Kicsi és még kisebb adattárak

Freecom ToughDrive Pro

Sokféle külső adattárat kapni – vehetjük külön-külön a merevlemezt és dobozát, de egyben is. Vannak normál 3,5 colos winchestert fogadók, de a notebookos kistesók árcsökkenésével egyre gyakoribbak a 2,5 colosak. Találtunk olcsókat és drágábbakat is, ahol a formával és/vagy az extra tudással próbálják legitimálni a magasabb vételárat. A Freecom több szempontból is az utóbbi csoportba tartozik. Még nem találkoztunk olyan termékükkel, ami ne tetszett volna, bár egyik sem volt olcsó. Ez vonatkozik 2,5 hüvelykes külső merevlemezeire is, melyek közül most hármat veszünk górcső alá. Hogy izgalmasabbá tegyük a tesztet, megnéztük a legkisebb, 1 hüvelykes winchesterrel működőt is.

A nagyobbak – vagyis a kevésbé kicsik – között a legérdekesebb a ToughDrive Pro, a kemény legény. A beépített Samsung merevlemez specifikációi szerint rövid (2, illetve 1 ms) ideig működés közben 325g, üzemen kívül 1000g gyorsulást is elvisel. Ehhez jön a strapabíró burkolat, melynek köszönhetően a tárolóegység azt is túlélheti, ha két méter magasról leejtik – azért ezt nem muszáj kipróbálni. Ízléses dobozában a szükséges minimálfelszerelést, kábelt, szoftvereket, használati útmutatót találtunk, de többre nincs is szükség.

Első pillanatban látszik, hogy a ToughDrive-nál különösen odafigyeltek az ütésállóságra. A külső felület túlnyomó része gumírozott, élén további rugalmas sáv öleli körbe. Egyedül az egyik végén keresztbefutó, valamivel sötétebb sáv tűnik sérülékenyebbnek. Vajon a felhasználók milyen arányban verik oda éppen ezt a részt legelőször?

Természetesen a rugalmas burok körkörös, tehát nemcsak az ütésektől véd, hanem a zajt és rezgéseket is benn tartja. Ügyesen beleolvad a kék sávba az USB csatlakozó, így a mellékelt kábelre csak akkor van szükség, ha hosszabb vezetéket szeretnénk. Az alábbi képen megfigyelhető, hogy csukló- vagy nyakpántnak való füle is van a ToughDrive Prónak. A kék sávban a dudor alatt egy tápcsatlakozó rejtőzik, bár a leírás szerint ilyenre többnyire nincs szükség, és áramforrást sem kapunk hozzá.

Behajtott állapotban egy mágnes fogja az USB csatlakozó fém fejét. A kihajtható rész elég hosszú ahhoz, hogy notebook mellé fektetve használjuk vele a tárat, de asztali géppel csak akkor boldogulunk elegánsan, ha előlapi csatlakozói alul vannak.

Igaz, a kisebbik ToughDrive-ról, de a Freecom oldalán láttunk egy olyan reklámfotót, melyen satuba fogják. Nehezen tudunk elképzelni olyan megfizethető árú dobozkát, amely ellen tudna állni egy ilyen „precíziós műszernek”, ezért kíváncsian feszegettük le a külső gumihéjat. Vajon mi rejtőzik alatta? Semmi extra, csak egy műanyag burok – ennél azért többet vártunk.

Az biztos, hogy a külső gumi, a műanyag burok és a benne található újabb gumibetétek ellenállnak a két méteres zuhanásnak, és a megadott gyorsulási értékek sem tesznek kárt bennük, de nagyon nem szeretnénk, ha a fontos adatainkkal megpakolt ToughDrive Prót valaki satuba fogná.

