemüveg nélküli 3D és hajlítható tévé prototípussal állt elő. Ráadásul nagyon jól haladnak egy, a televíziók kiváltására alkalmas ultrarövid vetítési távolságú különleges projektorral, és akkor még nem is beszéltünk a rém kontrasztos képet produkáló ULED megjelenítőikről.

A TCL bemutatta a világ egyik legnagyobb 110 hüvelykes hajlított UHD kijelzőjét, de kínálatukban megtalálható egy alig egy centiméter vastagságú televízió, a Blade és egy nagyméretű OLED tévé is, ráadásul ők is előrehaladott kísérleteket folytatnak a szemüveg nélküli 3D technológiával. Sőt, a kvantumpontos modellek fejlesztése során már meg is előzték a Samsungot és az LG-t. A Seiknek és a Skyworthnak is van egyébként OLED tévéje, utóbbi ráadásul épp egy olyan hajlított darab, mint amilyennel az LG büszkélkedhet.

Lesz hatalomátvétel?

Ezt lehetetlen megjósolni. Egyrészt ezek a cégek nagyon függenek a kínai gazdaság teljesítményétől, egyáltalán az országban zajló ilyen-olyan folyamatoktól. Emellett természetesen a vetélytársak is tarthatják a lépést vagy bele is erősíthetnek, illetve akár össze is foghatnak. Mindenesetre a jelenlegi helyzetet elnézve egyáltalán nem tűnik lehetetlennek, hogy öt év múlva egy kínai vállalat csücsüljön a tévépiac trónján.

elefant

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés