5+1 tanács gamer fejhallgató vásárlásához

Néhány jó tanács azoknak, akik sokoldalú, többfunkciós fejhallgató beszerzésén törik a fejüket.

Sokoldalú gamer headsetek

A számítógépes, konzolos és mobilos játékok piaca óriási, így nem csoda, hogy egyre több olyan hardvergyártó akad, aki termékeivel a játékok iránt fogékony, potenciális vásárlókat célozza meg. A direkt nekik szánt, úgynevezett gamer eszközök száma az utóbbi években jelentősen megugrott, és ma már ott tartunk, hogy a klaviatúrák, egerek, kormányok, botkormányok, erőgépnek is beillő notebookok, illetve asztali gépek mellett már léteznek gamerként aposztrofált monitorok, projektorok és fejhallgatók is.


[+]

Utóbbiak közül az elmúlt időszakban jó pár darab járt nálunk is; most a tesztek során kialakult tapasztalatokat gyűjtöttük össze, és igyekszünk néhány jó tanácsot adni, hogy mire érdemes figyelnie annak, aki ilyen eszköz vásárlásán töri a fejét. Tehát határozottan nem olyan fejhallgatókról lesz itt szó, amelyeket elsősorban vagy kizárólag zenehallgatásra szánnak, az ugyanis egy teljesen más kávéház, ahol sok múlik a lejátszóeszközökön, a forrásanyagon, sőt már az adathordozó típusán is.

1: Kényelem, súly, fülpárna

Rengeteg olyan, egy időben több résztvevős játék van, ahol a küzdelem, versengés nem ritkán több órát vesz igénybe. Ilyenkor a szó szoros értelmében nincs arra lehetőség, hogy valaki szünetet kérjen, pihenjen, ezért nagyon fontos, hogy a használt eszközök, így a fejhallgatók is kellően kényelmesek legyenek. De még tét nélküli játék esetén is lényeges szempont a komfort, tehát érdemes odafigyelni arra, hogy maga a fejhallgató ne legyen túlságosan nehéz (a 350 gramm körüli tömeg még elfogadható), hiszen egy idő után könnyen azon veheti észre magát az ember, hogy egyszerűen beállt a nyaka a hangeszköz súlyától.

A kényelem az oka annak, hogy nem javasoljuk a bedugós kis fülhallgatók használatát huzamosabb használathoz. Ez a megoldás ugyanis 1-2 óra után egyre jobban, borzasztó idegesítő módon ingerelni a fület, amelyet nem arra találtak ki, hogy mindenfélét dugdossanak bele.

Fejhallgató fülpárnák
Fejhallgató fülpárnák [+]

A puha fejpárna alapkövetelmény, és érdemes olyan modellt választani, ahol a fülpárna könnyen cserélhető, illetve ahol a dobozban megtalálható egy plüssel vagy valami más puha anyaggal borított változat is a hagyományos műbőr mellett. A műbőr ugyanis, bár a külső hangokat hatékonyan kiszűri, nehezen szellőzik, ami néhány óra után kifejezetten kellemetlenné válhat, főleg ha meleg van, vagy az izgalom, stressz miatt az átlagosnál jobban izzad a használója. Ráadásul ha van egy tartalék fülpárnaszett kéznél, akkor akár többen is használhatják ugyanazt a fejhallgatót higiénikusan.

Hirdetés

Hangminőség, kábel, mikrofon

2: Kábel

Fontos, hogy cserélhető legyen a kábel, mert így kontakthiba esetén sem kell kukázni a terméket, vagy mondjuk forrasztgatással szórakozni. A 120 centiméteres vezeték ideális, mert így akár egy zsebre vágható mobil eszközzel is használható a fejhallgató, kényelmesen elér a notebookig, tabletig, de nem tekergőzik idegesítő módon a lábunk, kezünk előtt, alatt. Ez a hossz természetesen nem biztos, hogy elég, ha tévébe, asztali gép hátuljába vagy a konzolba dugnánk a fülest, ezért érdemes olyat választani, amely mellé jár hosszabbító gyárilag. Ez a kiegészítő ugyan beszerezhető utólag is, de az mindenképp némi utánajárást és plusz költséget jelent, amit megspórolna az ember, ha már egyszer kiadott pár tízezer forintot egy termékre.

Cooler Master Sirius C
Cooler Master Sirius C [+]

Az sem mindegy, hogy milyen csatlakozó van a hosszabbító végén, 3,5 mm-es analóg audió vagy USB, hiszen utóbbinál például a tévét el is lehet felejteni. Az a legjobb, ha a dobozban megtalálható több változat, vagy van adapter. Megéri odafigyelni a burkolatra is, hiszen a szövettel borított kábel lényegesen nehezebben gabalyodik össze, mint a hagyományos vékony műanyag.

3: Mikrofon

Alapelvárás, hogy a mikrofont el lehessen távolítani egy mozdulattal, így utcán, vagy tömegközlekedési eszközön is fel lehet venni a fejhallgatót anélkül, hogy úgy néznénk ki, mintha egy repülőtér irányítótornyából érkeztünk volna. Szintén nem árt, ha a mikrofont lehet viszonylag szabadon pozicionálni, ez ugyanis jelentősen megkönnyíti az evést, ivást.

HyperX Cloud II
HyperX Cloud II [+]

Fontos, hogy a mikrofon rendelkezzen valamilyen, passzív vagy aktív zajszűrő technológiával. A behallatszódó lihegés, szuszogás ugyanis borzasztóan zavaróvá válhat igen hamar, és az sem az igazi, ha a hangosabb beszédből, ne adj Isten, ordítozásból (ami azért egy-egy izgalmasabb menet esetén simán benne van a pakliban) csak valamilyen kásás, gerjedő zörej hallatszik. A gyártók hajlamosak az általuk alkalmazott technológiákról szuperlatívuszokban beszélni, de azért nem kell feltétlenül mindent elhinni, így az a legjobb, hogy ha van erre lehetőségünk, vásárlás előtt felhívjuk egy barátunkat, és kipróbáljuk a mikrofont, hogy hogy szuperál a valóságban.

4: Hangminőség

A hangminőséggel kapcsolatos technikai specifikációkkal ugyanez a helyzet, azaz a cégek előszeretettel dobálóznak fenomenális megszólalást ígérő, de sokszor ellenőrizhetetlen, irreális adatokkal. Ma gyakorlatilag ott tartunk, hogy ezek kiindulási alapnak jók, de arra már nem, hogy az értékekben vakon megbízzon bárki. Egy szó mint száz, kötelező kipróbálni egy terméket, mielőtt valaki meghoz egy vásárlási döntést; erre nagyobb szakáruházakban általában van lehetőség.

Razer Kraken
Razer Kraken [+]

Az tény, hogy a gamer headsetek nem lehetnek vetélytársai a kizárólag zenehallgatásra szánt, felsőkategóriás, high-end fejhallgatóknak, de az is igaz, hogy egyrészt nem is erre szánják őket, másrészt ez az árukon is meglátszik. Az általánosan elmondható, hogy a hangzásban minden terméknél felfedezhetőek kisebb-nagyobb mértékben aránytalanságok, illetve tisztasággal kapcsolatos problémák. Ez a játékoknál és filmnézésnél nem olyan nagy tragédia, viszont akinek fontos a zenehallgatás is, az könnyedén ráfaraghat, ha olyan modellt választ, ahol ezek markánsan jelentkeznek.

A mai játékmotorok nem igazán támogatják a több csatornás (5.1, 7.1) hangzást, így teljesen felesleges erőltetni a drága, többhangszórós megoldásokat, tökéletesen megteszi egy jó sztereó fejhallgató is. Egyes modellek módot adnak a virtuális térhatású funkció aktiválására, de olyannal még nem találkoztunk, ahol ez zavaró hibáktól mentesen működve, tényleges hozzáadott értéket jelentett volna.

Kezelőpanel, dizájn, konklúzió

5: Kezelőpanel

A kábelen elhelyezett kezelőpanel nélkül alapvetően lehet élni, de ha jól rakják össze, azaz lehet rajta hangerőt módosítani, ki- és bekapcsolni a mikrofont, esetleg az equalizer beállításokon is módosítani, akkor nagyon hasznos lehet. Ez ugyanis azt jelenti, hogy a legfontosabb paraméterek megváltoztatásához nem kell elzarándokolni a hanggal kapcsolatos menüpontokig a számítógépen. Ez tipikusan egy olyan része a gamer fülhallgatóknak, ami apróságnak tűnik, de sokat képes dobni a komfortérzeten használat közben.


[+]

+1: Dizájn

Bárki bármit is mond, ez sokak számára fontos, vásárlást befolyásoló tényező. A gamer fejhallgatók termékcsaládjában dominálnak a figyelemfelkeltő formák, élénk tónusok, nem ritkák a foszforeszkáló színek, sőt létezik villógó LED-ekkel felpimpelt darab is. Nem túlzás kijelenteni, hogy rengeteg a harsány, már-már bazári eszköz, amivel a gyártók elsősorban a fiatal korosztály tagjait próbálják megcélozni, és sokszor pusztán attól "gamer" egy termék, hogy úgy néz ki, mint egy futurisztikus űrhajó és egy robot szerelemgyereke, amit nukleáris sugárzás ért.

Plextone PC780
Plextone PC780 [+]

Az ízlésbe tényleg felesleges beleszólni, maximum annyi tanácsot lehet adni, hogy érdemes olyan terméket vásárolni, amit az ember akár az utcán is felvehet anélkül, hogy totálisan bolondnak nézne ki, illetve amelyikre jó eséllyel évekkel később is rá tud nézni agykárosodás nélkül.

Konklúzió

Fejhallgató és fejhallgató között óriási lehet a különbség, mindenképpen csak olyat szabad megvásárolni, amelyet előtte ki és fel is próbálhat az ember. Ha kényelmetlen vagy nagyon nem vagyunk kibékülve a hangzásával, akkor azt jobb elkerülni, és inkább áldozni egy kicsit több pénzt egy jobban tetsző darabra. Ez ugyanis tipikusan egy olyan termékkategória, aminél az apróságok is számítanak, és ha gondjai akadnak vele az embernek, akkor hajlamos elsüllyeszteni a fiókba.

Mindent összevetve egy jó fejhallgató teljesen más élményt nyújt, mint a kis vagy közepes teljesítményű asztali hangeszközök, hogy a számítógépek vagy tévék integrált hangrendszereiről ne is beszéljünk. Sokkal intenzívebbé teszi a játékélményt, tényleg képes megteremteni egy kis szobában is a mozi illúzióját pusztán a hangzással, és akad néhány olyan darab is, amelyik kisebb kompromisszumok megkötésével ugyan, de zenehallgatásra is egész jól alkalmas.

Mindenkit arra biztatunk, hogy a fórumban írja meg tapasztalatait, illetve ha valamivel nem ért egyet vagy egyéb szempontokat is fontosnak tart, nyugodtan jelezze a már megszokott, kulturált formában.

elefant

Azóta történt

Hirdetés