Hirdetés

Május végi hardvercsokor

Alaplapok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Eddig sem voltak drágák az AMD platformos alaplapok, most az MSI prezentált egy újabb, olcsó modellt a friss, DDR3 memóriát kezelő AM3 processzorfoglalathoz. Az MSI 770-C45 az AMD 770-es északi, illetve SB710 déli hídra épül, és többi komponensét is az észerű takarékoskodás jegyében válogatták össze. Négy memóriafoglalata DDR3 modulokat fogad effektív 800 MHz-es tempótól egészen tuningos 1600 MHz-ig. Csupán egy hosszú, PCI Express 2.0 x16 foglalat várja a grafikus kártyákat, de rendszerint nincs is szükség többre. Mellette két PCI Express x1 és három hagyományos PCI aljzat várja a további bővítőkártyákat. Merevlemezből legfeljebb hat SATA és két IDE csatolósat használhatunk, van gigabites Ethernet vezérlő és nyolccsatornás hangkodek is a fedélzeten. Az olyan nyalánkságokról, mint a hátlapi eSATA vagy a FireWire le kell mondanunk, és a hűtés is szerény, van viszont aktív fázisvezérlés, praktikus FSB tuning kapcsoló és USB-ről BIOS-t frissítő kiegészítő. A kis MSI alaplap vételára három év garanciával 20 000 forint.

Sokkal – sőt sokkal-sokkal – drágábbak az új Intel processzorcsaládhoz, a csúcs Core i7-hez való LGA1366 aljzatú deszkák. Az MSI X58 Pro-E a legolcsóbbak közé tartozik, mégis 52 000 forintot (három év garanciával) kell érte a boltban hagyni. Haza viszont egy nagyon jól felszerelt alaplapot vihetünk, amelyen megtalálható az MSI minden technikai vívmánya, a DrMOS, az aktív fázisvezérlés, a tuningos és kényelmi kapcsolók, a komoly hűtés, valamint minőségi alkatrészek. Az X58-as északi és ICH10R déli híd mellett három csatornán hat DDR3 memóriaaljzat sorakozik, a grafikus kártyákat pedig három hosszú PCI Express 2.0 x16 foglalat várja, melyekben a megfelelő Radeonokat CrossFireX-ben is hajthatjuk. Merevlemezből hat SATA-t köthetünk a déli hídra, még egyet és egy eSATA-t pedig a mellékelt JMicron vezérlőre, ami két IDE eszközt is kezel. A hangrendszer Realtek ALC889 kodekre épül, de az alaplap honlapján az olvasható, hogy veszteségmentesen kezeli a Blu-ray filmek védett hangcsatornáját. Azt, hogy az X58 Pro-E "csak" egy egyszerűbb darab a csúcskategóriás alaplapok között, jól mutatja, hogy hátlapján csak egy hálózati vezérlő csatlakozója látható.

Árban lazán rádupláz az X58 Pre-E-re az MSI csúcsmodellje, az Eclipse Plus. Ez a több mint százezer forintos deszka igazán mindenből a legjobbat kapta. Olyan extrákkal fejelték meg, mint a tekerővel menet közben állítható FSB vagy az X-Fi audiorendszer. Nem kevesebb mint négy hosszú PCI Express 2.0 x16 aljzata van, melyek a CrossFireX mellett az SLI-t is támogatják hivatalosan. Lehagyták viszont róla az IDE vezérlőt, helyette használhatunk nyolc SATA és két eSATA eszközt. A nyomtatott áramkörre és a hátsó panelre is került egy-egy diagnosztikai kijelző.

Legalább ennyire érdekes, ha nem még érdekesebb jószág a Zotac újdonsága. Az ION ITX B névből egyértelmű, hogy milyen processzor és chipkészlet dolgozik rajta, mert hogy CPU is jár a kisméretű deszkához. Mégpedig a – szinte – nulla fogyasztású, Intel 1,60 GHz-es Atom N230, ami mellett nem az agg Intel 945GSE, hanem a komoly multimédiás és némi 3D képességgel is rendelkező NVIDIA Ion dolgozik. Melléjük két foglalatba DDR2 memóriát, a notebookos világból ismert Mini PCI Express aljzatba pedig további bővítőkártyákat tehetünk. Ide érdemes lehet Wi-Fi vezérlőt telepíteni, mert ez lemaradt a B modellről, csak az A-n van, mégpedig Draft N-es. Ráköthetünk az alaplapra három SATA és egy eSATA csatlakozójú eszközt, három monitorkimenete (D-Sub, DVI és HDMI) közül pedig egyszerre kettőt tud meghajtani. A kiemelkedő, ötéves garancia melletti 38 000 forintos árba még egy passzív processzorhűtő is belefért.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés