Hirdetés

Matrjoska-akku, elegáns modding, tudástárak a processzorok világából

A héten történt

A múlt héten végéhez ért a 2013-as CES kiállítás, és bár a hét elejére maradt pár termékbejelentés, úgy tűnik, a gyártók minden tűzijátékukat eldurrogtatták. Szerencsére mielőtt kifogytak volna, még gyorsan kiderült, hogy az LCD-dominancia ellenére a plazmatechnológia az idei évben is tovább él, hiszen a Panasonic és a Samsung ezzel kepcsolatos újdonságai egyértelművé tették, hogy nem mondanak le erről a vonalról.

A plazma tovább él az idei évben is
A plazma tovább él az idei évben is

A hét többi részében jól érezhetően takaréklángra kapcsoltak – legalábbis, ami az új harvdereket illeti, merthogy történésekből szerencsére nem volt hiány – noha ezt az átmeneti időszakot szeretik spekulációkkal és mindenféle elemzésekkel elütni a piaci szereplők. Ezek között pedig akadt pár igen érdekes, ami mellett nem lehet szó nélkül elmenni, hiszen az iparág jövőjével kapcsolatos dolgokat feszegetik. Ráadásul nem volt hiány a PC-s réteget is igen érzékenyen érintő témákból, ami azt feszegette, hogy mennyi idejük van még hátra a külön megvásárolható processzoroknak, hiszen az integráció előbb-utóbb mindent és mindenkit utol fog érni.

Hirdetés

Kevésbé komor, sőt sokkal inkább örömteli téma vetődött fel a jó öreg merevlemezek kapcsán, amelyek úgy tűnik, még hosszú ideig velünk maradnak. Legalábbis addig biztosan, amíg az SSD-k élettartamát nem sikerül radikálisan megemelni (noha a csíkszélesség csökkentésével egyelőre a gyártók az árral szemben úsznak), az árat pedig alaposan megvágni. Úgy tűnik, amíg ez bekövetkezik, addig a gyártók kénytelenek más irányba mozdulni és olyan technológiát alkalmazni két éven belül, amely már egy jó ideje ott hever a lábuk előtt.

A HHD-é lenne a jövő?
A HHD-é lenne a jövő?

Közben gyülekeznek a viharfelhők, és most nem azokra gondolunk, amelyek egész napos intenzív havazással örvendeztették meg országunk lakóit, hanem arra, ami az Intel felé közeledik. Történt ugyanis, hogy egyik legnagyobb gyártópartnerük, a Foxconn az asztalra csapott az Intel Atommal kapcsolatos terméktámogatási ügyben, ami köztudottan (...hogy is fogalmazzunk finoman?!...) akadozik. Ezzel a lépéssel nemcsak a Foxconn nyerhet, hanem a felhasználók is.

A hét másik nagy szószólója az NVIDIA volt, aki a múlt héten a Tegra 4 SoC mellett az erre péülő Project Shield kézikonzolt is bemutata. Előbbihez szorosan kapcsolódik, hogy a vállalatnál próbálták titokban tartani a új GeForce ULP IGP képességeit, de ez nem tartott túl sokáig. Az ezzel kapcsolatos részletek a hét elején lelepleződtek, ami érdekes jövőt vetít előre. Mindenesetre úgy tűnik, az NVIDIA felkészült, vagy legalábbis a felkészültség látszatát kelti, ugyanis a vállalat vezérigazgatója, Jen-Hsun Huang magabiztosan és nagyon érdekesen nyilatkozott a konzolok jövőjéről, amiből terveik szerint a Project Shielddel ők is ki fognak harapni egy kisebb szeletet.

Nincs több titok a Tegra 4 SoC-cal kapcsolatban
Nincs több titok a Tegra 4 SoC-cal kapcsolatban

Mindenesetre az NVIDIA nem árt, ha felköti kissé a nadrágot, főleg ha ultramobil IGP-ről van szó, hiszen a legújabb Mali IGP fejlesztés az igencsak izgalmas és nagy jövőjű heterogén irányba tart. De említhetjük a másik ígéretes, a SoC-ok esetében eddig egyedülálló gyártástechnológiát alkalmazó ST-Ericsson rendszerchipet is, ami a jövőben alaposan átrendezheti a tabletekről és okostelefonokról alkotott világképünket, és persze az erőviszonyokat is. Visszatérve a Malira egy szó erejéig, a héten kiderült az is, hogy a Samsung múlt héten prezentált Exynos 5 Octa nem a Mali T604, hanem a PowerVR IGP-jét használja.

A héten több, az eddigiekhez képest más szempontból érdekes bejelentés is történt. Például a Lenovo úgy döntött, hogy a Samsung és az Acer mellé harmadiknak beszáll a Chromebookbizniszbe, ám ehhez nem fognak új gépet csinálni, hanem egy már meglévő ThinkPadjüket fogják erre a célra felhasználni, ami igencsak meglepő lépés. Szintén meglepő az is, hogy az Acer milyen lendületet vett az utóbbi időben, már ami a notebookokat (és Ultrabookokat) illeti. Legújabb ötletük a pletykák szerint az, hogy a MacBook Próhoz hasonló felbontású kijelzőt fognak kínálni egyes prémiumkategóriás notebookjaikhoz.

ThinkPad Chromebook szerepben?
ThinkPad Chromebook szerepben?

A hét további történései közül mindenképp megemlítenénk, hogy a népszerű, és nem utolsósorban olcsó, ARM-alapú Raspberry Pi hobbiszámítógép eladásai már egymillió darab körül járnak, ami szép teljesítmény egy olyan platformtól, ami szinte teljesen a nulláról indult.

Az összefoglalót két termékkel zárjuk. Az egyik, hogy megérkezett az ASUS 7"-es olcsó tabletje, ami végül nem a Nexus nevet kapta minden előzetes híreszteléssel ellentétben. A másik szintén egy tablet, de annál érdekesebb próbálkozás, ugyanis gyártója a Dual Boot megoldást választott, ami Android és Ubuntu futtatását egyaránt letővé teszi.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Így készülhetnek a cégek a NIS2-re a Lenovo segítségével

PR A NIS2 egy hálózati és információs biztonsági irányelv, amely rövidesen hatályba lép, modernizálva a 2016-ban bevezetett EU-s kiberbiztonsági szabályokat és jogi kereteket. Jogi intézkedések révén érnék el, hogy az EU-ban növekedjen a kiberbiztonság általános szintje.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés