Sokmagos CPU-k, SSD-dömping, Google per

Adathalászok pályáznak a banki ügyfelekre, börtön várhat a Samsung vezetőjére.

Uborkaszezon van, mégis sűrű hetünk volt

A hét igen erősen indult: habár nem igazán IT-téma, gazdasági vonatkozásai miatt igen fontos, hogy a Samsung alelnökére – aki gyakorlatilag a vállalat első számú irányítója – a politikai vonatkozásokat sem nélkülöző ügyben a különleges ügyészek 12 év börtönt kértek. A bíróság a hónap végén dönt, és bár jelenleg nem látszik érzékelhető hatása a történteknek, a jövőt senki sem látja előre.

Különösen fontos eseménynek tűnik, hogy – bár eddig is voltak előjelei – az európai hatóságok végre megpróbálnak hatékonyan fellépni a kontinensünkön is gazdasági tevékenységet folytató amerikai cégek „adóoptimalizációs” gyakorlata ellen, mely a gyakorlatban azt jelenti, hogy ezek a vállalatok európai adóparadicsomokban jegyeztetik be magukat, majd sem a bázisországban, az USA-ban, sem tevékenységi területükön nem adóznak az előírásoknak megfelelően. Mindez törvényes, ám az államoknak bevételkiesést okoz. Meg kell várni, hogy a francia és a német illetékesek ősszel milyen javaslattal állnak elő.

A héten érdekesség volt az a beszámoló, mely szerint egyre több állam elégedetlen azzal, hogy a hajózásban a navigációs tevékenység gyakorlatilag csak a GPS-től függ, így próbálnak alternatív megoldást keresni. Fontos, és talán iránymutató kezdeményezés, hogy Nagy-Britanniában végre kialakulni látszik, legalábbis alapszinten, egy konszenzus, hogy az okos-, autonóm járművek működtetését miképp kellene szabályozni.

Hirdetés

Örömmel számolhattunk be arról, hogy a magyar diákok – minden egyéb nehézség ellenére – újra bizonyították rátermettségüket, képességeiket és felkészültségüket egy nemzetközi versenyen. Az már viszont kevésbé volt örvendetes, hogy a Magyar Nemzeti Banknak figyelmeztetést kellett kiadnia, mivel a korábbinál kifinomultabb adathalász-támadások érték az elmúlt hónapokban három nagy magyar bank ügyfeleit.

Kiemelt, mélyelemző anyagunk volt a héten a digitális társkeresésről szóló, mely sokakat megérintett, és láthatóan igazolta a cikk állításait.

A hét még korábbról áthúzódó hírfolyama az HBO-t ért támadás volt. Ez az ügy elég különös, mivel a hackerek – saját állításuk szerint – korábban csendben dolgoztak, a háttérben kérték a váltságdíjakat, ám most valamiért a nyilvánossághoz fordultak. Az ügy még nincs lezárva, az HBO állítólag nem akar tárgyalni, sőt fejpénzt tűztek ki a támadókra – de sosem lehet tudni.

Érdemes megemlíteni, hogy kiderült: az IoT továbbra is veszélyes lehet, ha nem megfelelően használják. Bizonyítja ezt az ausztrál egészségügy története. Böngészőfronton is aktív volt a hét: megjelent a Firefox 55, melynek legnagyobb újdonsága a WebWR, illetve a Vivaldi mini update-je, ahol csak kisebb változtatások jöttek elő.

Nagyon fontos viszont, hogy a Microsoftot sikerült a Kasperskynek meghátrálásra kényszerítenie, így az orosz cég az amerikaiak lépései után vissza is vonta panaszát, legalábbis Európában.

És egy múlt héten indult történet: a Google egyik fejlesztője olyan belső anyagot terjesztett, melyben a vállalat esélyegyenlőségi politikáját bírálta, és mindez nagy hullámokat vetett. A fejlesztőt elbocsátották, aki erre perekkel fenyegetőzik, így az ügynek koránt sincs még vége.

Abu85, dajkopali

Előzmények

Hirdetés