A merevlemez kezeléséhez egy pici nyomtatott áramkört rendeltek, melyen egy JMicron JM20339 chip dolgozik. Ez egy USB-SATA vezérlő, ami nem is csoda, hiszen a ToughDrive Próban Serial ATA csatolós Samsung merevlemez van, tesztpéldányunkban éppen 120 GB-os SpinPoint HM120JI. A NYÁK túloldalán megtaláltuk a tápcsatlakozót is. Erre nagyobb áramigényű, percenként 7200-at pörgő winchestert USB 1.1-es csatlakozóval párosítva lehet esetleg szükségünk.

Főbb paraméterek:

 

Termék megnevezése Freecom ToughDrive Pro
Kapacitás 80 / 120 / 160 / 250 GB
Merevlemez típusa 2,5 colos, 8 MB cache, 5400 rpm
Csatolófelület USB 2.0
Anyag műanyag héj gumibevonattal
Méret 140 x 80 x 19 mm
Tömeg 175 g
Extra ütésálló felépítés
Gyártó weboldala www.freecom.com
Termék weboldala ToughDrive Pro
Forgalmazó Expert Computer Kft.
Bruttó fogyasztói ár 80 GB: 26 600 Ft
120 GB: 32 300 Ft
160 GB: 41 700 Ft
250 GB: nem ismert (199 euró)
Garancia 2 év

Freecom ToughDrive XXS

Van a ToughDrive Prónak kisebb testvére is. A ToughDrive XXS csupán 75 x 53 x 15 milliméteres, tömege nem éri el a 60 grammot. Az apróságoz is csak alapfelszerelést kaptunk.

Formára az XXS megegyezik nagyobb társával, persze jóval kisebb kiadásban. Ugyanúgy gumiból van a külseje, de az USB csatlakozót takaró keményebb részt már nem lehetett tovább vékonyítani, így a kicsi arányaiban szélesebbnek tűnik. Az USB dugasz nyaka rövidebb.

Az XXS alig szélesebb, mint egy névjegykártya, és valamivel rövidebb nála. Amikor kitalálták, a 6–8 GB-os tárkapacitását még nem nagyon tudták elérni kisebb méretben, de ma már a pendrive-ok simán lekörözik, ráadásul azokban mozgó alkatrész sincs, így még jobban bírják a strapát.

A borítás alatt itt is műanyag héjat találtunk, tehát a satu az XXS-sel is kerülendő.

Egy lépéssel beljebb is ugyanaz volt a helyzet, mint a ToughDrive Prónál; a műanyagban még egy sor gumibetét volt.

Tesztpéldányunkban 1 colos, 6 GB-os Hitachi Microdrive dolgozott, de létezik 8 GB-os verzió is. A vezérlésért Profilic PL-2507 áramkör felelős.

Főbb paraméterek:

Hirdetés

 

Termék megnevezése Freecom ToughDrive XXS
Kapacitás 6 és 8 GB
Merevlemez típusa 1 colos, 128 kB cache, 3600 rpm
Csatolófelület USB 2.0
Anyag műanyag héj gumibevonattal
Méret 75 x 53 x 15 mm
Tömeg 56 g
Extra ellenáll 2 méteres zuhanásnak
Gyártó weboldala www.freecom.com
Termék weboldala ToughDrive XXS
Forgalmazó Expert Computer Kft.
Bruttó fogyasztói ár 6 GB: 21 500 Ft
8 GB: nem ismert (69 euró)
Garancia 2 év

Freecom FHD-2 Pro

A Freecom FHD-2 Próhoz kicsivel több papíranyagot kaptunk, mint a ToughDrive-okhoz. Akárcsak a ToughDrive Próhoz, ehhez a termékhez is kaptunk Acronis True Image adatmentő szoftvert, amely nagyjából 10–12 000 forintot ér.

Az FHD-2 volt az első Freecom termék, amelynek nem voltunk maradéktalanul megelégedve a formatervével. Az egyik végén kissé leszűkített külső műanyag borításba méretes Freecom címkét nyomtak. A dobozka másik végén lévő kör alakú betét valójában egy gomb, mellyel az adatmentő hívható elő, pereme pedig lemezműveletek közben világít. Itt is puhább csík fut körbe az éleken, de az FHD-2 már nem olyan ellenálló, mint a kemény legények.

Az adat- és tápcsatlakozó sem kapott borítást. Az előbbihez mini USB-s vezetéket mellékeltek, az utóbbihoz sem adapter, sem külön USB-s kábel nem járt. Tovább rombolta a stílust a méretes garanciális pecsét.

A felülről gyorsmentő gombos hengernek alulról puha lába van. Ezt a túloldalon még két is talp egészíti ki. Nem akartuk komolyabban megsérteni az FHD-2 felületét, ezért némi sikertelen feszegetés után inkább úgy döntöttünk, hogy nem szedjük szét. Méretéből és az eddig látottakból úgy gondoljuk, hogy benne is vannak gumibetétek.

Az FHD-2 nagyjából annyival kisebb a ToughDrive Prónál, amennyivel vastagabb annak külső gumibetétje.

Főbb paraméterek:

 

Termék megnevezése Freecom FHD-2 Pro
Kapacitás 80 / 120 / 160 / 250 GB
Merevlemez típusa 2,5 colos, 8 MB cache, 4200 rpm
Csatolófelület USB 2.0
Anyag műanyag
Méret 127 x 79 x 15 mm
Tömeg 175 g
Extra egygombos adatmentés
Gyártó weboldala www.freecom.com
Termék weboldala FHD-2 Pro
Forgalmazó Expert Computer Kft.
Bruttó fogyasztói ár 80 GB: 30 200 Ft
120 GB: 36 800 Ft
160 GB: 44 000 Ft
250 GB: nem ismert (219 euró)
Garancia 2 év

Freecom Mobile Drive

Szintén alapcsomaggal érkezett a Freecom legegyszerűbb 2,5 colos dobozkája, a Mobile Drive.

Letisztult formája a korábban tesztlaborunkban is megfordult 3,5 hüvelykes Freecom tárolókéra hasonlít. A burkolat nagyobb része ezüstös alumínium, melybe Freecom feliratot martak. Megjelenését az oldalán végigfutó két csík próbálja még feldobni.

Csak az első és hátsó panel van műanyagból, felületük csillogó. Elöl a tárkapacitásra utaló szám van, amely üzem közben kéken világít. Hátul található a mini USB csatlakozó és egy extra tápaljzat, amelyhez újfent nem adtak kábelt.

Alul négy pici lábacskát találtunk, melyek valószínűleg átengednek majd egy keveset a 2,5 colos merevlemez amúgy csekély rezonanciájából. Bízzunk benne, hogy a nagy, merev fémfelület nem erősíti fel. Szétszedni az alsó címkék alatt lévő csavarok kitekerésével lehetett.

Belül ismét 120 GB-os Samsung merevlemezt találtunk, de ezúttal IDE csatolós HM120JC-t.

A winchestert simán az alatta lévő fémlapra csavarozták, ezúttal mellőztek mindennemű rezgéscsillapítást. Ahogy korábban írtuk, ez a belső fémlap további csavarokkal kapcsolódik a külső burkolathoz. Az adatátvitel lebonyolítását itt is Profilic chipre bízták, PL 2506-ra.

A ToughDrive Próra fektetve látszik, hogy a Mobile Drive csak szögletesebb formája miatt tűnik egy kicsivel nagyobbnak. A fém alapanyagnak köszönhetően viszont több mint 100 grammal súlyosabb.

Főbb paraméterek:

 

Termék megnevezése Freecom Mobile Drive
Kapacitás 40 / 80 / 120 / 160 / 250 GB
Merevlemez típusa 2,5 colos, 8 MB cache, 5400 rpm
Csatolófelület USB 2.0
Anyag alumíniumhéj acél vázzal
Méret 132 x 83 x 18 mm
Tömeg 300 g
Gyártó weboldala www.freecom.com
Termék weboldala Mobile Drive
Forgalmazó Expert Computer Kft.
Bruttó fogyasztói ár 40 GB: nem ismert (59 euró)
60 GB: 21 500 Ft
120 GB: 34 200 Ft
160 GB: nem ismert (119 euró)
250 GB: nem ismert (199 euró)
Garancia 2 év

Beállítás

Különböző szoftverkörítést kaptunk a négy tárhoz, melynek azért minden esetben része volt a Freecom Personal Media Suite. Ez egyszerű kis programocska, mellyel titkosíthatjuk, tömöríthetjük vagy szinkronizálhatjuk kiválasztott adatainkat. Emellett a Freecom tár rendszerbe kapcsolásakor automatikusan elinduló szoftvert is beállíthatunk.

A ToughDrive XXS-hez nem járt több szoftver, a Mobile Drive és ToughDrive Pro mellett viszont megtaláltuk a szintén freecomos, de már valamivel okosabb biztonságimásolat-készítőt. Ebben varázslószerűen megadhatjuk, mely meghajtóink vagy könyvtáraink milyen típusú állományait szeretnénk lementeni. Létrehozhatunk kivételeket, megadhatjuk, hova készüljön a mentés, és azt is milyen fajta legyen – teljes vagy csak a változások frissítése.

A varázslón kívül egyszerű, jól áttekinthető menürendszeren keresztül is kezelhetjük.

A ToughDrive Próhoz és FHD-2-höz mellékelték az Acronis True Image szoftverét is, amellyel egész rendszerünket lementhetjük, hogy később akár újratelepítés nélkül is visszaállíthassuk a tárolt állapotot.

Tesztelés

Először a ToughDrive Prót próbáltuk ki. Mivel tesztpéldányról volt szó, melyet lehetőleg épségben vissza kellett szolgáltatnunk, nem mertük két méterről leejteni és odavágni sem. Látva a többrétegű borítást, teljes mértékben hihető, hogy bírja a gyűrődést, bár a satus kép kicsit túlzó. Hangja csak nagyon közelről volt a kemény fiúnak, akkor is fülelni kellett, hogy meghalljuk. A 2,5 hüvelykes winchesterekre jellemző időnkénti „pendülést” szinte teljesen elnyelte a szendvicsszerkezet.

A 120 GB-os Samsung merevlemeztől a szokásos USB-s sebességet vártuk és kaptuk is, tehát valamivel 35 MB/s alatti löketszerű csúcsot, és 30 MB/s körüli átlagsebességet. Meglepő volt a 0%-os processzorterhelés. USB-ről lévén szó, szinte teljesen biztos, hogy nem reális, pedig háromszor is ezt az eredményt kaptuk.

Másodiknak a kisebbik ToughDrive XXS jött, amelynek már tényleg nem volt semmi hangja. Igaz, ez a teljesítmény 6–8 GB-os tárkapacitással most, az egyre nagyobb flash tárolók idejében már nem olyan nagy kunszt.

Az egyhüvelykes Microdrive sebességben is a pendrive-ok közé sorakozik be, ráadásul nem is az élmezőnybe. Nem egy olyan USB-s flashalapú tárolót teszteltünk már, amely olvasási sebességben ráduplázott a ToughDrive XXS-re. Az 5% körüli processzorterhelést a reálisnál alacsonyabbnak véltük.

Annak ellenére, hogy valószínűleg kevesebb benne a bélelőanyag, az FHD-2 sem volt számottevően hangosabb a ToughDrive Prónál. Felületén kézrátétellel is csak komolyabb fejmozgatáskor lehetett érezni egy kis finom rezgést, amivel az apró lábak megbirkóztak, nem vezették tovább az asztallapra.

Amikor lefuttattuk a tesztet, kiderült, miért lehet olyan halk az FHD-2. Nem 5400-at pörgő Samsung merevlemez, hanem csupán 4200-as fordulatszámú Hitachi Travelstar 4K120 van benne. Persze az USB korlátját ezzel a tárral is el lehet érni, tehát ismét 35 MB/s körüli csúcsot és valamivel 30 MB/s alatti átlagot mértünk. A processzorterhelés 35% volt.

Végül a Mobile Drive is sorra került. Ebben már láthattuk, hogy percenként 5400-at pörgő Samsung merevlemez van. Lényegesebb csillapítás nélkül az alap motorhang is jobban átjött, mint az előző modelleknél, és halk környezetben jól figyelve a fejmozgatásokat is ki lehetett venni. Persze, ez a zaj csöppet sem volt zavaró, bármilyen 3,5 colos tárolóegység messze túlszárnyalja.

A sebességgel kapcsolatban minden a szokásos volt. Megkaptuk a 35 MB/s körüli maximumot, a 30 MB/s körüli átlagot és a processzorterhelés valamiért most is 0% maradt.

Értékelés

A Freecom ToughDrive Pro a maga nemében – ütésállóságával – ritkaságnak számít a 2,5 hüvelykes külső merevlemezek között. Számunkra kicsit csalódást okozott, hogy a külső gumiborítás alatt nem fémvázat találtunk, de annyi baj legyen. A tár sebessége és felszereltsége rendben volt. A gondok az árnál kezdődnek. Bár a különlegesen ellenálló borításért többet el lehet kérni, a konkurens Western Digital bő 10 000 forinttal olcsóbban kínálja 120 GB-os külső merevlemezét, igaz, átlagos köntösben. A magas árért némileg kárpótol a mellékelt Acronis szoftver. Tudását, teljesítményét és árát figyelembe véve nekünk tetszett a Freecom ToughDrive Pro.

2006 elején, amikor megjelent a piacon, egyedi és nagyszerű termék volt a Freecom ToughDrive XXS. Ma viszont már más szelek fújnak, itt vannak a 4, 8, sőt 16 GB-os flashchipes tárolók mind memóriakártya, mind pendrive formájában. Ezek az apróságok – mozgó alkatrész híján – sokkal kisebbek és ellenállóbbak a környezeti hatásokkal szemben, mint az 1 colos, de mégiscsak merevlemezt használó kis Freecom, amely ütésálló burkolata miatt tovább dagad. A 6 GB-os tesztmodell 23 000 forint körüli árából éppen kijön a 8 GB-os Corsair Flash Voyager pendrive, amely gyorsabb és strapabíróbb is.

Nem világos, miért olyan drága a Freecom FHD-2. Már a 80 GB-os modell is több mint 30 000 forintba kerül, tehát majdnem 10 000 forinttal drágább, mint a szinte ugyanolyan tudású, de szerintünk szebb Western Digital Passport ugyanekkora tárkapacitással. Az is furcsa, hogy a 120 GB-os modell miért drágább, mint a valamivel gyorsabb, ugyanúgy Acronis True Image szoftverrel kiegészített, de ráadásul ütésálló ToughDrive Pro.

Gond van az egyébként nagyon tetszetős, a 3,5 colos modellek letisztult formavilágát öröklő, de alapmodellnek számító Freecom Mobile Drive árával is. A 120 GB-os modell hazai, 34 200 forintos vételára egy leheletnyivel a 120-as ToughDrive Pro ára fölött van, pedig az utóbbihoz komoly adatmentő szoftvert is mellékelnek. Igaz, hogy a Freecomnak fémből van a háza, de a Western Digital műanyag burkolatú alapmodellje 120 GB-os kapacitással 11 000 forinttal olcsóbb.

 

Freecom ToughDrive Pro

rudi

A Freecom külső merevlemezeket az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Újabb két tucat pendrive tesztje

    A kis adattárak sebességének vizsgálata mellett ezúttal a Windows Vista ReadyBoostot is kipróbáltuk.

  • Túlélőpendrive-ok

    Nálunk járt az OCZ és a Corsair két-két különösen ellenálló burokba rejtett adathordozója.

  • Formás WD merevlemezek

    Nálunk járt a Western Digital My Passport családjának három 2,5"-os, 250 GB-os külső winchestere.

Előzmények

Hirdetés