Hirdetés

Floppyasztal, kifordított konfig és AMD-s tablet

Hirdetés

Moddervilág

Martijn Laman, a 35 éves holland modder mindig is szerette az olyan alkotásokat, ahol a hardverkomponenseket nem rejtik el a kíváncsi tekintetek elől, ezért úgy döntött, hogy formába önti azon ötleteit, amelyek már egy ideje a fejében keringtek. Így született meg a Project Inverted. Elnevezése alapján nem nehéz kitalálni, hogy egy kifordított elrendezésről van szó: az alkatrészek jelentős része a középen végigfutó, igen masszív váz két oldalán sorakozik.


(forrás: Guru3D) [+]


(forrás: Guru3D) [+]

Fontos kiemelni, hogy ez a casecon egyszerű kéziszerszámokkal készült, nem zúgott a háttérben a CNC maró, ezzel is remekül szemléltetve, hogy a látványos és minőségi eredményhez nincs szükség profi műhelyre. Az egyetlen munkafolyamat, amihez a készítő külső segítséget kért, az néhány takarólemez pontos meghajlítása, de mentségére legyen mondva, hogy otthoni körülmények között ezt szinte lehetetlen tisztességesen elvégezni.


(forrás: Guru3D) [+]


(forrás: Guru3D) [+]

A koncepció alapján a középső panel egyik oldalán a két EK Coolstream XT 240 radiátor, a másik oldalra pedig az ASUS Sabertooth Z77 alaplap kerül, a Liang MCP355 pumpa, az EK-DDC X-RES 100 tartály és a Corsair AX750 pedig az alsó részben találják majd meg helyüket. A munka éppen a táppal kezdődött, aminek Martijn egy teljesen új készülékházat hajtott, mely formájával már igazodik az oldalról nézve háromszögletű alaphoz. A modularitást biztosító panelt 90 fokkal felfelé fordította, így a kábelek csatlakoztatása és elvezetése kényelmesebb ebben a környezetben.


(forrás: Guru3D) [+]


(forrás: Guru3D) [+]

Az elég kacifántosnak tűnő folyadékhűtés becsövezését – néhány szakaszt leszámítva – matt fekete Bitspower csatlakozókkal és toldalékokkal oldotta meg; ehhez összesen 52 apró alkatrészt kellett beépítenie. Az Intel Core i5-3570K processzor mellett (EK Supreme HF blokk) a 4 x 4 GB Corsair Dominator memóriát is folyadék hűti (EK RAM Dominator X4), a Radeon HD 6870 videokártya viszont előbb-utóbb cserére szorul, ezért ennek vizezésébe már nem invesztált a készítő. Menet közben némi konstrukciós hibába botlott: a tápot és a tartályt fedő panelt felfelé nem lehetett leemelni a tartályról, mert beleakadt az alaplapba. Ezt a kis bakit végül a panel kettévágásával és zongorapánttal orvosolta.


(forrás: Guru3D) [+]


(forrás: Guru3D) [+]

Az alaplaptálcán minden egyes nyílást úgy alakított ki, hogy a lehető legkevesebb kábellel kelljen majd szembesülni; erre jó példák a képeken is látható SATA csatlakozók, amelyeknek csak a feje bukkan ki a mélyből. Az ATX kábel vezetékeit a lehető legesztétikusabban szerette volna megoldani, ezért számítógépen megtervezett egy kiegészítő panelt. Ennek elkészítéséhez végül ismét külső segítséget kért, de ez az apróság is nagyon sokat dob az összképen. Még arra is ügyelt, hogy az ívben meghajlított kábelköteg kívül futó vezetékeit hosszabbra vágja.


(forrás: Guru3D) [+]


(forrás: Guru3D) [+]

Ezek után nem meglepő, hogy az alaplapi 8 tűs EPS betáplálása is elég egyedire sikeredett, ugyanis a tápból a föld és a 12 volt két párhuzamosan futó, 2 mm átmérőjű sárgaréz rúd segítségével jut el. Miután gondoskodott róla, hogy a fejben stabilan rögzítse a tűket, természetesen a szigetelésről sem feledkezett meg.


(forrás: Guru3D) [+]


(forrás: Guru3D) [+]

A négy darab Corsair SP120 ventilátorral szellőztetett radiátor alatt egy négycsatornás ventilátorvezérlő lapul, azonban ami még érdekesebb, hogy egy USB portól üzemeltethető, 7” képátlójú Lilliput érintőkijelző is terpeszkedik a környéken. Végül a videokártya tápkábelei egy az ATX-hez hasonló bújtatópanelt kaptak; az egyik képen látható, szabad lyukat később a bekapcsológomb vezetékei töltötték meg.


(forrás: Guru3D) [+]


(forrás: Guru3D) [+]

A Project Inverted még nincs teljesen kész. Először is a videokártya cseréje után rendezni kell még annak tápkábeleit, valamint még számos optikai és funkcionális javításon gondolkodik az alkotó, amelyekre az igény használat közben merült fel. A rengeteg képpel ellátott munkanapló itt olvasható.


(forrás: Guru3D) [+]


(forrás: Guru3D) [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Így készülhetnek a cégek a NIS2-re a Lenovo segítségével

PR A NIS2 egy hálózati és információs biztonsági irányelv, amely rövidesen hatályba lép, modernizálva a 2016-ban bevezetett EU-s kiberbiztonsági szabályokat és jogi kereteket. Jogi intézkedések révén érnék el, hogy az EU-ban növekedjen a kiberbiztonság általános szintje.

Azóta történt

Előzmények

  • Az első Heti Szemle

    Új rovatunk nyitó cikkében válogatunk a hét híreiből, bemutatunk egy különleges modot, és sok más érdekesség vár olvasóinkra.

Hirdetés