Játékos billentyűzetek

Steelkeys 6G - forma

A számítógépes játék az ügyes mérnökök szórakozásaként indult, akik munkaeszközeiken apró programocskákat faragtak, melyekkel elütötték idejüket. Ma már ott tartunk, hogy az új, játékra specializált számítógépek (konzolok) megjelenésekor tömegek táboroznak a boltok előtt. Világszerte több millióan játszanak számítógépen, olyanok is vannak, akik professzionális szinten csinálják, és bizonyos körökben úgy tisztelik őket, mint a világhírű sportolókat. Kétségtelen, hogy ez az iparág egyre több figyelmet kap. Ezt több hardvergyártó is felismerte már, egyre több, kifejezetten játékhoz ajánlott kiegészítő jelenik meg a piacon. A Prohardver hasábjain már találkozhattunk játékos egerekkel és egéralátétekkel, most a billentyűzeteken van a sor. Mai két játékosunk a Steelkeys 6G és a Razer Tarantula.

A Steelkeys 6G természetesen a Steel Series terméke, ahogyan a Steelpad egéralátétek vagy a Steelsound fülesek. A dobozon a „professional gaming keyboard”, vagyis profi játékos billentyűzet felirat olvasható, ami azt sugallja, hogy ez az eszköz valami nagyon komoly.

A csomagból egy meglehetősen hétköznapi billentyűzetet sikerült kihámozni. A gépzongora masszív és nehéz, minden bizonnyal jól bírja majd a strapát, LAN-partira való hurcolászást. Kiosztása hagyományos amerikai, tehát minden speciális billentyű (Ctrl, Alt stb.) kellően nagy, kivéve az egyszeres méretű Backspace-t. A legtöbb játékos billentyűzeten rengeteg extra gomb szokott lenni, de a Steelkeysen egy sincs.

Nevével ellentétben semmilyen fém alkatrészt nem találtunk a Steelkeys felületén, még az alja is műanyagból volt. Nem szedtük szét, de valószínű, hogy tekintélyes súlyát a burok alatt rejlő fémlap adja, amelyre a billentyűket erősítették. Alul, az első két sarkon gumialátétek vannak, de hátul nem látni ilyeneket. Valószínűleg az eszköz súlya hivatott megakadályozni a csúszkálást. A kábelt két irányban is kivezethetjük.

A hátsó sarokban két kihajtható lábra leltünk; ezek csak egy lépcsőben állíthatóak, vagy kinyitjuk őket, vagy nem.

A 6G már lábak nélkül is alaposan meg van döntve, szóval a lapos billentyűzetek kedvelőinek nem biztos, hogy elnyeri tetszését.

A talpakat kihajtva már komoly síugró sáncot kaptunk.

Steelkeys 6G - kiegészítők

A játékos eszközökre jellemző, hogy mindenféle érdekességeket adnak hozzájuk. A Steelkeys 6G esetében ez rengeteg szürke billentyűt, egy hozzájuk való szerelőcsipeszt, csuklótámaszt, hordozós zsákot és pár füzetecskét jelent. Meglepődtünk, hogy meghajtóprogramot nem kaptunk.

A csuklótámasz jó nagy és kényelmes. A bal oldalán Steel címke virít, kevéssé használatos jobb része pedig elvékonyodik.

A zsákról sem hiányozhat a címke. Vékony vászonból készült, tehát inkább a portól, mintsem az erőteljesebb külső behatásoktól véd, persze a billentyűzet önmagában is elég masszív.

A fekete harisnyába öltöztetett kábellel több baj is van. Az első, hogy nagyon rövid. Még a hosszabb vezetéket biztosító oldalra állítva sem éri el az 1,5 métert, a másik oldalra hajtva pedig további 20 cm-t vesztünk. A másik gond, hogy a vezeték végén PS/2 csatlakozó van, amellyel a reklámozott, extra-alacsony késleltetés kissé hitelét veszti. Az rendjén van, hogy a beépített mikrokapcsolók gyorsan váltanak, de a régifajta csatlakozó jelenti a szűk keresztmetszetet. Igaz, hogy van USB adapter, amivel nyerünk pár centit is, de natív USB-nek és hoszabb vezetéknek jobban örültünk volna.

Nagy móka, de valójában nem tudjuk megmagyarázni, hogy mi haszna van a kiszedhető és színesre cserélhető billentyűknek. A rutinos játékosoknak fölösleges a billentyűzetre nézniük játék közben, hiszen pontosan tudják, mi hol található. A kezdőknek, vagy azoknak, akik villantani akarnak vele, a gyártó mellékelte a legendás SK Counter-Strike csapattagjainak billentyűzetkiosztásait. Ezeket kirakhatjuk szürkével, de attól még nem leszünk jobb játékosok...

A művelethez egyszerű csipeszt kapunk, amellyel ki lehet venni a régi gombokat. Sok cserélgetés után valószínűleg kikopnak a billentyűket tartó nyakak. Érdekesség, hogy a gyártó elsősorban stratégiai játékokhoz és nem a "WASD" négyest terhelő, lövöldözős játékokhoz ajánlja a 6G-t.

Razer Tarantula - I.

Másik versenyzőnk a Razer első billentyűzete, a Tarantula. A testes gépzongora nagyon igényes és méretes dobozban érkezett hozzánk. Ahogyan a Steelkeys 6G, ez sem egy olcsó darab; ára meghaladja a 30 000 forintot.

A dobozból meghökkentő klaviatúra került elő. A Tarantula nem csak a pókok, hanem a billentyűzetek között is hatalmas.

A Razer terméke minden tekintetben szöges ellentéte a 6G-nek. Borítása – a billentyűket kivéve – fényes műanyagból van, így amellett, hogy nagyon tetszetős, minden porszem meglátszik rajta. Vezetéke extrém hosszú. A rajta lógó két USB, valamint két audiocsatlakozó összetett berendezésre utal. Nem mindennapi a billentyűarzenál sem. Számunkra kellemetlen volt, hogy a kurzorgombok fölötti hatost az új szokásnak megfelelően elforgatták, ezt még szokni kell. A négy nyilat bezsúfolták a jobb Shift alá, ez szintén nem túl szerencsés. A Tarantula is angol kiosztással és feliratozással érkezett hozzánk, így a gyakorlatlan gépelők eleinte gondban lehetnek vele. A speciális billentyűk közül a vékony funkcióbillentyűket néztük rossz szemmel.

A korábbi kellemetlenségekért seregnyi kiegészítő gomb kárpótolt minket. A fő gombsorok mellett mindkét oldalon öt-öt teljes méretű billentyű sorakozik. Lövöldözős játékban a bal szélsőknek van értelmük, de az egeret markoló jobb kezünk mellettieknek nem nagyon. Stratégiai játékban már ez az oldal is jól jöhet.

Hirdetés

Nagyjából az F8-F10 gombok fölött van egy kis ajtócska, ami mögött egy mini USB csatlakozó bújik meg: ez a Razer Battledock rendszere. A résbe később lámpát (szerintünk fölösleges) vagy webkamerát (szerintünk túl alacsonyan lesz) szerelhetünk majd.

A billentyűzet peremén további, kis gombok vannak. A jobb oldaliakkal médialejátszókat kezelhetünk. A bal oldaliak kevesebben vannak. A felsőkkel elaltathatjuk a számítógépet, az alsókat képnézegető programokban használhatjuk, nagyíthatunk, forgathatunk velük.

A numerikus rész hátoldalánál van két USB és két hangcsatlakozó. Az előbbiek csak az 1.1-es szabványt támogatják, de az audiocsatlakozók praktikusak a csapatos játékban elengedhetetlen fülhallgatóhoz és mikrofonhoz.

A Razer fenéklemeze nem túl érdekes. Minden sarokban van egy-egy gumitalp, a kábel pedig nagyjából középről indul, nincsenek elvezető csatornái.

Razer Tarantula - II.

A kihajtható lábacskák a Tarantulánál is kicsik, és egy lépcsőben állíthatóak csak.

A hatalmas billentyűzet teljesen sík. Ez a tervezés az utóbbi időben, talán a notebookok hatására kezdett divatba jönni; sokan szeretik.

Akinek mégsem fekszik, az a lábakkal nagyjából a 6G alap – lábatlan – dőlési szögét állíthatja be.

A Tarantulához is gazdag körítés jár. Itt több volt a könyvecske és kevesebb a cserélhető billentyű, de meghajtólemezt és nagy matricát is kaptunk.

Az extra gombok itt kékek, és fegyvereket ábrázolnak. Azért vannak pontosan tízen, hogy a két oldalsó oszlop öt-öt gombját cserélhessük le velük. A művelethez hasonló csipeszt kaptunk, mint a 6G-nél.

A kék gombok a többi billentyűvel is kompatibilisek, tehát oda is beilleszthetjük őket. A normál billentyűket egymás között is szabadon cserélgethetjük.

Sötétben villant a Tarantula – szó szerint. Az oldalsó gombok alatt sejtelmes fényű, kék LED-ek bújnak meg, melyek átvilágítanak a felirataikon. A kék billentyűk kis ábrái is átvilágíthatóak.

A másik fényforrás a fix csuklótámasz Razer logója. Ez nem csak világít, hanem ütemesen pulzál is. A fényjátékot nem lehet leállítani, még meghajtóból sem.

Tesztelés, értékelés

A Steelkeys 6G-t nagyon egyszerű volt telepíteni, hiszen csak csatlakoztatni kellett a géphez, és már használhattuk is. Az asztal mellé helyezett miditoronynál már bizony gondok voltak a kábel hosszúságával. Üzembe helyezve a Num Lock, Caps Lock és Scoll Lock nagy fényerejű kék LED-jeit zavarónak találtuk.

A billentyűzet nagyon egyben volt, rettenetesen masszívnak és strapabírónak éreztük. A gyáriak szerint a gombok 65 grammos nyomást igényelnek. Szerintünk a 6G az átlagosnál valamivel nagyobb erőt igényelt, gombjai pedig viszonylag – legalábbis a Tarantulához képest – hosszú úton jártak. Valószínű, hogy idővel bekopik majd egy kicsit a 6G, és akkor olyan jó lesz mint a régi, legendás BTC billentyűzetek. A termék weboldala szerint a gombok 60 millió leütést bírnak, gyors kapcsolásukat pedig aranyozott csatlakozók segítik.

A Steelkeys 6G-t elsősorban stratégiai játékokhoz fejlesztették ki, melyekre a gyors billentyűsorok, parancsok jellemzőek. Ezeknél kulcsfontosságú a sebesség, de nem olyan fontos szempont, hogy egyszerre több gombot is le lehessen nyomni. A több gomb lenyomhatósága lövöldözős játékoknál meghatározó, de ott is ritkán kell háromnál több billentyűt tartani – nyomkodni – egyszerre. A 6G-t csak autós játékban sikerült zavarba hozni. Kanyarból kigyorsítva (gáz és kanyarodó billentyű), nitrót használva (következő gomb), és éppen felfelé váltva (a negyedik gomb) már megakadt a móka. A másik problémás kombó a kanyarba fékkel bezuhanás közben visszaváltás volt. Persze, aki komolyan autózik, az kormányt szokott használni.

Az USB-s Tarantulához már telepíteni is kellett. A bűvészkedés vége egy érdekes vezérlőprogram lett, amit a billentyűzet jobb oldali Start gombját helyettesítő Razer logós gombbal is előhívhatunk. A legérdekesebb, hogy a gépzongorának saját firmware-je van, amely idővel talán frissül is. Beállítható, hogy a kiegészítő médiakezelő és képmegjelenítő gombok milyen profil szerint működjenek, de a tíz egyedi gombot is testre lehet szabni.

A makrók elkészítését egy külön ablak segíti. Nem csak leütéseket és felengedéseket definiálhatunk, hanem köztük késleltetéseket is.

A firmware mellett 32 kB memóriája is van a Tarantulának, amibe ötféle kiosztás menthető el. Ezeket Synapse-oknak hívják; a meghajtóprogramtól és számítógéptől függetlenül a billentyűzetben tárolódnak. A szoftver további 95 profilt kezel, melyekhez két-két teljes billentyűleosztás tartozik. A két leosztás között a funkcióbillentyűk melletti Profile gombbal lehet váltani. A sok kiosztás akkor hasznos, ha többféle játékkal is játszunk, hiszen így nem kell állandóan újra beállítgatni a gombokat. Konfigurálás közben vettük észre, hogy a klaviatúra memóriájában tárolt makrók nem szeretik a késleltetéseket, megbolondul tőlük a meghajtóprogram. Valószínűleg ezt később javítják majd.

Lenyomásból a Tarantula sem hozta azt, amit gyártója hirdet. A bárhol lenyomható hat billentyű nagyszerű teljesítmény, de távol áll a megadott tíztől. Igaz, a Razer weboldalán csak a trükkös „legfeljebb" kontextusban szerepel a tízes szám. Ugye mondani sem kell, hogy kevés olyan játékos van a világon, aki egyik kezével egeret markolva a másikkal lenyom – szándékosan – hat vagy annál több gombot. Mindenesetre a Tarantula azokkal az autós kombókkal is megbirkózott, melyekkel a Steelkeys 6G nem. Mivel gombjai elég könnyen és rövid úton jártak, nagyon kényelmes volt használni. A lapos forma kedvelőinek is jól fekszenek majd a billentyűk, a kis lábak dőlése pedig a többségnek elegendő lesz, nekünk is az volt.

Értékelés

A komoly játékos billentyűzeteknek az ára is komoly: a Steelkeys 6G 27 500 forintba, a Razer Tarantula pedig 33 500 forintba kerül. Ezért az összegért a Steel Series egy nagyon masszív, de átlagos kialakítású billentyűzetet ad, egy rakásnyi – szerintünk fölösleges – szürke billentyűvel, csuklótámasszal, egy gyári logós, vékonyka zsákkal és harisnyás, de rövid, PS/2 csatlakozós kábellel. Lehet, hogy a 6G rövidebb idő alatt reagál, mint társai, de nekünk ebből semmit sem sikerült tapasztalnunk, csak azt éreztük, hogy az átlagosnál valamivel keményebben jár. A Steelkeys erőssége leginkább az, hogy gombjai 60 millió leütést bírnak, ez indokolja, hogy ára tíz átlagos billentyűzet árával egyenlő.

A Razer Tarantula nagyjából annyival drágább a 6G-nél, mint amennyivel jobb annál. Tetszett, hogy hosszú a vezetéke, és vannak audiocsatlakozói, kár, hogy az USB-k csak 1.1-esek. A kiszedhető billentyűket itt sem tartjuk igazán értelmes extrának, viszont az jó, hogy a gombok rövid úton járnak, így gyorsan kapcsolnak. Ügyes a vezérlőprogram, aki sokféle játékkal játszik, az hasznát veheti a tengernyi profilnak is. Nagy kár, hogy a csuklótámaszt nem lehet eltávolítani, és hogy a billentyűzet felülete porra, ujjlenyomatokra és egyéb szennyeződésre fokozottan érzékeny.

rudi

A Steelkeys 6G-t és a Razer Tarantulát a Pixel Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Logitech G25, kormányok fejedelme

    Bőrbevonatú kormány, külön konzolra költöztetett H-váltó, három fémpedál, dupla erővisszacsatolás – száguldásra fel!

  • Logitech billentyűzetek játékhoz

    A beviteli eszközeiről méltán híres gyártó kijelzős G15 billentyűzetét és annak egyszerűsített, G11 jelű változatát teszteltük.

  • Saitek kontrollerek

    Lézeres egeret, játékos billentyűzetet és a legújabb joystickot teszteltük a Saitek palettájáról.

Előzmények

Hirdetés