5+1 tanács gamer fejhallgató vásárlásához

Néhány jó tanács azoknak, akik sokoldalú, többfunkciós fejhallgató beszerzésén törik a fejüket.

Hangminőség, kábel, mikrofon

2: Kábel

Fontos, hogy cserélhető legyen a kábel, mert így kontakthiba esetén sem kell kukázni a terméket, vagy mondjuk forrasztgatással szórakozni. A 120 centiméteres vezeték ideális, mert így akár egy zsebre vágható mobil eszközzel is használható a fejhallgató, kényelmesen elér a notebookig, tabletig, de nem tekergőzik idegesítő módon a lábunk, kezünk előtt, alatt. Ez a hossz természetesen nem biztos, hogy elég, ha tévébe, asztali gép hátuljába vagy a konzolba dugnánk a fülest, ezért érdemes olyat választani, amely mellé jár hosszabbító gyárilag. Ez a kiegészítő ugyan beszerezhető utólag is, de az mindenképp némi utánajárást és plusz költséget jelent, amit megspórolna az ember, ha már egyszer kiadott pár tízezer forintot egy termékre.

Cooler Master Sirius C
Cooler Master Sirius C [+]

Az sem mindegy, hogy milyen csatlakozó van a hosszabbító végén, 3,5 mm-es analóg audió vagy USB, hiszen utóbbinál például a tévét el is lehet felejteni. Az a legjobb, ha a dobozban megtalálható több változat, vagy van adapter. Megéri odafigyelni a burkolatra is, hiszen a szövettel borított kábel lényegesen nehezebben gabalyodik össze, mint a hagyományos vékony műanyag.

Hirdetés

3: Mikrofon

Alapelvárás, hogy a mikrofont el lehessen távolítani egy mozdulattal, így utcán, vagy tömegközlekedési eszközön is fel lehet venni a fejhallgatót anélkül, hogy úgy néznénk ki, mintha egy repülőtér irányítótornyából érkeztünk volna. Szintén nem árt, ha a mikrofont lehet viszonylag szabadon pozicionálni, ez ugyanis jelentősen megkönnyíti az evést, ivást.

HyperX Cloud II
HyperX Cloud II [+]

Fontos, hogy a mikrofon rendelkezzen valamilyen, passzív vagy aktív zajszűrő technológiával. A behallatszódó lihegés, szuszogás ugyanis borzasztóan zavaróvá válhat igen hamar, és az sem az igazi, ha a hangosabb beszédből, ne adj Isten, ordítozásból (ami azért egy-egy izgalmasabb menet esetén simán benne van a pakliban) csak valamilyen kásás, gerjedő zörej hallatszik. A gyártók hajlamosak az általuk alkalmazott technológiákról szuperlatívuszokban beszélni, de azért nem kell feltétlenül mindent elhinni, így az a legjobb, hogy ha van erre lehetőségünk, vásárlás előtt felhívjuk egy barátunkat, és kipróbáljuk a mikrofont, hogy hogy szuperál a valóságban.

4: Hangminőség

A hangminőséggel kapcsolatos technikai specifikációkkal ugyanez a helyzet, azaz a cégek előszeretettel dobálóznak fenomenális megszólalást ígérő, de sokszor ellenőrizhetetlen, irreális adatokkal. Ma gyakorlatilag ott tartunk, hogy ezek kiindulási alapnak jók, de arra már nem, hogy az értékekben vakon megbízzon bárki. Egy szó mint száz, kötelező kipróbálni egy terméket, mielőtt valaki meghoz egy vásárlási döntést; erre nagyobb szakáruházakban általában van lehetőség.

Razer Kraken
Razer Kraken [+]

Az tény, hogy a gamer headsetek nem lehetnek vetélytársai a kizárólag zenehallgatásra szánt, felsőkategóriás, high-end fejhallgatóknak, de az is igaz, hogy egyrészt nem is erre szánják őket, másrészt ez az árukon is meglátszik. Az általánosan elmondható, hogy a hangzásban minden terméknél felfedezhetőek kisebb-nagyobb mértékben aránytalanságok, illetve tisztasággal kapcsolatos problémák. Ez a játékoknál és filmnézésnél nem olyan nagy tragédia, viszont akinek fontos a zenehallgatás is, az könnyedén ráfaraghat, ha olyan modellt választ, ahol ezek markánsan jelentkeznek.

A mai játékmotorok nem igazán támogatják a több csatornás (5.1, 7.1) hangzást, így teljesen felesleges erőltetni a drága, többhangszórós megoldásokat, tökéletesen megteszi egy jó sztereó fejhallgató is. Egyes modellek módot adnak a virtuális térhatású funkció aktiválására, de olyannal még nem találkoztunk, ahol ez zavaró hibáktól mentesen működve, tényleges hozzáadott értéket jelentett volna.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés