Dremel díjas mod, Jar Jar pendrive, akkuforradalom

A héten történt: szuperakku, GGlass, WQHD notebook

A hét talán legfontosabb híre, hogy beköszöntött a várva várt jó idő, így mit is mondhatnánk? Mindenki menjen a szabadba, élvezze a napsütést, a hétvégi programokat, vagy egy esetleges nyaralást, aminek fontos mozzanatait nem árt megörökíteni kedvenc fotómasinánkkal. Idén már azon sem kell idegeskednünk, ha utólag vesszük észre, hogy egy-egy kép bemozdult, mert az Adobe Photoshophoz hamarosan megjelenő, korszakalkotó újdonságnak számító Camera Shake Reduction szűrővel ezeket a problémákat könnyedén lehet majd orvosolni.

Hirdetés

A hét másik forradalmi újdonsága az a lítiumionos akkumulátor-technológia, amin az Illinois Egyetem kutatói dolgoznak. A kísérletek még csak gyerekcipőben járnak, de ha minden jól megy, akkor alapjaiban véve forradalmasíthatják a már hosszú ideje egy helyben toporgó energiatárolási technikákat.

Akkuforradalom előtt állunk?
Akkuforradalom előtt állunk?

Nem csak a verőfényes napsütés, de a Google Glass, pontosabban annak fejlesztőknek és bétatesztereknek szánt "Explorer" változata is megérkezett. Ez akár egy menő napszemüveg is lehetne, valójában viszont fő funkcióját tekintve maradjunk inkább az okosszemüveg megnevezésnél. A Google legfrissebb agyszüleményét rengetegen várták, hiszen az eredetileg fényképezőgépekhez tervezett Android operációs rendszert futtató eszközökkel kommunikáló fejlesztés rengeteg izgalmas újítást és funkciót tartogat. Ugyanakkor legalább ennyien (ha nem többen) ellenzik, mivel a kamerával egybeépített ketyere a kémkedés melegágyaként szolgálhat. Így nem csoda, hogy a jelenleg 1500 dollárt kóstáló szemüveget már megjelenése előtt kitiltották számos helyről – ezt a témát boncolgattuk több aspektusból az eheti PH!TV adásában is.

Google Glass Explorer: drága és nem mindenhol legális
Google Glass Explorer: drága és nem mindenhol legális

A hét másik érdekességét a konzolgyártók szolgáltatták, akik folyamatosan csepegtetik az új generációs gépeikkel kapcsolatos információkat. Ezeknek köszönhetően egyrészt egyre jobban körvonalazódik az újdonságok tudása, másrészt eloszlatnak számos kétes/téves értesülést. A héten a Sony és a Microsoft gépéről is olyan adatokat érkeztek, amelyekből magát a hardvert és annak tudását egyre jobban megismerhetjük. A PlayStation 4 esetében a játékfejlesztésekről lehetett több információra szert tenni, míg az új generációs Xboxról titkos részletek láttak napvilágot azt boncolgatva, hogy mi várható a korábbi játékokkal való kompatibilitás terén, és mi igaz abból, hogy csak élő netkapcsolattal lehet használni a konzolt.

AMD Opteron APU a szerverekben
AMD Opteron APU a szerverekben

Fontos adalék, hogy mindkét konzol AMD platformra épül, ami lökést adhat a kisebbik processzorgyártónak, aki a héten azt is bejelentette, hogy idén megkezdi a kiszolgálókba szánt Opteron APU-k piaci bevezetését, ahol a combos IGP-k tudását tovább kamatoztathatják. A vállalat nagy ellenlábasa, az Intel, a héten kevésbé mozgolódott. A megjelenés előtt álló Haswellt nagy csönd övezi, de azoknak van igazuk, akik szerint ez nem jelent mást, mint hogy készülnek valamire. A kiszivárgott információk szerint a gyártónál már a következő lépésen törik a fejüket, aminek egyik lényeges eleme a Broadwell mellé érkező, alaplapi vezérlőhídba integrált SATA Express támogatás lehet.

Még nincs veszve minden, a VIA visszatérhet
Még nincs veszve minden, a VIA visszatérhet

A héten a legkisebb processzorgyártó, a VIA is előkerült. Az utóbbi időben nem igazán hallatták hangjukat, utolsó fejlesztésük, a négymagos QuadCore CPU alapjai is egészen 2008-ra nyúlnak vissza. A most bejelentett legújabb, CN-R kódnevű egység sem teljesen a nulláról építkezik, de olyan alapvető módosításokat eszközöltek a jó öreg Isiah architektúrán, amelynek hála versenyképesek lehetnek az AMD Jaguar és az Intel Silvermont kódnevű magok ellen.

Az NVIDIA a héten visszafogottabb volt. Az új generációs konzolbuliból kimaradó gyártó esetében elmondható, hogy nem kapkodnak úgy a Tegra 4-ért, mint annak idején a Tegra 3-ért, ráadásul a megjelenését is elcsúsztatták – cserébe az okostelefonokba szánt Tegra 4i-t előrébb hozták, ahol jóval nagyobb sikerre számíthatnak. Bármi is lesz az új termékcsalád sorsa, a gyártónál is a jövőbe tekintenek, hiszen már a Tegra 5 IGP-jének teljesítményét próbálják demózni, igaz, ezt eléggé rendhagyó módon kivitelezték.

A kínai Seiki olcsó UHD tévével akar robbantani
A kínai Seiki olcsó UHD tévével akar robbantani

Tovább folytatódott a héten a 4K-, azaz UHD-őrület; a tévégyártók már alig várják, hogy piacra dobhassák készülékeiket. A hírek szerint a Toshiba már idén nyáron bemutatja ebbe a kategóriába szánt otthoni termékeit, az LG pedig a kültéri változaton töri a fejét. Abban biztosak lehetünk, hogy legyen szó bármelyik kategóriáról, a kezdeti nagy árverseny ellenére sem fognak az UHD tévéárak a "földön járni". Vagy mégis? A kínai Seiki a tervek szerint az ismert gyártókkal ellentétben töredék áron akarja majd árulni 50" képátlójú 4K-s készülékét, ami a hírek szerint nem lesz mentes a kompromisszumoktól.

Toshiba KIRAbook: vékony, kecses, és brutális a kijelzője
Toshiba KIRAbook: vékony, kecses, és brutális a kijelzője

A heti hardverfelhozatal közül most kettőt emelnénk ki, mint érdekesség. Az egyik az ASUS villámgyors adatátviteli sebességet ígérő, PCI Express foglalatba illeszthető SSD-je, a ROG RAIDR, ami két SSD erejét egyesíti magában. A másik érdekességet a Toshiba szolgáltatta, mely cég a PC-gyártók közül elsőként lépte meg a WQHD felbontású kijelző alkalmazását Ultrabookban. A KIRAbook névre keresztelt újdonság ráadásul normál és érintőkijelzős változatban is piacra kerül.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés