Trükköznek az RX VEGA és a memóriák árával, hibavadász hackerek

Szuperszámítógép a Nemzetközi Űrállomáson, rugalmas kaszni autókhoz.

Hirdetés

Blogoló: Fujitsu

Három témakörben mutattunk újdonságokat és érdekességeket a Fujitsu blogban. A japán vállalat élen jár a mesterséges intelligencia kutatásában, szinte minden hétre jut egy-egy bejelentés, hogy milyen új területen használták a mélytanuló neurális hálózatokat. Példának okáért a Hirosimai Egyetemmel közösen a komputertomográfok (CT) képeinek elemzésében vetették be nagy sikerrel a gépi tanulást. Diagnosztikai rendszerük már a kezdeti betanítás után 85%-os pontossággal azonosította a tüdőgyulladás jeleit, ami a legjobb orvosok szintjét jelenti. Számítógépeink és hálózataink biztonságában is egyre nagyobb szerepet játszik a mesterséges intelligencia. A Fuijtsu világszerte működő biztonsági művelet központjaiban AI elemzi a hálózati adatfolyamot támadásokra jellemző minták után kutatva.

Szerverek terén a legújabb Intel Xeon Scalable processzorokra alapozó PRIMEQEST 3800B feladatkritikus izompacsitrával foglalkoztunk. Ennek a tudását tekintve kompakt, mindössze 5U magas, rack szekrénybe foglalható nagyvasnak nyolc processzora lehet akár 224 maggal. Fő érdekessége a hatalmas, akár 12 TB-os memóriakiosztás, ami igazán fekszik a nagy adatbázisokat kezelő SAP HANA-nak. Nem is csoda, hogy a SAP Sales and Distribution (SD) benchmarkben világcsúcsot ért el.

Van ám feljebb – sokkal feljebb – is a Fujitsunál. K computer nevezetű, SPARC64 VIIIfx architektúrás szuperszámítógépe a LINPACK benchmarkon alakuló szuperszámítógép-világranglistán a nyolcadik helyen szerepel. Csakhogy ez a lista a nyers CPU-erőre alapoz, ami kicsit csalóka lehet a valós alkalmazásokra vetítve. Ebben sokkal jobb a HPCG benchmark, amiben a K computer a világ legjobbja. Intel- és NVIDIA-alapú szuperszámítógépben is nagyon jó a Fujitsu, éppen ezért őket bízták meg Tajvan legerősebb szuperszámítógépének megépítésével is.

Daywalker, rudi, -szp-

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés