Hirdetés

Hangtalan Asus Radeonok

Tesztelés, értékelés

Sajnos az X1000-es Radeonokhoz még mindig nem készült megfelelő hőmérséklet kimutató alkalmazás, ráadásul ezen a téren a kisebb modellek még jobban el vannak hanyagolva. Ezért az X1600-as és X1300-as Radeonok hőmérsékletét csak a bordák felületén tudtuk mérni. Ez a módszer nem ad olyan pontos információt a GPU állapotáról, de eldönthető vele, melyik hűtés hogyan végzi a dolgát. A kártyák terheléséhez 3D Mark 2006-ot és a következő tesztkonfigurációt használtuk:

  • Intel Pentium 4 3,2 GHz processzor
  • Asus P5DW2 Premium alaplap
  • Scythe Samurai Z processzorhűtő
  • 2 x 512 MB Samsung DDR2-533 RAM
  • 160 GB-os Maxtor PATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 450 táp
  • Casetek CK-1020 ház

Mivel ezek a kártyák elsősorban halk üzemre készültek, ezért a processzorhűtő eredeti, percenként 2000-es fordulatszámát levettük 1500-ra, és a ház hátuljából is kiszedtük a szokásos, 92 milliméteres ventilátort. A belső ezzel meglehetősen forró lett, de a passzív VGA-kkal csak a merevlemez és a táp minimális zaja hallatszott. Az Asus nem gyárt aktív hűtéses Radeon X1600 XT-t, ezért egy Sapphire idegenlégióst is be kellett vetnünk.

Negyedórás üresjárati bemelegítés, majd fél óra 3D Mark 2006 körözés után megmértük a bordák hőmérsékletét. A "kártya alja" és "kártya teteje" kifejezés a toronyházba állított grafikus kártya oldalaira vonatkozik. Normális esetben a GPU a "kártya alján" van.

Asus Radeon EAX1600XT SILENCED/TVD
kártya alja kártya teteje
Üresjárat 53 °C 51 °C
Terhelve 77 °C 71 °C
Sapphire Radeon X1600 XT
kártya alja kártya teteje
Üresjárat 43 °C 38 °C
Terhelve 54 °C 46 °C

A passzív X1600 XT már alapjáraton is melegebb volt zajos konkurensénél, de hangban sokkal jobb volt nála. Az 53 illetve 51 fokos hőmérsékletekből nagyjából 5-10 fokkal magasabb tényleges GPU hőmérsékletre lehet következtetni, ami még elfogadható. Terhelve jóval 70 fok fölé emelkedett a GPU oldalán lévő borda, ami már 80 fok fölötti GPU-csúcshőmérsékletre utal. Ez nem túl kellemes érték, az elfogadhatóság határát súrolja. A ház hátuljába 92 milliméteres ventilátort szerelve majdnem 10 fokkal csökkentek az értékek. Ezzel ugyan elveszett a hangtalanság, de még mindig sokkal jobban jártunk zajügyileg, mint az eredetileg is ventilátoros Sapphire kártyával.

Asus Radeon EAX1300PRO SILENCED/TD
kártya alja kártya teteje
Üresjárat 42 °C 44 °C
Terhelve 53 °C 58 °C
Asus Radeon EAX1300PRO/TD
kártya alja kártya teteje
Üresjárat 40 °C 38 °C
Terhelve 57 °C 43 °C

Az alacsonyabb órajeleken járó, kisebb GPU-s Asus Radeon X1300 Prók viadalában nagyon jól helytállt a passzív hűtéses változat. Bár terhelve a GPU hőmérséklete - mely ezúttal a "kártya tetején" lakott - valószínűleg 60 fok fölé kúszott. Ez a teljes hangtalanságért cserébe nem olyan nagy áldozat, különösen azért nem, mert a sokkal zajosabb, ventilátoros társ GPU felőli oldalán is közel ugyanilyen hőmérsékletet mértünk.

Értékelés

Úgy tűnik, az Asus EAX1600XT SILENCED passzív hűtése igazán csendes környezetben már nem állja meg a helyét, de megfelelő szellőzéssel még mindig halkabban teszi a dolgát, mint zajosabb, ventilátoros társai. Az árcéduláján sajnos 55 000 forint körüli összeg virít, ami ugyan egy szinten van a Gigabyte hasonló, passzív termékével, de jó tízezer forinttal magasabb a ventilátoros megoldásokénál. Ebből az árkülönbségből beszerezhetünk egy különálló passzív hűtést, de akkor elveszíthetjük a garanciát.

A megfordított, passzív hűtéses Asus Radeon X1300 Pro nagyon jó benyomást tett ránk. Aki csendes számítógépet épít és nincs szüksége hatalmas 3D teljesítményre, annak jó választás lehet az Asus EAX1300Pro Silenced. Hangtalanul is hozta a ventilátoros változat hűtési teljesítményét. Szerintünk ez inkább a méretes hűtőnek, mintsem a megfordított tervezésnek köszönhető, de tetszett a megoldás. Sajnos a jónak ebben az esetben is megkérik az árát. A megfordított, passzív hűtésű Asus Radeon X1300 Próért közel 33 000 forintot kell fizetni, ez nagyjából hétezer forinttal több, mint a sima, ventilátoros modell ára.

Asus EAX1300PRO SILENCED

rudi

Az Asus videokártyákat az Asus, a Sapphire Radeon X1600 XT-t az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

  • Újdonságok tömegesen

    Ma nagyobb tempóban vesszük sorra a hazai piac újdonságait az alaplapoktól a hűtési kellékeken át a különféle perifériákig.

  • SLI és CrossFire a középkategóriában

    Három pár középkategóriás, passzív hűtésű videokártyát izzasztottunk meg: két GeForce 7600 GS, két GeForce 6600 GT és két Radeon X1600 XT feszült egymásnak.

  • Toxic X1900 XTX - csúcskártya vízhűtéssel

    Az ATI Radeon X1800 és X1900 kártyái szakasztott egyformák, legyen szó közepes GTO-tól vagy szupercsúcs XTX-ről, ám mi most egy különleges hűtéssel ellátott X1900 XTX-et vizsgáltunk meg.

Előzmények

Hirdetés