Hardverpiac karácsony előtt

Grafikus kártyák és egyebek

Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Szépen kialakult év végére a grafikus kártyás helyzet. A GeForce GTX 460 augusztusi rajtjától kezdve egymást túllicitálva rakja elénk az AMD és az NVIDIA a jobbnál jobb grafikus kártyákat. Október végén a Radeon HD 6800 széria ugyan nem elégítette ki az abszolút csúcsteljesítményre vágyók igényeit, azonban a HD 6850 és HD 6870 azoknak lett kiváló alternatíva, akik nem szeretnének vagyonokat költeni grafikus kártyára. A csúcsra áhítozóknak az NVIDIA adta meg, amit vártak a GeForce GTX 580 és GTX 570 formájában, de máris itt van rájuk az AMD válasza. A Radeon HD 6950 és 6970 alaposan átdolgozott architektúrát kapott, melyben ugyan kevesebb számoló van, mint az elődnek tekinthető HD 5850 és 5870 kártyáknál, de az optimalizálásnak köszönhetően az új vasak leverik a régieket. Tesztjeink még folynak, de már világosnak látszik, hogy a HD 6970 nagyjából a GeForce GTX 570 sebességét hozza, a HD 6950 pedig körülbelül a Radeon HD 5870 szintjén fut, tehát úgy 10%-kal lassabb nála.

Árban egyelőre a készlethiány és a karácsonyi láz a jellemző, ezért a hazai piacon elérhető néhány Radeon HD 6970-et 120-130 000 forint környékén kínálják. Ennél azért valamivel olcsóbb – 110 000 forint alatt is megkapható – a GeForce GTX 570, de abból sincs túltengés a hazai kereskedőknél. A Radeon HD 6950 helyzete sem rózsás egyelőre: 95 000 forintos árával valamivel drágább, mint a hozzá hasonló teljesítménnyel bíró, viszont 2 GB helyett „csak” 1 GB memóriával ellátott Radeon HD 5870-ek. A jó hír viszont az, hogy újra van/lesz verseny a Radeonok és GeForce-ok között, aminek a vásárlók csak nyertesei lehetnek.

Hirdetés

Részben a kiskereskedőknek szól az Expert Zrt. értékesítési akciója, de a vásárlók is hasznot húzhatnak belőle. Most minden második Radeon HD 5670 1 GB memóriás kártya mellé CM Storm Weapon of Choice AK DM egéralátétet adnak, a Radeon HD 5750 1 GB-os változatai mellé pedig Battle Pad DP jár. A legnagyobb ajándékot – CM Storm Inferno egeret – akkor kapjuk, ha két Radeon HD 5770 1 GB-os modellt rendelünk. Épp a napokban járt nálunk ez az egér, amit sok gombja miatt elsősorban az RPG-k kedvelői fognak szeretni.

Ahogy halad előre a gyártástechnológia, úgy csökken a processzorok fogyasztása, legalábbis az alsó és középső régiókban. Felül azért igyekeznek a gyártók mindig 150 wattos TDP érték közelében maradni. Aki viszont nem igényli az abszolút csúcsteljesítményt, hanem fontosabbnak tartja a halk üzemet, célszerű, ha kisebb processzorához is vesz egy, a gyárinál hatékonyabb hűtőt. Ilyen például a Revoltec PipeTower Advanced modellje. Három, 8 milliméter átmérőjű hőcsöve közvetlenül érintkezik a processzorral, melynek melegét az alaplappal párhuzamosan álló lamelláira vezeti. Innen egy percenként 1200-2500-as fordulat között üzemelő ventilátor fújja tovább, mely folyadékos csapágyazást kapott. A közel fél kilogrammos Revoltec PipeTower Advanced az AMD aktuális foglalataira, Intel oldalról pedig LGA775 aljzatra, opcionális átalakítóval LGA1366-ra is felszerelhető, vételára pedig egy év garanciával 4650 forint.

Erre a hétre is tartogat akciót vásárlóinak a Bluechip webbolt. A Hazai pálya olvasói és a Bluechip Facebook oldalának kedvelői minden Fujifilm kompakt fényképezőgépre 5%-os engedményt kapnak, ha vásárláskor ránk vagy a közösségi oldalra hivatkoznak. A kínálatban sok egyéb masina mellett a térhatású képek készítésére alkalmas FinePix Real 3D W1 is megtalálható, melynél a kedvezmény több mint 7000 forintot jelent.

Asus egerek

Új piacot, a notebookos kiegészítőkét próbálja meghódítani az Asus. Minden bizonnyal jó üzlet ez, mert az elmúlt időszakban több gyártó is elindult ilyen irányba, gondoljunk csak például a Cooler Master márkájára, a Choiixra. Visszatérve az Asushoz, alapvetően négy kategóriát indítanak, amit nem a terméktípusok, hanem formaviláguk határoz majd meg. Az első Daniel Lewishoz, az NX90-es csoda dán tervezőjéhez, a második Karim Rashid formatervezőhöz köthető, aki az Eee PC 1008P kabátját álmodta meg. Szintén egyedi termékek jelennek meg a játékos ROG (Republic of Gamers) és az exkluzív Automobil Lamborghini sorozatban, de lesznek egyszerűbb modellek is.

Az extrák közül máris a hazai piacon van a ROG GX800 és GX900 egér. Az előbbi modell 3200 dpi felbontású érzékelőt kapott, de honlapján látszik, hogy az Asusnak még van mit tanulnia ezen a téren. Csak annyi derült ki az egérről, hogy jobb kézre szabták, felbontása állítható, és a hüvelykujjas részén alul és felül helyeztek el egy-egy gombot. Vételára várhatóan 13 500 forint körül alakul majd. Kicsit többet tudunk mondani a GX900-ról, melynek más márkával felcímkézett ikertestvére éppen a napokban járt nálunk. Érzékelője 4000 dpi felbontású és lézeres. További érdekessége alul, hogy kábelét öt irányban vezethetjük ki. Ellátták súlyozó rendszerrel is, amit végre reális tartományba lőttek be: üresen az egér 85 grammot nyom, tehát a könnyű darabok közé sorolható, az öt darab nehezékkel pedig 110 gramm környékére emelhető a súlya, amit átlagos értéknek felel meg; kevesen igényelnek ennél nehezebb egeret kezükbe. Az Asus GX900 árával sem szálltak el túlzottan, nagyjából egy ezressel lesz drágább a GX800-nál.

A Lamborghini sorozatba a WX-Lamborghini egér érkezik. A notebookok és netbook után a kiegészítő is az olasz sportkocsik élekkel hangsúlyozott, szögletes formatervét követi. A sötét mellett fehér felső burkolattal is elérhető lesz, hátára pedig a megszokott bikás embléma került. Képességeiről annyit tudni, hogy 2500 dpi-s lézeres érzékelője van, melynek felbontása menet közben állítható. A számítógéppel 2,4 GHz-es rádióhullámokkal kommunikál, adó-vevője pedig alig lóg ki az USB csatlakozóból. A Lamborghini egér vételára megközelíti a 16 000 forintot.

Egyszerűbb egereket is kínál az Asus. A BX700 egyik lényeges tulajdonsága, hogy a számítógéppel Bluetooth kapcsolatot tart, szóval a legtöbb notebookkal külön adó-vevő nélkül, az USB csatlakozókat szabadon hagyva használható. Formáját kecsesre szabták és jobb kézhez igazították. Érzékelője lézeres, 1200 dpi felbontású, áramellátásáról pedig két mikro ceruzaelem (AAA) gondoskodik, így nem lesz fölöslegesen nehéz. Az Asus BX700 vételára nagyjából 10 000 forint. Lényegesen olcsóbb a netbookokhoz igazodó Seashell Asus egér. A négyféle színben – fekete, kék, rózsaszín, fehér – kapható, kavicsot mintázó, fényes kis egerek jobb és bal kézzel fogva egyaránt kényelmesek. Érzékelőjük 1000 dpi felbontású, szóval pontosságukra sem lehet majd panasz. A számítógéphez vezetékkel kapcsolódnak, így alig nehezebbek 50 grammnál. Vételáruk mind a négy színben 4500 forint környékén mozog.

Apróságok karácsonyra

Összeválogattunk egy csokorra való hardveres apróságot, amiből szerintünk egészen jó karácsonyi ajándék válhat. Notebookos vagy netbookos ismerősünk, aki már kihízta merevlemezét, biztosan örül majd egy külső winchesternek. Most akcióban a Toshiba 2,5 hüvelykes Store Art modelljei nagyon kedvező áron érhetőek el. A 320 GB-os változatért kevesebb mint 14 000 forintot kérnek, az 500 GB-os pedig 17 000 forint körüli áron elvihető. Az apróságok adatátvitelre szolgáló USB csatlakozójukon keresztül kapnak áramot is, ezért nagyon egyszerű használni őket.

Nagyjából akkora, mint a fent említett külső merevlemezek a BluePanther Syvio-M1 hálózati médialejátszó. Alapterülete 140 x 70 milliméter és 24 milliméter magas, így a legkisebbek közé tartozik kategóriájában, ráadásul négyféle vidám színben kapható. Hardver terén a Realtek RTD1073DD processzoros modellek sorát bővíti. Átlag fölötti funkciója, hogy az USB mellett van eSATA csatlakozója, és kapott Bittorrent és Youtube klienst. Menürendszere – ahogy illik – magyarul is beszél, 28 890 forintos vételára pedig csak annyival van az átlag fölött, amennyivel a masina többet tud annál.

Szintén színes kis ajándék a Media-Tech kis kockákból összerakott USB hubja. Összesen négy eszközt csatlakoztathatunk a vidám árnyalatokkal díszített, fémfelületű szelvényekbe. Ráadásul a Color USB Hub Pro nem is drága, 2400 forintért megkaphatjuk. Szintén olcsó, kicsi és praktikus az Eminent microSD kártyaolvasója. Megfelelő adattárral akár pendrive-vá varázsolhatjuk ezt a 2000 forint alatt megvásárolható apróságot.

Távolban ragadt ismerőseinknek, rokonainknak önmagunkat is ajándékozhatjuk. Egy webkamerával nagyon közvetlen kapcsolatot teremthetünk velük. A Media-Tech Hires Webcam optikai felbontása két megapixel, így egészen részletes képeket tud átküldeni az interneten, kisebb felbontásra állítva pedig nem okoz neki gondot a másodpercenként harmincas képfrissítési frekvencia. Állványával LCD monitorra és asztalra is egyszerűen felállítható, vételára pedig 7500 forint.

Végül, de nem utolsósorban mutatunk egy USB-re csatlakoztatható digitális tévétunert. A DeLock terméke két okból érdekes. Először is elég korrekt méretű, vezetéken lógó antennát kapunk hozzá, amivel nagyobb esélyünk lesz a jó vételre, mint a pici pálcikákkal. Másodszor pedig dupla digitális tuner van benne, ami arra jó, hogy miközben nézzük az egyik csatornát, a másikat rögzíthetjük, vagy kép a képben funkcióval egyszerre nézhetünk két adást. A DeLock USB-s dupla tévétuner sajnos kódkártyát nem fogad, vételára pedig 14 000 forint.

Internettáblák és notebookok

Úgy tűnik, az idei karácsonyi szezon számítógépes slágerterméke az internettábla lesz. Pár hete már hivatalosan is elérhető hazánkban az Apple iPadje és a Galaxy Tab, melyeknek van egy közös tulajdonsága: meglehetősen drágák. Az viszont kétségtelen, hogy amit az árukért kínálnak, nagyon látványos és trendi. A hazai árérzékeny piacon viszont van létjogosultsága az egyszerűbb, szerényebb tudású modelleknek is, melyeket lényegesen olcsóbban kínálnak. Az Alcor e-Pad például 49 900 forintért vásárolható meg, ami nem csak a 200 000 forintnál is drágább táblákhoz, hanem a netbookokhoz képest is nagyon olcsónak számít. Mit tud egy ilyen masina? Van héthüvelykes – mint a Galaxy Tabnek – érintőképernyője 800x480 pixeles felbontással, számunkra ismeretlen, ARM-alapú Rocketchip R2818 processzora, 256 MB memóriája, Wi-Fi adaptere, micro SD kártyaolvasója, USB és HDMI csatlakozója. Elvileg később firmware-frissítéssel majd USB-s 3G modemeket is kezelni tud. Operációs rendszere 2.1-es Android, amit még inkább okostelefonokra, semmint internettáblákra szabtak, de azért internetezni és médialejátszani is tud. Filmekkel 720p felbontásig bír, akár H.264 kódolásban, MKV konténerbe zárva. Jelenleg az Infopatika Kft.-től nemcsak a masinát kapjuk meg 49 900 forintért, hanem jár hozzá ajándék tok és MobiSystem OfficeSuite Viewer alkalmazás is, amivel többféle szöveges, táblázat és prezentációs állományt tudunk megnézni.

Egy fokkal fejlettebb és drágább a BluePanther Thunder. A Marvell Armada 166, ARM-alapú processzorra épül, és 2.2-es Android fut rajta, ami sokkal jobban igazodik a 800x480 pixeles, rezisztív kijelzőhöz, mint a 2.1-es verzió. A hálózati kommunikációról beépített Wi-Fi adapter gondoskodik, és itt már megoldott az USB-s 3G modemek fogadása. Ugyan ennek a modellnek nincs HDMI csatlakozója, de kapott GPS modult, további érdekessége pedig a két 17,7 wattórás akkumulátor, amivel közel netbooknyi energiát vihetünk magunkkal. A Blue Panther Thunder vételára egy év garanciával 59 890 forint.

Teljesen más tudás- és árkategóriát képvisel az Acer Iconica, ami egyszerre internettábla és notebook. 14 hüvelykes, 1366x768 pixeles a kijelzője, de billentyűzete helyén van még egy ugyanilyen monitor, ráadásul mind a kettő érintős, multi-touch rendszerű. A látványos külső mögött klasszikus, notebookos belső lapul. Az Iconica Core i5-480M processzorral, 4 GB memóriával, Intel grafikus maggal, 640 GB-os merevlemezzel, USB 3.0 és HDMI csatlakozóval és nem túl nagy, négycellás akkumulátorral érkezik. Operációs rendszerként Windows 7 Home Premiumot kapunk hozzá az Acer érintőképernyőre kihegyezett alkalmazásaival megtámogatva. Az Iconica január közepén fut majd be, de már most előrendelhető 411 990 forintos áron.

Ha nem is annyira, mint az Iconica, de az Acer Aspire 8943G is elég látványos masina. A hatalmas, 17,4 hüvelykes kijelző köré épített notebook akár az Acer játékos erőgépeként is felfogható, ami tartja a lépést az Asus vagy az Alienware csúcsmodelljeivel. 1,66 GHz-es Core i7-720QM processzora és 4 GB memóriája mellett Mobility Radeon HD 5850 grafikus kártyával és Full HD felbontású kijelzővel rendelkezik. További érdekessége, hogy két 500 GB-os merevlemezt kapott, viszont optikai meghajtója nem kezeli a kék lézeres lemezeket. Kiegészítőinek kínálata bőséges, kapunk HDMI, eSATA és FireWire csatlakozót, rengeteg hangszórót, n-es Wi-Fi adaptert, Bluetooth modult, nyolccellás akkumulátort, ujjlenyomat-olvasót és médiapultként is működő tapipadot. A közel öt kilogrammos óriás vételára Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel és most három év garanciával 420 628 forint.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés