Hirdetés

Innovatek BASIC LC

innovatek vs. Zalman = Víz vs. lég

Ez eddig mind szép és jó, de mit ér mindez, ha egy jobb léghűtő két vállra fekteti teljesítmény tekintetében? A kérdés nem marad megválaszolatlan, egy Zalman CNPS7000A-AlCu-val eresztettük össze a BASIC-et, hogy kiderüljön melyik a nyerő. A Zalman 7000-es sorozata a hazánkban kapható léghűtők krémje, de az exkluzív bordák ellen (Swiftech, Thermalright) is tisztességgel helyt áll. Ebből az AlCu ugyan nem a csúcsmodell, de ez volt kéznél, és tudjuk, hogy a teljesen réz bátyjánál 1-2 fokkal teljesít rosszabbul. A BASIC már nehezebb eset. Egy jóval magasabb árkategóriát képvisel, de még így is az innovatek szettek "legbutább" darabja. Ez hátrány, mert a hűtőblokkja a saját mezőnyében a leggyengébb teljesítményű, viszont előny, hogy a Zalmannal szemben ez bővíthető. Ha pénztárcánk engedi, lecserélhetjük a radiátort egy passzív példányra, és csatlakoztathatunk VGA, chipset, vagy akár merevlemez hűtőt is a meglévő elemekhez. Így teljesen némává tehetjük a gépünket, ami léghűtéssel nem valósítható megy egykönnyen.

A teszteléshez a következõ eszközöket használtuk:

Hirdetés

Hardverek:

  • AMD Athlon XP 1700+ (TbredB)
  • Abit NF7 rev2.0
  • 512 MByte Kingston HyperX DDR RAM
  • erősen moddolt Acorp nagytorony
  • Arctic Silver 5

Szoftverek:

  • Windows XP Pro
  • Motherboard Monitor 5
  • VirtualDub
  • Ali G in the house

A tesztbeállítások kiválasztásánál a termelt hőmennyiség volt az elsődleges szempont, a sebesség (FSB) maximalizálása csak másodlagos szerephez jutott. Ez egyrészt a kissé idejétmúlt DDR 370-es RAM-ok miatt lett így, de az alaplap sem egészen úgy teljesített tuning terén, mint azt a korábbi NF7-es tapasztalataink alapján vártuk. Három beállításon teszteltük a hűtőket: alapsebességen (1700+ : 133×11) a szokás hatalma miatt, egy közepesen tuningolt 200×11.5 @ 1.9 V, és egy jól fűtő 200×12 @ 2.1 V beállításon. Más frekvenciákkal is próbálkoztunk, de a teszteredményekben ez a három szerepel. A legmagasabb disszipált hőmennyiségre csak következtetni tudunk, nagyjából 150-160 Watt fűtötte a blokkokat.

Mindkét hűtőt lemértük 12 és 7 Volton járatva. Teljes feszültségen a Zalman 92mm-es ventije 2636-ot, a 120-as Papst pedig 2250-et forgott percenként. 7 Volton sajnos nem tudtuk lemérni, a molexes trükk miatt nem működött a fordulatszámmérő, nem is értjük minek hagyták rajta. A Zalman egy árnyalatnyival halkabb, a Papst viszont mélyebb, számunkra kevésbé zavaró hangon szólt. A háznak mindkét oldallapját levettük, és kikapcsoltuk az összes házventit. A szobahőmérsékletet minden mérésnél rögzítettük, így a hőmérséklet adatok a szoba és processzorhőmérséklet különbségét, a deltaT-t mutatják Celsius fokban. Csak viszonyításképpen: a szobahőmérséklet 23 és 27°C között ingadozott. 70°C-ot szabtunk meg felső határnak, az e fölé kúszó hőmérsékleteket pirossal, és a deltaT után egy pluszjellel különböztettük meg. Amint elérte a hőmérséklet a 71°C-t a tesztet leállítottuk, és a hűtőt pihenőre küldtük abban a körben. A processzort a VirtualDub nevű szoftverrel izzasztottuk, legmagasabb prioritáson, egy teljes CD-nyi film átkódolásával.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés