Fujitsu Stylistic One: izomtablet munkára

A billentyűzettel és dokkolóval társított tablet mindent tud, amit egy vállalati Ultrabook – sőt, még akár többet is.

Külső

Újabb versenyző jelentkezett a Microsoft Surface Pro modellek által definiált, nagy és erős, akár notebookot is kiváltó tabletek mezőnyébe, amiből nemrégiben néztük meg a Dell XPS 12-t és az Asus Transformer Book T302-t. A Fujitsu profiljához híven, vállalati oldalról közelítette meg a témát, és olyan terméket készített, amiből nem hiányzik semmilyen „business class” extra. A Stylistic R726, amit a jobban csengő Stylistic One néven ismerhetünk majd meg idehaza, a praktikum jegyében fogant. Külsejénél a célszerűség előnyt élvezett a dizájnnal szemben; szürke, magnéziumötvözetből készített házának oldalai egyenesek, alsó részéből egy praktikus, bár szépnek egyáltalán nem nevezhető támasztó hajtható ki.

Annak ellenére, hogy vékony, mindössze 9,5 milliméteres a tablet, a megfelelő teljesítmény miatt 15 wattos Core i processzort tettek bele, ennek pedig a tudomány jelenlegi állása szerint kell az aktív hűtés. A gép szellőzőnyílása felfelé néz, akárcsak a két hangszórórács. Elejét értelemszerűen a 12,5 hüvelykes kijelző uralja, aminek megválasztásánál a formatervezők után a marketingeseket is legyőzték a mérnökök. „Csak” Full HD felbontású a benne lévő IPS panel, viszont a nálunk járt fényes változat mellett matt felülettel is rendelhető.

Valószínűleg azért nyertek a mérnökök mindkét "ellenfelükkel" szemben, mert a Stylistic One a tervezéstől a gyártás utolsó lépéséig Németországban, Augsburgban készült, ahol a racionalitás a menő. Ezt annyira fontosnak tartja a gyártó kiemelni, hogy a dobozban mellékelnek egy papírt, ami igazolja a német gyártást, még a gépet összeszerelő személy aláírása is szerepel rajta.

Kamerából 2 megapixeles van elöl, hátulra pedig 5 megapixelest tettek autofókusszal, de segédfény nélkül. A hátlap érdekes részlete az opcionális NFC modult jelző matrica, ezt a technológiát a legtöbb hasonló tabletből ki szokták hagyni, ahogy a mobilinternet modemet is, ami rendelhető a Stylistic One-hoz. Ennek SIM kártyahelye és a microSD kártyaolvasó a fokozat nélkül kihajtható támasztó mögött rejtőzik. Elvileg gyári, opcionális tartozék, de most az alapcsomag része a billentyűzet, ami a Surface Pro megoldásához hasonlóan laza, szövetszerű zsanérral kapcsolódik mágnesesen a tablethez, becsukva pedig a kijelzőt védi. A billentyűzeten és touchpaden kívül más funkciója nincs, akkumulátor és csatlakozók nincsenek rajta.

Portból a tabletre sem jutott túl sok. Adatátvitelre egy normál méretű (Type-A) USB 3.0 és egy mini DisplayPort szolgál, ezen felül hang ki-/bemenet és töltőcsatlakozó van. Akinek több kell, használhatja a dokkolót, melyet jelenleg akciósan adnak a tablethez, de külön is elérhető lesz. Ezen további két USB 3.0 kapu, D-Sub, HDMI és Display Port képkimenet, illetve Gigabit Ethernet port, valamint külön hang ki- és bemenet sorakozik, így ideális irodai kiegészítő. A tablet majdnem függőlegesen állítható bele, így nem fog sok helyet foglalni az asztalon, akár második monitornak is használható dokkolva. Kiegészítőként aktív tollat is vásárolhatunk a készülékhez.

Teljesítmény

Hogy legyen elég digitális lóerő a komolyabb feladatok leküzdésére is, a Stylistic One 15 wattos TDP fogyasztási kategóriába tartozó, Syklake architektúrás processzorokkal érkezik. A költséghatékony Core i3 mellett rendelhető Core i5-tel – ilyen volt tesztalanyunk – és Core i7-tel is, utóbbi és az egyik Core i5 támogatja a vPrót vállalati rendszerben tevékenykedéshez. Memóriából a takarékosabb, de a DDR4-nél valamivel lassabb DDR3L mellett maradtak, 4 vagy 8 GB kerül az alaplapra, mindkét esetben kétcsatornás bekötéssel, a 128, 256 vagy 512 GB-os SSD pedig M.2 foglalatú.

Termék megnevezése Fujitsu Stylistic R726
Processzor Intel Core i3-6100U – 2,3 GHz
Intel Core i5-6200U – 2,3/2,8 GHz
Intel Core i5-6300U – 2,4/3,0 GHz vPro
Intel Core i7-6600U – 2,6/3,4 GHz vPro
Memória 4 vagy 8 GB DDR3L alaplapon
Kijelző 12,5"-os 1920x1080, érintésérzékeny IPS panel
fényes vagy matt felülettel
Grafika Intel HD Graphics 520 – integrált
Adattároló 128//256/512 GB M.2 SSD
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Intel Gigabit Ethernet (adapterrel), Intel ac-s Wi-Fi, Bluetooth 4.1, opcionális 3G/4G modem és NFC
Interfészek - USB 3.0
- mini DisplayPort képkimenet
- dokkoló
- összevont audio ki- és bemenet
Extrák 2 MP előlapi kamera, 5 MP hátlapi kamera, mircoSD kártyaolvasó, dokkolhatóság, kiegészítő billentyűzet, aktív érintőtoll, opcionális mobilinternet modem és NFC
Akkumulátor 4 cellás – 34 Wh
Méret 319 x 201 x 9,5 mm – csak a tablet
Tömeg 830 g – csak a tablet
1170 g – billentyűzettel
Operációs rendszer Windows 10 Pro
Gyártó honlapja www.fujitsu.hu
Termék honlapja Stylistic R726
Fogyasztói ár 390 000 forinttól (billentyűzettel, dokkolóval, 3G modemmel)
Garancia 3 év

Mint említettük, a kijelző Full HD felbontású, nagyobb egyelőre nem is lesz, felülete viszont a fényes mellett matt is lehet. Elég nagy, 34 wattórás a beépített akkumulátor, persze ennek ára is van: a tablet önmagában 830 grammot nyom. Opcionális extra a mobilinternet modem, a GPS és az NFC modul, ezen felül kérhető még a mágneses billentyűzet, az aktív toll és a dokkoló, melyekkel növelhető a készülék hatékonysága.

A közepes, akár 3,0 GHz-ig is felpörgő kétmagos, négyszálas, vPrót támogató Core i5-6300U processzorral járt nálunk a Stylistic One, aminek teljesítményét alaposan kielemeztük már korábban. Ez a lapka körülbelül olyan gyors, mint az asztali Core i3-ak, átlagos tevékenységek elvégzésére, mint a napi internetezés, multimédiázás bőséggel elegendő, de akár képet/videót szerkeszteni, bonyolultabb programkódot fordítani is lehet vele, ráadásul a HD Graphics 520 IGP-nek köszönhetően a néhány éves játékokkal is elboldogul. Fürgeségét a nagy tablet a CPU mellett a gyors SSD-nek köszönheti.

Az igazi, teljesítményt és felhasználói élményt meghatározó kérdés a nagy tableteknél, hogy miként szabályozzák a CPU-t, milyen kompromisszumot kötöttek a teljesítmény és fogyasztás (ebből következő melegedés) terén. A Fujitsunál az erőre szavaztak, ezért a Core i5 egy-két perces terhelésben 2,8-3,0 GHz-en pörög, így olyan fürge, mint a legtöbb notebook. Nagyjából öt perc kellett ahhoz, hogy lassulni kezdjen, szerencsére ilyenkor is csak 2,5 GHz-re ment vissza, ez sokkal vaskosabb notebookoknál sem ritka. Az IGP terhelésekor már beleszólt a mókába a TDP keret, ilyenkor a CPU részen be kellett érnünk 1,4-1,8 GHz-cel.

Sokkal rosszabbra számítottunk a kicsi és vékony szellőzőnyílást látva, de a tablet végül egyáltalán nem volt hangos. Teljes terhelésen 24 dB-t produkált, amit a legtöbb Ultrabook is megirigyelne, persze hangszíne a kis lapátkerék miatt magas volt. Érdekes, hogy nem a hűtést rejtő felső sarka, hanem az alsó része melegedett jobban, de a félórás hajtás után mért 40 °C-os érték bravúros, akárcsak a CPU 69 °C-os maximuma, a vékony notebookok többsége ennél jobban fel szokott melegedni.

Gyakorlatban

Jár már nálunk a Surface Pro 4, a Dell XPS 12 és az Asus Transformer Book T302 is, ezek mind csinos, konzumer megoldások, melyek után a Stylistic One szinte ipari készükéknek tűnik – hasonló a helyzet, ha az ember egy MacBook Air vagy XPS laptop után fog a kezébe egy csúcs ThinkPadet vagy éppen Lifebookot. Az első pillanattól világos, hogy az elegáns formánál sokkal többet számított, hogy tetszőleges USB-s eszközt vagy egy monitorkábelt átalakítók nélkül bele lehessen dugni. Ha pedig igazán produktív környezet kell, használható a monitorállványnak is jó dokkoló, ami megintcsak nem valami tyúkbélre kötött dobozka, hanem egy masszív, hasznos darab, ráadásul ára (kb. 16-18 000 forint) sem szállt el annyira, mint egyeseknél.

A magnéziumötvözet gépház összeszerelési minősége elsőrangú, a vaskosságra kicsit rájátszik a gép aránylag nagy súlya és közel egycentiméteres vastagsága is. Persze ha egy harmaddal könnyebb és vékonyabb lenne, mint mondjuk az XPS 12, méreténél fogva akkor sem lenne kényelmes kézben tartós eszköznek. A készülék masszívságát csak egyetlen komponensnél, a kihajtható támasznál kérdőjeleznénk meg. Nyilván elég jó anyagból készült, de mivel műanyag, tuti el lehet törni. Praktikussága vitán felüli asztalon használva, de egy Surface Próéhoz hasonló, teljes lemezes megoldás elegánsabb lenne.

A 12,5 hüvelykes kijelző elég nagy, szerintünk Windows és termelőszoftverek alatt elég rá a Full HD felbontás, sőt videózás közben sem kívántunk többet. A Samsung PLS panel maximális fényerejét 410 cd/m²-nek, kontrasztarányát 800:1-nek mértük, ez világos környezetben is nagyjából eliminálja a fényes felületet, de azért jobban tetszene nekünk a matt verzió. Hangzásban kell még fejlődnie a tabletnek, ezen a téren a konkurencia lényegesen előbbre jár; legfeljebb az operációs rendszer visszajelző hangjaihoz elég a minőség, bár munkához rendszerint ennél több nem is kell, de azért lehetne jobb. Hasonló a helyzet a kamerával is. Produkciója alapszintű, művészi  fotózáshoz nem ez a nagy tablet való, de egy villanyóra állásáról vagy hasonló dologról készíthető vele fotó, és videotelefonáláshoz is elmegy.


Előlapi kamera képe

Hátlapi kamera képe Hátlapi kamera képe Hátlapi kamera képe Hátlapi kamera képe
Hátlapi kamera képe [+]

Fontos kiegészítője a komoly teljesítményű tableteknek a billentyűzet, amiből a Fujitsunál a kitámasztós megoldáshoz való, hajlékony zsanéros kivitelt választották. Ezzel elkerülték a csúnya, lifegő csuklót (lásd Asus T302) és az egyetlen szögben működő vályút (lásd XPS 12), viszont az ölben használat problémás lehet, akárcsak a Surface Pro 4-nél. Egyrészt hosszú combok kellenek ahhoz, hogy kellően hátra tudjuk dönteni a támaszt, másrészt a billentyűzet alapja elég rugalmas, asztalon használva rendben van, de ölben billeg. A gombok nyomásútja lehetne jobb, mint például a Microsoft konkurensé, és a háttérvilágítás is hiányozhat annak, aki nem tud vakon gépelni. Jó hír, hogy a klaviatúra magyar kiosztású és feliratozású. A touchpad átlagos darab, mérete lehetne nagyobb, de különálló gombjai dicséretesek.

A dokkolót úgy alakították ki, hogy a billentyűzet is aláfér, ebben a kombinációban igazi kis munkaállomás a Stylistic One, persze irodában, asztalnál akkor járunk igazán jól, ha további monitort (vagy monitorokat), külső billentyűzetet és egeret kötünk rá. Használhatjuk a tabletet rajztáblának is, ehhez az opcionális, aktív toll vethető be, ami ha minden igaz, a Synaptics technológiát használja. Nincs sok tapasztaltunk az ilyen eszközök használatában, így csak a gyakorlott felhasználók véleményét tudjuk tolmácsolni: ezen a téren a Wacomot mondják a csúcsnak, és az N-triget is jobbnak tartják a Synapticsnál.

Minimális terhelésen brutális, több mint 12 órás üzemidőt villantott a készülék, ami a 34 wattórás akkut figyelembe véve mindössze 2,7 watt körüli fogyasztást jelent. Ebben szerepe lehet a nem annyira nagy felbontású, Full HD kijelzőnek, a Dell 4K-s eszköze ugyanis Core m-mel is 4,1 wattot kért ugyanebben a tesztben. Videolejátszással 6 órára csökkent az élettartam, teljes terhelésen pedig szűk másfél órát kaptunk, persze meg kell jegyezni, hogy komoly CPU-teljesítmény mellett. A telep visszatöltése majdnem három órát vett igénybe, viszont az 50%-os szintet alig több mint egy óra alatt elérte.

Értékelés

Saját, jól ismert terepén, a vállalati gépekén maradt a Fujitsu, amikor elkészítette nagyméretű, komoly teljesítményű, akár notebookot is leváltó tabletjét, ha úgy akarjuk, kettő az egyben, convertible gépét. A Stylistic R726 vagyis Stylistic One megtervezésénél a célszerűség előnyt élvezett a szépséggel és marketinges trükkökkel szemben, így egy vállalati környezetben is eredményesen bevethető eszköz lett, ami nem feltétlenül mondható el versenytársairól.

Természetesen emellett prémium anyagokból, elsőrendű összeszerelési minőséggel készült, teljesítményénél pedig jó döntés volt bevállalni az aktív hűtést, ami a Core i processzoroknál egyelőre még elkerülhetetlen. Így a komolyabb feladatok elvégzésére is van erőforrás, a vállalati szférában gyakran nélkülözhetetlen vPro platformról sem kell lemondani. Fontos, több konkurensből hiányzó opció a mobilinternet modem, ami ennél a gépnél opció.

Alapvetően nincs sok csatlakozó a tableten, viszont a kiegészítők kínálata elsőrangú, bár a billentyűzet minőségén még lehetne csiszolni. Szerintünk csak szükségmegoldásnak jó, akkor, ha az ember kivette a gépet az irodában a dokkolóból, és útközben gyorsan bele kell írni egy dokumentumba néhány mondatot. A dokkoló viszont nagyon tetszett nekünk, segítségével és a megfelelő perifériákkal egyből teljes értékű számítógéppé válik az a tablet, amivel pár perce még a kanapén filmeztünk.

Érdekes a Stylistic One árazása, ugyanis a Fujitsunál betartották ígéretüket, és bár elsőre talán nem látszik, de a Surface Pro 4 ára alá mentek. A Core i3-as, 4 GB memóriás, 128 GB-os SSD-s modell három év garanciával 390 000 forintba kerül, ami ugyan nagyjából százezer forinttal több, mint a hasonló Surface Pro 4 ára, viszont ebben már benne van a magyar feliratozású billentyűzet és a dokkoló is, amivel már egálban van a két rendszer, plusz a Fujitsu ad mobilinternet modemet is.

Az izmosabb, Core i5-tel, 8 GB memóriával és 256 GB-os SSD-vel ellátott, szintén billentyűzettel, dokkolóval és mobilnet modemmel érkező variáns 460 000 forintért vihető haza. Nem olcsó, és nem is hibátlan a készülék – elsősorban a billentyűzete miatt, és nekünk 3:2-es képaránnyal tetszene igazán –, de vállalati szinten, a nagy tabletek között a legerősebb csomag a Fujitsué, ezért a Stylistic One ajánlott díjat kap tőlünk.


Fujitsu Stylistic One (R726) convertible

rudi

A Fujitsu Stylistic One tabletet a Fujitsu hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés