Grafikus kettősfogat a Gigabyte istállójából

Értékelés

A kártya kiértékelése előtt el kell ismernünk, hogy a Gigabyte nagyot alkotott, hiszen elsőként alkalmazta az SLI technológiát egy nyákon „belül”, ezzel kötve össze a két GPU-t. Az már más kérdés, hogy a piac hogyan fogja ezt fogadni, de egy biztos, innovatív fejlesztések nélkül nem fejlődne az iparág, így szükségünk van Gigabyte 3D1-féle kártyákra is. Az SLI kihasználása nem véletlen a Gigabyte részéről, és bármilyen logikus is az ötlet, a megvalósítással is vigyázni kell. Emlékezzünk csak vissza az XGI Volari Duo csúfos bukására, akkor senki nem jósolta volna meg előre, hogy lesz még olyan két GPU-s videokártya, ami tényleg teljesít – mert a 3D1 teljesít, méghozzá két GeForce 6600 GT teljesítményét hozza, ami nagyjából azonos egy GeForce 6800 GT-ével.

Hirdetés

Ez az érem egyik oldala, lássuk a másikat is. A Gigabyte 3D1 egyik legnagyobb hibája az alaplapokkal való inkompatibilitás: ha a Gigabyte komolyan gondolja a 3D1 szélesebb körben való elterjesztését, akkor úgy kell kiadniuk a kártyát, hogy ne csak és kizárólag a K8NXP-SLI alaplapban működjön. Ha továbbvisszük ezt a kérdést, akkor egyértelmű, hogy a 3D1-et egy csomagban egy alaplappal nem túl ésszerű árusítani, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy egy 3D1-re vágyó felhasználó számára a K8NXP-SLI tetszik, vagy hogy egyáltalán szüksége van rá. A 3D1 további negatívumai közé tartozik, hogy felhasználása esetén elvesztünk egy-egy analóg, digitális kimenetet és TV-Out csatlakozót, már amennyiben egy valódi SLI-s konfighoz hasonlítjuk. Negatívumait felsorakoztatva tehát úgy gondoljuk, hogy a Gigabyte 3D1 végső megítélése főleg az árától és a leendő vásárló szimpátiájától függ: aki most fejleszt, az mindenképpen tartsa szem előtt, hogy létezik egy ilyen megoldás is.

Ami tetszett:

  • hozza két GeForce 6600 GT sebességét,

  • sok esetben hozza a GeForce 6800 GT teljesítményét is,

  • egy csomagban alaplap és videokártya: garantáltan problémamentes működés.

Ami nem tetszett:

  • nagyon limitált fejleszthetőség (csak egy alaplapban működik),

  • SLI elvű működés, és mégis kevés csatlakozó (analóg, digitális),

  • magas teljesítményfelvétel (magasabb a GeForce 6800 GT-nél és a Radeon X800 XT-nél),

  • a kártya nagy méretei,

  • nem gyorsabb, mint két GeForce 6600 GT,

  • hangos hűtés,

  • egyelőre nem létezik hozzá alternatív (halk) hűtési megoldás.

A kártya mindezen szempontok alapján nem tartozik az ajánlott kategóriába, de mivel egy rendkívüli fejlesztésről van szó, így átlagosnak sem minősíthetjük. Amennyiben a kártya két GeForce 6600 GT-nél olcsóbban kerül a boltok polcaira, úgy érdemes a vételre.

fLeSs

 

A Gigabyte 3D1 videokártyát és a Gigabyte K8NXP-SLI alaplapot a Co-Run Kft.-től, az Asus GeForce 6800 GT-ket pedig az ASUS-tól kaptuk tesztelésre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés