Beszámoló az IFA 2011 kiállításról

LG és Sharp stand

LG

Hirdetés

Mi más is lehetett volna a másik nagy koreai gyártó fókusztémája, mint a 3D passzív szemüveges megvalósítással, azaz a Cinema 3D tévék. Az LG az egész standot úgy tervezte meg, hogy a 3D mindenhol előtérben legyen: a belépésnél mindenki kapott egy passzív szemüveget, amire a teljes "túra" alatt szükség volt, majd a kijáratnál ezt le kellett adni. Már a belépésnél letaglózta a betévedő látogatókat az a hatalmas tévéfal, ami az előtérben fogadta az érdeklődőket. Az egymás mellé illesztett tévék kijelzőjén egy hatalmas, pörgős animáció futott, amihez természetesen hang is volt. A videófal közepén lehetett besétálni a bemutatótérbe, ahol tovább folytatódott a 3D prezentálása. Első körben a felkonvertált 3D, a 3D-s adás és a 3D-s Blu-ray minőségét hasonlíthattuk össze, majd megnézhettük a 72"-es LZ9900 Cinema 3D LCD tévét is, mely a hatalmas térben is óriásinak tűnt.


A brutális 3D videófal

Szintén kipróbálható volt a szemüveges, de nem 3D-s Dual Play, ami gyakorlatilag az osztott képernyős, kétjátékos üzemmódot fejleszti egy magasabb szintre: mindkét felhasználó polarizált lencsés szemüveget visel, és a nekik szánt kép egyszerre van a kijelzőre vetítve, de az eltérően polarizált lencséjű szemüvegek miatt csak a nekik szánt képet látják a játékosok. Ebből adódóan nincs szükség a kép félbevágására és mindkét játékos teljes képernyőn látja a neki szánt tartalmat.


Dual play

Emellett láthattuk a gyártó saját Smart TV felületét és a 60"-es Pentouch plazmatévét is, melynek interaktivitásából adódóan leginkább az osztálytermekben lenne a helye. A PZ850-ben egy 3D-re is képes, THX tanúsítvánnyal rendelkező plazma panel található, mely érintésérzékeny, és egy vezeték nélküli toll is jár hozzá, amivel a funkciókat vezérelhetjük. Ezeket azonban nem a tévé számolja, hanem egy PC (amivel egy USB-s vevőn keresztül áll kapcsolatban a rendszer) és a rá telepített alkalmazás. A toll segítségével szinte bármit csinálhatunk a képernyőn: írhatunk, rajzolhatunk, internetezhetünk, képet szerkeszthetünk, játszhatunk.


LG PZ850: Pentouch plazma

Látható volt a gyártó nemrég bemutatott HX906TX 9.1 csatornás hangrendszere, aminek erejéről sajnos nem tudtunk meggyőződni, mert bár működött, de a sem a hangszórók elhelyezése, sem pedig a tér nem tette a gyorstesztet lehetővé.

Az LG másik szívügyének tartott területe, a Super LED-es, IPS paneles monitorjai is helyet kaptak a pavilonban, de itt nem mutattak be olyat, amit még ne láttunk volna.


TN+film vs. IPS

Sharp

Az előző évekkel szemben a Sharpnál most nem volt akkora felhajtás, hiszen rengeteg terméket nem hoztak el, és a Quattron 3D-s LCD-k is csak egy kisebb falat foglaltak el. Jól láthatóan inkább a közelgő, 2012-ben lengyel-ukrán kooperációban megrendezésre kerülő Labdarúgó-Eb-re készültek a hatalmas kijelzőkkel, ami nyilván sok vásárlót vonz majd, hiszen az ilyen eseményeket a közönség előszeretettel követi hatalmas kivetítőkön és videófalakon. A Sharpnál ebből nincs hiány.

A vállalat egy igazán ínyenceknek való, 85"-es LCD kijelzőt is elhozott, amelynek felbontása 8Kx4K, azaz 7680x4320 képpont; ez 16-szor nagyobb, mint a most használt Full HD felbontás. A japán NHK World televíziós társaság 2020-ra tervezi annak a kísérleti sugrázásnak a beindítását, mely ebben a felbontásban lesz fogható. Addig viszont még nagyon sokat kell aludnunk, és a technológia is rengeteget fog fejlődni, azonban azt már most bizton állíthatjuk, hogy ennél jobb, részletesebb és élesebb képet egyelőre nem láttunk sehol sem.


Elképesztő felbontás 2020-tól

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés