Gigabyte i-RAM - elsöprő iram

Más alkalmazások, értékelés

Próbálkoztunk más programok tesztelésével is, ezek közül az egyik a WinRAR volt. Jól látható, hogy itt sem olyan mértékű a gyorsulás, mint amit eddig megszokhattunk, hiszen a tömörítés során a processzor és a memória sebessége az elsődleges korlátozó tényező.

A játékbetöltési tesztekben két erősen eltérő eredményt kaptunk, Doom 3 alatt az i-RAM alig volt gyorsabb a többi merevlemeznél, míg Half Life 2 alatt közel kétszer volt gyorsabb a Raptoroknál. Valószínűleg itt is arról van szó, hogy a Doom 3 esetében kevésbé, a Half Life 2-ben viszont jobban függ a pályabetöltés sebessége a merevlemeztől, ennek fordítottja igaz a CPU/RAM/VGA-trióra.

Hogy a számadatokon felül legyen némi gyakorlati tapasztalatunk is az i-RAM sebességét illetően, próbálkoztunk még ezzel-azzal. Először is installáltunk egy Windows XP SP2-es rendszert az i-RAM-ra, ugyanezt megtettük a Samsung merevlemezzel is, az időkülönbség közel kétszeres volt. De azt ki kell emelni, hogy az installációs fájlok egy merevlemezen voltak, tehát az is könnyen elképzelhető, hogy az i-RAM még gyorsabb lehetett volna, ha ezek az adatok egy másik RAMDISK-en vannak (persze a .CAB fájlok kicsomagolása a CPU-tól is függ). Az XP felinstallálása után a 4 GB-os RAMDISK-en összesen 1,5 GB hely maradt, ezt jól be kell tudni osztani (a helyzeten javíthat az XPLite), néhány kisebb program felinstallálása után már csak pár száz MB hely maradt. Korábbi grafikonon látható volt, hogy a rendszer betöltődése hozzávetőleg kétszer volt gyorsabb az i-RAM-mal, mint a Samsung merevlemezzel. Amikor a rendszerrel dolgoztunk, ablakokat nyitottunk fel, weben böngésztünk stb., az egész rendszer érezhetően jóval gyorsabb volt, ezt grafikonon nem igazán lehet kifejezni. Egy-egy program elindulása fantasztikusan gyorsan lezajlott, minden olyan pörgős volt, amilyet csak kívánhatunk magunknak. Remélhetőleg hamarosan beköszönt egy olyan korszak, amikor nem csak a RAMDISK-tulajdonosok érezhetik ezt. Töredezettségmentesítést is végeztünk, a 2,5 GB-os rendszert az i-RAM kb. 1 perc alatt rendberakta, míg a szokványos merevlemezzel ez közel 1 óráig tartott... Mindent összevetve, tényleg veszett gyors egy ilyen rendszer.

Értékelés

A Gigabyte i-RAM valóban egy nagyon érdekes fejlesztés, de látnunk kell, hogy kis mérete miatt sajnos nagyon behatároltak a felhasználási lehetőségek (kivéve, ha RAID-tömbbe állítunk többet, de még akkor sem javul számottevően a helyzet). Tárolásra nem elég nagy, játékokhoz szintén túl kicsi, swapfájl tárolására pedig nem érdemes elpazarolni (kipróbáltuk, és a rendszer ettől nem lett számottevően gyorsabb). A felhasználási területek, ahol mi el tudjuk képzelni az i-RAM-ot, mint működő és értelmes alternatívát: egyszerűbb szerverekbe, ahol csak az operációs rendszernek és valamilyen programnak kell futnia. Esetleg HTPC-kbe, hiszen ezekben is csak egy operációs rendszerre és a videolejátszó programokra van szükség, és itt még jól jön a RAMDISK hangtalansága is. Esetleg kis adatbázisokkal dolgozó szerverekbe/munkaállomásokba az adatbázis tárolására. Ezeken kívül a Gigabyte i-RAM képességeit nem igazán tudjuk kihasználni.

Állítólag már elkészült az i-RAM második verziója, ami 5,25 colos helyre lesz beilleszthető, molex tápcsatlakozóról kapja majd az áramot, maximum 8 GB DDR2-es memóriát támogat és SATA II-es csatlakozással rendelkezik. Jól hangzik, várjuk őt is egy tesztre, de túl sokat az új verziótól sem kell várni. A nagyobb maximális tárolókapacitás miatt valószínűleg sikeresebb lesz, de gyorsabb nem.

Ami tetszett:

  • nagyon gyors,
  • nincs benne mozgó alkatrész, ennél fogva hangtalan,
  • olcsóbb a szerverekbe szánt RAMDISK-eknél.

Ami nem tetszett:

  • nagyon magas ár a hagyományos merevlemezekhez képest (ár/kapacitás),
  • kis tárolókapacitás,
  • a SATA I-es csatlakozás egyes esetekben visszafogja a teljesítményt,
  • nem minden DDR modullal kompatibilis,
  • nem minden alaplappal kompatibilis.

 

Gigabyte I-RAM

fLeSs

A Gigabyte i-RAM-ot a EndWare Kft.-től kaptuk tesztelésre.

Azóta történt

  • Merevlemezek 400 és 500 GB tárhellyel

    Az aktuális hazai kínálatból válogatva a Hitachi, a Samsung, a Seagate és a Western Digital 3,5 hüvelykes tárolóegységei kerültek tesztrendszerünkbe.

Előzmények

Hirdetés