Új GeForce, menő béna jelszavak, Windows 10

Windows 10 és NVIDIA údonságok

A CES-t követő pangás utószele a héten is érződött, már ami a konkrét termékeket illeti. Ám szerencsére volt egy pár vállalat, amely pont erre a szélcsendre várt, érthető okokból, hiszen így jobban képes összpontosítani magára a figyelmet.

Hirdetés

Az egyik ilyen vállalat a Microsoft volt, amely nagy bejelentésen van túl: az általunk is élőben közvetített eseményen a redmondiak rengeteg részletet árultak el a Windows 10-ről. Fejlesztenek többek között egy új böngészőt, amit egyelőre Project Spartan néven emlegetnek, és két motor hajtja. De kiderült az is, hogy a megjelenést követő első évben bizonyos korábbi verziókról díjmentesen válthatnak a felhasználók az új rendszerre PC-ről és mobileszközről egyaránt.

A Windows 10 bejelentésen két új terméket is bemutatott a cég. Az egyik a Microsoft Surface Hub, ami egy hatalmas kijelző, amit tárgyalókba szánnak. Nyolc év alatt kilencven fokot fordult a világ – akkor még asztal volt a Surface. A másik újdonság a Microsoft HoloLens névre keresztelt szemüveg. A szoftveróriásnál holografikus számítástechnikának hívják a platformot, működéséhez pedig nincs szükség se telefonra, se PC-kapcsolatra. A hét másik fontos mozzanata VR témában a Firefox Nightly Buildek Oculus Rift támogatása. Felpöröghet a webes tartalmak térbeli ábrázolása.

A Satya Nadella regnálása alatt tartott eseményen az Xbox alkalmazásról, illetve az Xbox One-ról PC-re vagy Windows 10-es mobiltelefonra streamelt játékokról is szó esett.

A Windows mellett egyébként egy Linuxszal kapcsolatos hírről is beszámoltunk a héten, ugyanis az egyes disztribúciók mögött álló cégek kifejezetten szorgalmazzák az átállást a 64 bites rendszerre, ami nem olyan kis jelentőségű, hiszen lényegében ez a 32 bites verziók megszűnését jelentené.

A másik kivárásra játszó cég az NVIDIA volt, ami szintén nem véletlen, hiszen egy közép-felsőkategóriás termék bevezetése, mint ez esetben a GeForce GTX 960 VGA, élet-halál kérdése. Természetesen az ehhez kapcsolódó részletes teszt sem maradhatott el.

A zöldek a bejelentésen kívül információkat is megszellőztettek készülőben lévő fejlesztéseikről. Ezek közül az egyik, hogy hamarosan, egészen pontosan márciusban is lesz frissítés, de akkor a Quadro termékcsaládra és a GM200-as GPU-ra koncentrálnak. A másik, hogy egy új, AGAA nevű, memóriakímélő élsimítási eljáráson is dolgoznak, amivel az MSAA-hoz hasonló eredményt kívánnak elérni, de hatékonyabban.

Hűtők, biztonság, egyebek

Számos érdekesség érkezett a hűtők háza tájáról is. Rögtön itt van elsőként a CoolChip koncepciója, ami még a ventilátor lapátjait is hőelvezetővé változtatja, aminek eredményeként kompaktabb aktív hűtés láthat napvilágot, ha elkészül. Nem kell viszont várni az ID-Cooling szintén nem túl nagy méretű, kifejezetten HTPC-kbe szánt hűtőjére, ami hőkamrával operál, sem az Arctic méretes, mi több, óriási VGA-hűtőjére, az Accelero S3-ra, ami több VGA-t is képes ventilátor nélkül hűsíteni.

A tágabb értelemben vett tech világ a hardvereken kívül is tartogatott érdekességeket. Példának okáért a Google 1 milliárd dollárt fektetett a SpaceX részvényeibe, így közel tízszázalékos részesedést szerzett. Az űrvállalat apró műholdak hálójával juttatna internetet a nehezen hozzáférhető régiókba. Eközben Kim Dotcom (a MegaUpload alapítója) még mindig nincs börtönben, de elfoglalja magát. Most mutatta be MegaChat nevű szoftverét, ami a Mega-fiókhoz kapcsolódik, és böngészőből működtethető.

