Helyosztó -- 3db i845E-s lap tesztje

Hirdetés

MSI 845E Max

Az, hogy éppen erre az MSI lapra esett a választás, és nem a Max2 néven futó nagytestvérre, elsőre minket is kicsit kínosan érintett, hiszen a többi két versenyző adott cég high-end lapjaként volt és van elkönyvelve. Ellenben az MSI majd' 10e Ft-tal olcsóbb náluk, és szolgáltatásait tekintve is messze elmarad tőlük. Mondjuk szerintünk kb. épp 10e Ft körüli zsével, az ár/teljesítmény tehát konzekvens marad. Végül aztán arra jutottunk, hogy mivel a tuti platform volt a lényeg, talán senki sem fogja zokon venni, ha az éppen az egyik legolcsóbb lapot jelenti majd. (mi biztosan nem..) Amúgy is az MSI-t ismerjük régről, így egyáltalán nem tűnt irreálisnak, hogy újfent egy olcsó (ASUS-hoz képest), de ígéretes lapjukhoz jutottunk..

És bár a jogot továbbra is fenntartjuk magunknak, hogy az MSI képes klasszis lapot alkotni, ez a mostani sajna nem ilyen. A vele elért 120/160MHz-es plafon méltatlan mind a gyártóhoz, mind pedig egy 1.6A-s Northwood-hoz (ez utóbbi döntött), hiszen P4-ünk így csupán 20%-kal (1920MHz) tud többet, amely a benne rejlő 2.5GHz+ -os teljesítmény fényében elég kiábrándító.

A három lap így nyers teljesítményügyileg sem ugyanaz a szelete a kínálatnak. Az MSI védelmére felhozható, hogy alapon (OpenGL) 5%-kal jobbnak bizonyult a Gigabyte lapnál, és szinte semmivel sem maradt el az ASUS értékeitől. Ez máshol-máskor sokkal nagyobb fegyvertény lenne, ám jelen esetben mégsem az, hiszen a történet csak itt indul. Az MSI-nél viszont szinte ugyanitt véget is ér. Sajnáljuk.

A lap érdemeit azonban nem csak a teljesítmény fényében érdemes vizsgálni, hiszen ha egymás mellé fektetjük mindhármójukat, az MSI 200mm-es szélessége rögvest szemet szúr. A hozzá képest monstrum benyomását keltő Gigabyte több cm-rel szélesebb!

Az MSI lapja így egyértelműen az eddigi legkisebb P4-es board, amit volt szerencsénk megvizsgálni, amely tulajdonság bőven lehet, hogy komoly érv lesz mellette olyan helyeken, ahol kompakt, egyszerű, ám mégis stabil lap az elvárás. Mert az MSI-nek stabilitásbeli gondjai még csak véletlenül sem akadtak. Emellett a többiekhez képest feltűnően gyorsan bootolt. (itt az ASUS volt a sereghajtó..) A tápellátás elemein feszítő bordák is a robosztusság mementói, melegedtek is szépen, azaz nem dísznek szánták őket.

A kompaktság azonban szerintünk nem lehet érv mindenek felett, mert bár alapból csak a "bőbb" szolgáltatásokról mond le a júzer, ám az MSI lap esetén a hiányzó power-on led és speaker, valamint a konzekvensen rosszul elhelyezett táp- és IDE-csatik már súlyosabb kompromisszumok. Ám jó pont, hogy egyedül ehhez a laphoz nem kellett felcsatolni a +12V-os tápot. Emellett meg kell jegyeznünk, hogy a lap végig "zajosan" lépett be a BIOS-ba, amely, bár nem volt semmi egyéb következménye, minket mégis roppant mód idegesített.

Az MSI most egyértelműen máshova helyezte a hangsúlyokat, inkább a stabilitás és a kompaktság volt meghatározó szempont. A lap emellett olcsó alternatívája lehet annak, aki mindenképp a legújabb Intel chipset köré épített lapban gondolkodik. Neki azonban egy valamiről egyértelműen le kell most mondania, ez pedig a tuning, pontosabban egy 1.6A-s P4 korrekt meghajtása.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Twinbench: P4 3.06 GHz teszt

    Míg más weboldalakra hatalmas csinadratta közepette kerültek fel az enyhén pr-szagú P4-HT cikkek, mi vadul kódoltunk. Mit is?

Hirdetés