Egy másik SpaceX projekt, a többször felhasználható rakéták leszállóhelye
Egy másik SpaceX projekt, a többször felhasználható rakéták leszállóhelye

Ahogy az elmúlt években, 2014-ben sem fogadtuk meg a biztonságos jelszóhasználatra buzdítók tanácsát, így a SplashData felméréséből jól látszik, még mindig az "123456" a legmenőbb jelszó a listán. De akadnak azért változások, a TOP 25-be eddig még sosem fért be például a "football" jelszó. Ha már biztonság, említsük meg, hogy Kína megtámadta a virtuális magánhálózatokat, valamint újabb Snowden-dokumentumok kerültek elő, így például fény derült arra is, hogy az NSA már évekkel ezelőtt betört észak-koreai hálózatokba.

Végezetül pedig, az Uber közzétett egy tanulmányt, amelyben kimatekozzák, hogy a nettaxisok majdnem kétszer annyit keresnek, mint a hivatásos sofőrök, illetve a Blackbale által készített HDD-meghibásodási statisztikákra is érdemes egy pillantást vetni, amiből kiderül, hogyan bírják a gyűrődést az otthonra szánt HDD-k nem otthoni körülmények között.

További érdekes híreink a heti felhozatalból:

Blogoló: Acer, Fujitsu, Hama, vélemény

Egy nagyon komoly projektorral ismerkedtünk meg az Acer blog keretein belül. Az egyszerűen csak  P7605-nek nevezett, hétkilós dög 1920x1200 pixeles felbontásra képes, hagyományos fényforrása alatt szinte napozni is lehetne, 5000 ANSI lumenes. Természetesen DLP technológiás és 3D megjelenítésre is képes. További részletekért irány a blog!

Két érdekes témával foglalkoztunk a Fujitsu blogban. Bemutattuk a japán gyártó által kifejlesztett PalmSecure vénaszkennert, ami az egyik leghatékonyabb biometrikus azonosító kiváló érzékelési sebességgel és azonosítási rátával. Ráadásul annyira kompakt méretűre kicsinyítették, hogy az olyan vékony notebookokba is beszerelhető, mint a Lifebook U904. Hogy képbe tudjuk helyezni az olyan termékkódokat, mint mondjuk az U904, bemutattuk a Fujitsu Lifebook notebookjainak rétegződését.

A Hama blogban egy apró headsettel találkoztunk. A játékosokat célzó uRage termékcsaládba tartozó parány a 9MM nevet kapta. Hallójáratba dugható hangszóróinak háza részben alumíniumból készült, és többféle füldugót adnak hozzá, melyek között a legtöbb felhasználó talál majd neki kényelmeset. A mikrofon természetesen a vezetékre került, és van mellette hívásfogadó gomb is, tehát telefonálásra is használható.

Vélemény rovatunkba három új, érdekes téma került az elmúlt napokban. Elefant szokásához híven a házi-mozi területről írt. Rámutatott arra a szomorú párhuzamra, ami a televíziók 3D technológiája és az UHD felbontása között vonható. Sajnos a nagyobb felbontás egyelőre jobbára hangzatos marketingfogalom csupán, mert a gyakorlatban nagyon kevés ilyen felbontású tartalomhoz lehet hozzájutni. Foglalkoztunk a valaha szebb napokat megélt Philips sorsával is. A patinás holland márka különböző külső és belső folyamatok hatására mára sokat vesztett egykori fényéből, de szerencsére sok érdekes fejlesztése és ügyes szakemberei ha nem is saját, de legalább más márkák címere alatt működik tovább.

Abu85 tollából egy cáfolatot olvashattunk a hardveres berkekben híres – vagy inkább hírhedt – WCCF Tech egy anyagára, melyet a megjelenés előtt fülön csípett AMD Carrizo APU kapcsán szereztek. Kiderült, hogy a SiSoftware Sandra 2015 pixelkitöltés résztesztjében több mint kétszer olyan gyors, mint Kaveri elődje vagy a legerősebb Intel konkurens. Ebből az egyszerű számadatból viszont botorság arra következtetni, hogy általános teljesítményben is ennyivel jobb lesz. Részletes magyarázat Vélemény rovatunkban olvasható.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés